Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Moderator: grup_moderatori

Închis
Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de zeddDarko » 18 Ian 2021, 16:36

Venturiano scrie:
18 Ian 2021, 15:55
si pt ca vorbeam acum ceva timp despre fizicul fotbalistilor si cat de importanta e genetica, priviti-l pe Atanas, nepotul lu Ilie Balaci, ce fizic are la 16 ani. te lasa masca, 1.90 la 16 ani, umeri lati, segmente bine proportionate, e drept ca si el pare nitel sub greutatea optima dar abea acum incepe sa creasca. pare exact genul ala de fizic mesomorph capabil sa puna fara prea mult efort masa musculara pe el. poti sa scoti din el tanc daca ai grija sa lucrezi atent pe partea de mobilitate si masa musculara functionala. genetica, atarna imens de mult.
Arată a viitor fotbalist, zic fotbalist pentru ca ce avem noi acum in țara sunt doar prieteni cu fotbaliștii, Atanas dacă e serios și se antrenează corespunzător ajungejucator de “rasă”. Cred ca el e pariul cel mai sigur pentru viitor, are fizic impresionant pentru 16 ani, as spune ca are 19-20 de ani dacă n-as știi, capul dacă îl duce e acolo sus.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3519
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Paul » 18 Ian 2021, 17:00

Dupa taica-sau si mai ales dupa bunicu-sau ar trebui sa fie super fotbalist. Avand 16 ani poate juca inclusiv la echipa mare, sa speram ca il vedem in curand si ca ne confirma asteptarile

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8100
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 18 Ian 2021, 20:56

BiancoAzzurro_AS. scrie:
18 Ian 2021, 11:59
Bobby scrie:
18 Ian 2021, 01:55
BiancoAzzurro_AS. scrie:
17 Ian 2021, 22:47
Și eu sunt de părerea lui @Venturiano
Pe lângă ce nu s-a spus pozitiv, eu as adauga cifrele clare:

1.Vatajelu achizitionat 250k, vândut pe 1.3m, repatriat 350k = 700k
2. Screciu 2m, repatriere zero =2m
3. Ivan 3m repatriere 1.5m =1.5 m
4.Gustavo 850k, repatriere zero = 850
Bilanț 4 jucători vânduți și repatriați = +5.05 M EUR

La Bobby e ceva oricum obișnuit sa omita esențialul, adică sa vorbești de stabilitate financiara dar sa omiți "accidental" ca ai ieșit în profit mare spre exemplu :)(

Putem contabil vedea asta ca o închiriere de asset-uri pe 2 ani în medie care ne-a costat la achiziție 250 keur, am obținut 5.4 mil, am cheltuit 350k cu returul și am rămas în profit cu 5.05 mil...
Comercial, in urma acestor mutări am obținut simultan:
+vizibilitate
+experienta
+buna imagine pe plan intern atât în ochii suporterilor în general cât și în plan sportiv unde jucătorii înțeleg ca la Craiova nu ești uitat dacă o dai în bara deci îți creste cota ca angajator.

Fapt
Dar suntem nemulțumiți ca au cam frecat banca toți și ca am forțat pe Ivan pt ca deh, am mizat puțin mai mult...

Concluzie:
Interesante aceste nemulțumiri, însă io sper doar sa se intensifice aceste afaceri "proaste" :)) pt ca si eu vreau sa fie susținuti jucătorii când au momente proaste, pt ca tot ei freacă banca

sa tot avem asa transferuri cu repatriere.. Cred ca as fi jignit maxim sa revăd pe mitrita, mihăilă, baluta înapoi.... sau cred ca nu :lol:
Vezi ca cifrele tale nu sint corecte de loc. Screciu a costat 500 k la repatriere, nu zero. Pe Vatajelu s-au luat mai putini bani decit 1.3 M - o suma frumoasa s-a dat la CSM Resita. La fel cu Screciu - un comision mare s-a intors la Silviu Bogdan. La Ivan - la fel, fostul lui club a luat niste bani buni.

De ce repatrierile astea sint greseli catastrofale - pentru ca ai platit sume mari de bani si dai salarii de top unora care nu prea te ajuta. Rotaru nu aduce bani de acasa - bani multi aruncati pe Ivan inseamna bani putini ramasi sa aduci jucatori care sa te ajute. Ivan are salariu de peste 4 ori mai mare decit avea Mihaila inainte sa plece. Compara cifrele pe sezonul trecut : Ivan (2 goluri, 2 pase de gol) vs. Barbut (2 goluri, 7 pase de gol). Si Barbut nu e jucator de play off in Romania !

In plus gindeste-te ca la Craiova nu s-au micsorat salariile dar se pierd 1.5-2 milioane de Euro din cauza pandemiei. Arunci bani multi pe jucatori care nu te ajuta, pierzi milioane din cauza pandemiei, nu prea mai ai pe cine sa vinzi acum. O sa-mi zici de Cic - o buna parte din bani se duce la Viitoru si deja la 24 de ani Cic nu mai e asa vandabil cum era acum 1-2 ani. Pretul creste la tineri.
le-ai amestecat de le-a luat dracu, dar sa nu cumva sa vorbesti de esential pentru ca nu ai fi tu.....iti spun sincer ca nu ai o idee pe care sa o poti duce cap coada.... iar cu transfermarktu tu il dadeai de referinta cane iti convenea , acum nu mai e de referinta (Screciu are free transfer)

e ceva ce fac si politicienii ca le spui ca au bani de autostrazi dar ei de fapt zic ca au deficit mari pe pensii....pai ce treaba are accica de la carburant care trebuie folosita pentru drumuri cu pensiile.....asa si tu, te intreb stabilitate financiara si de profit din repatrieri ale jucatorilor transferati pe bani si dupa imi spui de cota lui Cicaldau si de pandemie....wtf ?!?! :o

man, trebuie clar sa iti pui putin in ordine ideile ca le faci varza si ne mai scrii si km de randuri degeaba

daca e sa vorbim de exemple pozitive de urmat cred ca putem vorbi de cei care au academii puternice de copii si juniori, acolo e trendul ....la scouting e f greu sa fii competitiv cand tu oferi considerabil mai putin salariu si suma de transfer decat cfr si fcsb , oricare din astea 2 care intra pe fir deja ti-a luat fata pentru ca lumea e cinica in spate cum ziceai...doar daca e crescut sub culori mai are cat de cat sentimente pentru UCV

referitor la pandemie cred ca se vede ca s-a strans cureaua la tranferuri, la salarii oferite si la lotul largit....o sa vezi si in bilant probabil

cu Cicaldau stiu strategia ta deja : cumparam doar intre 0-200k hai poate 300kEUR, vindem tot intre 2-4 milioane , luam pe Dan Petrescu si ii dam cel mai mult , scouter e tot el, luam doar batrani nevandabili dar le dam salarii mici da-i in [****] ca noi suntem mai destepti ca astia de la cluj si nu are cum sa nu mearga .....suporteri, spectacol, perspectiva ? stiu deja, nu e treaba ta , sa se descurce ca tu esti concentrat pe performanta :))
N-am zis sa cumpar doar cu 200-300 k. Eu l-as fi cumparat pe Morutan cu suma cu care l-a luat FCSB - 700 k. Si l-as fi luat si pe Olaru - 600 k; nu mai zic de Man luat cu 400 k. I-as fi dat banii ceruti lui Vlad si Octavian Popescu - au plecat baietii astia pentru niste mii de Euro pina la urma. Daca ne uitam la FCSB, doi jucatori de acolo nu i-as fi cumparat : Tanase si Coman, Viitorul cerea si a cerut mult prea mult pentru Romania. In ce priveste astia mai experimentati - eu am propus acum un an sa-l ia pe Mitrea, fundasul central ajuns liber de contract la Sepsi vara trecuta. Iei si din astia in virsta - da sa fie buni si decisivi.

Revenind la Screciu - da, anumite tranzactii financiare se intimpla, dar nu apar pe transfermarkt. In general nu toate sumele de bani dat pe jucatori apar acolo. Pe Cosic Craiova a platit bani buni anul trecut (sute de mii) - confirmat si de nentu Piti prin conferintele de presa - dar nu apar ca bani platiti fostului club (zero lei pe transfermarkt).

In anturajul clubului se stie ca s-au platit 500 k pe Screciu. Chiar eram curios daca a scris cineva prin presa asta - da cineva a scris : https://cvlpress.ro/26.06.2020/screciu- ... a-craiova/

"ultima rata" din acel articol e 500 k.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1162
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 18 Ian 2021, 22:05

Asta e forma de manipulare ca "toată lumea stie" și dacă e asa inseamnă ca și noi am obținut mai mult pe transferuri decât a fost anunțat

confirmi ceea ce zic, ca tu tot insisti pe detalii irelevante și ca spui ca vrei sa cumperi pe cineva după ce confirma și i-ai fi dat și jumate din salariu fata de fcsb sau cfr

O. Popescu e combinația barbugiului de Piti, nu are legătură cu salariu

Concret acum nu ai un jucător de liga 1 de care sa zici ca e bun dar peste 1 an când o sa confirme vreunul o sa spui ca trebuia sa îl luam, nici acum 1 an nu ai avut dar pe scurt vrei sa ne spui ca Dan Petrescu, știu placa

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8100
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 19 Ian 2021, 00:14

Astea-s copilarii. Erau oameni pe acest forum care il sugerau pe Morutan, cind baiatul asta abia debutase la Botosani. Ilie Balaci vorbea prin presa despre Man cind jucatorul nu era in vizorul lui Becali.

Eu n-am timp sa-i fac scouting lui Rotaru. Sa vorbeasca cu Geolgau si cu altii care stiu ce misca prin tara. Daca as fi in locul lui Rotaru as fi lucrat cu Sarmasan, impresarul care a luat multi copii din vestul Romaniei si i-a dus in strainatate. Si as face ca Hagi - i-as testa pe jucatori la psihic si la IQ, pentru ca fotbalul se joaca cu capul. In principiu n-as cumpara jucatori de la Viitorul pentru ca preturile sint prea mari pentru liga 1 - dar as vedea ce jucatori dati in srainatate de Viitorul se pot readuce pe bani putini sau imprumut gratis (T. Baluta). FCSB a adunat vagoane de copii si juniori in ultimii 2-3 ani - as face si eu ca ei. L-as folosi mult pe Cirtu la scouting - stiu, multi il injura, dar Sorin chiar are ochi la jucatori. Nu stiu daca Rotaru il baga in seama pe Sorin la scouting - probabil ca nu si mare greseala face.

Mi-a placut acum 2 ani un copil de la UTA - Miculescu (am si scris pe aici). Din pacate nu prea a progresat de atunci. L-as lua imprumut 6 luni la Craiova sa vad poate un antrenor de top scoate ceva din el. As renunta la Mamut si l-as aduce imprumut de Dzuganzic, ala care a fost la Botosani. L-as da pe Ivan 6 luni la o echipa de liga 1 care joaca ofensiv, sa-i mai dau o sansa (sa zicem Gaz Metan).

P.S. Am scris de Bogdan Mitrea cind cautam fundasi centrali la inceput de an. Juca in Slovacia. A ajuns liber de contract la Sepsi si joaca foarte bine.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1162
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 19 Ian 2021, 18:34

Bobby scrie:
19 Ian 2021, 00:14
Astea-s copilarii. Erau oameni pe acest forum care il sugerau pe Morutan, cind baiatul asta abia debutase la Botosani. Ilie Balaci vorbea prin presa despre Man cind jucatorul nu era in vizorul lui Becali.

Eu n-am timp sa-i fac scouting lui Rotaru. Sa vorbeasca cu Geolgau si cu altii care stiu ce misca prin tara. Daca as fi in locul lui Rotaru as fi lucrat cu Sarmasan, impresarul care a luat multi copii din vestul Romaniei si i-a dus in strainatate. Si as face ca Hagi - i-as testa pe jucatori la psihic si la IQ, pentru ca fotbalul se joaca cu capul. In principiu n-as cumpara jucatori de la Viitorul pentru ca preturile sint prea mari pentru liga 1 - dar as vedea ce jucatori dati in srainatate de Viitorul se pot readuce pe bani putini sau imprumut gratis (T. Baluta). FCSB a adunat vagoane de copii si juniori in ultimii 2-3 ani - as face si eu ca ei. L-as folosi mult pe Cirtu la scouting - stiu, multi il injura, dar Sorin chiar are ochi la jucatori. Nu stiu daca Rotaru il baga in seama pe Sorin la scouting - probabil ca nu si mare greseala face.

Mi-a placut acum 2 ani un copil de la UTA - Miculescu (am si scris pe aici). Din pacate nu prea a progresat de atunci. L-as lua imprumut 6 luni la Craiova sa vad poate un antrenor de top scoate ceva din el. As renunta la Mamut si l-as aduce imprumut de Dzuganzic, ala care a fost la Botosani. L-as da pe Ivan 6 luni la o echipa de liga 1 care joaca ofensiv, sa-i mai dau o sansa (sa zicem Gaz Metan).

P.S. Am scris de Bogdan Mitrea cind cautam fundasi centrali la inceput de an. Juca in Slovacia. A ajuns liber de contract la Sepsi si joaca foarte bine.
deci concret altii au zis de toate iar tu din Romania nu ai vazut pe nimeni (Dzuganzic a semnat pe o suma mai mare si ne-a refuzat, a dat un interviu ca poate alta data), iar restul numelor joaca/au jucat prin afara...vis a vis de botosani oricum fcsb are intaietate, nu mai punem ca plateste si mai bine jucatorul si e mai titrat fcsb in ultmiii ani, e un satelit al fcsb la fel ca si gaz metan, voluntari, academica

si maine daca ia becalli altul din Romania esti primul care sa spui ca trebuia sa il luam noi...asta e concluzia sau etalonul tau

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de cortinadampezzo » 19 Ian 2021, 19:17

Am vazut ultima descindere a lui rotaru in iarba inainte de meciul cu Astra. Mare prietenie cu Bancu si Mateiu, cu Papi. Pe Cartu aproape ca l-a ignorat si i-a intors spatele de doua ori. Poate mi s-a parut mie...
La prima vedere ,asa din exterior, Cartu ca si Gicanu sunt acolo doar cu numele, nu fac mai nimic in club

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 20 Ian 2021, 09:36

Ba, da conflictual mai e Papura asta! Normal, prostul tot cu gura mare. Nu m-as mira sa aud ca la un moment dat sa-i fi bagat mana in gat si lui Rotaru, de l-a pus la respect. Poate asa se explica de ce e el cel mai coiupizdei la acest club de ani de zile.
https://www.fanatik.ro/corneliu-papura- ... v-19409311

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2120
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de fanatic16 » 20 Ian 2021, 11:18

cortinadampezzo scrie:
19 Ian 2021, 19:17
Am vazut ultima descindere a lui rotaru in iarba inainte de meciul cu Astra. Mare prietenie cu Bancu si Mateiu, cu Papi. Pe Cartu aproape ca l-a ignorat si i-a intors spatele de doua ori. Poate mi s-a parut mie...
La prima vedere ,asa din exterior, Cartu ca si Gicanu sunt acolo doar cu numele, nu fac mai nimic in club
Pe ce ai văzut faza?

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2887
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de fabius_2014 » 20 Ian 2021, 11:57

malus dacus scrie:
20 Ian 2021, 09:36
Ba, da conflictual mai e Papura asta! Normal, prostul tot cu gura mare. Nu m-as mira sa aud ca la un moment dat sa-i fi bagat mana in gat si lui Rotaru, de l-a pus la respect. Poate asa se explica de ce e el cel mai coiupizdei la acest club de ani de zile.
https://www.fanatik.ro/corneliu-papura- ... v-19409311
Sefului ii pupa mana nu il ia de gat. Caine cu subalternii si pres cu sefii. Vedem povestea asta in fiecare zi la serviciu.

Avatar utilizator
fanUCV
suporter
suporter
Mesaje: 507
Membru din: 15 Dec 2018, 23:23

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de fanUCV » 20 Ian 2021, 21:23

și vine unul, mai naiv ca toți ceilalți și întreabă:dar, oare, domnul Rotaru își dorește, cu adevărat, performanță sportivă .. ?!? ..

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

ucv - un zambet, o lacrima, un suras de fericire

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1786
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de dorumihnea2 » 21 Ian 2021, 14:06

Probabil să nu fie adevărat.... Rotaru are 2 scouteri portughezi și al 3 lea român probabil e Papură... La ce să aibă scouteri portughezi pe care să îi și plătești câtă vreme nu am adus nimic din zona aia?

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1956
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de lory69 » 23 Ian 2021, 12:18

E o nebunie ce se intampla la departamentul de scouting al clubului....Citeam ieri ,parca in Fanatik,ca wcsb are in lotul lărgit inca 3 jucători din Craiova,in afara lui o popescu,care e deja in lotul primei echipe.Ieri a intrat Fulga,iar altii doi ar fi Ciuciulete si inca un Popescu.....toți veniti de la Dynamic si Pro Junior Craiova.Ai nostri se uita dupa cai verzi pe pereti,iar altii ne fura de la scolile de fotbal din curtea noastra!

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2228
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de fanucrv » 23 Ian 2021, 12:47

lory69 scrie:
23 Ian 2021, 12:18
E o nebunie ce se intampla la departamentul de scouting al clubului....Citeam ieri ,parca in Fanatik,ca wcsb are in lotul lărgit inca 3 jucători din Craiova,in afara lui o popescu,care e deja in lotul primei echipe.Ieri a intrat Fulga,iar altii doi ar fi Ciuciulete si inca un Popescu.....toți veniti de la Dynamic si Pro Junior Craiova.Ai nostri se uita dupa cai verzi pe pereti,iar altii ne fura de la scolile de fotbal din curtea noastra!
Am vrut si eu sa abordez subiectul ,dar am zis sa las pe altcineva mai informat. Cred acest club este capusat la maxim, nu găsesc alt termen, de oameni incompetenți si indolenti. La cati banii se cheltuie, era de bun simț sa ai mai mult de o cupă in vitrina cu trofee.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 23 Ian 2021, 14:34

Eu nu stiu despre ce 'Departament de scouting' vorbiti voi, cand la noi nu exista asa ceva. Deci, nu ca am avea unii, dar care nu se pricep. Nu. N-avem deloc. Analistii lui Rotaru sigur nu sunt scouteri si ceea ce fac ei nu e scouting. Sunt doar niste baieti care urmaresc niste date pe niste platforme. Atata tot. De-aia zicea Papura maj demult ca urmarim mii de jucatori. Pt. ca pe platformele alea sunt zeci de mii de jucatori. Dar scouting adevarat nu facem. Adica sa existe oameni platiti de club, cu diurna cu tot ce trebuie, care sa mearga efectiv prin diferite locuri, sa vada pe viu jucatori etc. Daca un jucator nu exista pe platformele alea, atunci el nu exista nici pt. analistii lui Rotaru, chit ca el poate sa stea pe aceeasi scara de bloc cu ei. Despre asta e vorba. La Craiova nu avem scouting.

Închis