[Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Cate puncte castiga Stiinta cu FC Botosani?

Poll ended at 05 Dec 2019, 22:04

3 puncte, numai bune pentru sarbatori
18
90%
1 punct, moldovenii au noroc
1
5%
0 puncte, Moldova e peste Oltenia
1
5%
 
Total votes: 20

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de gogu2005 » 06 Dec 2019, 10:04

N-are nicio legatura Piturca cu asistenta scazuta. Ziua si ora meciului sunt de vina, pt ca in mintea unor cretini de la digicacat doua echipe fara suporteri trebuie sa joace de la 20:30 iar echipa cu cei mai multi suporteri la ora actuala trebuie de la 18:00intr-o joi ca si cum toti suntem niste labari lucratori in studioul digi. Eu n-am apucat sa vad decat a doua repriza pt ca la ora inceperii meciului eram pe drum de la munca. Cum naiba sa te invoiesti de la munca pt un meci cu FC botosani sloboz? Te iau sefii in ras.

Piturca a dat sansa absolut tuturor jucatorilor din lot sa arate ce pot. Pt a nu mai exista discutii in iarna cand unii dintre ei vor trebui sa plece.
Unii sunt blazati, altii nu fac fata la un nivel mai inalt, altii sunt pur si simplu prea prosti ca sa inteleaga ce se vrea de la ei.

Echipa trece prin exact acelasi traseiu sinuos ca atunci cand a venit Mangia. Meciuri bune alternate cu meciuri catastrofale. Asa se intampla cand antrenorii vor impuna un anumit stil jocului si nu se lasa doar la mila capacitatii jucatorilor (cum era la Multescu care ii lasa sa faca ce voiau).

Atat Piturca cat si Mangia spuneau aceleasi lucruri: Una am vorbit la cabine si alta am facut in teren. Problema e clar la jucatori in situatia asta.
CRAIOVA NESUPUSA

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de R.E.N. » 06 Dec 2019, 10:18

SergyuR scrie:
06 Dec 2019, 01:26
Bobby scrie:
05 Dec 2019, 23:55
Cu Piti la timona s-au atins citeva borne importante :

- cea mai mica asistenta la un meci pe noul stadion;
- cel mai scump transfer din istoria Craiovei;
- s-a schimbat gazonul.

Tare imi e teama ca raminem cu gazonul schimbat drept principala realizare in acest campionat. Ciudat cum Vintila (FCSB) si Bogdan Andone (Astra) fac rezultate mai bune decit Piti.
Statistici cretine. E de vina Piti ca nu vine lumea la stadion. Am inteles, e frig si zi de saptamana. Dar e o rusine pentru orasul Craiova sa ai o asemenea asistenta cand esti sus si destul de aproape de locul 1.
Daca jucam noi cum joaca Astra, curul in poarta, faceati apoplexie toti.

E greu cand Vladoiu, Qaka, Tiago, Zakaric si Barbut sunt toti impreuna in teren. Juma de echipa de un nivel absolut mediocru ca sa fiu amabil.

In rest poate ar trebui sa vedem si niste parti bune. Cicaldau de exemplu are 5 goluri de cand a venit Piti dupa ce era praf cu Papura. Acasa am marcat mult exceptand meciul cu Iasiul si primul cu fcsb. O crestere absolut evidenta a lui Mihaila care stagna de 2 ani de zile, pur si simplu a explodat in ultimele 2-3 luni. Schimbari foarte bune. E prima data cand vad antrenorul Stiintei ca face schimbarile evidente. Fara Bic prima schimbare, schimba exact unde trebuie.

Primele 35 minute de astazi au fost nesperat de bune. Un joc care trebuie sa fie in capul fiecarui jucator. Pressing sus, nu i-am lasat sa respire. Daca reusesti sa duci un ritm ca asta 60-70 minute i-ai spart pe toti in Liga 1.
Cu adevarat cretin e sa iti acoperi ochii si urechile si sa repeti crezul in victor Piturca.

E foarte relevant ce a spus Bobby. A fost vara cu cele mai multe si mai scumpe transferuri din istoria clubului. N-am sperat sincer niciodata ca o sa investim milioane in jucatori. Si sunt jucatori foarte buni. Ivan, Vatajelu, Balasa, Cosic, chiar si Zakaric poate daca ar avea un atrenor.

Si jucam un fotbal de rahat. Bai, de rahat, nu va mai mintiti ca am avut 20-30 de minute fantastice. N-am avut. N-am construit nimic in viteza, nicio faza la care sa se uite cineva sa spuna vai ce fotbal misto. Niciuna. Asta ca sa vorbim de primele 30 de minute si nu de agonia de dupa, ca simt ca am imbatranit un an la meciul asta. Stam ingrozitor in teren si nu stim ce sa facem cand avem mingea in afara de pasa in spate si pasa lunga. Si nu e vorba numai de meciul asta, ci de aproape toate.

Lumea, in afara de cateva mii de oameni, vine la stadion cand are ce sa vada. Altfel, raman numai nebuni din astia ca noi care n-au ce face si scriu pe forumuri. Si acum lumea iti arata ca n-are ce sa vada.

Astea sunt realizarile lui Piturca.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de malus dacus » 06 Dec 2019, 11:04

...adevarul e ca nu prea jucam nimic. Nu stiu cata vina are Piturca, poate ar trebui sa inventeze si el ceva, dar si lotul e de-ampulea, dezechilibrat, cu inflatie de jucatori pe anumite posturi iar altele descoperite, improvizatii, jucatori care nu joaca pe posturile lor etc. Ivan e jucator bun, dar ce-ti trebuia Ivan daca nu-l joci unde da cel.mai bun randament? Pe Vatajelu l-ai luat sa fie rezerva? I-a imtors Ofosu ala pe toate partile. Noi de ce n-am gasit un Ofosu si am gasit Fortes? N-avem un jucator care sa stie sa faca un dribling, teoretic ar trebui sa fie Cicaldau dar n-are nicio treaba. Multi il critica pe Qaka, dar mie mi se pare ca e singurul care mai stie ceva cu mingea, poate ar merita incercat un schimb de posturi cu Cicaldau, habar n-am, cu toate ca nici pe Qaka nu-l vad tragand la poarta. Despre Zakaric iarasi, nu stiu care-i postul lui de fapt, ori in banda, ori la mijloc, dar n-a rupt gura targului nici colo nici colo. Singurul care mai invioreaza nitel jocul este Mihaila. Ivan mi se pare cumva blazat, sau ca nu-i convine ceva, in fine, n-avem fata de titlu, clar. Mi-e teama si de campania de achizitii care se anunta, daca e vorba despre jucatorii ale caror nume se vehiculeaza. Felicitari, totusi, pt. victorie! Sunt trei puncte mari care ne mentin pe-acolo prin fata...

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de R.E.N. » 06 Dec 2019, 11:11

Daca dupa trei luni, in care ai facut macar 70 de antrenamente, echipa ta sta in teren asa, te duci frate acasa si te intrebi daca mai are sens sa continui. Pregatire de iarna pentru ce?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de R.E.N. » 06 Dec 2019, 11:29

Lipit de tusa, cu singura optiune pasa in spate si fara niciun alt jucator care sa participe la faza. Toti jucatorii nostri sunt scosi din joc.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de R.E.N. » 06 Dec 2019, 11:30

Sau poate asta?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de fabius_2014 » 06 Dec 2019, 12:03

Cred ca miscarea cea mai proasta, in momentul asta, ar fi schimbarea antrenorului. Eroarea s-a facut in vara cu numirea lui Papura ca antrenor. Pana in momentul de fata, Piturca a evaluat intreg lotul si a inceput sa-si impuna ideea de joc. Pentru implentarea unui stil diferit de joc este nevoie de timp si intotdeauna in perioada tranzitorie apar momente in care jocul nu merge. E adevarat ca exista posibilitatea ca tentaiva antrenorului de schimarea stilului de joc sa nu reuseasca. Personal mai am rabdare cu Piturca, dar nu-i contrazic pe cei care il critica.

LiviuB

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de LiviuB » 06 Dec 2019, 12:50

nici eu nu inteleg care e problema cu faza respectiva...
cum nu inteleg de unde atata inversunare, probabil ca se uita ca nu Piturca a fost cel care a stabilit lotul in vara, nu Piturca a fost cel care nu a decis achizitionarea unui varf ca varianta pt Koljic (sau macar pastrarea lui A Cristea), nu Piturca a fost cel care nu a pregatit lotul pt regula cu U21. A preluat lucrurile din mers.
alta idee falsa este cea cu jucatorii pe care i se pune pata - daca privim alcatuirea echipei vom constata ca au primit cu totii sanse sa arate ce pot. uite, a jucat aseara si Mateiu de care unii spuneau ca nu va mai prinde minute. Vatajelu a fost titular si o sa mai fie. Pigliacelli o sa revina si el, dar nu inteleg de ce Popescu nu avea dreptul sa rate ce poate in conditiile in care italianul a comis destule greseli!!!
Acum suntem deranjati de joc si cand batem, acum trei zile cand am jucat bine dar am pierdut spuneati ca rezultatul conteaza. Bobby il tot lauda pe Dan Petrescu, dar cum joaca CFR-ul? nu tot asa? conteaza sau nu jocul echipei?
acum vad ca e regretat Mangia, dar cand era tavalit pe aici in primavara nu v-am vazut sa ii luati apararea.

JustME

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de JustME » 06 Dec 2019, 14:31

si mie mi se pare ca echipa sta prost rau in teren, suntem labartati pe vreo 70 de metrii cu mijlocul pe nicaieri lasand apararea vulnerabila si atacul izolat.

faza a 2a pusa de REN arata destul de clar inexistenta mijlocului, moldovenii au 4 jucatori in zona centrala, noi: NIMENI! Qaka, saracul de el, era pozitionat intre Tiago (ultimul aparator) si Balasa (cel care paseaza) pe o faza in care noi aveam posesia. ok, poti sa zici ca coboara sa asigure zona parasita de Balasa dar nu era nici dracu de la Botosani in zona respectiva. daca era un jucator inteligent, ceea ce clar nu e, nu cobora atat de jos, ramanea in zona lui (spre mijlocul terenului) demarcat si atunci Balasa scapa de presiune cu o pasa simpla la el. dar Qaka al nostru practic se ascunde de minge.. Balasa avea om pe el si in fata 4 moldoveni, normal ca iese cu pasa lunga.

nu zic sa plece Piti si poate ca asa e, am avut asteptari exagerate de la el, credeam ca o sa vina si o sa bata din palme si totul o sa fie ok. eu tot ce vreau de la Piti este sa fie corect cu toti jucatorii. nu vreau sa fie pt unii sa fie muma iar pentru altii ciuma. stiu ca pare ca mi s-a pus pata pe Qaka dar baiatul asta nu mai are ce sa caute in primul 11 o perioada. ce tot insisti cu el? la fel si cu Zakaric.. frate, poate este un jucator foarte bun dar e clar ca nu e ce trebuie momentan. mai da-i o sansa si lu' Ionita.. la fel si cu Vladoiu, baiatul are valoare dar, ca si Mihaila anul trecut, are nevoie de timp sa creasca. joaca-l alternativ cu Martic, nush.. gaseste o solutie. cu Pigli cred ca are dreptate, la ce forma oscilanta a avut sezonul asta chiar nu avea de ce sa fie nemultumit ca e scos din poarta.

in fine, poate ca-s eu mult prea pretentios dar de la Piti chiar aveam pretentii. mi se pare grav de tot sa fii dominat acasa de Botosani. astept meciul cu Astra, chiar vreau sa vad cum o sa pregateasca Piti jocul. vreau sa vad ceva, o capcana intinsa de Piti, sunt curios ce masuri o sa isi ia pt a-i anihila pe Budescu si Alibec, cum o sa gandeasca jocul nostru ofensiv. chiar vreau sa vad ceva de la Piti in meciul asta, orice!
Last edited by JustME on 06 Dec 2019, 14:50, edited 3 times in total.

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Jimmy Darmody » 06 Dec 2019, 14:40

La astia probabil nu conteaza antrenorul, conteaza pshihologul, sunt 0 pe psihic si asta se vede in caderile care le au, daca era doctor in psihologie 666 poate avea o sansa cu ei, daca nu , eu cred ca cea mai buna varianta e sa ii luam pe aia de la astra si sa ii trimitem la gratare si manele caci ei asa au avut mare succes in ultimele 7 etape, desi nimeni nu zice cum viitorul lui hagi in ultimii ani rupe in play off, acolo conteaza, acolo se va vedea pregatirea lui Satana ! :eek: usteag

LiviuB

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de LiviuB » 06 Dec 2019, 14:53

la faza respectiva nu e doar vina lui Qaka. Cicaldau si Zakaric unde sunt? mie mi se pare ca nu exista miscare, cei 3 de la mijloc sunt foarte statici. de aia ni se par jucatorii atat de izolati

JustME

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de JustME » 06 Dec 2019, 15:10

@Liviu

pai Zakaric e baitul ala care ii "facea marcaj" jucatorului de la Botosani (in partea dreapta a imaginii) in loc sa incerce sa se demarce, preferabil in guaura aia imensa dintre cei 4 jucatori ai Botosaniului din mijlocul terenului. iar Cic era, probabil, undeva in stanga. sper sa nu ma insel dar meciul asta a fost pus sa joace inter-stanga, Zakaric inter-dreapta si Qaka era punctul fix din fata apararii (Doamne fereste!). iar cum faza se desfasoara in dreapta, pe Cic il cam exonerez de vina. acolo e zona de actiune a interului dreapta si a mijlocasului central.

d-asta mie 4-3-3 ul asta, foarte la moda in Liga 1, mi se pare cam [scuzati] trista. e foarte usor sa ramai expus in zona centrala daca jucatorii nu-si acopera foarte bine zonele. in 4-2-3-1 ai doi mijlocasi centrali care pot sa acopere mult mai bine zona din fata apararii, spre deosebire de unul + doi interi in 4-3-3. daca ai o faza de genul asta in care unul dintre interi iti sta in marcaj, celalalt e in zona lui si nu coboara, iar mijlocasul central se ascunde intre fundasii centrali practic n-ai niciun fel de optiune de constructie cand ai mingea in posesie si esti si extrem de expus pe faza defensiva.

bine, indiferent de sistem la faza pusa de REN stam foarte prost in teren, groaznic chiar. echipa e labartata pe o suprafata foarte mare de teren, centrul terenului este abandonat iar omul cu mingea are practic o singura solutie: pasa lunga.

JustME

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de JustME » 06 Dec 2019, 18:21

Sergiu, clar sunt si lucruri bune in jocul nostru dar sunt si slabiciuni destul de evidente. eu sunt cu Piti, m-am bucurat enorm cand a venit si nu cred ca ar fi oportuna o schimbare de antrenor. sunt doar suparat si dezamagit. poate e si vina mea ca am avut asteptari foarte mari.

stiu ca 4-3-3 e un sistem modern dar, frate, la noi nu prinde. am jucat cu 3 mijlocasi in toate formulele si variantele posibile, nu e ce trebuie. ma asteptam ca un antrenor cu experienta si flerul lui Piti sa intervina si sa simplifice jocul atunci cand vede ca lucrurile nu merg, nu sa-l complice. jucatorii par bulversati, sunt momente in care par total pierduti in spatiu. ce rost are sa bati un cal mort? impresia mea este ca in momentul asta Piti bate saua ca sa priceapa iapa.

da, ideal ar fi sa putem sa jucam ce doreste Piti doar ca e deja clar ca nu putem face asta, cel putin momentan. pana cand echipa se va adapta la cerintele lui Piti eu il astept pe el sa se adapteze la ceea ce poate echipa si sa nu le ceara sa joace ceva ce e clar ca nu pot si unii dintre ei nici nu par ca inteleg foarte bine. asta e marele meu off, asta m-a dezamagit. Piti este un antrenor de calitate, indiscutabil, are o experienta enorma si tocmai d-aia ma asteptam sa vina sa puna lucrurile la punct.

ai dreptate cand zici ca nu e treaba noastra sa discutam tactica si ca locul nostru e pe stadioane. si Doamne fereste nu imi permit eu sa il invat tactica pe Piti, astea-s discutii tactice, asa, de Tribuna a 2-a la o tabla si o punga de seminte :)

poate ca si eu mi-am pierdut rabdarea cam repede si am vrut prea mult intr-un timp cat mai scurt.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de DeuxEx » 06 Dec 2019, 18:54

Personal, cred ca vina e impartita...
Piti are partea lui de vina pentru ca incearca sa impuna un 4-3-3 pe care eu, personal, nu il vad practic din cauza lotului de jucatori neadaptat acestui sistem. Jucatorii au partea lor de vina pentru ca unii sunt pur si simplu indolenti, lipsiti de valoare sau cu gandul la altceva (plecarea la "mai bine", chefuri, gagici, ).
De asemenea, o alta parte din vina o avem si noi, suporterii. Pe de-o parte, ne-am pus sperantele in Piturca, omițând faptul ca nu a mai antrenat de o buna perioada de timp in fotbalul mare. Pe de alta parte, tot noi, suporterii, i-am cocolosit pe unii jucatori, fapt ce le-a dat curaj sa se ia la la trântă chiar cu Piturca.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de mihu » 06 Dec 2019, 19:03

eu zic sa nu uitam cu cine a facut echipa pregatirea de vara..eu astept sa facem pregatirea de iarna cu Piti, sa mai aducem 3-4 jucatori pentru ce are el nevoie si apoi la sf campionatului ne putem face o idee...
dintre jucatorii care nu intra sincer imi pare rau de Mateiu si sper sa se rezolve oricare ar fi problemele si sa il vedem din nou titular..
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

Închis