[Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Moderator: grup_moderatori

<t>Credeți că vom reuși să administram prima înfrângere Botoșaniului?</t>

Poll ended at 13 Aug 2017, 22:20

<t>Da</t>
24
67%
<t>Nu</t>
12
33%
 
Total votes: 36

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de alex.p » 13 Aug 2017, 22:16

Intamplator sau nu, 3 echipe sunt neinvinse in campionat: CFR, noi si FCSB.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de DeuxEx » 13 Aug 2017, 22:23

Incet, incet, echipa incepe sa prinda aripi. Dupa cum ziceam si etapa trecuta, am exact acelasi sentiment prin care am trecut dupa ce Cartu si Sandoi au preluat echipa. Dupa cum s-a vazut, asa-zisele probleme fizice au fost ceva minor si sper ca in urmatoarele meciuri aceasta problema sa se regleze din ce in ce mai bine.

Mai jos, opinia lui Cosmin Staicu din Cuvantul Libertatii:

Universitatea Craiova – FC Botoşani 1-0

A marcat: Zlatinski 80.
Severin, stadion: „Municipal”, spectatori: 1.000.
Universitatea Craiova: Calancea 6 – Kelic 7, Barthe 4 (63 Spahija) 6, Briceag 5 – Dimitrov 7, Zlatinski 7, Mateiu 6 (72 Bancu) 7, Burlacu 7 (72 Screciu) 7 – Mitriţă 7, Gustavo 6, M. Roman II 6. Antrenor: Devis Mangia.
FC Botoşani: Cobrea 6 – Patache 6, Miron 6, Burcă 6, Muşat 6 – Cucu 5 (30 Tincu) 5, Bordeianu 5 (83 Ciaccheri) – M. Roman I 6, L. Fulop 5 (14 Moruţan) 6, Serediuc 6 – D. Popa 5. Antrenor: Costel Enache.
Arbitru: Istvan Kovacs 6.

Oltenii s-au cam lămurit că fotbalul propus de italianul Mangia este unul inestetic şi nu se înghesuie la meciurile de la Severin. Nici victoria chinuită de la Ploieşti nu i-a convins pe fani, obişnuiţi cu jocul generos etalat în sezonul trecut cu Gigi Mulţescu pe bancă. Cu stilul lui Mangia, Cârţu şi Săndoi n-au rezistat în Bănie nici după ce bătuseră recordul de invincibilitate al Universităţii.
Antrenorul a schimbat încă o dată componenţa tripletei defensive, italianul negăsind formula ideală pentru sistemul pe care încearcă să-l implementeze. De altfel, modificările în apărare au survenit inclusiv pe pacursul meciurilor alb-albaştrilor.
Liderul surprinzător al campionatului, FC Botoşani, a abordat la Severin un joc croit pe contraatac, dar Enache a pierdut în prima jumătate de oră doi titulari, Cucu şi Fulop accidentându-se. Craiova nu s-a descurcat prin desişul moldovenilor, doar şarjele lui Burlacu, loviturile libere ale lui Mitriţă şi şuturile de la mare distanţă ale lui Gustavo oferind impresia că gazdele atacă. Cele mai mari ocazii ale primei părţi le-a revendicat liderul, Mihai Roman I şi Daniel Popa fiind periculoşi în careul lui Calancea. Construcţia oltenilor a fost lentă, fără imaginaţie, cu Mitriţă mereu blocat, Roman II, izolat, Dimitrov, jucat în exces, dar căutând în zadar centrarea potrivită, iar Mateiu şi Zlatinski neasumându-şi niciun risc. Nici măcar apărătorii n-au oferit siguranţă, Barthe şi Briceag având ezitări grave.
Şi după pauză tot oaspeţii au fost mai concreţi, Roman I nimerind bara din lovitură liberă. Barthe şi-a continuat prestaţia jalnică, pe gafele sale apărând ocaziile oaspeţilor, în condiţiile în care apărătorul francez a fost iertat şi de eliminare de Kovacs, iar Mangia a apucat să-l înlocuiască. Craiova a avut posesie, dar nu şi ocazii mari. Roman a lovit bara, dar din ofsaid, iar apoi Kovacs i-a refuzat un penalty, oferindu-i în schimb un galben. Cu zece minute înainte de final, Ştiinţa a găsit totuşi drumul spre gol. Mitriţă a centrat peste toată defensiva adversă, Gustavo a întors mingea în careu mic, de unde Zlatinski a intrat cu tot cu ea în poartă. Botoşaniul îşi sfârşeşte invincibilitatea în Oltenia, unde nu şi-a propus mai mult de un punct şi a fost la zece minute distanţă de a-l obţine. Craiova câştigă în stil italian şi Mangia mai câştigă credite, deşi jocul nu-i convinge pe pretenţioştii fani olteni.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Thunder

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Thunder » 13 Aug 2017, 23:03

Daca lu` Staicu i se pare ca la Barthe erau problemele inseamna ca a vazut alt meci... Briceag cel mai slab azi, urmat indeaproape de Dimitrov, capat de linie pe dreapta pt orice atac al nostru si aproape la fel de dezastruos in aparare. Barthe si Spahia sunt lenti, cam asta e problema cu ei si nici Kelic nu e vreun vitezoman, din pacate noua ne trebuiau dubluri pt fundasii de pe benzi, mai degraba pe dreapta ca pe stanga sa zicem ca il avem pe Bancu solutie de avarie, ne trebuia un fundas central de viteza + tehnica, d-aia inalti avem destui. Si cel mai grav, ne trebuie urgent un alt atacant langa Roman. Degeaba e jucat Roman cu baloane inalte, castiga cam toate duelurile aeriene dar problema e ca piticaniile sunt la ani lumina distanta de el, mereu e izolat, toate devierile lui ajung la adversar pt ca nu e nimeni langa el sa culeaga balonu`. In orice caz, azi a avut un sut bun, la o palma de gol, incet incet o sa-si revina la forma de la ciuri buri si atunci va fi mai bun decat Ivan in atac (repet, in atac, ca per total e mai bun Andrei).

Sorialis - n-am timp de topicuri din pacate, deleg responsabilitatea catre varu` vames :D
Tav - scandarea aia au furat-o demult cainii, cam acu vreo 2 ani am auzit-o eu prima data la ei.

In alta ordine de hidei, imi pare maxim rau ca nu bagai la pariuri ca asa aveam un filing ca le bagam mortu-n casa la soldoveni... Sper ca s-a inteles macar acu ca nea Mangia stie trosbal, da` stie mult si bine de tot! Daca e lasat in pace in 2 ani si la echipa se aduc doar jucatori mai buni decat cei care sunt deja in lot, macar un atacant si fundasi laterali mai de doamne ajuta, o sa ne faca un fel de Lyon al Romaniei. Lejer! Dar la cate au aparut prin presa, am vaga impresie ca deja a deranjat cativa soareci si lipitori de prin club...

Avatar utilizator
champion
membru
membru
Mesaje: 256
Membru din: 09 Apr 2006, 02:28

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de champion » 14 Aug 2017, 02:41

SergyuR scrie:
14 Aug 2017, 02:28


2. Ce e asta? sau ce ar vrea sa reprezinte?
bannerul ala cu fcsb si dinamo l-am remarcat si eu. Nu cred ca e vreo ironie la adresa celor doua echipe deoarece numele sunt scrise cu majuscule. Chiar sunt curios ce naiba poate sa reprezinte acest banner?
mititelu => CANCERUL FOTBALULUI CRAIOVEAN!

DoRyN

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de DoRyN » 14 Aug 2017, 07:45

Alianta celor 2 anti CFR.

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de _T@V_ » 14 Aug 2017, 07:58

Staicu, Sorica & Co parca au alta agenda. Pe ei ii roade macaronarul si basta. Le-o fi taiat-o asta pe la vreo conferinta (la aia cu "calma, calma" cand practic i-a cam zis lui Sorica, ca-i suporter fcsb-ist) sau ceva, ca prea au un dinte contra lui Devis. Staicu o dete practic acuma pe Devis, ca din cauza lui nu vine bulangiul severinean la meciuri (a uitat tovarasul ziarist ca in primavara tot din cauza ca jucam la Severin cu tribuna goala, le-a venit celor din conducere brilianta idee sa jucam jumate din pleiof la Pitesti-sa traiesti- si jumate la Severin, in functie de suporterii adversi). E clar ca nu-l halesc pe macaronar astia. Ii cam poarta sambetele... sa speram ca rezultatele ii vor tempera. Avem parte de destula presa proasta de la centru, parca nu ne mai trebuiau si p'acasa d'astia.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de alex.p » 14 Aug 2017, 08:13

Eu am stat la tribuna intai si nu am vazut prea bine, insa unii de pe langa mine ziceau ca Roman ar fi aratat degetul mijlociu spre tribuna a 2-a, de acolo huiduielile. Poate a fost cineva la T2 si a vazut mai bine sa ne spuna si noua cum a fost.

iuli

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de iuli » 14 Aug 2017, 08:35

l-a aratat de 2 ori!

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de cortinadampezzo » 14 Aug 2017, 09:18

Daca o baga Roman de la botosani in prima repriza cu sut la coltul lung sau pasa aia care a trecut prin 6m al nostru fara sa o atinga nimeni era circ
Calacea doarme la lovitura libera, nimeni nu vine la bara, tot Roman de la botosani suteaza in bara.
Calancea nu stie sa plonjeze , era sa isi rupa genunchii alergand dupa o minge


Mari probleme la fazele fixe , in continuare mari probleme la loviturile libere, nu nimerim nici poarta. A tras Mitrita, Zlatan Gustavo
Se vad legaturile intre jucatorii vechi cum se gasesc mai usor si reusesc sa fie mai periculosi. Bancu Gustavo sau Dimitrov Zlatinski
Jucatorii noi nu s-au integrat total. Mitrita alearga cu capul in pamant, il cauta doar pe Roman. Dimitrov centreaza la 11m, Roman sta in careul de 6m. Nimeni nu vine la coltul scurt cand se centreaza . Sunt multe multe lucruri pe care daca le-am pune la punct jocul ar fi altfel

Per total e bine, ne ajuta sufletul unor jucatori precum Zlatan, Gustavo, Burlacu . Leii astia si putin noroc si nu avem infrangere
Totusi atat Juventus cat si Botosani au avut cam multe ocazii periculoase, zic eu

LiviuB

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de LiviuB » 14 Aug 2017, 10:01

O victorie foarte importantă pentru parcursul din acest campionat. E f bine ca adunam puncte chiar dacă mai sunt multe de pus la punct.

Avatar utilizator
constable
membru
membru
Mesaje: 165
Membru din: 15 Apr 2014, 13:59

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de constable » 14 Aug 2017, 11:04

SergyuR scrie:
14 Aug 2017, 02:28


2. Ce e asta? sau ce ar vrea sa reprezinte?
Repriza a II-a a disparut
Last edited by constable on 14 Aug 2017, 11:06, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
constable
membru
membru
Mesaje: 165
Membru din: 15 Apr 2014, 13:59

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de constable » 14 Aug 2017, 11:05

Mă refeream la bannerul ăla cu help steaua & dinamo că a disparut

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de hanky panky » 14 Aug 2017, 11:22

la meciurile universitatii
vin si fani fcu1948
si sunt destul de multi
cat m-am perindat pe conturile lor de FB
am tot vazut poze si filmari cu ei in tribune injurand jucatorii si "clona"
pe national arena la "tunel" la meciul cu fcsb
pana si pe san siro la "gard" injurand jucatorii care erau la incalzire
si cativa jucatori injurau si ei inapoi sau "degetul mijlociu"
pentru fanii fcu1948 e momentul lor de glorie
Last edited by hanky panky on 14 Aug 2017, 11:24, edited 1 time in total.
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de cortinadampezzo » 14 Aug 2017, 13:55

Cand Dinamo e prea departe, si-au gasit rivalitate
Astia sunt aia care au pus la cale ultrasia de pe Dinamo 2 acum ceva ani in urma ?

sorin107

Re: [Etapa 6] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de sorin107 » 14 Aug 2017, 14:45

am constatat si eu o aversiune a presei locale fata de mangia.

sincer, ma asteptam mai mult de la cosmin staicu, chiar il banuiam ca stie fotbal. da' de unde, ca l-a porcait pe mangia inca din amicale. si in paralel il plange pe multescu.

Închis