[Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem in returul cu maghiarii din Budapesta?

Poll ended at 02 Aug 2019, 17:58

Victorie si calificare, istoria ne obliga!
26
84%
Iesim pe usa din dos din E.L.
5
16%
 
Total votes: 31

Avatar utilizator
valynet
membru
membru
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2018, 14:26

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de valynet » 05 Aug 2019, 22:14

Sunt dezamagit crunt. UEFA judeca din nou cu masuri diferite. Se vede ca suntem din lumea a 3-a a fotbalului. Se incearca sa se dea exemplu cu noi. Nu se poate ca de la o simpla petarda sa dai 3 etape suspendare si 60 000 euro amenda, tinand cont ca suntem la PRIMA abatere. E strigator la cer. Sunt multe alte abateri prin Europa mai grave decat al nostru si n-am vazut sanctiuni asa drastice. Sper sa se faca recurs si sa ni se reduca pedeapsa. O mare vina o are si mass-media romaneasca avida dupa scandal, care a amplificat acest eveniment. Nu in ultimul rand, rusine celor ce au aruncat cu petarde si obiecte la un meci european si au privat restul suporterilor de 2 meciuri (posibil 3) in competitiile europene. O seara trista rau...
Offense sells tickets, Defense wins championships.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de Bobby » 05 Aug 2019, 22:21

La 1500 RON amenda, o sa avem mititei la greu aruncind cu obiecte in teren. E doar inceputul. Si uite asa ne elimina mititeii din cupele europene.

P.S. Daca-i dai 100.000 RON amenda plus puscarie, da - poate ii opresti...

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de DeuxEx » 06 Aug 2019, 09:35

Componenta comisiei care ne-a dat sanctiunea cu suspendarea:


Composition of the UEFA Disciplinary Bodies 2019-2023
(in order of UEFA Statutes)
Control, Ethics and Disciplinary Body
Instance de contrôle, d’éthique et de discipline
Kontroll-, Ethik- und Disziplinarkammer
Chairman: Thomas Partl (Austria)
Vice Chairmen (in alphabetical order): Sándor Berzi (Hungary)
Jim Stjerne Hansen (Denmark)
Members (in alphabetical order): Jacques Antenen (Switzerland)
Nils Fisketjønn (Norway)
Miguel María Garcia Caba (Spain)
João Leal (Portugal)
Hans Lorenz (Germany)
Rudolf Řepka (Czech Republic)
Joël Wolff (Luxembourg)

(thanks Diacris)

Uitati-va cine e vicepreședinte... Ca sa nu va mai mirati.

Redmi Note 7 (Tapatalk)

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de mihu » 06 Aug 2019, 09:58

in mod normal nu ar fi trebuit sa faca parta din comisie...
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de SLH » 06 Aug 2019, 10:04

Practic nici un est european in comisia asta. Clubul trebuie sa lupte pentru schimbarea regulamentelor de genul asta atat intern cat si international. Suntem si o sa fim mereu vulnerabili in domeniul asta, la fel ca toate echipele cu multi spectatori. Trebui dat exemplul Angliei in care indiferent de natura incidentelor, de cele mai multe ori infinit mai grave decat ce a fost la noi nu se inchid stadioane. Ultimul Milwall - West Ham s-a lasat cu peste 4.000 de interzisi si cu toate astea federatia engleza nu a suspendat nici macar o secunda terenul.

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1182
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de sorinyki » 06 Aug 2019, 11:12

Nu ca am fi facut mare scofala cu Papura antrenor, dar alta era atmosfera de meci, se pierd bani. Paguba mare finaciar si de imagine. Numai zic ca trebuie avuta mare grija in viitor cu mititilenii!

LiviuB

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de LiviuB » 06 Aug 2019, 11:35

Interzicerea suporterilor reprezinta cea mai mare idiotenie posibila. Se cheltuie sume uriase pentru atragerea publicului in jurul fenomenului (ca de asta vin si sponsorii si varsa o gramada de bani, nu dragul fetelor scremute ale celor de la uefa) si apoi vin astfel de decizii.
Putram sa inteleg daca era un fenomen generalizat, daca clubul dovedea ca nu poate organiza un meci cu suporteri, dar pentru un caz izolat sa iei o asemenea decizie... mi se pare inacceptabil. Si nu neaparat pt noi ca club, ci pt tara.

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1182
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de sorinyki » 06 Aug 2019, 12:17

Ar trebui sa avem dreptul al un recurs rapid!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de malus dacus » 06 Aug 2019, 14:08

...bine, cu riscul de a deveni penibilul forumului, eu revin la obsesia mea - firma de paza ! NPG. Protect, Security, Consult, Construct habar n-am, ca-s multe, cu denumiri de pleci dupa fenta ca la Ajica. Ba, pe astia nu-i intreaba nimeni de sanatate? Clubul e multumit de serviciile lor, inteleg? Ok, am inteles, UEFA e câh, mama lu' ala de-a aruncat cu petarda e câh, ca nu l-a educat sa n-arunce cu petarde, arbitrul e câh ca s-a tavalit pe jos in timp ce jucatorii erau sprinteni si n-aveau nici pe dreaqu, televiziunile fac propaganda contra. Facem apel, recurs, ma rog, o sa jucam un meci cu spectatori si asteptam sa se intample ce?? Ne rugam la Doamne Doamne sa nu mai vina vreun needucat cu petarde in rucsac? Asteptam sa se civilizeze lumea, sa se schimbe legile, sau cum? Pe sistemul - Intra unii cu petrade. Si eu ( firma de paza ), ce sa fac? - Ba, pana sa mutam noi muntii din loc, mentalitati, civilizatii, uefa, ce-ar fi sa incepem noi sa facem chestii simple, cum ar fi sa-i controlam dracului p-astia la intrare? Nu se poate? Dar de unde stim? A incercat cineva pana acum? Eu sunt fumator si intru lejer cu bricheta Nord. Ii las momeala o juma de cola si pa. Cine sa ma comtroleze, tataie de la firma NPG? Dar nu, in loc sa punem ( platim ) niste oameni competenti la intrare mai bine ne bagam capu'-n curr si asteptam sa nu se-ntample...

conStiinta

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de conStiinta » 06 Aug 2019, 14:53

Voi nu stiti cum sa faceti sa fiti descaltati de fiecare data cand vreti sa intrati pe stadion ...

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de Bogho » 06 Aug 2019, 14:58

Azi clubul maghiar a susținut o conferință de presă și din ce am înțeles eu, UEFA a deschis azi și un proces împotriva lor datorită comportamentului suporterilor lor în timpul meciului de la Craiova, acuzându-i de rasism.
-

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de malus dacus » 06 Aug 2019, 15:01

...nu, nu stiu cum sa fac sa vad pe viu meciurile echipei cand am chef ( mai ales in Europa ). Daca te descalta se intampla ce, mai exact?...

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de alex.p » 06 Aug 2019, 15:02

The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (CEDB) has announced the following decision:

Match: UEFA Europa League second qualifying round second-leg match between Universitatea Craiova and Budapest Honvéd FC (0-0), played on 1 August 2019 in Romania

Charges against Universitatea Craiova:
- Setting off fireworks - Art. 16 (2) (c) of the UEFA Disciplinary Regulations (DR)
- Throwing of objects - Art. 16 (2) (b) DR
- Insufficient organization - Art. 16 (1) DR, Art. 27.01 and 33.02 of the UEFA Safety and Security Regulations
- Racist behaviour - Art. 14 DR
- Crowd disturbances - Art. 16 (2) (h) DR

Decision:
The Control, Ethics and Disciplinary Body has decided:
- to order Universitatea Craiova to play its next three (3) UEFA competition matches as host club behind closed doors, the third of which is suspended for a probationary period of two (2) years;
- to fine Universitatea Craiova €60,000.

Following aforementioned match, disciplinary proceedings have been opened against Budapest Honvéd FC.

Charges against Budapest Honvéd FC:
- Improper conduct of the team - Art. 15 (4) of the UEFA Disciplinary Regulations (DR)
- Crowd disturbances - Art. 16 (2) DR
- Racist behaviour - Art. 14 DR

The case will be dealt with by the UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body on 22 August.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de alex.p » 06 Aug 2019, 15:03

Bogho scrie:
06 Aug 2019, 14:58
Azi clubul maghiar a susținut o conferință de presă și din ce am înțeles eu, UEFA a deschis azi și un proces împotriva lor datorită comportamentului suporterilor lor în timpul meciului de la Craiova, acuzându-i de rasism.
Da, si ungurilor li s-a deschis procedura disciplinara.

Legat de apel, din ce am citit in regulamentele UEFA, desi absurd, apelul nu suspenda executarea primei instante (chiar daca in teorie o poate chiar anula).

conStiinta

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de conStiinta » 06 Aug 2019, 15:08

Deci este sigur si nu mai exista vreo cale de atac astfel incat pedeapsa sa fie amanata (sa inceapa) dupa meciul cu AEK?

Închis