Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Moderator: grup_moderatori

Chindia - Universitatea - Sferturi cupa Romaniei

Poll ended at 02 Mar 2021, 21:52

Calificare.
11
85%
Ciuciu calificare. :(
2
15%
 
Total votes: 13

Stefan..
membru
membru
Mesaje: 160
Membru din: 05 Aug 2019, 14:21

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de Stefan.. » 03 Mar 2021, 10:03

Se confirma: Cartu este factorul destabilizator. Mare jucător, mic om. Un imbarligator.

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de zeddDarko » 03 Mar 2021, 10:05

Exact ce ne trebuia, calificare, in rest, avem antrenor care sa se ocupe de problemele de joc și am încredere ca le poate rezolva. Cu actualul lot ținta noastră ar trebui sa fie cupa și am fi nebuni sa nu o luam, in campionat mai mult de locul 3 nu putem cu actualul lot. E bine ca ne-am descurcat și fără Cicaldau.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de Paul » 03 Mar 2021, 11:21

Pai propunerea lui Cartu a fost Papura, in mai multe randuri. Eu nu inteleg ce rol joaca, dar numai bine nu face cu ce spune, in nicio ocazie.
Eu zic ca daca aduci un antrenor nu ai cum sa comentezi dupa 3 meciuri, si in general nu faci comentarii decat de sustinere in public.
Cartu este cel elegant, probabil Cristescu este cel cu “pumnii mei minte nu are” din jurul echipei. Nebunul de la curtea regelui, folosit sa spuna ce altii nu vor sa spuna direct.
Ar fi bine sa il lase pe Ouzounidis sa faca ce stie. Deocamdata vad ca il baga pe Tudorie, care in mod inexplicabil a primit fix 0 sanse de la Papura, si care mi se pare ca misca ceva. Cu cate 10 minute pe meci e greu de stiut, dar poate il tine pe Mamut fundas central si pe Tudorie varf rezerva la Kolijc.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de SLH » 03 Mar 2021, 13:10

R.E.N. scrie:
02 Mar 2021, 22:36
Vanduti toti, dar pe cine aduci si cine ti-i aduce? Conducerea din ultimii doi ani, care a facut cred cinspe transferuri si n-a luat niciun om de baza? Scheletul echipei e tot Bancu Mateiu Cicaldau Koljic, jucatori luati acum sase-sapte si trei ani. In rest, umpluturi.

Curatenia cred ca trebuie facuta la presedinti, sfatuitori si bagatori de seama. Ne ducem la fund in ritmul asta.
Foarte corect!
Eu nu sunt optimist cu Tudorie. Arata ca Mamutu in primele meciuri.
Nistor in continuare e sigurul care incearca sa destabilizeze apararile adverse. In niciun caz nu l-as sari din schema.
Dezamagitor Camara.
Promitator Campanu, usor-usor devine principalul suteur din echipa si probabil ca o sa fie al doilea golgheter, dupa Koljic.
De speriat ideea ca o luam de la inceput cu sapatul antrenorului. Acest blestemat cerc vicios trebuie sa inceteze!

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de lory69 » 03 Mar 2021, 13:38

Bravo SLH! Cred ca cercul vicios exista in anturajul patronului,ma refer aici la Cartu si Cristescu.Au reusit sa-l dea la o parte pana si pe Marcel Popescu,darmite un biet antrenor.Daca Sorin nu va înceta cu jocul asta ...nu vom avea viitor ca si club!Bine ca nu intelege româneste grecul,ca maine am ramane iar fara antrenor!Eu consider ca lot avem,dar antrenorul trebuie sa aleagă piesele ca la jocul de sah,apoi sa-i învețe cum sa se lege intre ei.Iar eu in jocul asta il vad pe Nistor,cel înjurat de toata lumea,ca o piesa esențială alaturi de Cicaldau,Bancu,Constantin si Koljic!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de malus dacus » 03 Mar 2021, 14:01

Eu la antrenor apreciez ca incearca. L-a bagat pe Vladoiu mijlocas dreapta, se vede ca e in cautare de solutii. Dar nu.l inteleg cu Screciu si Bic. Ce scoala iti trebuie sa-ti dai seama de astia?
Tudorie e peste Mamut. Asta e clar pt. oricine. Dar nuj cat de solutie de viitor poate fi Tudorie. Trebuie vazut mai des pt. a ne putea face o idee. De Mamut trb. scapat urgent, la fel ca in cazul lui Fortes. Dar eu as scapa urgent si de ala care a dat ok-ul sa fie pastrat. Ca ala probabil ca a mai dat ok-ul si in cazul altor cartoafe si va mai da si de aici incolo.
Il tot urmaresc pe Markovic pe fb si vad ca baiatul trage tare. Si.a pus antrenor personal si baga forta, imi place cum se prezinta. Nu.i stiu situatia contractuala, dar cred ca ar trebui readus si sa incercam sa ne bazam pe el. Daca Multescu a vazut ceva la el si l-a bagat la 16 ani, eu cred ca n-ar trebui sa facem greseala sa-l pierdem. Nu prea ma bazez pe revenirea lui Koljic si decat sa mai aducem vreo petarda ca Mamut mai bine ne axam pe astia doi - Tudorie si Markovic.

Iaurgiu
membru
membru
Mesaje: 250
Membru din: 19 Noi 2020, 15:41

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de Iaurgiu » 03 Mar 2021, 15:39

Are Universitatea un management de FC Terpezita, nu altceva! Ma uita la un club "standard" (adica nu la cine stie ce magnifici) din Anglia, Franta sau Germania. Exista modele bine rodate, functioneaza perfect ... la noi zici ca e nunta cu lautari. Cu NeaSorin pe post de Nasu' Mare. O dezorganizare organizata, in care fiecare trage pentru el, nu pentru club. Contract pe 4 ani unuia care cred ca e mai slab si decit unii de pe forum? L-am vazut "alergind", omu' abia se misca si da din visle de zici ca se ineaca. Parca totusi si Fortes era mai de soi. Bun, l-am adus pe Fedele, unde e? Macar ala tragea niste rachete de la distanta si obliga apararile de tip "autobaza" sa se mai rasfire.
I-mi pare r-au c-a lam jignit pe cel mai iubit portar d-in galaxie. Ierta-tima, tovarasi!!

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de Geronimo » 03 Mar 2021, 21:13

Iaurgiu scrie:Are Universitatea un management de FC Terpezita, nu altceva! Ma uita la un club "standard" (adica nu la cine stie ce magnifici) din Anglia, Franta sau Germania. Exista modele bine rodate, functioneaza perfect ... la noi zici ca e nunta cu lautari. Cu NeaSorin pe post de Nasu' Mare. O dezorganizare organizata, in care fiecare trage pentru el, nu pentru club. Contract pe 4 ani unuia care cred ca e mai slab si decit unii de pe forum? L-am vazut "alergind", omu' abia se misca si da din visle de zici ca se ineaca. Parca totusi si Fortes era mai de soi. Bun, l-am adus pe Fedele, unde e? Macar ala tragea niste rachete de la distanta si obliga apararile de tip "autobaza" sa se mai rasfire.
Ai dreptate cu management-ul, dar cand in istoria clubului am stat mai bine ca acum?! Nu reusesc sa inteleg cum putem stampila "jucator valoros". Care sunt criteriile dupa care evaluam un jucator? Aaa, de mic tinea cu Universitatea... a reusit un sut pe poatra... s-a miscat bine... are doar 20 de ani, are timp sa progreseze. Si Tegle ce mai face? A progresat?


Sent from my iPad using Tapatalk

Iaurgiu
membru
membru
Mesaje: 250
Membru din: 19 Noi 2020, 15:41

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de Iaurgiu » 03 Mar 2021, 21:56

Geronimo scrie:
03 Mar 2021, 21:13
Ai dreptate cu management-ul, dar cand in istoria clubului am stat mai bine ca acum?! Nu reusesc sa inteleg cum putem stampila "jucator valoros". Care sunt criteriile dupa care evaluam un jucator? Aaa, de mic tinea cu Universitatea... a reusit un sut pe poatra... s-a miscat bine... are doar 20 de ani, are timp sa progreseze. Si Tegle ce mai face? A progresat?


Sent from my iPad using Tapatalk
Nu poti compara perioada Ceausescu cu perioada de dupa. Alte vremuri, alte probleme, alte rezolvari. Dupa '89 au urmat niste tzepari hrapareti, care au culminat cu Mititelu. Ceea ce as vrea sa vad acum e un club profesionist si care functioneaza ca un club din vestul continentului. Din pacate, insa, noi nu avem asa ceva. Cum e vorba aia batrineasca? "Daca nu e cap, vai de picioare"? Ete, asa si la noi. Intr-un club normal, operatiile clubului sint o rutina bine unsa. la noi e mereu o improvizatie. Ala nu stie, ala nu se baga, ala prea se baga, etc.

Cum arata un fotbalist talentat? Nu stiu! Habar n-am. Dar nu e treaba mea sa stiu. Pentru asa ceva exista scouteri. Oameni care au jucat fotbal, care sint la o virsta si care cind vad un pushtache il citesc. Nu e treaba antrenorului principal sa urmareasca mii de jucatori. Si ... jucatorii nu se evalueaza dupa ce-ti arata impresarul.

Daca n-a fost clar, unde vreau sa bat cu Mamut si cu "fiecare trage pentru el" e ca am asa, o vaga banuiala, ca frunu' din capetele incoronate din club sh-a tras un parandarat din Mamut.
I-mi pare r-au c-a lam jignit pe cel mai iubit portar d-in galaxie. Ierta-tima, tovarasi!!

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de manex » 03 Mar 2021, 22:31

Eu zic ca president Cartu trebuie sa spuna ce a spus public in privat. Nu stiu cum se desfasoara in realitate sedintele dupa meci, insa mi-ar placea sa cred ca se intalnesc presedintele, patronul, antrenorul si spun ce au de spus. Dupa care, la final, antrenorul le deseneaza si le arata cifrele ce l-au facut sa ia decizia x sau y. Daca aia chiar au dreptate, antrenorul baga la cap si data viitoare incearca ce au zis ei. Poate gresesc, asa cred ca ar trebui sa fie. Cum nu imi inchipui ca toti vedem ca Nistor da 80% din pase aiurea, numai antrenorul considera ca e o piesa importanta. Om fi noi pe langa.in alta ordine de idei, in loc sa ne concentram pe "pigli e fraier" mai bine ne-am concentra pe "markovic inapoi" si pe "Tudorie meci de meci". Screciu are nevoie de incredere, are stofa.


Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de Paul » 03 Mar 2021, 22:51

@Manex, dar asta ar insemna sa fim pozitivi si sa lasam hatereala, si asta nu e ceva care da bine. E bine sa fi convins ca ai dreptate cu tot ce crezi si sa ceri imperativ sa fie indepartat unul sau altul, in loc sa crezi in ei si in puterea de a face o echipa. Becali style.
Pe mine ma omoara sa tot aud ca sezonul asta e compromis. Un optimism debordant. Asta inainte de playoff. Am scapat de Papi, nu e nevoie sa fim deprimati. Numai faptul ca l-a dat afara pe Papura la presiunea suporterilor ar trebui sa fie motiv pentru un pic de optimism si incredere.

Iaurgiu
membru
membru
Mesaje: 250
Membru din: 19 Noi 2020, 15:41

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de Iaurgiu » 03 Mar 2021, 23:32

Paul scrie:
03 Mar 2021, 22:51
@Manex, dar asta ar insemna sa fim pozitivi si sa lasam hatereala, si asta nu e ceva care da bine. E bine sa fi convins ca ai dreptate cu tot ce crezi si sa ceri imperativ sa fie indepartat unul sau altul, in loc sa crezi in ei si in puterea de a face o echipa. Becali style.
Pe mine ma omoara sa tot aud ca sezonul asta e compromis. Un optimism debordant. Asta inainte de playoff. Am scapat de Papi, nu e nevoie sa fim deprimati. Numai faptul ca l-a dat afara pe Papura la presiunea suporterilor ar trebui sa fie motiv pentru un pic de optimism si incredere.
paaaiii ... daca facem o extrapolare (adica tot restul meciurilor arata ca ultimele doua) de ce n-ar fi sezonul compromis? Inainte de meciul din campionat cu Chindia, voi dadeati ca noi cistigam cu 3 goluri in +. Iti amintesti ca am intrebat "pe ce baza?". Omule, echipa joaca prost. A jucat prost si continua sa joace prost. E ineficienta in atac si subreda in aparare. Asta se vede.

Nu e de ajuns? Pai hai sa urmarim ce rezultate au fost in Cupa azi. 2-3 si 0-3. De fiecare data, echipa "mai titrata" a dat trei boabe. Noi ieri cite am dat? Nu, stai ... noi in doua meciuri cu amaritii de la Chindia cite am dat?

daca jucam bine si pierdeam la ghinion (nu intra in poarta si nu intra, fir-ar a dracului), mai intelegeam. Dar asa? :)
Sa vedem ca se indreapta jocul echipei si p-orma gasim si motive de optimism. Sau aduci tu ceva vin de la Segarcea. merge si asa :)(
I-mi pare r-au c-a lam jignit pe cel mai iubit portar d-in galaxie. Ierta-tima, tovarasi!!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de Paul » 04 Mar 2021, 07:50

Eu aduc vin fara probleme si daca joaca si daca nu joaca echipa bine.
Vad si eu ca nu jucam bine, sau ca sa zic asa, nu vad mari progrese, dar asta nu inseamna ca e sezonul compromis. E important sa tinem aproape de locul 1 si sa ne dam drumul cu adevarat in play off.
Nu e ca si cum CFR si FCSB sunt net superioare, si nu stiu daca ati vazut dar imediat dupa ce cainii au pus antidopingul pe FCSB, marii jucatori wannabe campioni ai lui Becali au devenit brusc impotenti.
Ce vreau sa spun este ca mai e mult din campionat si se poate intampla orice. Ce rost are sa o dam pe dauna totala ca nu ii rupem pe astia care joaca cu autobaza?

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 04 Mar 2021, 10:20

Mai aveți răbdare 3 meciuri, apoi sunt 2 săptămâni sa ne punem la punct și 2 examene cum ar zice nea Marcel și vedem dc e sau nu compromis sezonul.. si eu înclin sa cred ca da însă într-adevăr ca nu avem pe real sai Barcelona în fata și se pot scoate rezultate, dar slabe șanse pentru ca CFR și fcsb au pregătit bine sezonul cât timp ne lingeam noi rănile

Pana atunci sa facem noi meciuri bune și victorii 3 meciuri, sa avem lot valid șamd
ucv

Iaurgiu
membru
membru
Mesaje: 250
Membru din: 19 Noi 2020, 15:41

Re: Cupa Romaniei. Sferturi. Chindia - Universitatea

Mesaj de Iaurgiu » 04 Mar 2021, 15:46

BiancoAzzurro_AS. scrie:
04 Mar 2021, 10:20
Mai aveți răbdare 3 meciuri, apoi sunt 2 săptămâni sa ne punem la punct și 2 examene cum ar zice nea Marcel și vedem dc e sau nu compromis sezonul.. si eu înclin sa cred ca da însă într-adevăr ca nu avem pe real sai Barcelona în fata și se pot scoate rezultate, dar slabe șanse pentru ca CFR și fcsb au pregătit bine sezonul cât timp ne lingeam noi rănile

Pana atunci sa facem noi meciuri bune și victorii 3 meciuri, sa avem lot valid șamd
ucv
Eu sincer m-as multumi doar cu calificare in Europa DAR cu jocul echipei in crestere (pentru mine e mai important sa vad ca echipa evolueaza pozitiv, ca exista perspectiva de mai bine). Foarte posibil sa fiu in minoritate, dar pentru mine cele mai frumoase si mai importante meciuri sint alea internationale (de aia am si facut spume vara trecuta). Posibil sa imi fi ramas damblaua de cind eram copil, asta e! Dar mdeh, asta e, vreau sa vad jocul Universitatii crescind, pen' ca vara/toamna asta sa ma bucur si eu de o calificare in fro primavara europeana.
I-mi pare r-au c-a lam jignit pe cel mai iubit portar d-in galaxie. Ierta-tima, tovarasi!!

Închis