Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Moderator: grup_moderatori

De Paște luam puncte celor de la Clinceni, nu?

Poll ended at 03 Mai 2021, 22:38

3
10
100%
1
0
No votes
0
0
No votes
 
Total votes: 10

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de lory69 » 03 Mai 2021, 11:20

Se vede ca nu stim sa jucam cu echipe care se apara supranumeric.Dar oare nu ar fi mai bine sa jucam 4-4-2 cu echipe din astea?Pui 2 varfuri care sa tina 3 fundasi ocupati,iar mijlocasii,impreuna cu fundasii laterali ar avea in fata doar o linie de 5-6 aparatori adversi.Nu stiu,ma intreb si eu.....Apoi,la ce joci cu bic,cand il ai pe Fedele,asta daca Mateiu nu poate.

Avatar utilizator
csm310
membru
membru
Mesaje: 189
Membru din: 08 Feb 2019, 15:35

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de csm310 » 03 Mai 2021, 12:38

Paul scrie:
03 Mai 2021, 09:52
Nu stiu cum am pierdut dupa doua meciuri excelente, ori au fost vlaguiti ori s-au considerat deja invingatori.
In ciuda rezultatului, daca diseara fac astia egal nu e totul pierdut.
Si inainte de a incepe lamentarile ca nu avem mentalitate de campioni, ceea ce asa e este, sa ne amintim ca avem contracandidate doua echipe care nu prea joaca nimic, si pe care le-am batut.
Capul sus si mergem inainte!
Hai sa o spunem si pe aia dreapta dupa acele meciuri "excelente", cu CFR repriza a 2 a am fost 0 barat, intra bara lui Paun si ne bateau, fcsb dadea gol in min 5 la ocazia lui Nita, ne bateau 2-0 scurt, ca sa nu mai zic ca golul de 1-0 a venit intamplator dintr o centrare fail a lui Vatajelu si golul 2 din nou norocos, degeaba ne am reglat apararea ca, cu atacul asta nici playout ul nu il castigi, pentru ca un gol poate pica ORICAND, oricat de buna ai avea tu apararea, cum a fost aseara, si atunci cand esti condus nu te mai ajuta cu nimic ca ai tu aparare, noi nu avem atac de titlu, nici macar de locul 3 nu cred ca il avem, nu jucam vertical, nu avem atacanti care sa se demarce, nu stim sa atacam poarta, la cfr si fcsb cu toate ca joaca slab, macar vezi asta, cum a fost ocazia lui Nita sau cea a lui Chipciu cand a tras peste poarta cu noi, asta e adevarul din pacate, si nici cupa cel mai probabil nu o vom lua, in cel mai bun caz facem egal si batem la penalty-uri Astra.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de Paul » 03 Mai 2021, 13:16

Da, bine, i-am batut si pe Cfr si pe Fcsb, deci am fost zero in sensul ca nu au avut ce sa ne faca.
Iar cu pesimismul si nemultumirea permanenta, pare ceva inevitabil, tot acolo ajungem, mai devreme sau mai tarziu.
Eu am gasit suficiente motive sa admir modul cum am jucat si cu Cfr si mai ales cu Fcsb.
E clar ca nu suntem vreo forta internationala, nu stiu de ce aveti asteptari sa rupem tot, dar mi se pare aiurea sa sarim pe ei asa.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de R.E.N. » 03 Mai 2021, 14:57

Multi din voi chiar il meritati pe ne-a adytza, frate, asta va e nivelul. Sariti de fiecare data dupa prima chestie nasoala ca niste tiganci care isi ridica fustele cand vad politia. Au pierdut un meci - nu joaca, nu fac, n-au atac, trebuie reformat lotul din "temeli", au batut cfr si fcsb din noroc, sunt zero. Sa vina altii noi, sa aveti ocazia sa-i vreti si pe aia reformati dupa zece etape. Asta daca nu cumva vine celebrul antrenor victor piturca, ala ar terbui sa aiba post pe viata si tot ce se va inampla rau nu va fi vina lui. Fix un nou ne-a ady va trebuie, unul din ala care sa se apuce de reforme de trei ori pe sezon. Dupa care sa va mai intrebati inca 30 de ani de ce nu luam titlul.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9737
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de manex » 03 Mai 2021, 15:28

Nu credeti ca Mitran s-a descurcat mai bine in alea 5 minute decat Capatana? Cred ca merita mai mult de 5 minute.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de fanucrv » 03 Mai 2021, 16:47

manex scrie:
03 Mai 2021, 15:28
Nu credeti ca Mitran s-a descurcat mai bine in alea 5 minute decat Capatana? Cred ca merita mai mult de 5 minute.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk
Ba da. Capatana a jucat slab de tot. A fost o fază emblematică la un moment dat când putea sa pătrundă printre doi fundasi care erau prost pozitionati iar el s-a intors cu mingea . In față acolo daca nu ai personalitate si curaj ,freci mingea până o pierzi sau o întorci fundasilor.
Last edited by fanucrv on 03 Mai 2021, 18:36, edited 1 time in total.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de malus dacus » 03 Mai 2021, 17:20

Bă vere, văd că sunt criticați ăia care "sar pe ei" și mă simt cumva vizat, băgat la categorie. Dacă e de criticat ăia care "sar pe ei", în primul rând trb. criticați ăia care se udau ca Niagara la victoriile cu 1-0 sau 2-1 și își făceau calcule cu evenți iar acum sar pe ei că implicare, că atitudine, că băsmeli. Eu unul, cred că am fost destul de consecvent în postări. Rar am avut ceva de zis despre implicare și atitudine, pt. că în acest sezon chiar nu prea a fost cazul. Au dat cam tot ce au putut, cam la fiecare meci. Aseară au părut mai moi ca de obicei, dar e de înțeles după atâtea meciuri susținute la turație maximă față de cât pot ei. Eu tot ce am avut de zis la modul critic, a fost despre valoare. Iar asta nu e critica, e doar o constatare. Sunt supărat așa, la modul general, pt. încă un sezon ratat, dar nu pot să le reproșez chestii de genul că nu vor, că își bat joc etc. Cu excepția lui Cicâldau, care să zicem că ar putea cu un 10-20% mai mult dar a lasat-o mai moale, la restul e vb. de fluctuații mici de formă, care per ansamblu nu sunt relevante. E vorba de valoare. Ăsta le este nivelul și cu asta, basta. N-ai cum să fii supărat pe unul că nu are valoare. E ca și cum te-ai supăra pe unul că nu poate să alerge, el având picioarele amputate.
Avem f. puțini fotbaliști în echipă, ăsta e adevărul. Dacă e să fiu maxim de exigent, aceștia ar fi doar M.Constantin și Nistor. Dacă e să fiu maxim de indulgent, i-aș mai adăuga pe Bancu, Cicaldau, Mateiu si Vătăjelu. Pe Koljic n-are rost sa-l mai pun la socoteală iar Ivan e undeva la limită. In rest, numai balast.
N-avem un jucător în tot lotul, capabil de un dribling, de o pătrundere, de o ceva. Asta spune tot. De-asta sunt de părere că trb. neapărat să luăm cupa iar apoi restructurat masiv. N-ai ce să mai aștepți de la Mamut, Căpățână, Tudorie, Bic, Cicâldau etc. Trb. căutați și aduși jucători talentați și de perspectivă, dar în niciun caz lăsat să se ocupe de treaba asta Rotaru! Punct!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de Paul » 03 Mai 2021, 18:22

N-as zice criticat Malus, ci neinteles, acum ce sa facem, nu suntem toti la fel. Cand va aud ca avem doi trei jucatori care stiu cate ceva si restul sunt praf, si ca trebuie schimbat tot, am doar doua intrebari: ce va face sa credeti ca exista toti acesti jucatori minune disponibili si dornici sa vina la Craiova, si ce va face sa credeti ca odata adusi in urma unei recrutari ireprosabile, ei vor forma o echipa extraordinara care ar rupe tot?
Daca ar fi asa de simplu, ciobanul o facea de mult si castiga campionate la rand. Dar stai - el chiar asta face si nu castiga campionate la rand!
Eu zic ca e importanta valoarea pe care o arata jucatorii, dar mult mai important este sa formeze o echipa, sa existe o emulatie si in felul asta sa joace din ce in ce mai bine. La Craiova se poate asta, e mediul propice, cam asa s-a format si Craiova Maxima. Va recomand sa vedeti cele cateva interviuri date de Balaci in care vorbeste despre Craiova si spiritul de prietenie si de familie in care au crescut ei.
Eu din anii 80, de dinainte de sezonul in care au ajuns in semifinala cu Benfica, nu prea am pierdut meciurile de pe central, si pot sa va asigur ca au fost multe meciuri in care au jucat slab si s-au patimit, cu echipe gen FC Bihor, Otelul, Jiul si altii.
Asta e, nu le iese tot timpul, si nu sunt toti campioni din nastere si supertalente, dar sunt ai nostri, asa cum ne mandrim sa spunem in cantece, si la bine si la rau.

Stefan..
membru
membru
Mesaje: 160
Membru din: 05 Aug 2019, 14:21

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de Stefan.. » 03 Mai 2021, 18:47

E anormal sa facem nunta la victorie si înmormântare la înfrângere. Din păcate, cam asa e la noi, la olteni. Despre meci, "am clincit-o", iar nea Marin a comentat obiectiv, astfel încât nu mai e nimic de adăugat. Altfel, vorbind despre ultimii ani, e clar ca nu transferam dupa calitate, ci la "plezneala". Daca la nivel de juniori, ne-am scos pe mana lui Silviu Bogdan, cât timp acesta a fost la club, la seniori a fost brambureală. Mai rau ca pe timpul lui Felix Grigore. Faptul ca nu avem un înlocuitor pe postul lui Mateiu e cel mai clar exemplu. Ca nu avem fundas stânga, e o ambiție aiurea a cuiva pentru o cauza pierduta: Bancu. Nicușor nu e apărător. PS. Cicaldau nu mai are motivație. E cel mai bun jucător roman al momentului si trebuie sa plece. In interesul fotbalului românesc.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de dorumihnea2 » 03 Mai 2021, 19:24

Suntem dezamăgiți câteodată de jocul slab sau avem pretenții mai mari la unii fotbaliști și din cauză faptului că ne uităm prea mult la Champions League, Premier League sau La Liga și e greu să privești un meci din campionatul nostru. Eu aseară după meciul nostru am dat pe Valencia vs Barca și mi se păreau extratereștri pe lângă ai noștri. Dacă nu aș fi împătimit cu Știința de pe la 7 ani nu cred că m-aș putea uita la vreun meci de la noi având posibilitatea să văd Un City sau Bayern de ex. Când ii mai vedeam și pe ăia cu crampe de la Clinceni îmi venea să sparg TV... F... I mm lui de fotbal românesc.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de malus dacus » 03 Mai 2021, 19:26

Eu nu.l înțeleg pe Rotaru ce drac de calcule isi face, pt. ca prost bătut in cap nu pare. Dar, in loc sa incheie o colaborare cu oameni care se pricep, gen acest Silviu Bogdan, din care sa castige amandoi cate putin, el face dupa mintea lui, a lui Papura sau a lui Cartu si nu se alege cu nimic!
Despre S. Bogdan se vehiculeaza ca au trecut prin mana lui Mihaila, Screciu, Vladoiu, Baiaram, deci jucatori vandabili care au atins un anumit nivel. De cealaltă parte, daca stau sa-mi aduc aminte, numai petarde: in afara de Mitrita, care dupa cum spunea Bobby s-a cerut singur sa vina, nu stiu vreun transfer reusit.
Echipa a 2.a e praf si [*****], posibil sa o si desfiinteze, dupa cum spunea, iar din urma nu vine NIMIC! Am vazut ca.si pune sperante in Bană ( si copilul asta tot trecut pe la S. Bogdan, am jnteles ), doar ca e f. puțin. Plus ca, din cate aud, nu da nici asta peste răscoale de prea multa seriozitate, deci foarte posibil sa o ia in brate.
Efectiv eu nu vad o strategie de viitor la acest moment. Ce o sa faca in continuare? Mai aduce vreun Camara esuat prin liga1 ochit de Cartu? Sau vreun Mitrita de picior stang de pe la curu planetei? Croați din divizia ț croată?

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de fanucrv » 03 Mai 2021, 20:10

Sau mai cumpăra de la Iftimie-valetul ciobanului cate-o petarda la preț de bombă atomică.

Avatar utilizator
Doomsday
suporter
suporter
Mesaje: 795
Membru din: 05 Sep 2009, 13:17

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de Doomsday » 03 Mai 2021, 20:25

dorumihnea2 scrie:
03 Mai 2021, 19:24
Suntem dezamăgiți câteodată de jocul slab sau avem pretenții mai mari la unii fotbaliști și din cauză faptului că ne uităm prea mult la Champions League, Premier League sau La Liga și e greu să privești un meci din campionatul nostru. Eu aseară după meciul nostru am dat pe Valencia vs Barca și mi se păreau extratereștri pe lângă ai noștri. Dacă nu aș fi împătimit cu Știința de pe la 7 ani nu cred că m-aș putea uita la vreun meci de la noi având posibilitatea să văd Un City sau Bayern de ex. Când ii mai vedeam și pe ăia cu crampe de la Clinceni îmi venea să sparg TV... F... I mm lui de fotbal românesc.
Ceva de genul m-am intrebat si eu, stiu, din fata televizorului e mai usor, dar daca si pentru ei ar fi la fel de usor, atunci, ei ar juca la fel ca Barcelona, Manchester, Real Madrid, etc.
Asta e nivelul, atat se poate acum.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de Paul » 03 Mai 2021, 21:02

Eu unul nu ma uit la Champions League sau la alte campionate pentru ca pur si simplu nu ma atrage. Adica apreciez nivelul tehnic, dar efectiv nu ma intereseaza si nu pot sa urmaresc un meci intreg. Eu tot cu amarastenii nostri sunt, nu am nici pe departe sperante sa joace ca Real Madrid ca imi dau si eu seama ca nu se poate. Si e ok, pentru ca asa slab cum e nivelul, e o chestie sa ii bati pe Fcsb si pe Cfr si sa ii vezi cu buza umflata, de Dinamo nu mai e nicio chestie de zis.
Toate acestea fiind spuse, da, lipsa de perspectiva e o problema, si nici eu nu inteleg de ce Rotaru nu se inconjoara de oameni care se pricep si chiar au rezultate, dar faptul ca pana la urma l-a dat afara pe Papi si l-a adus pe Ouzounidis, e un pas in directia buna.

adi_g
suporter
suporter
Mesaje: 626
Membru din: 20 Sep 2017, 21:18

Re: Playoff. Etapa 5. Academica Clinceni - Universitatea

Mesaj de adi_g » 03 Mai 2021, 21:09

Paul scrie:
03 Mai 2021, 21:02
Eu unul nu ma uit la Champions League sau la alte campionate pentru ca pur si simplu nu ma atrage. Adica apreciez nivelul tehnic, dar efectiv nu ma intereseaza si nu pot sa urmaresc un meci intreg. Eu tot cu amarastenii nostri sunt, nu am nici pe departe sperante sa joace ca Real Madrid ca imi dau si eu seama ca nu se poate. Si e ok, pentru ca asa slab cum e nivelul, e o chestie sa ii bati pe Fcsb si pe Cfr si sa ii vezi cu buza umflata, de Dinamo nu mai e nicio chestie de zis.
Toate acestea fiind spuse, da, lipsa de perspectiva e o problema, si nici eu nu inteleg de ce Rotaru nu se inconjoara de oameni care se pricep si chiar au rezultate, dar faptul ca pana la urma l-a dat afara pe Papi si l-a adus pe Ouzounidis, e un pas in directia buna.
Subscriu!! Plus ca echipele din vest exercita un veritabil imperialism fotbalistic...

Închis