[Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte castiga Știința la primul meci pe noul gazon?

Poll ended at 23 Noi 2019, 22:14

3 puncte
20
87%
1 punct
1
4%
0 puncte
2
9%
 
Total votes: 23

LiviuB

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de LiviuB » 26 Noi 2019, 21:43

tie ti se pare ca l-a certat pe Pigliacelli in public? mie nu mi s-a parut deloc. a zis doar ca a avut o discutie cu el. si ca a considerat ca e cazul sa dea o sansa si celuilalt portar din lot. la fel cum avem respectul pentru Pigliacelli, ar trebui sa avem si pentru Popescu. De ce ar trebui ca acesta din urma sa se multumeasca cu banca de rezerve iar celalalt sa nu iasa din poarta indiferent de prestatii?!!!
Pt chestiunea cu Mateiu mi se pare ca incerci sa creezi o problema cand nu e cazul. pana la meciul cu dinamo Piturca era criticat ca nu sunt rezultate. acum, cand sunt rezultate, s-a gasit motivul cu Mateiu. ti-am spus, il apreciez foarte mult pe Mateiu, dar mi se pare exagerat sa ajungem la comparatii de genul celei facute de tine, chiar nu isi are rostul.
la conferintele trecute s-a zis ca este accidentat. poate chiar a fost accidentat iar in prezent trebuie sa lupte sa prinda primul 16. doar cineva care participa la antrenamente ar putea sa spuna daca Mateiu e in forma maxima sau nu... dar repet, mi se pare ciudat sa insistam cu aceasta problema.

iar la faza cu nationala nu cred ca ai inteles ceea ce am spus. am subliniat respectul de care se bucura antrenorul nostru. nu are nicio legatura cu rezultatele din prezent sau din ultimii 12 ani.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de alex.p » 27 Noi 2019, 10:09

Sunt lucruri care nu pot fi facute publice. Si asta se intampla la orice echipa din lume. Pe Mateiu nu o sa il mai vedem in echipa, si probabil in iarna va pleca.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1627
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de R.E.N. » 27 Noi 2019, 11:58

Vatajelu, Ivan, Mateiu, Bancu sunt ai nostri, sunt jucatorii care au luat echipa asta din beci si au dus-o acolo sus. ei cu Baluta, Mitrita, Gustavo... cu munca lor de ani de zile. ar trebui sa fie respectati si, daca gresesc, ajutati sa-si revina, nu dati afara. si Pigliacelli si Martic au contribuit din plin la ce e echipa asta acum.

sa vina un antrenor si in trei luni sa-l dea afara pentru indisciplina pe unul care a jucat aici foarte bine timp de cinci ani, mie imi pute... sper sa nu fie adevarat.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

LiviuB

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de LiviuB » 27 Noi 2019, 12:05

eu sper sa se gaseasca o solutie pentru a continua alaturi de noi.
dar sa nu uitam ca au mai fost probleme cu Mateiu, nu e prima oara. prin urmare, cam cade asta cu antrenor venit de 3 luni...
am tot respectul pentru jucatori - dar regulile trebuie sa fie reguli - atat pentru jucatorii care au plecat cu noi din B (Vatajelu) cat si pentru Baiaram sau Cosic. si cine le incalca, e normal sa plateasca.
nu cred ca a venit Piturca cu idei preconcepute si are el ceva personal cu Mateiu.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1627
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de R.E.N. » 27 Noi 2019, 12:09

LiviuB scrie:
26 Noi 2019, 21:43
acum, cand sunt rezultate
sa ne uitam cu cine am jucat ultimele cinci meciuri si dupa sa ne uitam in clasament. cred ca am cheltuit in vara asta pe transferuri cam cat au dat toate alea cinci echipe pe toti jucatorii.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1627
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de R.E.N. » 27 Noi 2019, 12:13

eu nu as zice ca trebuie sa-ti tratezi toti angajatii la fel. una e sa greseasca unul care a muncit pentru tine foarte bine timp de cinci ani si alta e sa greseasca un nou venit. ma rog, o sa incetez cu subiectul asta, deja am scris prea mult. sa vedem ce se intampla pana la urma.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2886
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de fabius_2014 » 27 Noi 2019, 12:14

R.E.N. scrie:
27 Noi 2019, 11:58
Vatajelu, Ivan, Mateiu, Bancu sunt ai nostri, sunt jucatorii care au luat echipa asta din beci si au dus-o acolo sus. ei cu Baluta, Mitrita, Gustavo... cu munca lor de ani de zile. ar trebui sa fie respectati si, daca gresesc, ajutati sa-si revina, nu dati afara. si Pigliacelli si Martic au contribuit din plin la ce e echipa asta acum.

sa vina un antrenor si in trei luni sa-l dea afara pentru indisciplina pe unul care a jucat aici foarte bine timp de cinci ani, mie imi pute... sper sa nu fie adevarat.
Pentru ca echipa asta sa reuseasca este nevoie de disciplina, unitate, atitudine si inca multe altele. Daca prin ceea ce a facut Mateiu pericliteaza reusita inseamna ca trebuie sa plece. Aici, pe forum, s-a spus destul de clar ca unule lucruri nu pot fi facute publice, in concluzie trebuie sa abtinem.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1627
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de R.E.N. » 27 Noi 2019, 12:18

fabius_2014 scrie:
27 Noi 2019, 12:14
R.E.N. scrie:
27 Noi 2019, 11:58
Vatajelu, Ivan, Mateiu, Bancu sunt ai nostri, sunt jucatorii care au luat echipa asta din beci si au dus-o acolo sus. ei cu Baluta, Mitrita, Gustavo... cu munca lor de ani de zile. ar trebui sa fie respectati si, daca gresesc, ajutati sa-si revina, nu dati afara. si Pigliacelli si Martic au contribuit din plin la ce e echipa asta acum.

sa vina un antrenor si in trei luni sa-l dea afara pentru indisciplina pe unul care a jucat aici foarte bine timp de cinci ani, mie imi pute... sper sa nu fie adevarat.
Pentru ca echipa asta sa reuseasca este nevoie de disciplina, unitate, atitudine si inca multe altele. Daca prin ceea ce a facut Mateiu pericliteaza reusita inseamna ca trebuie sa plece. Aici, pe forum, s-a spus destul de clar ca unule lucruri nu pot fi facute publice, in concluzie trebuie sa abtinem.
motivele pentru care nu am luat campionatul in ultimii doi-trei ani nu au fost disciplina si unitatea, ci lipsa unor jucatori care nu ne mai lipsesc acum.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

jderul
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 10
Membru din: 18 Noi 2019, 00:36

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de jderul » 27 Noi 2019, 12:30

Imi place Mateiu, dar aventura lui la Craiova nu mai poate continua, sper sa scapam repede de el pt ca strica inclusiv atmosfera la echipa.
Vorbim prea mult despre el, este un jucator acceptabil pt liga 1 si atat, iar pentru ce a facut a fost platit.
Totusi e posibil ca Piturca sa-i mai dea o sansa...ceea ce nu-mi convine personal. Are deja 30 ani, nu e o pierdere, iar pastrarea lui ar putea face mai mult rau decat bine. Betiile pe care le trage, nu le trage singur ci insotit adica mai "corupe" si alti jucatori.
Pt el ca om repet, imi pare rau ca nu-si da seama ca singur isi bate cuie in talpa si putea sa fie mult mai sus. Mateiu daca era serios, disciplinat si atent cu viata lui, era de mult plecat de la Craiova pe 3-5 milioane plus un salariu pt el de peste 700k-1 mil.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de DeuxEx » 27 Noi 2019, 13:10

Si Balaci tragea niste chefuri de se auzea pana-n Bucuresti, dar cand intra pe teren era zeu. Dobrin, la fel. Despre ce vorbim?
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

jderul
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 10
Membru din: 18 Noi 2019, 00:36

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de jderul » 27 Noi 2019, 13:32

Astea sunt povesti de acum 40-50 de ani cand vorbim de alt fotbal, alt ritm de joc, alt volum de meciuri.
Nu mai vorbesc ca dai exemplu unor jucatori fenomenali comparativ cu Mateiu.
In ziua de azi daca vrei sa realizezi ceva, indiferent de talent, fara munca nu poti. Ronaldo se antreneaza singur acasa ore intregi ca sa fie cel mai bun, nu sta prin baruri noptile si se bazeaza doar pe talent, daca facea asta nu juca la real madrid iar acum la Juventus la varsta pe care o are, ci era undeva prin MLS si juca doar din talent.
Neymar de cand a scapat cu viata personala, a ajuns sa fie un jucator normal la PSG de unde era vedeta si cel mai bun.
Alte exemple sunt si aici, iar cele mai elocvente din ultimii ani sunt Mutu, care valoarea si talentul lui era de Chelsea si echipe din primele 10-15 la nivel mondial, dar a ajuns sa sfarseasca la Fiorentina, o echipa buna, dar nici pe departe de primele 20 din lume si asta spune cafa calitate avea Mutu daca a reusit acolo fiind total neprofesionist, calitate multa, minte putina. Iar in lista asta intra sinmartean, budescu, alti 2 jucatori care puteau sa joace la echipe bune din europa, dar au sfarsit prin arabia si liga 1, dar macar astia comparativ cu mateiu au prins un contract de cateva sute de mii sau 1 milion, alex din pacate daca nu isi face ordine in viata nu o sa realizeze prea multe.
Iar mesajul il inchei cu alt ex de jucator, Chivu, un exemplu de seriozitate care a ajuns sa castige cam tot ce se poate in fotbal la nivel de echipa, fara sa aiba talentul si valoarea lui Mutu.
Practic Mutu si Chivu sunt cele mai elocvente exemple cand vorbim de munca si seriozitate vs doar talent si viata traita din plin.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2886
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de fabius_2014 » 27 Noi 2019, 14:56

Am avut privilegiul de a-i vedea jucand pe marii jucatori ai Craiovei si i-am vazut si pe jucatorii care au castigat Cupa Campionilor Europeni de la Steaua. Daca ii comparam om cu om, vom constata ca jucatorii nostri erau mai talentati, erau superiori si cu toate astea nu au castigat nici o cupa europeana. De ce ? Pentru ca stelistii jucau dupa o "partitura" clara impusa de un antrenor, nimeni nu misca in front, iar la noi totul era "in amorul artei", din talent. Au fost foarte putini antrenori care s-au impus la Craiova, Teasca, Valentin Stanescu, poate Halagian, restul faceau antrenamentele, tactica si echipa cu sefii vestiarului. Nimeni nu stie ce performante ar fi avut Universitatea Craiova daca talentul urias al maximilor ar fi fost insotit de seriozitate maxima si munca la greu. Au spus-o multi, inclusiv Mircea Lucescu, Balaci daca voia iti castiga singur un meci. Ca om care l-am vazut jucand pe Central as spune ca era peste Messi.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1627
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de R.E.N. » 27 Noi 2019, 15:04

@jderul pentru ca nu avem memoria scurta, putem sa ne amintim ca Mateiu a fost votat de suporteri cel mai bun jucator al sezonului trecut. asta a fost acum 5 luni, nu cinci ani. in niciun caz nu l-au scos din lot meciurile proaste. deci argumentul cu alcoolul care ii afecteaza forma sportiva poti sa-l arunci la gunoiul de unde l-ai luat.

cat despre betii, combinat alti jucatori si stricat atmosfera in echipa, ai ceva informatii din interior, sau iti imaginezi si ne prezinti aici de parca ai avea date reale despre ce s-a intamplat? imi aduci cumva aminte de un baiat care intra pe aici si insira niste informatii din astea bomba tot despre Mateiu, sekeke parca.. :)-
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

jderul
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 10
Membru din: 18 Noi 2019, 00:36

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de jderul » 27 Noi 2019, 16:26

Nu stiu cine si ce insira, dar mateiu pe langa ca nu a inteles ca aici e Piturca, nu Mangia unde isi permitea sa vina la antrenamente intr-o forma ce nu are legatura cu fotbalul profesionist si sa se antreneze la misto, dar sa fie titular pt ca intervenea Rotaru, acum isi mai si alege anumite locatii unde Piturca e "semi-patron" si automat afla usor ce se intampla acolo.
In momentul in care ai scapari, nu esti odihnit, nu te refaci dupa meciuri cun trebuie ci preferi sa te dai la viata, normal ca te si accidentezi cand incerci sa faci efort ca si cum tu ai duce o viata sportiva profesionista.

PS cum zicea cineva mai sus, mai bine ca nu se afla si nu apare cineva public sa spuna ca singurul care are de pierdut e mateiu. Si pt ca o dai cu mai mult respect si astea, tocmai asta e respectul de care beneficiaza, ii este protejata imagina ca dupa ce pleaca de aici sa poata merge undeva si sa faca ceva. Iar la felul in care scrii banhiesc ca poate esti prieten cu Alex si nu e o problema asta, un prieten adevarat te sustine, iar daca asta e cazul aici, te felicit, insa incearca sa ai grija de el in ce face in timpul liber (daca esti cumva prieten cu el sau macar vorbesti cu el)
Sa lasam cautatul vinovatilor si dusmanilor acolo unde nu exista, Mateiu e singurul vinovat pt ce se intampla si pt faptul ca a ajuns in pozitia asta. Piturca a dat sanse tuturor si inca le mai da, cu siguranta Mateiu intra in lista asta, daca era doar o mica problema de forma.
Repet imi este simpatic si a fost un jucator util Craiovei si trebuie sa-l respectam pt ce a facut, dar performanta cere sacrificii mai ales sacrificii sentimentale. Sentimente si performanta nu prea exista.

dantes
suporter
suporter
Mesaje: 566
Membru din: 10 Ian 2009, 00:39

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de dantes » 27 Noi 2019, 16:33

jderul scrie:
27 Noi 2019, 13:32
Astea sunt povesti de acum 40-50 de ani cand vorbim de alt fotbal, alt ritm de joc, alt volum de meciuri.
Nu mai vorbesc ca dai exemplu unor jucatori fenomenali comparativ cu Mateiu.
In ziua de azi daca vrei sa realizezi ceva, indiferent de talent, fara munca nu poti. Ronaldo se antreneaza singur acasa ore intregi ca sa fie cel mai bun, nu sta prin baruri noptile si se bazeaza doar pe talent, daca facea asta nu juca la real madrid iar acum la Juventus la varsta pe care o are, ci era undeva prin MLS si juca doar din talent.
Neymar de cand a scapat cu viata personala, a ajuns sa fie un jucator normal la PSG de unde era vedeta si cel mai bun.
Alte exemple sunt si aici, iar cele mai elocvente din ultimii ani sunt Mutu, care valoarea si talentul lui era de Chelsea si echipe din primele 10-15 la nivel mondial, dar a ajuns sa sfarseasca la Fiorentina, o echipa buna, dar nici pe departe de primele 20 din lume si asta spune cafa calitate avea Mutu daca a reusit acolo fiind total neprofesionist, calitate multa, minte putina. Iar in lista asta intra sinmartean, budescu, alti 2 jucatori care puteau sa joace la echipe bune din europa, dar au sfarsit prin arabia si liga 1, dar macar astia comparativ cu mateiu au prins un contract de cateva sute de mii sau 1 milion, alex din pacate daca nu isi face ordine in viata nu o sa realizeze prea multe.
Iar mesajul il inchei cu alt ex de jucator, Chivu, un exemplu de seriozitate care a ajuns sa castige cam tot ce se poate in fotbal la nivel de echipa, fara sa aiba talentul si valoarea lui Mutu.
Practic Mutu si Chivu sunt cele mai elocvente exemple cand vorbim de munca si seriozitate vs doar talent si viata traita din plin.
Mizeria unui caracter iese la suprafata, indiferent ce nick-name l-ar ascunde.
Daca esti esti rau intentionat sau doar prost, trebuie sa intelegi ca forumul nu are menirea de a oferi o platforma pentru a calomnia si defaima jucatorii Universitatii.

Închis