EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Moderator: grup_moderatori

Închis
Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de Bobby » 04 Aug 2017, 07:53

Eu sint curios care ar fi fost rezultatul acestei duble manse daca echipele schimbau intre ele portarii :-) Nu mai sint asa de sigur ca milanezii s-ar fi calificat la pas.

Nu am vazut acum diferenta imensa de valoare si organizare a jocului pe care am remarcat-o in anii 90, cind am luat batai zdravene de la Borussia Dortmund si PSG in cupele europene. Ne-am comportat mai bine decit atunci.

Craiova Maxima a fost eliminata de Inter Milano in anii 80 : 1-1 la Craiova si 0-2 pe San Siro. Craiova de azi a pierdut cu 0-1 si 0-2, cu ratari mari in ambele meciuri si cu goluri prostesti incasate. Nu a fost dezastru.

In fine, forta noastra ofensiva este diminuata prin folosirea lui Bancu drept fundas stinga.

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de gogu2005 » 04 Aug 2017, 10:44

Ne-a eliminat castigatoarea EL. Diferenta de valoare intre jucatori e foarte mare. Dar as vrea sa-i vad jucand asa si in campionat.

PS: Macar am sperat! E tot ce conteaza dupa ani de umilinte!
CRAIOVA NESUPUSA

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de Nea Marin » 04 Aug 2017, 11:06

Ar fi fost prea frumos ceea ce visam toți, chiar dacă nu îndrăzneam s-o recunoaștem.
Ne-au citit jocul și ne-au luat mai în serios... E greu cu piticii contra uriașilor (la modul propriu).
Dar a fost frumos și așa. Nu ne-am făcut de râs ca alții. E un început.

Sper să învățăm să jucăm simplu și eficient în apărare, fără floricele riscante (se aude, Spahija?).
Sper să exersăm fazele fixe, și în atac și în apărare.
Sper să ne aducem sau să ne antrenăm marcator.

Un [cenzurat] care comenta meciul era să se afle la un moment dat într-o gravă eroare și să ne zică Universitatea, dar s-a oprit la timp, la mijlocul cuvântului. Cât despre jijisport, ce poți să mai zici? Oricum, ar putea și marele alb să fie mai realist și s-o lase mai moale cu declarațiile bombastice.
STIINTA SUNTEM NOI !

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de blixa » 04 Aug 2017, 11:20

Eu cred ca diferenta intre noi si vest se datoreaza perioadei junioratului. Antreori slab pregatiri si dezinteresati la juniori, parinti nerealisti, o atitudine incorecta fata de munca, etc. Cand juniorii vor fi tratati profesionist, dorinta de care dau dovada jucatorii nostri va fi valorificata eficient.
S-a rupt Brazda.

LiviuB

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de LiviuB » 04 Aug 2017, 12:51

diferenta a fost facuta de calitatea individuala a jucatorilor. milanezii aveau un control extraordinar al mingii, scoteau maximum din fiecare faza. cu privire la portari nu trebuie sa uitam cate interventii a avut si Calancea, la gol trebuia sa stea cineva pe respingere, e o regula elementara (iar dimitrov trebuia sa bage alunecare, sa intre la sacrificiu pentru a bloca mingea).
in orice caz, pentru noi a fost o sarbatoare si ma bucur ca am iesit cu fruntea sus. am vazut comentarii cum ca Milan nu s-a intrebuintat serios, fata de care sunt de acord pana la un punct. toti cei nou veniti au jucat la maximum pentru ca era primul meci in fata propriilor suporteri si doreau sa arate ce pot. de asemenea, concurenta va fi accerba, prin urmare, toti cei care au jucat au luptat sa demonstreze ca merita sa prinda primul 11. dar, din pacate, acest aspect a fost uitat de cei ce dezbateau la digi evolutia noastra din EL.
si sunt de acord cu ce spune Nea Marin - Marcel Popescu ar trebui sa fie mai atent si mai ponderat in declaratii (era suficient sa spuna ca am reprezentat cu brio fotbalul romanesc, prin echipa si prin suporteri) ca a fost o sarbatoare pentru noi si ca un punct de la care trebuie sa crestem.
de asemenea, Blixa a punctat f bine- diferenta se face la juniori - de la pozitionare, jocul fara minge, sa fie invatati sa marcheze un om, atitudinea, etc.
sper sa continuam, sa prindem din nou cupele europene, si de la anul, sau peste 2 ani, cand vom avea mai multa experienta, sa putem emite mai multe pretentii.

DoRyN

EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de DoRyN » 04 Aug 2017, 14:42

Berbecali iar s-a luat de Craiova acum 10 minute in direct la sport punct ro. Zice ca s-a stricat de ras cand a auzit ca Donaruma a fost eroul serii, cand de fapt s-a jucat soarecele cu pisica.

Cu Baluta zice ca a fost o aroganta, e scump 3 milioane, dar 2 da pe loc.


Trimis de pe iPad folosind aplicatia #craiovamaximaro

LiviuB

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de LiviuB » 04 Aug 2017, 15:13

El acum un an nici șoricel nu a fost. A fost gândac cu man city.

Trimis de pe SM-G950F folosind aplicatia #craiovamaximaro
Last edited by LiviuB on 04 Aug 2017, 17:27, edited 1 time in total.

JustME

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de JustME » 04 Aug 2017, 15:55

LiviuB scrie:
04 Aug 2017, 12:51
cu privire la portari nu trebuie sa uitam cate interventii a avut si Calancea, la gol trebuia sa stea cineva pe respingere, e o regula elementara (iar dimitrov trebuia sa bage alunecare, sa intre la sacrificiu pentru a bloca mingea).
cu tot respectul pentru el dar Calancea in ultim vreme incepe cu cate o gafa monumentala dupa care incepe sa apare. ori dupa ce ingropi practic echipa si le tai elanul printr-o gafa degeaba te scoti ulterior, raul e deja facut. parerea mea e ca tre' sa ia o pauza, nu-mi dau seama ce se intampla cu el dar daca nu se trezeste e cazul sa lase pe altcineva in poarta.

e al 2-lea meci la rand cand o comite dupa care incepe sa apere bine. ori apara bine de la cap la coada ori.. banca.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de DeuxEx » 04 Aug 2017, 16:48

DoRyN scrie:
04 Aug 2017, 14:42
Berbecali iar s-a luat de Craiova acum 10 minute in direct la sport punct ro. Zice ca s-a stricat de ras cand a auzit ca Donaruma a fost eroul serii, cand de fapt s-a jucat soarecele cu pisica.
Cu Baluta zice ca a fost o aroganta, e scump 3 milioane, dar 2 da pe loc.

Trimis de pe iPad folosind aplicatia #craiovamaximaro

Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

LiviuB

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de LiviuB » 04 Aug 2017, 17:28

JustME scrie:
04 Aug 2017, 15:55
LiviuB scrie:
04 Aug 2017, 12:51
cu privire la portari nu trebuie sa uitam cate interventii a avut si Calancea, la gol trebuia sa stea cineva pe respingere, e o regula elementara (iar dimitrov trebuia sa bage alunecare, sa intre la sacrificiu pentru a bloca mingea).
cu tot respectul pentru el dar Calancea in ultim vreme incepe cu cate o gafa monumentala dupa care incepe sa apare. ori dupa ce ingropi practic echipa si le tai elanul printr-o gafa degeaba te scoti ulterior, raul e deja facut. parerea mea e ca tre' sa ia o pauza, nu-mi dau seama ce se intampla cu el dar daca nu se trezeste e cazul sa lase pe altcineva in poarta.

e al 2-lea meci la rand cand o comite dupa care incepe sa apere bine. ori apara bine de la cap la coada ori.. banca.
la gol are doar o parte din vina. daca nu iesea, negrul ala o avea pe frunte. dar repet, cineva trebuia sa stea pe respingere, nu avea voie sa fie ala atat de liber. din pacate, nici fundasii nu l-au ajutat pe Calancea.

JustME

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de JustME » 04 Aug 2017, 17:42

Liviu cu tot respectul e gol de portar, Calancea iese total aiurea acolo. ca o avea ala pe frunte sau nu o avea cert este ca portarul nostru are o interventie ratata. poate ca nici fundasii nu l-au ajutat dar ideea e ca in situatia aia (in careul de 6m unde portarul e suveran) daca iesi pe minge o boxezi, ori interventia lui Calancea e total ratata.

chiar nu am nimic cu baiatul dar imi lasa impresia ca isi aduce aminte sa apere doar dupa ce o comite. inca din meciurile de pregatire evolutiile lui sunt extrem de ezitante si nesigure, e la ani lumina de forma buna pe care o avea anul trecut.

LiviuB

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de LiviuB » 04 Aug 2017, 17:52

eu raman la parerea ca i se poate imputa doar intr-o anumita masura. in orice caz, poate ca nu ar strica sa fie incercat si Popescu, mai ales ca poate reprezenta o varianta U21 si am putea cu Rossi si Zlatinski.
in alta ordine de idei nu inteleg de ce italieii l-au notat atat de putin pe Mateiu. a avut ghinion si lipsa de inspiratie la golul 2 dar in rest a alergat mult, a fost mult mai prezent in joc decat Rossi.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de DeuxEx » 04 Aug 2017, 20:25

Milan - Craiova 2-0. Partida de pe San Siro a intrat în istoria Europa League. 65.763 de spectatori au fost prezenți la Milano, ceea ce presupune un record pentru un duel din calificările competiției.
Precedentul record, de 65.190 de spectatori, data de la partida Borussia Dortmund - Wolfsberger, din 6 august 2015.
Din păcate pentru olteni, care au fost și ei reprezentați de aproape 5.000 de fani, craiovenii nu au reușit nici măcar golul de onoare, fiind eliminați cu un scor general de 0-3.

Sursa: JijiSport
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de cortinadampezzo » 05 Aug 2017, 02:09

Acuma sunt 2 posibilitati :

Fie s-au simtit profesionisti si europeni si vor avea o foame de Cupe incat vor manca iarba in campionat
Fie au intrat intr-un complex de inferioritate, isi vor manca salarile babane si ne vor saluta din POUT

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: EL 3Q | AC Milan - Universitatea

Mesaj de cortinadampezzo » 05 Aug 2017, 23:12


Închis