Etapa 14. Universitatea - fcsb

Moderator: grup_moderatori

Închis

Vineri cu fcsb. Câte puncte crezi că ne aduc jucătorii?

Poll ended at 19 Dec 2020, 14:52

3
15
52%
1
5
17%
0
9
31%
 
Total votes: 29

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1625
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de R.E.N. » 20 Dec 2020, 12:24

Bobby scrie:
19 Dec 2020, 19:59
R.E.N. scrie:
19 Dec 2020, 12:16

Bobby, ai dreptate pe jumate. Cand ai dat atatea rateuri cu toate transferurile si vezi cat de greu e sa gasesti niste fotbalisti, trebuie sa-i tii pe aia care au demonstrat ca stiu. Bancu, Vladoiu, Cicaldau, Mateiu, Koljic, astia n-au voie sa plece daca vrei sa faci performanta. Treuie sa construiesti pe langa ei, nu sa renunti la jumate din fotbalistii adevarati pe care ii ai.
Ideea e ca acest club sufera la 1) scouting, 2) banca tehnica, 3) pregatire fizica si 4) management pentru ceva performanta, nu management pentru play off - ca asta il avem. Nu exista ADN pentru performanta la acest club. Daca aduci doar un antrenor bun, nu rezolvi toate problemele de la club.

Dar ma gindesc si la jucatori, la viata si cariera lor. Cic merita o sansa sa plece afara, a crescut mult la Craiova - dar nu cred ca mai poate progresa. Are nevoie de un mediu in care sa treaca la alt nivel - si clubul poate lua bani pe el sa reconstruiasca lotul de jucatori. Pe Koljic l-as reface si l-as vine si pe al la anul.

Bancu e un jucator bun, face mult pentru echipa, dar nu mi se pare ca are fibra psihica de campion. Nu cred ca as vrea sa-l mai vad fundas, daca sta la Craiova. Fundas e unul rau, care face tacklinguri si moare cu adversarul de git. Bancu nu este asa. Ma gindesc ca are si el nevoie de o schimbare de aer, sa-si restarteze cariera.

Rotaru nu se pricepe la scouting - e timp de o schimbare la acest nivel.
Sunt complet de acord cu tine in prima parte. E evident ca ne trebuie scouting, antrenor, preparator fizic si management. Degeaba iei un jucator talentat daca n-are cine sa-l pregateasca. La noi in ultimii doi ani selectia a fost proasta, iar pregatirea de dupa dezastruoasa. Nu se poate sa investesti milioane in doi ani si sa nu aduci niciun jucator care sa confirme. Poate mai face dl Cartu o analiza si ajunge la vreo concluzie.

Dar daca vrei un club performant, de ce sa-l dai pe Cicaldau? Sau pe altii care au demonstrat ca sunt fotbalisti? Pentru un club performant nu ne mai trebuie multe, baza o avem. Lotul e in general bun, avem baza de antrenament, stadion, suporteri, ceva stabilitate financiara. Ia stafful de care vorbeam mai sus si tine jucatorii care au demonstrat ca sunt buni. Daca vrei performanta.

Cat despre Bancu si fibra psihica... nu din cauza mentalitatii lui Bancu nu am castigat campionatul in ultimii ani. N-am castigat pentru ca fie n-am avut varf, fie n-am avut fundasi centrali. Bancu e unul din cei care au impins echipa asta in fata.

Daca ar fi sa dam toti jucatorii pe care ii numesti tu, am mai ramane cu Vladoiu. Ce vrei sa faci, sa te bati cu echipa militiei pentru playout? Cat timp iti mai ia sa formezi o echipa si de ce sa distrugi ce ai facut bun pana acum?
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Iaurgiu
membru
membru
Mesaje: 250
Membru din: 19 Noi 2020, 15:41

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de Iaurgiu » 20 Dec 2020, 16:55

marius_vl scrie:
20 Dec 2020, 10:22
mai sunt cativa pe aici care se pot lua de mana cu "giurgiu" asta si sa se duca catre aia pe care ii venereaza atat!
Nu se poate ca non stop sa vezi totul in negru, las-o dreacu de aici :-(
Ma duc, neica, ma duc! Ca doar n-oi sta sa-mi dai tu voie sa imbuc!
Bafra mare la urmatoru' meci! Sigur o sa aduca baietii aia super-geniali 3 puncte cu feceFrina!!
I-mi pare r-au c-a lam jignit pe cel mai iubit portar d-in galaxie. Ierta-tima, tovarasi!!

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1161
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 20 Dec 2020, 17:16

Cu lotul chiar nu stam rău, eu as face o singura achiziție, maxim 2, dar pe sprânceană : 1 închizător puternic, experimentat de calitate (vânzare Bic) și poate inca un fundas central dar doar sa fie bun de tot, minim la nivelul lui balasa/ctin.. in rest suntem bine cu ghinionul de rigoare - koljic

vad însă că staful tehnic în ansamblul lui e depășit de situație, la toate capitolele: fizic, psihic, motivațional, tactic, strategie, discurs, imagine, încredere

Managerial sa pună umărul sa aducă staff de calitate, ca nu au altceva de făcut în afara de daily business

Cu Cluj eu zic sa ne bucuram de sărbători în familie, e buna o înfrângere acum decat la annul :smoke: poate vine Moș Crăciun cu staff nou.. :up:

P. S. si sa nu fie dan petrescu cum vor ăștia cu 50 de ani de fotbal și cu pretenția ca au format echipe din birou stand în fata calculatorului cu mana pe taste

Stefan..
membru
membru
Mesaje: 165
Membru din: 05 Aug 2019, 14:21

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de Stefan.. » 20 Dec 2020, 18:28

Aducerea unui antrenor decent este necesara, dar nu suficientă. Mangia a reusit, fie si incomplet, si pentru ca a avut un staff pe care si-a bazat munca, iar in interior a fost sabotat doar spre finalul mandatului, adică odată cu venirea lui Cartu la butoane. Pana la sosirea acestuia la club, Papură nu avea pretentii de antrenorat, Cristescu se limita la turnat in paharul patronului. Nu sunt lămurit cu rolul negativ al acestui Blejan, dar nu e normal ca el sa fie impus antrenorului principal. Pana la urma, un antrenor cu puteri complete poate suplini lipsa unui presedinte. Cu o conditie: fara sabotori.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1161
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 20 Dec 2020, 20:09

Am zis staff, deci include secunzi, preparatori și ce mai sunt pe acolo.. chiar și un scouter

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8098
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de Bobby » 20 Dec 2020, 20:40

R.E.N. scrie:
20 Dec 2020, 12:24
Bobby scrie:
19 Dec 2020, 19:59
R.E.N. scrie:
19 Dec 2020, 12:16

Bobby, ai dreptate pe jumate. Cand ai dat atatea rateuri cu toate transferurile si vezi cat de greu e sa gasesti niste fotbalisti, trebuie sa-i tii pe aia care au demonstrat ca stiu. Bancu, Vladoiu, Cicaldau, Mateiu, Koljic, astia n-au voie sa plece daca vrei sa faci performanta. Treuie sa construiesti pe langa ei, nu sa renunti la jumate din fotbalistii adevarati pe care ii ai.
Ideea e ca acest club sufera la 1) scouting, 2) banca tehnica, 3) pregatire fizica si 4) management pentru ceva performanta, nu management pentru play off - ca asta il avem. Nu exista ADN pentru performanta la acest club. Daca aduci doar un antrenor bun, nu rezolvi toate problemele de la club.

Dar ma gindesc si la jucatori, la viata si cariera lor. Cic merita o sansa sa plece afara, a crescut mult la Craiova - dar nu cred ca mai poate progresa. Are nevoie de un mediu in care sa treaca la alt nivel - si clubul poate lua bani pe el sa reconstruiasca lotul de jucatori. Pe Koljic l-as reface si l-as vine si pe al la anul.

Bancu e un jucator bun, face mult pentru echipa, dar nu mi se pare ca are fibra psihica de campion. Nu cred ca as vrea sa-l mai vad fundas, daca sta la Craiova. Fundas e unul rau, care face tacklinguri si moare cu adversarul de git. Bancu nu este asa. Ma gindesc ca are si el nevoie de o schimbare de aer, sa-si restarteze cariera.

Rotaru nu se pricepe la scouting - e timp de o schimbare la acest nivel.
Sunt complet de acord cu tine in prima parte. E evident ca ne trebuie scouting, antrenor, preparator fizic si management. Degeaba iei un jucator talentat daca n-are cine sa-l pregateasca. La noi in ultimii doi ani selectia a fost proasta, iar pregatirea de dupa dezastruoasa. Nu se poate sa investesti milioane in doi ani si sa nu aduci niciun jucator care sa confirme. Poate mai face dl Cartu o analiza si ajunge la vreo concluzie.

Dar daca vrei un club performant, de ce sa-l dai pe Cicaldau? Sau pe altii care au demonstrat ca sunt fotbalisti? Pentru un club performant nu ne mai trebuie multe, baza o avem. Lotul e in general bun, avem baza de antrenament, stadion, suporteri, ceva stabilitate financiara. Ia stafful de care vorbeam mai sus si tine jucatorii care au demonstrat ca sunt buni. Daca vrei performanta.

Cat despre Bancu si fibra psihica... nu din cauza mentalitatii lui Bancu nu am castigat campionatul in ultimii ani. N-am castigat pentru ca fie n-am avut varf, fie n-am avut fundasi centrali. Bancu e unul din cei care au impins echipa asta in fata.

Daca ar fi sa dam toti jucatorii pe care ii numesti tu, am mai ramane cu Vladoiu. Ce vrei sa faci, sa te bati cu echipa militiei pentru playout? Cat timp iti mai ia sa formezi o echipa si de ce sa distrugi ce ai facut bun pana acum?
Eu as sugera o actiune de reformare / reconstruire a lotului pentru urmatorii doi ani. Cic are 23 de ani - la anul face 24. Cu fiecare an adunat la virsta lui, potentialul vandabil al lui scade. In momentul de fata Craiova are un singur jucator vandabil - Cic. Si Cic si-a atins maximum la Craiova si in liga 1. Poate si Koljic revine la acel potential intr-un an. As incerca cu banii luati pe Cic sa aduc citiva jucatori de valoare, daca reformez si partea de scouting.

Decit sa stau tot timpul la locurile 3-4, poate 2 cu noroc, as incerca sa risc o perioada de reconstructie de 2 ani ani, poate reusesc mai mult in viitor.

Daca eram eu la echipa asta, Bancu n-ar fi jucat niciodata fundas stinga. Omul nu e facut sa fie fundas. Ca mijlocas - da. Si nu l-as fi pus capitan - el n-are constructia psihica de lider.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1784
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de dorumihnea2 » 20 Dec 2020, 20:48

Locul 4 joacă cu locul 7 dacă una din primele 3 câștigă Cupa României....

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de SLH » 20 Dec 2020, 21:56

Statisticile astea spun totul despre realizarile si perspectivele preferatilor lui rotaru.

blejan:
R1
CRAIOVA: (12 – 4) – 26 puncte;
FCSB: (17 – 9) – 25 puncte.

R2
FCSB: (19 – 5) – 32 puncte;
CRAIOVA: (7 – 5) – 17 puncte.

punctele pe reprize sezonul asta.
pe repiza 2 suntem de retrogradare, iar fcsb lider cu dublu fata de noi
la lipsa conditiei fizice se adauga si talentul de motivator si intelegerea jocului ale lui papura.

papura"
"Sub comanda actualului antrenor, Craiova a pierdut de fiecare dată cu rivalele. În ordine cronologică: 0-2 cu FCSB (acasă, 5 mai 2019), 0-1 cu CFR (deplasare, 12 mai 2019) – au fost etapele 8 şi 9 de play-off, iar succesiunea celor două partide se repetă acum – , 0-2 cu CFR (acasă, 23 februarie 2020), 1-4 cu FCSB (deplasare, 8 martie 2020) şi 0-2 cu FCSB (acasă, 18 decembrie 2020)."

in meciurile de titlu papura are asa: 0 victorii, 0 egaluri, 5 infrangeri, golaveraj 1-11

Tehnico-tactic si fizic suntem spartii spartilor. Lotul bun si stabilitatea financiara raportate la nivelul campionatului si te-au adus in postura de echipa de top.
Dupa parerea mea ai lot chiar de titlu cu 3 transferuri: portar, mijlocas central si banda dreapta cu conditia sa aduci un antrenor serios si independent care sa scoata maximum din jucatori.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de malus dacus » 20 Dec 2020, 23:02

^Total de acord. M.am saturat si de Circo. Dupa ce facilitezi deschidere scorului, degeaba mai limitezi proportiile. De fapt, au sutat aia ca boii.

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9785
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de manex » 21 Dec 2020, 08:28

Ce o sa mai plangem dupa Mirko...

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3517
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de Paul » 21 Dec 2020, 09:18

Pai nu am avea de ce sa plangem dupa Mirko, pentru ca nu pleaca nicaieri. Nici eu nu inteleg de ce l-ar vrea cineva plecat. E adevarat ca a luat si cateva goluri parabile, dar cred ca mai mult ne-a scos, iar la jocul cu pasa la si de la portar nu cred ca putem spera la ceva mai bun. Aminiti-va va rog de Calancea. Si daca va uitati si la celelalte echipe, nu cred ca e altul mai bun, eu nu vad sa fie.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de malus dacus » 21 Dec 2020, 09:56

Pai eu l.as vrea plecat sau rezerva sa nu mai ia parabile. In rest, n.am nimic cu el. N.am treaba cu episodul cu pn sau altceva. Vreau portar sa nu ia goluri de portar. Nu vreau sa.mi scoata imparabile. Doar parabile.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3517
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de Paul » 21 Dec 2020, 11:39

Pai cine nu vrea, dar de unde il iei? Eu nu am vazut vreun portar bun de luat, plus ca la jocul cu piciorul e bun. In fine, eu nu cred ca problema noastra e portarul, ci antrenorul si mai mult decat antrenorul, faptul ca anumite persoane, gen Blejan, se pare ca sunt impuse oricui vine, ceea ce inseamna ca acele persoane, si altele care nu raspund de rezultate, au in schimb putere mare de influenta.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de malus dacus » 21 Dec 2020, 12:24

Normal ca nu portarul e cuiul lui pepelea. Ziceam doar pt. ca venise vorba, apropo de postarea lui slh. Cat despre Blejan, pt. mine e dificil sa.mi dau cu parerea pt. ca efectiv nu.l cunosc, nu.i cunosc munca, nu ma pricep. Nu ca m.as pricepe la antrenorat, dar pe domeniul asta fiecare poate sa comenteze ca chibit, pt. ca.s lucruri care se vad. Sa.l judeci pe Blejan, trb. sa ai acces la altfel de date, e greu sa tragi concluzii ca in cazul unui antrenor. Caracterul nu i.l cunosc, deci, mai bine ma abtin. Dar e clar ca ne trebuie un antrenor ca antrenorii. Iar daca acel antrenor nu accepta sa lucreze decat cu staff propriu, e clar ca Blejan trb. tras pe linie moarta.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Etapa 15. Universitatea - fcsb

Mesaj de SLH » 21 Dec 2020, 12:33

Dincolo de imaginea in care pompeaza intens rotaru care o sa-l faca in curand Maica Tereza dupa comicaria cu Darul Divin, circarul este un portar extrem de slab. Anul trecut nu a prins topul 6 in statisticile InStat, iar la portar chiar sunt mai mult decat relevante aceste statistici. Asta nu are legatura cu faptul ca el este o dejectie umana, ci pur si simplu cu faptul ca este un portar foarte prost ca la InStat nu puncteaza caracterul. Iar faptul ca mult dintre voi il vedeti bun arata cat de usor pot fi oamenii manipulati. Sau ma rog, poate sa arate ca nu va uitati la meciurile altor echipe ca sa aveti termen de comparatie. De exemplu la ultimul meci a fost mult sub Vlad si se poate spune ca meciul a fost pierdut la nivelul porterilor. Ala a scos 3 grele la 0-0, circko a luat-o la primul sut pe poarta, pe jos, pe scurt. In general nu poate fi comparat cu Aioanei, Lazar, Balgradean, Cabuz, Arlauskis, Plesca... probabil inca destui sunt mai buni ca darul orfelinatelor.
Si, citind aceste statistici in care il urca enorm cu siguranta jocul cu piciorul, altfel e posibil sa fie chiar in top 3 cei mai prosti portari din L1, ce ziceti e asta portar de titlu? Trage echipa in sus sau in jos? Pe orice alt post daca l-am avea pe al 10lea din campionat am cere sa fie transferat cineva mai bun in locul lui, nu?
Din graficul asta putem sa tragem si concluzia ca o parte din ascensiunea fcsbului ii se datoreaza lui Vlad care in niciun caz nu mai este cel mai prost portar din L1 in acest sezon.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Închis