[Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis
malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de malus dacus » 28 Aug 2020, 22:35

1. Daca intrebi pe strada si 1 din 1000 stie de elvetia - romania 7-1, iti dau voie sa te pissi pe mine; nici acum 20 de ani, nu stia nici [*****]; Șvili de-aseara nu se va uita nici peste 50 de ani;
2. Ce dracu vrei sa spui, de fapt?

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de florinkeke » 28 Aug 2020, 23:26

Vrea sa spuna ca tot acesti jucatori plus antrenor ne.au facut sa visam si au fost aproape de un titlu istoric.Asta e...a fost o catastrofa de meci .Am jucat in figuri si am poierdut lamentabil.Acum ce facem?Dam afara tot lotul si antrenorul?Personal as merge pe niste amenzi si revenirea cu picioarele pe pamant.Mai avem mult pana departe insa eu am inceedere atat in Beegodi cat si in jucatori.Plus nu il mai vreau pe Papura.


Sent from my SM-G960F using Tapatalk


dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de dorumihnea2 » 28 Aug 2020, 23:37

Oricâte motive am vrea să găsim la înfrângere, că a fost pregătire fără Bergodi, că vor să-l demită pe Bergodi, că a bătut vântul sau soarele.. Frate nu stau în picioare, numai voie să pierzi cu ăia... Noi în amicale cu echipe de astea jucam cu rezervele și ii băteam...

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de Augustus Caesar » 29 Aug 2020, 06:12

Imi este jena. Imi este sila. Imi este rusine. Sunt confuz. Sunt consternat. Sunt penibil. Lor cum le este oare ? Eu i-am vazut nepasatori. Si nesimtiti. Dar si indiferenti. Pentru istoria acestui club, pentru suporteri si...as fi vrut sa zic multe dar asa bine le spune Cosmin in articolul asta ca parca mi-a citit gandurile cand le-a scris https://cvlpress.ro/27.08.2020/circaril ... -cu-totii/
Multumesc, bineinteles in sens peiorativ, pentru cea mai neagra pata pusa pe istoria acestui club lui Pigliacelli,Vătăjelu, Acka, M. Constantin, Bancu,Mateiu, Nistor, Cicâldău, Bărbuţ, Koljic, Ivan. Si lui Cristiano Bergodi, Popescu, Bălaşa, Screciu, Mitran, Baiaram, Bic, Ivanov, Mihăilă. Nici nu stiu daca a meritat efortul sa insir numele astea de anonimi aici.
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 29 Aug 2020, 07:08

inima de leu scrie:
28 Aug 2020, 22:09

2. Când spunem că Gică Craioveanu e cel mai mare jucător al Universității în viață ar trebui să avem totuși o măsură a lucrurilor. Și eu îl iubesc pe Gică dar obiectiv vorbind sunt alți jucători cu mult mai mari ca el:
- Din generația Craiovei Maxima (pe care eu am apucat-o deși eram cam mic) : Sorin Cârțu, Rodion Cămătaru, Silviu Lung, Nicolae Ungureanu, Ion Geolgău, Nicolae Negrilă, Aurel Țicleanu, Beldeanu sau Donose.
- Din generația Universitatea 89 - 90: Gică Popescu, Pavel Badea (posibil și Ovidiu Stângă).
Craioveanu a fost un mare jucător dar să ne înțelegem : e foarte departe Cârțu, Cămătaru, Lung sau Gică Popescu.
În niciun caz nu-l putem compara cu jucători cu zeci de selecții la echipa națională (sau sute!), cu semifinale sau finale de cupe europene sau (cazul lui Gică Popescu) cu două cupe europene câștigate.
Gică Craioveanu a însemnat mult pentru Craiova după ce a plecat Bădiță în 1992 în Elveția dar e totuși departe de Gică Popescu. Ne place nouă sau nu Gică Popescu ( eu l-am iertat după 2014!) el este cel mai mare jucător de după Maxima. Asta n-o spun eu, o spun foștii lui coechipieri în frunte cu Pavel Badea.
Eu am specificat foarte clar "pt mine". Eu nu am văzut craiova maxima jucând live și nici pe G Popescu la Craiova jucând live... Pe G. Popescu îl vedeam la ciupercă cu decapotabila(nu avea nimeni pe vremea aia) , avea o gagica acolo, era un jucător al naționalei pt mine și care se pare ca l-a blocat pe grande la nationala... Si A. Ilie e tot craiovean și mai tare ca grande, poate și Chivu ca fotbalist însă Grande are ceva în plus, se numește un CARACTER ȘI DRAGOSTE PENTRU STIINTA... de Ilie nu am nimic de zis dar de G. P. știu ca a vrut doar bani și era îmbătat de mult cu vedetismul și apoi I s-a urcat la cap ca poate face orice in general și poate face chiar și afaceri.. un orgoliu nemăsurat și ma opresc aici, nu sunt obligat sa iubesc curvele pt ca se futt bine.. Mi se pare blasfemie sa pun pe G. Pop peste oricare enumerați de tine sau de mine

Sa compari pe cartu care a jucat în România comunista cu grande care a dat goluri pe bernabeu mi se pare ca vrei sa compari mere cu pere... Intri în discuția Pele, Maradona, Ronaldo(adevaratul) , Zidane sau Messi și e o discuție exaustiva.... Dacă vrei sa fii obiectiv trebuie sa te uiți la realizări internaționale ori noi la Craiova nu avem trofeu ca Steaua, asa ca totul rămâne la nivel de poezie și legenda, din păcate

atunci pe modelul tau "obiectiv vorbind" Danciulescu e peste Cirtu și Piturca peste Balaci, cam asta zici tu, ori eu nu ader nici la ideea asta, cred ca ai doar alte masuri ca ale mele și înțelegem diferit fenomenul și e normal pt ca suntem generații diferite, însă ești subiectiv ca și mine, obiectiv se ia pe trofee/cv

inima de leu
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 07 Aug 2007, 15:46

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de inima de leu » 29 Aug 2020, 13:16

Sincer, tu chiar crezi că Craioveanu poate fi comparat cu Cârțu, Lung, Cămătaru sau Gică Popescu?
Cârțu a fost un superfotbalist într-o echipă cu performanțe europene certe nu ca Craioveanu care, la Universitatea, în afară de o victorie cu Havnar Boltfelag nu se poate lăuda cu mare lucru. Întreabă și tu oameni care i-au văzut pe amîndoi jucând și lămurește-te. Nu-l poți compara pe Craioveanu cu Cârțu. Nici ca talent, nici ca titluri obținute, nici ca performanțe internaționale la Universitatea sau în altă parte.
Îl poți compara pe Craioveanu cu Cămătaru care a fost 10 ani titularul postului de vârf de atac la națională?
Îl poți compara pe Craioveanu cu Silviu Lung care a fost 10 ani titularul postului de portar la națională? Și care la Campionatul Mondial din 90 a fost între primii 5 portari ai turneului?
Îl poți compara cu Gică Popescu care a fost liderul Universității la finele anilor 80? Ți se pare că Gică Popescu n-a dat dovadă de caracter plecând de la Steaua înapoi la Craiova și riscând enorm la vremea aia? Există vreo comparație între Eindhoven (patru titluri de campion), Tottenham, Barcelona (capitan, o Cupă a Cupelor, o Cupă a Spaniei), Galatasaray (o Cupă UEFA) și Sociedad (echipă de mijlocul clasamentului), Villareal (nou promovată atunci) și Getafe (ultima un fel de Academica Clinceni a Madridului).
Da Gică Craioveanu a dat goluri nu doar pe Bernabeu ci și pe Nou Camp dar asta nu-l transformă într-un jucător mai mare decât cei amintiți anterior. Pe lista învinșilor sau egalilor lui Cârțu ( inclusiv cu golurile lui), Cămătaru sau Lung sunt superechipe, nu are rost să mai explic le știi și singur.
Ai dreptate cu Chivu nu și cu Adrian Ilie, pentru că Adrian Ilie nu a jucat la echipa mare a Universității.
Gică Craioveanu nu este între primii 5 fotbaliști ÎN VIAȚĂ ai Universității! Dar s-ar putea să fie între primii 10.
Suntemîn afara topicului, eu zic să încetăm sau să mutăm subiectul.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 29 Aug 2020, 16:11

Eu sunt de părere ca trebuie sa ai prestanta internațională în campionate puternice dar în perioada comunista nu se putea juca în afara, știu asta deci comparația nu se poate face decât subiectiv sau prin trofee.. nu se epoate demonstra dacă jucătorii noștrii ar fi făcut performanta în afara și atunci te raportezi la prestanta internațională.. Asa pe principiu asta pot spune ca cei amintiți de tine nici măcar nu a jucat în afara, ceea ce nu e tocmai corect.. Îți spun iar ca tu compari mere cu pere

Nu am cum sa percep jucători pe care nu i-am văzut, ii respect și atât... Nu ma apuc sa îți combat percepția pentru ca nu am de ce, e o discuție care se poate întinde la infinit... Grande are trofeu cu Craiova, cred ca ultimul și dupăia a plecat în afara, asta nu îl face slab pt ca a jucat la o echipa mica în Spania care după '90 era clar un campionat MULT mai puternic decât Divizia A

echipa națională aproape a jucat în semifinale de turneu final, deci în practica rezulta ca nu are nici măcar o semifinala jucata dar ție ți se pare mare performanta ca un jucător a jucat în naționala Romaniei.. nu prea e mare performanta fotbalistica din păcate

Pai după părerea ta ar trebui ca în ultimii 30 ani sa tăiem tot de pe lista și sa lăsăm doar Craiova Maxima și eventual sa închidem taraba.. sunt lideri fiecare în generațiile lor și grande e unul dinte cei care se implica, face parte și el acolo din performanta clubului în generația lui evident, nu trebuie sa ia locul lui Cirtu, nu se exclud unul pe altul... Asa e genul de întrebare : cine e cel mai mare și mai tare Decebal șau Mihai Viteazul? Răspunsul corect este întotdeauna :"depinde la ce te raportezi".. La trofee, la calitate, caracter, națională etc

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 29 Aug 2020, 20:29

Ma intreb daca Gustavo nu intra mai bine in meci decat Barbut sau Screciu

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de SLH » 29 Aug 2020, 20:35

Editat freakboy: mai ușurel așa!
Culegem ce am semanat, cat timp jucatorii care sapa antrenori sunt premiati si raman preferatii patronului ni avem cum sa facem performantea decat accidental.
Piliacelii, vatajelu, bancu, aca, mateiu, barbut... cei mai mi se rupisti jucatori au [cenzurat] tot lotul.

inima de leu
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 07 Aug 2007, 15:46

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de inima de leu » 30 Aug 2020, 00:03

BiancoAzzurro_AS. scrie:
29 Aug 2020, 16:11
Eu sunt de părere ca trebuie sa ai prestanta internațională în campionate puternice dar în perioada comunista nu se putea juca în afara, știu asta deci comparația nu se poate face decât subiectiv sau prin trofee.. nu se epoate demonstra dacă jucătorii noștrii ar fi făcut performanta în afara și atunci te raportezi la prestanta internațională.. Asa pe principiu asta pot spune ca cei amintiți de tine nici măcar nu a jucat în afara, ceea ce nu e tocmai corect.. Îți spun iar ca tu compari mere cu pere

Nu am cum sa percep jucători pe care nu i-am văzut, ii respect și atât... Nu ma apuc sa îți combat percepția pentru ca nu am de ce, e o discuție care se poate întinde la infinit... Grande are trofeu cu Craiova, cred ca ultimul și dupăia a plecat în afara, asta nu îl face slab pt ca a jucat la o echipa mica în Spania care după '90 era clar un campionat MULT mai puternic decât Divizia A

echipa națională aproape a jucat în semifinale de turneu final, deci în practica rezulta ca nu are nici măcar o semifinala jucata dar ție ți se pare mare performanta ca un jucător a jucat în naționala Romaniei.. nu prea e mare performanta fotbalistica din păcate

Pai după părerea ta ar trebui ca în ultimii 30 ani sa tăiem tot de pe lista și sa lăsăm doar Craiova Maxima și eventual sa închidem taraba.. sunt lideri fiecare în generațiile lor și grande e unul dinte cei care se implica, face parte și el acolo din performanta clubului în generația lui evident, nu trebuie sa ia locul lui Cirtu, nu se exclud unul pe altul... Asa e genul de întrebare : cine e cel mai mare și mai tare Decebal șau Mihai Viteazul? Răspunsul corect este întotdeauna :"depinde la ce te raportezi".. La trofee, la calitate, caracter, națională etc
Si eu cred ca asta e cheia : nu se exclud unul pe altul chiar daca preferatul meu e Carțu si al tău Craioveanu. Asta nu înseamnă că nu-l apreciez pe Craioveanu. Cred că discuția asta m-a ajutat mult să înțeleg cum gândesc suporterii mai tineri și să-mi dau seama ce bătrân sunt dacă discut cu oameni care nu l-au prins pe Gică Popescu jucând pentru Universitatea. El a fost jucătorul cheie al renașterii echipei la finele anilor optzeci. Eu rămân la convingerea mea că Craioveanu nu e în primii cinci dar respect devoțiunea ta față de unul din jucătorii reprezentativi ai echipei din anii 90 ca și faptul că ai răspuns în mod civilizat. Singurul lucru cu care nu sunt de acord e că l-ai numit pe Gică Popescu curvă. Și eu am fost supărat pe Gică Popescu pentru transferul la Dinamo dar ceea ce a pățit el în 2014 mi-a reamintit tot ceea ce a însemnat el pentru Universitatea și cât de puțin înseamnă cele 3 luni petrecute la Dinamo în raport cu ceea ce a dat el Universității Craiova ca jucător și nu numai.
Dar asta este o altă discuție pe care, sincer, nu vreau să o port. ucv

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: [Europa League] Lokomotiv Tibilisi - Univ. Craiova

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 30 Aug 2020, 01:08

usteag Asa este, ne putem păstra percepțiile diferite

Da, ca jucător e imens, unic și ru îl poți ierta asa cum ai considerat..... pt mine însă caracterul l-a trădat ( știu din surse diferite ca are un caracter identic și in business)

Nu știu ce gest poate face sa se revanșeze, mai ales ca nici nu s-a deranjat vreodată sa încerce, deci pt mine nu are valoare de Craiova, păcat, dar asta e, ii păstrez porecla de Iuda

Închis