Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

De pe ce loc intrăm în playoff

Poll ended at 23 Feb 2020, 12:33

1
6
13%
2, dar egalitate de puncte
29
62%
2
6
13%
3
6
13%
 
Total votes: 47

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de SLH » 24 Feb 2020, 00:22

Se sparse ulciorul nostru si se sparse cand era cel mai important sa nu se sparga, cand fu stadionul plin. Daca vrem mai mult ne trebuie antrenor si inca vreo 3 titulari. Poti sa castigi o mana, doua, trei, dar pana la urma daca joci doar la cacealma te arzi.
Iar plecara 30.000 de oameni tristi de la stadion. Pana la urma doar asta conteaza.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8092
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Bobby » 24 Feb 2020, 01:07

Ambele goluri ale CFR-ului au venit din centrari de pe partea noastra stinga - intimplare ? Orice antrenor cu cap stie ca Bancu nu e fundas.

Uitati-va la primul gol de exemplu - minutul 9, centrare in careu de pe stinga noastra pe atac pozitional, doi jucatori clujeni si doi aparatori in careul nostru. Carambol si gol. In minutul 9 ! Cum e posibil asa ceva ? Asta e diferenta dintre o echipa care stie fotbal si una care se aseaza in teren dupa ureche. Sau cu inima. Fa ceva sa ai superioritate pe faza de aparare, pe atac pozitional al echipei adverse. La inceput de meci !

Priviti cum la acea faza jucatorii nostri se duc ca oile undeva spre stinga apararii noastre - in timp ce mijlocul ramine descoperit. Djokovici e nemarcat cam la 20 de metri de poarta pe zona centrala. Mateiu isi bate joc de faza si nu-l mai urmareste pe Rondon in careul nostru (=SUPERFICIALITATE) - si Rondon marcheaza. Fotbalul de performanta se decide in astfel de detalii.

Uitati-va la faza din care Ivan a avut bara - centrare in careul clujean, 4 jucatori ai Craiovei acolo si 8 jucatori clujeni !

P.S. Acest meci mi-a adus aminte de jocul cu FCSB de acasa din play offul trecut. Tot cu Papi. Craiova a atacat cu inima si FCSB a marcat. Aceste naivitati erau si cu Mangia. Nu dau in Papi - ii doresc succes in fiecare meci. Dar echipei ii lipseste ceva important, o intelepciune, incredere, asezare in teren solida la meciurile astea cu echipe mai bune. Sa iesi de la cabine sa cistigi macar un punct - nu sa te iei la trinta cu oricine, ca n-a nici valoare, nici experienta pentru asa ceva. Sa joci fotbal cu mintea, nu cu inima.

Avatar utilizator
Thunder
membru
membru
Mesaje: 244
Membru din: 29 Mai 2006, 22:33

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Thunder » 24 Feb 2020, 01:26

Va urasc! o:

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de malus dacus » 24 Feb 2020, 02:14

...drăcii care nu-mi plăcură:
- spectatorii, inclusiv din PN, nu știu imnul "Cântec pentru Oltenia". După strofa 2 se opriră toți. Se opri Andrei Păunescu, se opriră și ei; Apoi, încercă s-o dreagă Andrei, mai băgă refrenul odată, dar de emoții sau dracu știe, încurcă și el versurile de la strofa 3 cu versurile de la strofa 4. În final, strofa 4 rămase necântată și aia fu;
- peluza moale cam 80% din timp; iar Bubu cu stilul lui pe repede de n-ai timp să respiri, ritmul aiurea; face mai bine SLH dar văd că preferă să stea de-o parte; când dădu el tonul la sfârșit, se cunoscu;
- bună ideea cu Bubu să dea tonul la "Așa e la Craiova" pt. tot stadionul, dar parcă auzii ceva fluierături de la a 2-a, nu-mi dau seama cum ieși treaba;
- tot nu ne potolim cu petardele alea, până la urmă ne alegem cu ceva;
- cu magazinele food&drink sunt în continuare sub orice critică. Stai la coadă de te caci pe tine și când ajungi cică nu mai au decât red bull. Eu nu înțeleg, e o corvoadă pt. ei cu magazinele alea? Sunt puse că-i obligă vreun regulament ceva? Le e scârbă de bani?...

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8092
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Bobby » 24 Feb 2020, 04:31

Casual scrie:
24 Feb 2020, 00:13
Mie mi s-ar parea nedrept sa dam in Papura sau in jucatori.
Am jucat cu cea mai buna echipa din campionat, dar am jucat fotbal. Doar sansa ne-a lipsit azi. La 1-0 pt ei, au avut sansa cat intru-un campionat, altceva era daca egalam. CFR istii stateau numai pe jos, dadeau la gioale, cautau sa intrerupa meciul din orice... ANTI FOTBAL pur si simplu. Iar noi, asa ocazii mari si asa determinare de joc in prima repriza...e greu sa-mi amintesc chiar si din vremea lui Mangia. Apoi poate a intervenit si frustrarea dar oricum e greu cand aia se apara toti in careu.
Daca nu castigam noi campionatul, nu ne ia nimeni locul 2. Sunt convins de asta.
Sansele la locul 2 depind de cit isi saboteaza echipele Becali si Nicolae. Avem echipa de play off si cam atit, zic eu. CFR si FCSB se vor distra cu Craiova in play off - cum au facut-o si in sezonul regulat (4 meciuri, 4 infringeri, nici un gol marcat !). O echipa solida se construieste din linia de aparare. Daca bagai autobaza cu Cluj si scoteai 0-0 era mai bine decit sa pierzi.

Eu unul m-am saturat un pic de naivitatea Craiovei la fotbal. Asa facea si Piti toamna trecuta - juca omul ofensiv. Da' il ai cumva pe Craioveanu in atac sa-ti dea 25 de goluri pe sezon de joci ofensiv ?

Vreau un antrenor cinic, vreau si distrugatori de fotbal in echipa (nu lenesul si visatorul Mateiu ! care nu-l urmareste pe Rondon in minutul 9 de ala da gol), vreau ca jucatorii sa invete trucuri de rupere a ritmului, de iritare a adversarului, vreau jucatori maturi, singuri pe ei si cinici - sa incercam si asa vreun un an-doi. Joci acasa sau in deplasare - lasa-i pe fraieri sa atace si sa se descopere si arde-i rapid atunci.

7 ani de naivitate ajung, zic eu. Plus inca vreo 20 de mediocritate inainte de aia 7...

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3512
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Paul » 24 Feb 2020, 07:49

Nu stiu de ce ti-ai dori asa ceva Bobby, si nu stiu cum crezi tu ca ar merge chestia asta la Craiova. Adica da, e clar, nu mai trebuie sa fim naivi in aparare si nici in atac pana la urma, dar de la asta pana la a deveni echipa cinica, sa omoram fotbalul si sa avem si noi rezultate, eu zic ca exista si multe alte variante de preferat, nu e ori una ori alta.
Echipele care joaca asa, gen CFR, sunt o rusine a fotbalului din punctul meu de vedere, si sper sa nu ajungem sa vedem asa ceva la Craiova.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2881
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de fabius_2014 » 24 Feb 2020, 08:36

Craiova a avut faze de gol DOAR atunci cand a fost lasata de CFR sa atace. In primele 10 min. nu am miscat. Dupa ce am luat gol, CFR s-a retras si au inceput ai nostri sa atace si sa rataze. La pauza, Petrescu a schimbat putin si iar nu am mai miscat. La pauza s-a vazut diferenta de valoare a antrenorilor. In timp ce Papura nu a adus nimic pozitiv, Petrescu a mutat corect pentru CFR.
Intr-o echipa, se formeaza cu timpul niste relatii de joc, dar in afara de asta conteaza foarte mult tactica impusa de antrenor. La noi se vad relatiile de joc, dar tactica echipei e deficitara. In felul asta se explica si de ce avam rezultate cu unele echipe slabe si de ce nu avem rezultate cu echipele bune, gen CFR.

Avatar utilizator
valynet
membru
membru
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2018, 14:26

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de valynet » 24 Feb 2020, 10:23

Cum sa iti doresti la Craiova un joc infect si cinic ca al lui CFR? Cum??? Cand noi terminam sezonul regular pe locul 2 si lumea e nemultumita, injura jucatorii si antrenorul, pleaca de la stadion in min 85. Pai daca ar veni Petrescu la Craiova si ar practica jocul asta, in 2-3 luni si-ar da el singur demisia. El tanjeste dupa niste suporteri ca ai nostri dar nu ii atrage tocmai din cauza anti-fotbalului prestat. Mie mi-a placut fotbalul jucat de ai nostri chiar daca am pierdut. Am venit la stadion sa vad fotbal, nu maimutareali, tavaleli, trageri de timp si ce mai presteaza mult laudatul CFR. Ok, recunosc, au castigat, norocos, dar meritat. Scopul scuza mijloacele. Ei nu au venit sa joace fotbal, ei au venit sa castige puncte. Dar pe suporteri nu ii atragi doar cu "puncte". Cel putin, sigur sigur nu pe ai nostri. Repet: terminam sezonul pe locul 2, jucam meci cu locul 1 iar lumea il injura pe Ivan la schimbare si pleaca de la stadion in min 85.

La declaratii, atat Petrescu cat si Djokovic si Arlauskis se declarau impresionati de suporterii si atmosfera de la Craiova. Poate ar trebui sa le dea de gandit de ce ei nu atrag suporteri intr-un oras mai mare decat Craiova. Intr-adevar, apararea iti castiga campionate, dar atacul iti vinde bilete! Cat timp nu ai un joc ofensiv, placut ochiului, nu poti atrage suporteri!

La final, nu imi doresc de la ai nostri decat sa continue jocul asta tot play-off-ul si sunt increzator ca ne vor face fericiti la final. Hai Craiova!
Offense sells tickets, Defense wins championships.

Stefan..
membru
membru
Mesaje: 164
Membru din: 05 Aug 2019, 14:21

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Stefan.. » 24 Feb 2020, 10:26

Penibila, dar previzibilă reactia majorității spectatorilor de "a-si pune coada pe spinare" , inainte sau imediat după fluierul final. Respect, Peluza Nord! Universitatea Craiova traieste, in primul rand, datorită acestor băieți minunați.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2881
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de fabius_2014 » 24 Feb 2020, 10:33

valynet scrie:
24 Feb 2020, 10:23

La declaratii, atat Petrescu cat si Djokovic si Arlauskis se declarau impresionati de suporterii si atmosfera de la Craiova. Poate ar trebui sa le dea de gandit de ce ei nu atrag suporteri intr-un oras mai mare decat Craiova. Intr-adevar, apararea iti castiga campionate, dar atacul iti vinde bilete! Cat timp nu ai un joc ofensiv, placut ochiului, nu poti atrage suporteri!

La final, nu imi doresc de la ai nostri decat sa continue jocul asta tot play-off-ul si sunt increzator ca ne vor face fericiti la final. Hai Craiova!
Ardelenii nu sunt ca oltenii, indiferent cum joaca CFR nu vor avea suporteri ca ai Universitatii Craiova. ucv

Avatar utilizator
valynet
membru
membru
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2018, 14:26

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de valynet » 24 Feb 2020, 11:16

fabius_2014 scrie:
24 Feb 2020, 10:33
valynet scrie:
24 Feb 2020, 10:23

La declaratii, atat Petrescu cat si Djokovic si Arlauskis se declarau impresionati de suporterii si atmosfera de la Craiova. Poate ar trebui sa le dea de gandit de ce ei nu atrag suporteri intr-un oras mai mare decat Craiova. Intr-adevar, apararea iti castiga campionate, dar atacul iti vinde bilete! Cat timp nu ai un joc ofensiv, placut ochiului, nu poti atrage suporteri!

La final, nu imi doresc de la ai nostri decat sa continue jocul asta tot play-off-ul si sunt increzator ca ne vor face fericiti la final. Hai Craiova!
Ardelenii nu sunt ca oltenii, indiferent cum joaca CFR nu vor avea suporteri ca ai Universitatii Craiova. ucv
In mod cert nu ar avea suporteri ca ai nostri, la noi fotbalul e religie, dar sigur ar atrage mai multi suporteri daca jocul lor ar fi mai spectaculos. Dar asa, cine sa vina sa plateasca bilet si sa vada jocul ala constipat? In fine, ma intereseaza putin spre deloc ce se intampla la CFR. Dar in niciun caz nu ii invidiez. Din contra, observ o invidie din partea lor cand vad ce atmosfera si stare de spirit e la Craiova.
Offense sells tickets, Defense wins championships.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de malus dacus » 24 Feb 2020, 11:23

...nu s-au tirat neapărat de supărare. Mulți vin de la dracu cu cărți și o taie mai devreme ca să evite aglomerația. Iar cu polițiști locali la dirijare e infernal să ieși din Craiova la un astfel de meci...

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de zeddDarko » 24 Feb 2020, 12:55

Corteo-frumos
Peluza in stadion- slabi, foarte slabi.( trebuie lucrat foarte mult pe partea de cantat si cantece, de vreo 5-6 meciuri incoace, aceleasi cantece care au devenit plictisitoare) totul pe repede inainte.
Meci- decent, chiar daca am pierdut( stilul jegos al cefereului)

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8092
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Bobby » 24 Feb 2020, 18:26

valynet scrie:
24 Feb 2020, 11:16
fabius_2014 scrie:
24 Feb 2020, 10:33
valynet scrie:
24 Feb 2020, 10:23

La declaratii, atat Petrescu cat si Djokovic si Arlauskis se declarau impresionati de suporterii si atmosfera de la Craiova. Poate ar trebui sa le dea de gandit de ce ei nu atrag suporteri intr-un oras mai mare decat Craiova. Intr-adevar, apararea iti castiga campionate, dar atacul iti vinde bilete! Cat timp nu ai un joc ofensiv, placut ochiului, nu poti atrage suporteri!

La final, nu imi doresc de la ai nostri decat sa continue jocul asta tot play-off-ul si sunt increzator ca ne vor face fericiti la final. Hai Craiova!
Ardelenii nu sunt ca oltenii, indiferent cum joaca CFR nu vor avea suporteri ca ai Universitatii Craiova. ucv
In mod cert nu ar avea suporteri ca ai nostri, la noi fotbalul e religie, dar sigur ar atrage mai multi suporteri daca jocul lor ar fi mai spectaculos. Dar asa, cine sa vina sa plateasca bilet si sa vada jocul ala constipat? In fine, ma intereseaza putin spre deloc ce se intampla la CFR. Dar in niciun caz nu ii invidiez. Din contra, observ o invidie din partea lor cand vad ce atmosfera si stare de spirit e la Craiova.
Are Atletico Madrid mai putini fani pentru ca Simeone joaca, de ani buni !, defensiv - avind si rezultate ?

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1418
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de florinkeke » 24 Feb 2020, 18:37

Nu am jucat rau in prima repriza,numai ca nu poti sa ratezi atat cu o echipa precum CFR.Ne.au batur exact cum am castigat noi la Viitorul acum 2 etape,3 faze=doua goluri,eficienta maxima.Momentan CFR pare peste noi, insa cu putin mai multa luciditate si eficienta putem spera la mai mult.Hai cu 3 puncte in prima etapa pentru un boost de moral si apoi mai vedem.Cupa si un loc 2 sunt perfect realizabile in acest an.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Închis