Etapa 25. Poli Iași - Universitatea Craiova

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Papură vs Rednic?

Poll ended at 16 Feb 2020, 09:21

Papură
19
73%
Nici unul
4
15%
Rednic
3
12%
 
Total votes: 26

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 25. Poli Iași - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 17 Feb 2020, 00:28

R.E.N. scrie:
16 Feb 2020, 23:58
Bobby scrie:
16 Feb 2020, 19:22
Goluri cam aiurea primite la Iasi - ne maninca o echipa mai serioasa (CFR, FCSB) cu asa aparare...La golul doi al Iasiului apararea Craiovei arata mai prost decit la o echipa de judet ! Asta e un mare semnal de alarma.

Dar felicit jucatorii, antrenorii si fanii prezenti pentru un rezultat foarte frumos.

Pe Papi il judecam si il comparam cu alti antrenori la sfirsit de campionat. Craiova a facut play off-uri slabute pina acum cam cu toti antrenorii - poate reusim ceva mai mult acum (bine - nu-mi fac sperante la campionat...nu-mi fac iluzii ca sa n-am deziluzii). Nici Mangia cu tripleta aia atomica (Baluta, Gustavo, Mitrita) n-a facut un play off bun, daramite acum...
avem o echipa mult mai echilibrata acum decat aia cu Baluta - Mitrita - Gustavo. avem varf de careu, mijloc mai bun, fundas dreapta si portar. in afara de fundasi centrali (unde nu cred ca problema e calitatea jucatorilor), suntem beton, macar la nivel de prim 11.

mi-au placut mult unele lucruri pe care le-am vazut sambata. joc in viteza si direct pe poarta de multe ori, contraatacuri duse cu cap, pase din prima. sper sa fie din ce in ce mai bine, dupa ce mai prind meciuri in aproximativ aceeasi formula si isi da Koljic drumul complet la joc. nu-mi dau seama totusi cine poate sa faca lumina in aparare, in niciun caz nu cred ca Marius Constantin. e panica maxima la faze fixe si centrari.
Da - contraatacul de 5-2 a fost purtat in 8 secunde, din jumatatea noastra de teren pina la gol ! Fabulos. Si contraatacul de 2-1 la Viitorul a fost foarte rapid.

Daca ne uitam la fundasii centrali - pe hirtie ar trebuie sa fie bine. Balasa are multe meciuri in Serie B, liga 1 plus a jucat si la nationala. Cosic are zeci de meciuri in Serie A, in prima liga greaca plus CL anul trecut.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 25. Poli Iași - Universitatea Craiova

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 17 Feb 2020, 00:52

As completa doar ca atunci când se accidentează sau face cumul de galbene oricare din ei, suntem în aer.. soluții cu o clasa sub nivelul titularilor :thiago, Acka, gardos..sper sa vedem o achizitie de un jucător decent în parte de fundaș central ca nu merge 11 meciuri din 11 cu acceasi fundași centrali, apare neprevazutul pe parcurs statistic vorbind

Tic tac, tic tac
.. de mâine încolo doar liberi de contract, poate ne face regele o surpriza :hai

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 25. Poli Iași - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 17 Feb 2020, 08:51

Fundasii centrali, daca se pozitioneaza corect, nu au probleme. Pozitionarea, distanta fata de coechipieri, distanta fata de adversari, se invata, se exerseaza la antrenament. La antrenament, antrenorul iti spune unde sa te pozitionezi, daca nu intelegi te ia de mana si te aseaza unde trebuie. Asta se invata la cadeti. Concluzia e simpla.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: Etapa 25. Poli Iași - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 17 Feb 2020, 10:08

Mie mi se pare ca stam rau de tot la fazele fixe, orice centrare in careu e lovita de adversari. Ofensiv am aratat bine etapele astea, dar defensiv suntem subtiri rau. Si in playoff nu mai dam de Iasi, dam de echipele puternice. Si duminica cu CFR o sa fie probleme la fazele fixe.

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: Etapa 25. Poli Iași - Universitatea Craiova

Mesaj de lory69 » 17 Feb 2020, 10:40

Asa este Alex...asta e buba noastra.Tocmai de aceea as vedea ca pe un mare plus aducerea lui Constantin.In campionatul intern,el ,Tamas si Vinicius sunt cei mai buni fundasi la fazele fixe.Tamas are un plus la constructia fazelor de atac,Vinicius la fazele fixe din atac,dar cred ca Marius Constantin ne-ar ajuta foarte mult pana in vara.Nu mai este timp acum sa aduci un fundas tanar,sa sudezi un cuplu de fundasi centrali pt play-off.

Avatar utilizator
Arthur Rimbaud
suporter
suporter
Mesaje: 939
Membru din: 29 Oct 2018, 07:34

Re: Etapa 25. Poli Iași - Universitatea Craiova

Mesaj de Arthur Rimbaud » 17 Feb 2020, 10:54

Stiinta nu este o echipa ,,coapta'' precum CFR este. Ei, Cluj au toti atouts la ei in mana, insa de ce sa nu fie Stiinta, le Montpellier roman de 2012? :up:
CRAIOVA JE T'AIME !!!

Închis