[Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Primul meci cu VP666 pe banca - cate puncte lasa oile in Banie?

Poll ended at 15 Sep 2019, 18:56

3 puncte, Satana surclaseaza cuplul preacredinciosilor Jiji - Arges-Vintila
28
76%
1 punct, oile scot un egal
5
14%
0 puncte, revenire spectaculoasa a oilor din picaj
4
11%
 
Total votes: 37

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de R.E.N. » 17 Sep 2019, 08:27

fanucrv scrie:
16 Sep 2019, 23:21
Ca sa fim corecți pana la capăt, pe lângă Mitrita mai era un Baluță,un Gustavo si nu în ultimul rând Kolici. Iar la singura noastră victorie cu oile a mai jucat un băiat cu fizic :Fedele. Acum l-am avut pe Ivanov, pe care mulți îl vad fotbalist, dar pe mine nu ma convinge.
nu, cand am batut fcsb Baluta si Gustavo erau plecati de mult. iar Mitrita, Baluta si Koljic n-au jucat niciodata impreuna. daca Mangia ii avea pe toti la dispozitie, ar fi fost ceva fantastic.

sistemul de joc, pozitionarea, ideile de iesire din aparare, de constructie si de atac nu trebuie sa le inventeze jucatorii. trebuie sa vina de la antrenor.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de lory69 » 17 Sep 2019, 09:08

Stam foarte rău la cartonașe galbene...avem parca 4 jucători cu cate 3 galbene.Grav este cazul jucătorilor under21...Mihaila are 3 cartonașe,iar daca ia altul la Mediaș,nu stiu care pusti va face fata 90 minute cu Viitorul.Nici Baiaram,nici Markovic nu duc mai mult de o repriza,iar asta ar insemna ca titular under21 ar fi doar Vladoiu in meciul respectiv,asta daca el este apt dpdv fizic.

LiviuB

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de LiviuB » 17 Sep 2019, 09:46

ce presa nenorocita avem... il desfiinteaza pe Ivan dupa cifrele InStat. dar uita ca fotbalul nu e matematica. Ivan i-a hartuit in permanenta pe fundasii lor, daca mai aveam vreo 3 cu determinarea lui obtineam mult mai mult. Ivan a participat la toate fazele ofensive, s-a zbatut, problema a fost ca nu a avut cu cine. Astia au ce au cu Ivan pt ca a avut tupeul sa il refuze pe cioban... lucru de neacceptat in presa romaneasca.
si inca un aspect - unde au fost 250 de fani ai fcsb-ului la meci? m-am apucat sa numar din poza de pe fanatik si mi-au dat 68, si cred ca am mai numarat si cativa stewarzi

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de Bobby » 17 Sep 2019, 11:55

iuli scrie:
17 Sep 2019, 08:11
Bobby scrie:
16 Sep 2019, 09:37
Buna analiza lui Vochin, singurul ziarist de fotbal din Romania - desi articolul ar fi fost mai bun fara anumite sarje ironice la Piti :

https://www.fanatik.ro/analiza-lui-andr ... u-19074668

Instat zice ca cei mai modesti jucatori de cimp ai Craiovei au fost Ivan si Ivanov. Bulgarul are niste cifre de groaza in acest meci daca il comparam cu Pintilii, de exemplu. Cine l-a adus pe asta la Craiova si inca pe bani ? Cum sa te bati cu FCSB si CFR cu unul ca Ivanov ?

Instat il evidentiaza pe Pantiru. Si pe mine m-a impresionat baiatul asta de cind a ajuns la FCSB. A costat la fel cit Qaka, dar e mai tinar. Qaka la noi nu prea face nimic, la FCSB Pantiru arata curaj si eficienta. Jale cu scoutingul la echipa asta !
jale cu comparatiile tale de 2 lei,cum dracu sa compari un fundas stanga cu un mijlocas defensiv?ai un spirit manipulator enervant,daca il luai ca termen de comparatie pe Vatajelu ce se intampla?Apropo de cuie,de unde ati luat smantana?
Aia cu manipularea si scenarita e treaba romaneasca 100 %. Sa te uiti la filmele lui Daneliuc din anii 90. Asta e una la mina. Doi - poti compara orice pe lumea asta, depinde de criteriul ales. Trei - jucatorii astia doi au costat sume identice, au jucat la aceeasi echipa in campionatul trecut, dar la ce arata pe teren, pina acum, diferenta e mare. Determinare, implicare, tupeu, personalitate in joc, participare la actiunile ofensive ale echipei etc. Plus musculatura - unul arata ca un junior de 15 ani. Sau ca un sahist.

P.S. Si mai fac o comparatie ca sa explodeze curiosii. In citeva meciuri la FCSB, Pantiru are mai multe realizari ofensive decit Cristea la Craiova. Habar nu am de ce. Dar astea sint cifrele.

iuli

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de iuli » 17 Sep 2019, 12:13

Bobby scrie:
17 Sep 2019, 11:55
iuli scrie:
17 Sep 2019, 08:11
Bobby scrie:
16 Sep 2019, 09:37
Buna analiza lui Vochin, singurul ziarist de fotbal din Romania - desi articolul ar fi fost mai bun fara anumite sarje ironice la Piti :

https://www.fanatik.ro/analiza-lui-andr ... u-19074668

Instat zice ca cei mai modesti jucatori de cimp ai Craiovei au fost Ivan si Ivanov. Bulgarul are niste cifre de groaza in acest meci daca il comparam cu Pintilii, de exemplu. Cine l-a adus pe asta la Craiova si inca pe bani ? Cum sa te bati cu FCSB si CFR cu unul ca Ivanov ?

Instat il evidentiaza pe Pantiru. Si pe mine m-a impresionat baiatul asta de cind a ajuns la FCSB. A costat la fel cit Qaka, dar e mai tinar. Qaka la noi nu prea face nimic, la FCSB Pantiru arata curaj si eficienta. Jale cu scoutingul la echipa asta !
jale cu comparatiile tale de 2 lei,cum dracu sa compari un fundas stanga cu un mijlocas defensiv?ai un spirit manipulator enervant,daca il luai ca termen de comparatie pe Vatajelu ce se intampla?Apropo de cuie,de unde ati luat smantana?
Aia cu manipularea si scenarita e treaba romaneasca 100 %. Sa te uiti la filmele lui Daneliuc din anii 90. Asta e una la mina. Doi - poti compara orice pe lumea asta, depinde de criteriul ales. Trei - jucatorii astia doi au costat sume identice, au jucat la aceeasi echipa in campionatul trecut, dar la ce arata pe teren, pina acum, diferenta e mare. Determinare, implicare, tupeu, personalitate in joc, participare la actiunile ofensive ale echipei etc. Plus musculatura - unul arata ca un junior de 15 ani. Sau ca un sahist.

P.S. Si mai fac o comparatie ca sa explodeze curiosii. In citeva meciuri la FCSB, Pantiru are mai multe realizari ofensive decit Cristea la Craiova. Habar nu am de ce. Dar astea sint cifrele.
singurul tau moment de sinceritate!in rest,bati campii in stil grav.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de R.E.N. » 17 Sep 2019, 12:38

inainte sa ne saboteze presa, ne sabotam singuri. la o echipa pe care Mangia a lasat-o pe 3 cu cateva etape inainte de final, au fost adusi OPT jucatori. fotbalisti, nu umpluturi. nu a plecat nimeni de la echipa. si pe aici se vorbeste ca ne mai trebuie inca 4-5 jucatori, se citeaza din voma lui dumitru dragomir, ca avem doar 4-5 jucatori de liga 1. pai daca avem doar 4-5 jucatori de divizia a, acum dupa ce au fost adusi inca OPT fata de anul trecut, Mangia trebuie sa fi fost un magician sa fie pe 3.

@Bobby, sunt partial de acord cu tine ca un antrenor trebuie sa inventeze fotbalisti din nimic. un antrenor ajuta fotbalistii sa fie mai buni, uneori chiar ii reinventeaza. la noi nu e cazul sa inventam fotbalisti din nimic, noi suntem deja la nivelul urmator. aveam niste fotbalisti buni, au fost adusi altii buni, trebuie antrenati si scos maxim de la ei, ca e evident ca ai cu cine.

si mi se pare de-a dreptul incredibil ca nimeni pe aici nu a spus un cuvant despre strategia de rahat a lui Piturca din meciul asta. ca asta a fost, o strategie de rahat. joci cu o echipa care a dat TREI goluri in ultimele 5 meciuri si tu bagi 4-1-4-1, te aperi practic cu 10 oameni, ai grija numai sa inchizi culoarele, de parca jucam impotriva Barcelonei. Iar bagi trei mijlocasi centrali care nu conteaza, ca tot jocul e cu degajari catre varf sau pe benzi. tii un singur jucator in fata, izolat la 20 de metri de restul echipei intre doi fundasi adversi si te astepti la ce? sa joci atat de prost cu un asemenea lot e inadmisibil. eu va inteleg ca va place de Piturca, fiecare poate avea simpatii, dar sa te apuci sa dai vina pe jucatori, sa spui ca mai trebuie adusi nu stiu cati cand tu ai cel mai bun lot din ultimii 25 de ani, fara sa vezi ca problema e de strategie si antrenament, e noaptea mintii.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

LiviuB

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de LiviuB » 17 Sep 2019, 12:55

e noaptea mintii sa crezi ca un antrenor poate schimba ceva substantial in 10 zile.
si apoi, ca sa iti fie si tie clar - lotul actual e ok daca iti propui locurile 2, 3 sau 4.
daca vrei titlul si accederea in toamna europeana mai ai nevoie de oameni. punct

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de R.E.N. » 17 Sep 2019, 13:08

Poti sa schimbi sistemul spre exemplu..

Cat despre locul 4, vezi ca amul trecut am terminat aproape pe trei si au mai venit opt jucatori.

Punct
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Thunder

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de Thunder » 17 Sep 2019, 13:14

Au venit ei 8 jucatori, dar niciunul n-a fost atacant, cu exceptia lui Ivan. Si da, am auzit de Roman si de Fortes :-D Dar na, pana acum, cu exceptia lui Ivan n-avem asa ceva. Pe cand cu Koljici si Mitrita aveam cel putin 2 :)( Sa speram ca si Zakaric ala e ce se spera ca e... Unde mai adaugi si pregatirea precara din vara, nu zic inexistenta, nu zic de divizia B, dar destul de proasta, e mare lucru ca azi suntem unde suntem. Puteam fi mult mai rau. Eu am impresia ca Papurica a ghidat toata pregatirea pt perioada de meciuri cu Europa League iar acum abia abia incearca Piti sa schimbe macazul din mers.

LiviuB

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de LiviuB » 17 Sep 2019, 13:15

si a plecat Fedele. cred ca era peste Ivanov
virgula

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1450
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de gsm » 17 Sep 2019, 13:17

parerea mea este ca, aceasta infrangere contra fcsb-ului, este (a fost) greu de digerat. inca nu-mi revin. trebuia sa castigam,

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de fanucrv » 17 Sep 2019, 13:29

Da. E foarte greu de digerat. Eu eram super fericit și cu un egal, doar sa nu pierdem. Dezamăgirea e mare și din cauza faptului ca nu am văzut nicio schimbare față de perioada Papura în abordarea meciului. Sunt câțiva băieți pe forum care au propus o altă așezare pe teren parca mai potrivit cu valoarea lotului. Poate ca doar mi se pare și că Piti a scos tot ce putea din ei la meciul ăsta. Vedem ce va urma dar urmează meciuri grele și nu prea sunt optimist dacă jucam cu același mijloc ineficient. Ivanov, Cic și Mateiu parca sunt de pe alta planetă în sistemul asta:nici nu se apară, nici nu construiesc, nici nu împing jocul.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de R.E.N. » 17 Sep 2019, 13:43

Ivan nu e varf de careu. a spus-o chiar si el cu gura lui. Ivan e jucator de banda, are viteza, are tehnica, poate sa vina cu mingea in centru. acolo da randament. sau ca varf retras. si chiar daca ar fi cel mai bun varf, oricine juca in pozitia lui duminica seara avea aceleasi sanse, pentru ca singur in fata intre doi fundasi centrali, cu NIMENI la sustinere, n-ai ce sa joci mai mult. iar asta e vina antrenorului. nu cred ca s-au gandit Mihaila si Barbut de capul lor sa joace aproape in linie cu Cicaldau si Ivanov.

daca pana isi revine Koljic ii ai doar pe Roman si Fortes, logic e sa joci cu unul din ei varf, nu sa il reprofilezi pe Ivan.

si din nou, Piturca a jucat fricos si super defensiv cu o echipa care a dat TREI goluri in ultimele cinci meciuri. doua din goluri impotriva prietenului Hagi, ca tot se spunea pe aici ca meciul ala a fost de omenie.

chiar astept cu nerabdare sa ne intoarcem la o constructie la care sa participe si mijlocasii, ca asta cu bubuieli pe aripa si pe varf ma deprima complet.

mi se pare ca s-a creat un soi de isterie de cand a venit Piturca. n-ai voie sa critici nimic, ca esti brusc dusmanul poporului, tii cu mititelu si gogoase si mama ta e o doamna de moravuri usoare. reveniti-va.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

LiviuB

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de LiviuB » 17 Sep 2019, 13:50

nu e nicio isterie, asta e doar o inchipuire. noi am zis doar ca avem incredere in acest antrenor ca va putea schimba lucrurile in bine. in cat timp, nu stiu, dar in niciun caz nu ne putem astepta sa fie modificari substantiale in 10 zile.
pe de alta parte, este preblema cu jucatoru U21 unde chiar nu vad ce i s-ar putea spune lui Piturca.
repet, nu spune nimeni ca nu Piturca nu are voie sa fie criticat, dimpotriva. dar trebuie sa avem rabdare, nu putem sa il judecam dupa 2 meciuri.
cat despre fcsb - trebuie sa tinem cont de doua aspecte - au revenit la echipa multi dintre cei care au fost accidentati si au jucatori care au valoare individuala si care sunt in forma (am vazut la faza golului cum au reusit sa ajunga foarte repede la poarta dupa un aut batut de noi)

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de R.E.N. » 17 Sep 2019, 14:07

nu am vorbit aici de incredere in Piturca. am spus punctual ce mi s-a parut gresit in meciul asta. la ce echipa avem, ma asteptam sa jucam mult mult mai bine. inteleg ca in zece zile nu poti face minuni, dar daca vezi ca jucam de rahat in acest 4-3-3 inchipuit in care tu de fapt te aperi cu 10 oameni, schimba naibii sistemul. nu mai pot sincer sa vad constructie cu minge lunga si un varf ratacit printre fundasii adversi. e penibil si trist.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Închis