Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Moderator: grup_moderatori

Punctele din meciul cu FC Voluntari vor fi egale cu...

Poll ended at 21 Sep 2020, 10:00

3
12
75%
1
2
13%
0
2
13%
 
Total votes: 16

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Bobby » 22 Sep 2020, 18:46

SLH scrie:
22 Sep 2020, 11:47
G.Ovidiu-Catalin scrie:
22 Sep 2020, 00:47
Terminati dracului cu tiparele astea de experti gen " o aparare buna iti castiga trofee". Aastea-s ptr iubitorii de " Danuți", "Mourinieni", sau alte labe triste. Pentru NEiubitori de fotbal. "Braziliile" mari au avut aparare de [cenzurat] si portari si mai de [cenzurat], mergeau pe principiul "un gol mai mult decat adversarul si au castigat trofee. Barcelona avea o aparare muuuuuult mai slaba decat a adversarelor ( Atletico lui "Ciuciu" Simeone era maestra defensivelor) si a dominat fotbalul 10 ani. Si mai pot da exemple. Mergeti la cluj sau la urziceni daca nu va place Stiinta.Vrem spectacol la Craiova, vrem fotbal. Si o sa revina si trofeele. Plua mea, imi imaginez Craiova Maxima stand cu curul in poarta si jucand la 0-0,1-0....Fugiti cu presul.
Am insa senzatia ca sub iluzia unui joc ofensiv ne este vandut de fapt esecul.

Exceptional punctat - mai tare decit toti ziaristii profesionisti la un loc.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Paul » 22 Sep 2020, 20:43

Mie personal nu prea mi-a placut partea cu "dar cine face mofturi din astea la 30 de ani de la ultimul titlu e bolnav psihic". Eu de exemplu cred ca pur si simplu exista gusturi si pareri diferite, nu e cazul sa fim toti de acord mereu. Pana la urma ce va trebuie vere asa mult trofeele astea, mie imi place sa vad spectacol, eu consider ca ma aleg cu ceva din asta.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Bobby » 22 Sep 2020, 21:08

Paul scrie:
22 Sep 2020, 20:43
Mie personal nu prea mi-a placut partea cu "dar cine face mofturi din astea la 30 de ani de la ultimul titlu e bolnav psihic". Eu de exemplu cred ca pur si simplu exista gusturi si pareri diferite, nu e cazul sa fim toti de acord mereu. Pana la urma ce va trebuie vere asa mult trofeele astea, mie imi place sa vad spectacol, eu consider ca ma aleg cu ceva din asta.
Da - inteleg. Dar analiza echipelor mari din istoria Craiovei aparare-atac mi s-a parut exceptionala ca idee. Partea cu "bolnav psihic" am luat-o ca pe o stridenta de limbaj, o licenta poetica.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Paul » 22 Sep 2020, 21:41

Eu zic ca nu ar strica sa avem pur si simplu un pic de rabdare. Nu suntem in situatia in care e Papi la echipa si nu ai ce sa astepti sa se intample, eu cred ca Bergodi incearca sa faca o echipa, intr-un mod evident diferit, chiar opus fata de ce a incercat Piti, care scosese parul. Bergodi incearca cu vorba buna, o sti si el ceva, si cred ca e normal sa se enerveze daca il tot caraie unul ca Cristescu, care e clar ca e cu Craiova in sange, dar e si genul care sare la bataie din nimic.
Eu nu cred ca nu le spune Bergodi cum sa stea in aparare, si cred ca am vazut si ceva patrunderi si verticalizari, gen trasee exersate, cu Nistor si Cicaldau in forma o sa facem treaba buna, eu asa cred.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de malus dacus » 23 Sep 2020, 08:31

Pai asta-i prbl. cu stilul lui Bergodi - tradeaza in meciurile capitale. Acest gen de meciuri nu merge sa le mai pregatesti cu lugu lugu. Dar ca sa poti sa faci asta, mai intai tu, ca antrenor, trb. sa fii conectat maxim, sa intelegi ce inseamna Craiova. Daca-ti faci doar calculele tale matematice e vax.

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de florinkeke » 23 Sep 2020, 13:42

Avem doua spete diferite pe care le judecam

- Meciul decisiv de anul trecut cu CFR - pana una doua,experienta si jucatorii trecuti prin astfel de lupte se acumuleaza in timp.Pana mai ieri nu eram in stare sa trecem pe locul intai si ne-a luat cam 3 ani strecem peste acest hop.Am mai si reusit sa stam pana in ultiam etapa pe primul loc.Eu zic sa avem si putina rabdare
-Meciul cu 'svili unde i-am luat pe sus si datorita superficialitatii am iesit cu coada'ntre picioare din Europa

Momentan Bergodi a pierdut meciurile decisive,insa a trecut si cateva borne plus ca are o linie de clasamnet excelenta asa ca eu nu avd motiv sa il inlocuim

Si dupa colt aseapta Papi

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 23 Sep 2020, 14:20

Și eu sunt de aceeasi părere ca sunt și realizări și momentan îți bați cuie în talpa dacă îl schimbi..iar eu personal în toată perioada asta nu am reușit sa ma conving nici dacă merita sa rămână dar nici dacă merita sa plece

Avem meci cu încărcătură peste 3 etape cu câinii, un prim test important și în decembrie fcsb și cfr unul după altul și ne vom prinde care e treaba și cu Bergodi, apoi vine și pauza și dacă nu trece toate testele atunci nu îl vad bine

P. S. Una peste alta toate echipe vad ca trec prin covid cu jucătorii în masa și nu știu cum ne va ocoli pe noi și probabil ca atunci partea fotbalistica va fi rău afectata..

Avatar utilizator
G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter
Mesaje: 811
Membru din: 01 Iul 2018, 15:04

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 23 Sep 2020, 17:53

SLH scrie:
22 Sep 2020, 11:47
G.Ovidiu-Catalin scrie:
22 Sep 2020, 00:47
Terminati dracului cu tiparele astea de experti gen " o aparare buna iti castiga trofee". Aastea-s ptr iubitorii de " Danuți", "Mourinieni", sau alte labe triste. Pentru NEiubitori de fotbal. "Braziliile" mari au avut aparare de [cenzurat] si portari si mai de [cenzurat], mergeau pe principiul "un gol mai mult decat adversarul si au castigat trofee. Barcelona avea o aparare muuuuuult mai slaba decat a adversarelor ( Atletico lui "Ciuciu" Simeone era maestra defensivelor) si a dominat fotbalul 10 ani. Si mai pot da exemple. Mergeti la cluj sau la urziceni daca nu va place Stiinta.Vrem spectacol la Craiova, vrem fotbal. Si o sa revina si trofeele. Plua mea, imi imaginez Craiova Maxima stand cu curul in poarta si jucand la 0-0,1-0....Fugiti cu presul.
De cand n-a mai jucat Brazilia o finala cu filosofia asta? Fotbalul boem cu brazilii si scoruri de 6-5 a murit.
Pe mine eu unul nu ma intereseaza absolut deloc stilul de joc atat timp cat este unul bun, pregatit, nu hazard si plezneala. Normal ca si eu prefer un joc spectaculos, dar cine face mofturi din astea la 30 de ani de la ultimul titlu e bolnav psihic. Am insa senzatia ca sub iluzia unui joc ofensiv ne este vandut de fapt esecul.

Si ca sa iesi si tu din tipare, ar trebui sa stii ca, Craiova-Maxima isi ia cele 2 titluri avand cea mai buna aparare din campionat in 80 si 81(idem 91). La fel am avut cea mai buna aparare in 75, 76, 78, 79 si 82. Prin comparatie am avut cel mai bun atac doar in 81, 82 si 83. La prima strigare din 10 sezoane in 7 am avut cea mai buna aparare si doar in 3 cel mai bun atac(doar in 81 ambele). Putem trage si concluzia ca Maxima se cladeste printr-o defensiva de fier si moare cand devine ofensiva si uita sa se apere. Poate citind asta scapam de impresia ca Maxima a fost doar poezie si dadea cu 1 gol mai mult si realizam ca a fost vorba de fapt de foarte multa disciplina si organizare. Cel putin pentru vremurile alea.
Precizarea ca am avut cel mai bun atac in 81,82 si 83 asa cum spui, coroborata cu faptul ca cele mai mari performante din istorie Stiinta le-a avut in sezonul 82-83, spune totul. In continuare ideea ca " defensiva iti castiga trofee" mi se pare complet depasita. E parerea mea si mi-o asum. Uitandu-ma la marile echipe a ultimilor ani la nivel mondial acestea, cu mici exceptii, sunt eminamente echipe ofensive ( Barca, Liverpol, Bayern, etc). Faptul ca presezi adversarul, esti ofensiv, te duci peste el, iti poate da senzatia si ca ai o super aparare, dar inclusiv la echipele enumerate am vazut gafe enorme in aparare, chiar daca la finalul sezonului, per total, pareau ca au aparari f bune. Si asta multumita in primul rand mijlocului, care pana la urma trbuie sa iti inchida drumul spre poarta ta si sa il deschida spre poarta adversa. E clar ca iti trebuie disciplina, organizare si profesionalism in orice sistem daca iti doresti performanta. Insa, cu riscul de a intra in categoria "bolnavilor psihici", chiar imi pasa si modul in care castig un titlu, chiar nu pot gandi de genul " nu conteaza cum, prin ce rahat de joc, prin ce mijloace, prin ce manevre, etc, important este sa il castigam". Si imi mentin parerea ca la Craiova nici nu ar rezista niciodata unul gen Dan Petrescu, chiar daca ne-ar promite ca ne aduce titlul in proportie de 100% ( e o utopie, dar sa zicem ca ar fi posibila o asemenea promisiune). Dupa 4-5 meciuri de lunga si pe-a doua, curu' in poarta si 0-0, 1-0, iti garantez ca tot stadionul ar fluiera din minutul unu. Dar, asa cum se spune, " gusturile nu se discuta" si putem avea pareri diferite.
ucv ucv ucv

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de R.E.N. » 23 Sep 2020, 21:35

s-a entuziasmat Bobby ca i-a venit in ajutor statistica cu apararea :)

pe mine unul mourinho, simeone si altii ca ei ma fac sa-mi treaca pofta de fotbal. ca sa nu mai vorbesc de istericul de la cfr. nu vreau sa ma uit la asa ceva, Craiova a fost tot timpul despre atac. si cand terminam pe 10, dar aveau Sava si Frasineanu niste meciuri la care chiar iti parea bine sa te uiti, tot aveam o bucurie.

da, nu e bine sa iei gol ca boull cum am facut noi in finala cu cfr, cand bbivolul pe care l-a adus marele pitzurca si-a batut joc de noi la doua faze. dar pentru asta nu iti trebuie sa-i ai pe Chellini si Bonucci in divizia a , iti trebuie doar niste baieti seriosi si concentrati si un antrenor care sa stie ce sa le ceara. cu Mangia am avut multe meciuri la rand in care n-am luat gol si in care ne aparam cu Donkor si Thiago..

problema noastra de acum e ca atacam fara niciun pic de fantezie, suntem lipsiti de idei cand avem mingea. nu vad nicio schema de atac in afara de invaluire si Koljic care se retrage pivot. in rest, pase de-a latul si o formula statica, in care jucatorii parca se chinuie sa-si pastreze pozitiile. sezonul asta mi-au placut doar ultimele 20 de minute cu Voluntari cand am jucat 4-4-2, in rest am fost pamant. poate ar trebui incercat mai mult 4-4-2, ca tot nu avem mai mult de doi mijlocasi centrali care sa fie vag in forma.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Nea Marin » 24 Sep 2020, 02:10

Si apararea poate fi spectaculoasa, in felul ei. Fotbalul nu e facut numai din goluri. Cine nu savureaza un plasament bun, o interventie decisiva a unui aparator, iesirea eleganta sau organizarea in aparare se uita degeaba la fotbal (ca sa scot si eu o expresie mai dura).
Bineinteles, asta nu inseamna antijoc si cu atat mai putin manevre si alte bursucisme.
STIINTA SUNTEM NOI !

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de malus dacus » 24 Sep 2020, 10:15

Bun, deci hai sa ne hotaram cum luam titlul anul asta? Aparare, atac? Hai Stiinta!

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Nea Marin » 24 Sep 2020, 15:36

Cu ambele si in primul rand cu munca.
STIINTA SUNTEM NOI !

Avatar utilizator
_BGD_
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 22 Iun 2018, 07:49

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de _BGD_ » 24 Sep 2020, 16:44

Ce muncă? Ei vor 1 oră antrenament și a doua zi liber dacă se poate. Asta a spus-o piti, după ce a văzut cu ochii lui, nu eu.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de R.E.N. » 24 Sep 2020, 21:11

Nea Marin scrie:
24 Sep 2020, 02:10
Si apararea poate fi spectaculoasa, in felul ei. Fotbalul nu e facut numai din goluri. Cine nu savureaza un plasament bun, o interventie decisiva a unui aparator, iesirea eleganta sau organizarea in aparare se uita degeaba la fotbal (ca sa scot si eu o expresie mai dura).
Bineinteles, asta nu inseamna antijoc si cu atat mai putin manevre si alte bursucisme.
sigur sigur, Italia e campionatul meu preferat si ma mai uit la clipuri cu best of Maldini si Baresi, doar ca nu inghit echipe din astea puternice pe doua linii, care refuza fotbalul si te ciupesc pe contraatac. cred ca am reusit sa ma uit la maxim trei meciuri intergi cu Athletico in toata perioada Simeone. eu, pentru ca nu sunt din Craiova, am inceput sa tin cu echipa asta in primul rand pentu ca era anti sistem, al doilea pentru ca juca cel mai spectaculos, indiferent ca nu castiga. si al treilea pentru suporteri :)
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Închis