[Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte revine Stiinta de la Cluj?

Poll ended at 20 Oct 2019, 12:56

3 puncte si locul I in campionat
18
64%
1 punct
5
18%
0 puncte
5
18%
 
Total votes: 28

LiviuB

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 22 Oct 2019, 23:45

ba s-au adus foarte multi. uite si un articol cu privire la numarul jucatorilor adusi - https://www.prosport.ro/fotbal-intern/l ... t-16721150

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 22 Oct 2019, 23:46

Bobby, esti tu convins ca jucatorii aia adusi gratis de Chefere nu au incasat bani la semnatura de ordinul sutelor de mii de euro? Uite, ca sa nu merg mai departe, Cestor a incasat impreuna cu impresarul lui fix 300k euro la semnatura. Pascanu a fost convins cu 200k euro la semnatura. Acum, pune-te in locul conducerii Craiovei - daca ai fi platit 600k de euro pe Pascanu si 200k euro la semnatura, iar VP l-ar fi tinut pe banca, cum face Petrescu, ce parere ai fi avut?

CheFeRe nu face transferuri pe bani, dar ofera salarii imense, mult peste media ligii 1 si ofera sume consistente la semnatura. Iar aceasta strategie este mult diferita fata de cea existenta in momentul asta la Universitatea.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

s9k3k3-
membru
membru
Mesaje: 138
Membru din: 22 Aug 2019, 15:37

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de s9k3k3- » 23 Oct 2019, 01:10

Ce aveti ma....la CFR nu s-au bagat bani, Petrescu a pocnit din degete si astia au venit gratis, cred ca au si jucat gratis si cred ca si acum mai si joaca gratis.

Bobby, pana la urma care e porblema ta ca nu inteleg? Ce vrei sa scoti in evidenta ca Piturca nu e bun. OK, daca asta consideri tu, eu unul iti respect punctul de vedere, darde aici pana a debita prostiile pe care le spui tu e cale lunga. So case close? Piturca e prost sa vina Mangia.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 23 Oct 2019, 02:12

DeuxEx scrie:
22 Oct 2019, 23:46
Bobby, esti tu convins ca jucatorii aia adusi gratis de Chefere nu au incasat bani la semnatura de ordinul sutelor de mii de euro? Uite, ca sa nu merg mai departe, Cestor a incasat impreuna cu impresarul lui fix 300k euro la semnatura. Pascanu a fost convins cu 200k euro la semnatura. Acum, pune-te in locul conducerii Craiovei - daca ai fi platit 600k de euro pe Pascanu si 200k euro la semnatura, iar VP l-ar fi tinut pe banca, cum face Petrescu, ce parere ai fi avut?

CheFeRe nu face transferuri pe bani, dar ofera salarii imense, mult peste media ligii 1 si ofera sume consistente la semnatura. Iar aceasta strategie este mult diferita fata de cea existenta in momentul asta la Universitatea.
Point well taken. Totusi bugetul de cheltuieli al Craiovei a fost foarte aproape de CFR campionatul trecut - si e e aproape si in acest campionat.

Jucatorii adusi liberi de contract la Craiova sau CFR primesc sume mari ca prime de instalare. Asta e realitatea.

CFR a adus si pe bani : Tucudean, Boli, Burca, Bordeianu, Ionita etc. Dar in afara de Ionita, CFR a platit sume mici de transfer - cind s-au platit bani pentru cumpararea unor jucatori.

Ideea mea este ca la citi bani s-au bagat in vara trecuta in jucatori - salarii mari, sume de transfer mari etc. - Craiova nu performeaza la nivelul asteptat. Nu vedem echipa la un nivel superior comparativ cu sezonul trecut. Scouterii, antrenorii si jucatorii au aceasta responsabilitate. Piti a avut 2 infringeri in 5 etape; Teja la Iasi a avut 3 infringeri tot turul de sezon regulat. De Papura nu sint dezamagit - ca saracu' n-are nici o treaba. Piti m-a dezamagit.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 23 Oct 2019, 04:26

LiviuB scrie:
22 Oct 2019, 23:45
ba s-au adus foarte multi. uite si un articol cu privire la numarul jucatorilor adusi - https://www.prosport.ro/fotbal-intern/l ... t-16721150
Da - mai multi decit credeam. Eu ma gindeam, si e adevarat !, ca cei adusi pe bani - Costache, Ionita, Tucudean, Bordeianu etc. - nu au fost adusi atunci, ci mai tirziu...Dar intr-adevar, s-au adus multi atunci, in vara lui 2017, liberi de contract...

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 23 Oct 2019, 09:13

Cand ii urmezi lui Papura nu iei echipa de la zero ci de la minus, asa se explica rezultatele mai putin bune obtinute de Piturca. Trebuie sa avem putina rabdare si in ciuda declaratiilor, despre campionat cred ca trebuie sa vorbim anul viitor.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 23 Oct 2019, 09:22

Macar atit putea sa faca Piti - fara declaratii de titluri, grupele CL, si ca vrem 3 puncte la Cluj. Greseli neprovocate - ca in tenis. Mai putina gargara si mai multe rezultate. Dupa ce te-a batut cuplul bisericos Vintila - Becali fara sa dai un sut pe poarta, tu Satana ar trebuie sa iei o pauza de gargara de 6 luni. Si sa iesi din tacere cu vreun trofeu ceva. OK - schimbat de gazoane si gargara la inceput de sezon vedeam si la Mititelu. Dar Craiova vrea mai mult.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 23 Oct 2019, 09:27

Bobby esti suparat astazi. In momentul de fata intre CFR si Universitatea sunt 4 puncte, dupa injumatatire 2 puncte, Piti poate sa vorbeasca, dar noi vedem ca jocul inca nu merge si nu ne facem iluzii pentru a nu avea deziluzii.

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de zeddDarko » 23 Oct 2019, 10:11

Bobby, daca Piti pregateste ceva la antrenament si jucatorii nu pun in aplicare la meci, cine e de vina? Daca Acka da o pasa proasta, tot Piti e de vina? In 2 luni nu poti schimba mai nimic, doar la mental, pe partea de tactica rezultatele vor aparea in 2-3 luni.Ei acum acumuleaza informatii, mai dureaza pana le vor pune in aplicare.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de dorumihnea2 » 23 Oct 2019, 11:29

Am fost la meci și concluzia mea este urmatoarea: am început meciul bine plasând bine dar problema e ca nu terminam faza cu șut. CFR joaca simplu folosind multe centrări sau așteptând greșeală adversarului. Noi jucam cu Ivan atacant care și înainte sa plece în străinătate a fost folosit de Multescu pe postul asta dar n a dat randament în plus este prins tot timpul în ofside. Al doilea u21 de la CFR schimbat după 20 de minute dar Piturca pauza. Păun o data ce a întrat a făcut diferența iar mijlocul nostru care era bun pina atunci nu a mai mișcat nimic. Sa nu uitam ca Petrescu a menajat jucători și anume Bordeianu și Deac nu au fost în lot iar păun djokovic și o răni rezerva. Cam asta am sesizat eu

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de dorumihnea2 » 23 Oct 2019, 11:30

Omrani scuze

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 23 Oct 2019, 11:40

zeddDarko scrie:
23 Oct 2019, 10:11
Bobby, daca Piti pregateste ceva la antrenament si jucatorii nu pun in aplicare la meci, cine e de vina? Daca Acka da o pasa proasta, tot Piti e de vina? In 2 luni nu poti schimba mai nimic, doar la mental, pe partea de tactica rezultatele vor aparea in 2-3 luni.Ei acum acumuleaza informatii, mai dureaza pana le vor pune in aplicare.
Pai poate pregateste la antrenament chestii pe care echipa nu le digera ca lumea ? Jocul fara sut la poarta ? :laughing: Habar n-am. Piti a reusit sa-si surprinda publicul propriu si jucatorii proprii cu ceea ce s-a intimplat la ultimele 2 meciuri de campionat. Asta e OK. Dar poate Satana vine si cu chestii care sa poata susprinda echipa adversa :laughing:

iepurakis
senior
senior
Mesaje: 324
Membru din: 27 Feb 2009, 21:07

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de iepurakis » 24 Oct 2019, 00:26

Paul scrie:
21 Oct 2019, 19:55
Inteleg si probabil interpretez eu gresit. Mie mi s-a pus pata rau de tot pe Angheluta care ii ia la misto pe absolut toti jucatorii, cu un aer de superioritate si o lipsa de respect care ma irita maxim. Si mi s-a parut ca stilul asta se regaseste in unele articole ale lui Cosmin, dar cum ai spus si tu, nu trebuie sa ni se para noua intr-un fel sau altul sau sa fim de acord cu ce zice el. Pana la urma daca e suporter adevarat si nu un expert mistocar ca Angheluta, are respectul meu.
mi-a fost lene să mă apuc Să scriu ce avem de scris vizavi de Angheluță. Dar în seara asta a comentat Slavia cu Barcelona și ca de multe alte dăți mi l-a ridicat în slăvi pe jucătorul consacrat mediocru Stanciu, de îmi venea din nou să îmi pun parabolică și să mă uit pe Sky. În continuare, sclavetele becaliot Ilie Dumitrescu face un discurs după meci în care din nou, vai ce genial a fost Stanciu. Păi ce vreți, caracatița Ana Maria Prodan - Becali are toată presa aservită, care comentează la comandă. Și din păcate ce e mai trist e că nivelul de analfabetism funcțional se manifestă și în fotbal, oamenii nu mai sunt capabili să distingă cu căpățâna lor valoarea, ci iau de bun ce se spune la TV, ce comentează idioții ăștia. Acu’ câțiva ani am dat pe net peste un material despre Angheluță scris de alți călcați pe coadă, de la CSa steaua: e fost fotbalist, de nivel submediocru de altfel (Fulgeru Bragadiru, Poli AEK).. asta ca să înțelegeți de unde izvorăsc la TV perle gen “a dat de unde a venit”, exprimare “tactică” și liberă. Cel
mai sănătos e să vă uitați la
meciuri și să vă trageți singuri concluziile, mai lăsați Instat și tmarkt și comentariile Digi & GSP, că se lasă cu încercări de manipulare penale.

s9k3k3-
membru
membru
Mesaje: 138
Membru din: 22 Aug 2019, 15:37

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de s9k3k3- » 24 Oct 2019, 10:59

Sa-mi fie cu iertare dar Stanciu a facut un meci excelent, o evolutie buna si solida apreciata de publicatii sportive de top din afara ca Lequipe.
Iar spre deosebire de majoritatea, a facut un meci excelent cu Barcelona, nu cu Chindia sau Concordia Chiajna.

Chiar nu inteleg de ce exista atata rautate si mai bine zis frustrare cand se vorbeste de Stanciu, Ianis, Marin sau mai stiu eu ce jucator. In primul rand ei reprezinta romania si ma bucur ca uneoi o faca cel mai inalt nivel.

Voiam sa mai zic un lucru de CFR, astia la valoarea pe care o au rar pot sa piarda puncte si mai ales in meciurile cu miza cand se concentreaza. Deci e mult mai greu sa recuperam sau sa speram ca se incurca in POff decat acum.

LiviuB

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 24 Oct 2019, 12:15

problema este data de comemnatatorii din presa sportiva care nu pastreaza o echidistanta cu privire la modul de a considera jucatorii romani. In timp ce sunt foarte laudativi la adresa anumitor jucatori, devin foarte critici, ignoranti si mistocari cand vorbesc de alti jucatori. De aici vine si reactia suporterilor.

cu privire la meciul de la Cluj - nu am vazut nimic spus de numarul mare de suporteri pe care l-am avut.

Închis