[Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Moderator: grup_moderatori

<t>Credeți că vom reuși să administram prima înfrângere Botoșaniului?</t>

Poll ended at 13 Aug 2017, 22:20

<t>Da</t>
24
67%
<t>Nu</t>
12
33%
 
Total votes: 36

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Paul » 14 Aug 2017, 15:12

Problema cu presa locala, ne-mai vorbind de cea centrala, nu e doar la fotbal si in particular legat de Mangia. Gazeta de Sud e precupata sa scoata in evidenta orice aspect negativ legat de orice se intampla in orasul nostru, si isi dau deja doctoratul in demascarea neregulilor de la stadion, Water park si parcul Romanescu.
La Digi Craiova, fie in jurnalul local, fie in reportajele preluate central, nu poate fi vorba decat eventual de ceva furturi de pe la tara, scandaluri si alte chestii in care se vede clar cat de in urma suntem noi pe aici. Absolut nimic pozitiv niciodata, orice ar fi. A angajat Ford 2000 de oameni si incep productia unui model nou - ok, citim pe burtiera, daca suntem atenti. La un moment dat, spuneau intr-un reportaj ca unul care cultiva rosii de culori mai diverse (cum ar fi portocaliu sau rosu inchis), le vinde direct in Ardeal ca in Oltenia nu au cautare, pe cand oamenii din Ardeal le apreciaza. Adcia noi suntem prosti, aia din Ardeal sunt destepti, sofisticati, etc. Si asta spus de reporterii Digi 24 Craiova.
Nu stiu de ce toti acesti jurnalisti fac ce fac. Cat de nenororcit sa fi sa dai intr-una in tot ce tine de locul unde traiesti? E clar ca exista probleme, ca peste tot, dar exista si multe lucruri bune, de care, culmea, am putea sa ne bucuram. Si in mod sigur nu sunt aia din Cluj sau alte parti cu 7 capete deasupra noastra, singurul "merit" pe care il au este ca sunt mai aproape de granita, si a avut si are Boc grija sa traga cat poate acolo.
Pe mine asa de rau m-a enervat interventia aia cretina a lui Sorica de la conferinta de presa in care s-a enervat Mangia cu "calma, calma", incat imi venea sincer sa ma duc sa il astept in fata sediului Digi 24 sa ii zic vreo doua. Si, sincer, am treaba si neglijez multe chestii importante, dar cand vad atata rea-vointa mi se urca sangele la cap.
Poate ar trebui discutat in subiectul legat de presa, dar cumva ar trebui sa existe si o reactie fata de ceea ce cred ca multora dintre noi nu ne place la asa-zisii jurnalisti locali.

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de _T@V_ » 14 Aug 2017, 15:23

Manene, acuma nu trebuie cazut nici in cealalta latura. Rolul unui jurnalist e sa identifice problema si sa scrie despre ea. Sa o aduca in dezbaterea publica. Nu-i cere nimeni ode. Vede toata lumea ca echipa schioapata, si nu merg toate ca unse. Dar sa ajungi sa-l faci pe Mangia responsabil de numarul mic de spectatori de la Severin, mi se pare o magarie.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de fanucrv » 14 Aug 2017, 17:04

Sunt de acord cu Paul ! La noi in Romania, dar mai ales in zona noastra, este o frenezie in a denigra tot. Credeti ca la Cluj n-au fost probleme cu stadionul sau polivalenta( si acum repara la ea) ? Ca doar e acelasi constructor, dar nimeni de acolo nu a facut circ. La noi toti prostii cred ca se remarca daca distrug pe cineva sau ceva si asta din diferite motive: politice, prostie, etc

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 913
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de robertc » 14 Aug 2017, 17:17

:)) Pai de ai draq ce sunt oltenii nu progreseaza...

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Paul » 14 Aug 2017, 18:14

Nu stiu daca nu progresam sau progresam in functie de cum ne denigram singuri prin presa locala, dar in mod cert pe mine are darul sa ma exaspereze aceasta atitudine, si cred ca nu sunt singurul care simte asta. Si da, cum a zis si fanucrv, e o frenezie in Romania pe aceeasi tema: hai sa ne punem zoaie in cap ca suntem romani, hai sa ne comparam toata ziua buna-ziua cu altii, dar nu ca sa invatam sa facem ceva, ci ca sa consolidam ceea ce se stie deja: suntem vai de capul nostru si nimic nu poate fi schimbat. E o atitudine paguboasa si enervanta, nu aduce nimic bun. Normal ca trebuie puse in evidenta probleme cand exista, dar cand numai asta faci, si fortezi si nota, doar ca sa fi mereu negativ, asta e boala.

DoRyN

declaratii dupa meci

Mesaj de DoRyN » 14 Aug 2017, 19:46


Închis