[Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte ne intoarcem din Ardeal?

Poll ended at 10 Sep 2017, 08:18

3 puncte
16
46%
1 punct
15
43%
0 puncte
4
11%
 
Total votes: 35

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Jimmy Darmody » 12 Sep 2017, 09:08

Daca nu ati vazut la stiri,ceea ce confirma creierul cat o margea al unor fotbalisti,Deac: "A fost clar penalty,cand am simtit o mana pe mine m-am lasat jos!" [****]......Stiinta a jucat bine,Mangia a primit botezul romanesc,daca cineva credea ca infrangerea CFR-ului cu Poli a fost o greseala,eu nu cred treaba asta,daca Poli va ajunge in playoff cefere va primi 6p si la final de sezon a dat doar1.5 nu? :).Nu cred ca vom lua vreodata bataie acasa pe noul stadion,asa ca sa ne suga [cenzurat] cu blaturile lor cu tot....

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Nea Marin » 12 Sep 2017, 10:49

Da, si pe Deac ala il vor unii in echipa nationala. Vorba lui Craciunescu, infractiunea a inceput cu mult in afara careului, trebuia sanctionata acolo, nu sa astepte sa intre in careu. Si Tiago trebuia sa-l doboare in afara careului daca tot il tinea, nu sa muste momeala si sa intre cu el in careu.
Dar poate clubul pune niste intrebari despre cartonasul rosu dat dupa cel galben. Visuri, taica...

Nici la Burlacu n-a fost de 11 m, doar obstructie si indirecta din careu. Probabil arbitrul mai avea o urma de bun simt si se simtea dupa cum ne arbitrase pana atunci, tolerand jocul dur, la intimidare, al alora. Dar a fost foarte slab, manevrat de tusieri "bine pregatiti". Bine ca "granzii" din Bucuresti pot fi arbitrati de arbitri bucuresteni. Si aici ar putea sa deschida gura clubul, dar ma repet, visuri, taica...
STIINTA SUNTEM NOI !

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de lory69 » 12 Sep 2017, 14:37

Important este sa nu intram in play-off cu o distanta mai mare de 4-5pcte fata de locul1.Acolo nu va mai fi hotie asa mare ca in campionatul regular....mai ales ca in play-off sa intre timisoara si viitorul.Pana atunci mangia treb sa gaseasca formula ideala de echipa si sa le implementeze jucatorilor o mentalitate sanatoasa,de invingatori

JustME

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 12 Sep 2017, 14:53

Nea Marin scrie:
12 Sep 2017, 10:49
Si Tiago trebuia sa-l doboare in afara careului daca tot il tinea, nu sa muste momeala si sa intre cu el in careu.
Parerea mea e ca Tiago nu a gresit cu nimic la faza aia, l-a tatonat umar la umar pe lake ala de deac pana in momentul in care ala a vazut ca e in careu si s-a aruncat in piscina. se vede clar pe imagini ca Tiago nu il impinge cu mana, nu il trage, pur si simplu se luptau pt posesia mingii insa deac a fost parsiv si cand s-a vazut in careu s-a lasat efectiv pe Tiago si a cazut absolut gratuit.

daca il dobora in afara careului cum zici tu era rosu. deci dpdv fotbalistic Tiago a procedat corect din punctul meu de vedere doar ca a avut nesansa sa fie arbitrat de un bezmetic.

DoRyN

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de DoRyN » 12 Sep 2017, 16:20

Deschide cineva subiectul pentru meciul urmator?








Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 12 Sep 2017, 16:53

Eu iau o pauza. Cine l-a deschis la ultima victorie cu javrele?
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 12 Sep 2017, 17:24

Corect, Sergiu.
Aceeasi parere am si eu cu penaltyul lor - n-a fost. Deac prinde startul, dar mingea se ducea mult in lateral si Thiago putea sa recupereze. clujeanul a fost smecher si l-a barat cu mana dreapta, asa ca asta a intrat in lupta. intrebare: daca asta il tragea spre spate pe Deac, cum ala a cazut ca in piscina in fata? A fost smecher ca a scos 11 m. nu mi se pare grozavie ca s-a dat, dar rosu e idiotenie fara margini.
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Ovidiu* » 12 Sep 2017, 21:15

Am o disputa cu un prieten, care sustine ca s-a dat penalty si rosu corect. Nu gasesc regulamentul cu noua reglementare din 2016 ci doar site-uri despre care imi spune ca sunt can-can-uri in timp ce el mi-a dat un link cu un regulament din 2004. Poate sa imi dea si mie cineva link cu regulamentul oficial FIFA despre noua regula cum ca nu se mai da penalty si rosu? Multumesc.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Ovidiu* » 12 Sep 2017, 21:47

Ms Sergiu.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 13 Sep 2017, 23:15

Dan Petrescu și Tiago Ferreira și-au aflat pedepselele după întrunirea Comisiei de Disciplină din cadrul Federației Române de Fotbal. Dacă ”Bursucul” a încasat două etape de suspendare, fundaşul portughez va sta departe de teren pentru o etapă.
Comisia de Disciplină din cadrul Federației Române de Fotbal a decis ca Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj, să fie suspendat pentru două etape după reacțiile din meciul cu Universitatea Craiova din ultima etapă. "Am revăzut faza penalty-ului la televizor. Mulţi specialişti şi mulţi dintre ei suferă şi când câştigă CFR spun numai minciuni. Pentru că ăla e penalty şi cartonaş roşu! Indiferent de ce aţi vrea să spuneţi sau nu. Este o fază foarte simplă şi uşoară. Iar arbitrul a luat decizia corectă", a spus de altfel Petrescu după meci.
"Eu nu o să am niciodata reacţii despre alte echipe, dar foarte multe echipe au fost ajutate şi nu s-a văzut şi nu se spune nimic. Nu ştiu dacă Craiova a avut vreo problemă până astăzi, dar nici azi n-a avut, pentru că penalty a fost. De când sunt eu la CFR, nu am văzut că s-a dat dreptate o dată la ce s-a întâmplat CFR-ului. Dar mergem mai departe. Aste e viaţa! Domnul Crăciunescu, dacă era arbitru, şi el dădea penalty", a mai completat antrenorul CFR-ului.
Astfel, Dan Petrescu nu va sta pe bancă la meciurile cu Concordia Chiajna dar și la cel cu FCSB, derby-ul rundei cu numărul 11.
Tot în partida dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova, centralul Adrian Comănescu a acordat un penalty în favoarea gazdelor, la un duel dintre Tiago Ferreira şi Ciprian Deac, şi l-a eliminat pe fundaşul portughez, în ciuda protestelor vehemente ale oaspeţilor. Cu cartonașul roșu încasat, Tiago Ferreira a primit o suspendare de o partidă.
Arbitrul i-a acordat cartonașul galben lui Tiago Ferreira pentru intervenția asupra lui Ciprian Deac. Exact înainte de executarea penalty-ului, Comănescu a fost avertizat de arbitrul asistent Valentin Marinescu în legătură cu o reacție avută de fundașul oltenilor, iar acesta i-a acordat direct cartonașul roșu după două minute de la prima decizie. Degeaba au protestat jucătorii Craiovei. Comănescu a fost de neclintit și a revenit asupra deciziei de a-i acorda cartonașul galben lui Ferreira.

sursa: jijisport
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

DoRyN

[Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de DoRyN » 14 Sep 2017, 07:21

Deci cartonasul rosu e pentru reactia nervoasa? Sau a revenit asupra cartonasului galben? Se pot intelege ambele variante din articolul ala.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 14 Sep 2017, 08:26

Daca e pt reactie nervoasa, inseamna ca trebuie contorizate ambele cartoanse.

Avatar utilizator
Copacul
fanatic
fanatic
Mesaje: 2684
Membru din: 08 Mar 2004, 14:28

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Copacul » 14 Sep 2017, 12:14

Daca are doar o etapa au considerat ca sunt 2 galbene. Oricum astea ies din calcul la contorizarea pt o noua suspendare
C O P A C U LImagine

LiviuB

Re: [Etapa 9] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 14 Sep 2017, 13:48

pai daca nasul a simtit nevoia sa isi ajute finul...
aici ma enerveaza si mai mult, Comanescu e prost, e un arbitru slab, nu cred ca a facut intentionat (desi sunt sigur ca se traseaza de la centru anumite directii). In mod sigur, a fost trimis special pentru ca cineva din comisie sunt convins ca stia ca nu face fata la presiune si se sperie. Problema e la tusier (si pana sa se afle ca e nasul antrenorului cu portarii). acesta a avut clar o atitudine pro cfr - primul ajutor l-a dat prin minutul 10 (era o perioada in care controlam jocul, clujul nu iesea din prima jumatate). atunci, la o actiune pe partea stanga a noastra, nistor isi da cu stangul in dreptul si cade, moment in care tusierul ridica de zor steagul (desi comanescu nu daduse nimic). Apoi a venit faza cu Screciu, cand acest tusier nu a semnalizat nimic. la 11m nu mai e nimic de adaugat dar la pauza, acest individ a patit ceva. din acel arbitru foarte atent si grabnic sa atentioneze centralul, pe tovarasul nostru l-a lovit o lene de nu mai avea chef nici macar sa ridice steagul, cand, in fata lui, hoban il imbratisase pe Mitrita, mai ceva ca pe nevasta-sa.
sunt sceptic ca se vor lua masuri, pt ca atata timp cati iti permiti sa cheltui in nestire sa aduci antrenor (cica 400.000 de euro numai prima de instalare) si 20 de jucatori (va dati seama cat s-a dat la impresari?!!!) e clar ca se cotizeaza si pe la birourile unde se stabilesc delegarile.

Închis