[Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce face Stiinta la Botosani?

Poll ended at 24 Noi 2017, 13:47

Ia toate cele 3 punctele, logic!
18
53%
Un egal, teren greu, moldoveni aprigi
13
38%
Ne intoarcem fara puncte!
3
9%
 
Total votes: 34

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 24 Noi 2017, 23:46

Botosaniul, cu toti rejectatii de prin toate colturile tarii, e la 1 pct in spatele nostru. Si la cum stau lucrurile (CFR-ul e out din cupa, oile teoretic vor iesi si cat de curand, si asta inseamna ca locul 4 are toate sansele sa nu mai duca neam in Europa), noi trebuie sa ne rugam ca vom iesi cat mai repede din vrie, ca nu prea ne mai iese nimic in ultima vreme, si luam goluri cu lopata. Pina si Juventus ne inteapa. Numai cine nu vrea, nu poate.
Intr-un meci in care in prima repriza n-am existat, si in a doua ne-am trezit dupa minutul 60, rezultatul din seara asta n-avea cum sa fie altul. Jucam pe stadion de 5 stele, facem deplasari cu avionul..., merge sa jucam si din basini. E uite ca nu merge, totusi.

Prima oara cand sunt stupefiat de Bancone. Sa dai calcai spre centru, prin careul de 16m, trebuie sa-ti lipseasca o doaga vericule, n-ai cum sa faci asa ceva.

S-au trezit si astia de la Dolce, desi prea tarziu si nu total: au vazut un fault al lui Popa la un minut dupa ce a intrat asupra lui Screech (sa-l rupa si nu altceva), iertat de arbitru, dar au uitat ca apoi tot Popa a luat galben pentru un fault la ... Gustavo parca. Roman trebuia rosu direct ...

Sper sa ne trezim.

JustME

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 25 Noi 2017, 00:43

nici nu-mi vine sa vorbesc despre arbitraj pt ca nici nu ma asteptam la altceva din partea gunoiului aluia de arbitru. de cand am vazut ca l-au delegat la meciul nostru stiam ca o sa tolereze duritatile (ca sa fiu dragut) ciobanilor de la Botosani. azi putea sa dea lejer, lejer, 2 cartonase rosii cotonagarilor alora penibili. rahatul ala de Roman faulta in meciul asta pana se plictisi si abea lua un galben.

e trist nu ca pierduram ci ca ne baturam singuri, nu poti sa spui ca azi avusaram o echipa in fata ci 9 cotonagari jegosi si un pusti talentat pe care n-ar strica sa il aducem la noi. nu de alta dar vad ca ciobanul se coieste, un milion jumate' cat cer aia de la Botosani nu mi se pare o suma colosala pentru jucator de mare viitor.

in fine, azi ne baturam singuri prin atitudinea fricoasa. ne speriaram si jucaram crispati de zici ca era finala CL. oricine ne ia mai repede ne inhibam si nu mai suntem capabili sa dam o pasa, parca suntem gaini fara cap. azi jucaram 30 de minute (ultimnele) tot meciul si cu toate astea nu meritam sa pierdem. as vrea sa ne trezim si sa nu mai fim atat de naivi.

tot respectul pentru baietii care au fost azi la Botosani in deplasare usteag

UneKa
suporter
suporter
Mesaje: 899
Membru din: 17 Mai 2010, 00:11

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de UneKa » 25 Noi 2017, 01:18

Mangia dupa parerea mea isi demonstreaza iar limitele si dovedeste ca nu e capabil pentru o echipa ca Stiinta.
Nepregatirea tactica poate sa fie observata si de un orb.

Felicitari suporterilor care au facut deplasarea.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 25 Noi 2017, 01:49

Cat va mai fi tolerat personajul de mai sus? Nu ii inteleg pe moderatori si administratori, dar ma gandesc ca acest personaj sustine financiar acest site. Altfel nu gasesc nicio explicatie logica pentru care un personaj ale carui mesaje sunt blocate de peste 80% dintre useri.

Acum sa revenim la meci.
_T@V_: cate meciuri oficiale ai jucat pe stadionul de 5 stele? Unul? Castigat? Da! Deci, unde e problema?
Deplasari cu avionul? Da... Bucuresti - Iasi. Cine e de vina cu nu s-a plecat cu 24 de ore mai devreme, din Craiova? In niciun caz echipa, ci cei care administreaza clubul.

Hai sa nu mai cautam probleme unde nu sunt... In seara asta au fost un concurs de probleme si erori, atat la nivelul echipei, cat si la nivel administrativ. Personal, sper ca in aceasta iarna sa scapam de cativa jucatori si sa aducem ceva mai bun. Imagineaza-ti un Martic de picior stang in locul lui Bancu, spre exemplu, care sa stie ce e aia o centrare. Sau un fundas ca Vatajelu in locul lui Briceag. De un portar mai bun ca acest Calancea ce zici?
Si lista poate continua... Ramane ca in iarna sa se faca un minim de investitii si, cine stie, poate campionatul va fi al nostru.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 25 Noi 2017, 06:31

Nu vreau sa ma gandesc la meciul de cupa cu Afumati, desi e posibil sa asistam si acolo la o surpriza. Dar hai sa zicem ca trecem cu bine si de miercuri ne pregatim pentru Viitorul.
Daca reusim un joc bun si o victorie cu Viitorul, e bine si putem sa speram ca facem treaba in play off si cupa.
Pentru ca, din pacate, la echipele din partea de sus a clasamentului nu prea reusim sa le luam puncte.
Raman la parerea ca Botosaniul au jucat la rupere si au fost lasati, ok, nici o surpriza aici, dar ar trebui sa putem gestiona asta. Inteleg frica de accidentari, dar cu mingi bubuite in fata nu faci decat sa arati ca le merge sa ne reduca la tacere cu cotonogeala.
Nu stiu cat a fost vina lui Mangia si cat a fost vina jucatorilor ca o dau de frica si la plezneala in loc sa tina mingea jos, cu driblinguri si pase.
Sper sa invete din greseli si sa gaseasca solutii pentru meciuri de genul asta cand adversarul te ia tare, ca parem speriati si timorati.

DoRyN

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de DoRyN » 25 Noi 2017, 08:49

DeuxEx scrie:
25 Noi 2017, 01:49
Cat va mai fi tolerat personajul de mai sus? Nu ii inteleg pe moderatori si administratori, dar ma gandesc ca acest personaj sustine financiar acest site. Altfel nu gasesc nicio explicatie logica pentru care un personaj ale carui mesaje sunt blocate de peste 80% dintre useri.
Lista donatorilor e publica. Pe forum exista reguli de utilizare acceptate la înregistrare ce trebuie respectate, iar forumul are exact facilitatile de care vorbesti daca nu iti plac mesajele unui utilizator.

Avatar utilizator
Copacul
fanatic
fanatic
Mesaje: 2684
Membru din: 08 Mar 2004, 14:28

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Copacul » 25 Noi 2017, 09:43

DeuxEx scrie:
25 Noi 2017, 01:49

Cine e de vina cu nu s-a plecat cu 24 de ore mai devreme, din Craiova? In niciun caz echipa, ci cei care administreaza clubul.
Fix Mangia e de vina, este singurul care face programul
C O P A C U LImagine

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de gogu2005 » 25 Noi 2017, 10:23

Iar e de vina broscarul ca atacantii dau pase inapoi din 6 metri? Tot el e de vina ca bancu da calcaie prin careu? Sau ca abitrii nu vad faulturi grosolane si offsideuri?

Italianul face schimbari atunci cand ceva nu merge. Ca si ieri cand mainile moarte au fost schimbate si jocul s.a schimbat in favoarea noastra. Inca o data se vede ca stam prost la raportul ocazii/goluri.
CRAIOVA NESUPUSA

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de FanStiinta » 25 Noi 2017, 11:31

gogu2005 scrie:
25 Noi 2017, 10:23
Iar e de vina broscarul ca atacantii dau pase inapoi din 6 metri? Tot el e de vina ca bancu da calcaie prin careu? Sau ca abitrii nu vad faulturi grosolane si offsideuri?

Italianul face schimbari atunci cand ceva nu merge. Ca si ieri cand mainile moarte au fost schimbate si jocul s.a schimbat in favoarea noastra. Inca o data se vede ca stam prost la raportul ocazii/goluri.
Te rog sa precizezi minutele cand a facut schimbarile! Prima abia in min 60 in conditiile in care nu jucasem nimic pana atunci? De ce nu la pauza? De ce nu chiar mai devreme? Avem jucatori mult peste ciobanii de la botosani dar jucam cu frica, cu 3 fundasi care le bubuie pt ca nu ai destui la mijloc sa construiesti si ne calaresc aia de zici ca sunt super echipa.. cum a scos un fundas central si am inceput sa punem mingea jos i-am depasit la fiecare actiune si ne-am creat ocazie dupa ocazie.. nu are nicio scuza ca sta pe banca si pur si simplu admira cum vin aia peste noi..

UneKa
suporter
suporter
Mesaje: 899
Membru din: 17 Mai 2010, 00:11

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de UneKa » 25 Noi 2017, 12:25

In momentul in care tu iti permiti sa faci deplasari cu avioane intr-un campionat in care cu exceptia a doua echipe se moare de foame, inseamna ca ai conditii propice performantei.
La momentul actual avem cea mai performanta si moderna baza logistica din liga intai. Baza de pregatire de 5 stele, Stadion de 5 stele, Transport de 5 stele, Linjste financiara, lot valoric peste cel care a terminat sezonul trecut play-offuk. Practic sunt toate conditiile necesare de a se face performanta. Intr-adevar nu suntem la nivelul primelor 2 echipe, dar problema este ca suntem mai jos si de alte echipe.
Viictoriile cu Juventus, Sepsi si alte echipe comunale cantaresc zero in conditiile de mai sus mentionate.
Aseara peste jumatate din meci nu am fost capabili de nimic, iar scuza cu ce vina are antrenorul ca rateaza este una puerila.
Ok, el nu este vinovat de acest fapt, dar de faptul ca in defensiva noastra este o harababura totala si o lipsa evidenta de pregatire si organizare, a cui este vina? De reactiile intarziate ale bancii, a cui este vina?

LiviuB

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 25 Noi 2017, 14:08

Eu mi-as dori sa putem primi cu demnitate o infrangere. Fara sa facem inmormantare, fara sa cerem demisii si jucatori dati afara, fara sa jignim. Am vazut aseara 30 de minute de fotbal la cel mai inalt nivel. Ganditi-va ca s-a ajuns in situatii clare de gol in conditiile in care aia stateau cu toata echipa in jumatatea lor, si asta nu intamplator ci in urma unor faze lucrate. Echipa asta produce fotbal si asta trebuie sa ne bucure. Nu va mai ganditi la titlu ca e aproape imposibil. Nu avem nici nivelul necesar si nici simpatia arbitrilor, aspect esential pt aceat obiectiv.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 25 Noi 2017, 14:53

Liviule, cu 2-3 transferuri bine gandite in iarna eu cred ca putem emite pretentii si la titlu.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

u2blue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1858
Membru din: 25 Sep 2005, 15:52

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de u2blue » 25 Noi 2017, 15:12

Ba vericule ... io m-am saturat de arbritajele astea jmecheresti cu consecinta evidenta toti ruptii in [cenzurat] care dau la gioarse tot tot sa inmoaie genunchii lui Baluta and comp. Asa a fost si la Astra, la Timisoara si inca vreo doua deplasari care imi scapa. Ar trebui un protest oficial, presedintii mai intepati, in xce caz sa ne facem auzita parerea.

Ma doare-n pix de 11 m, lovituri de la 20 m sau alte vise erotice insa un minim cum ar fi sa dea un rosu cand era sa-l scoata din circuit pe Baluta n-spe luni un criminal ca ala de aseara mi se pare minimum minimorum. Daca il lua cu crampoanele ii rupea glezna ... a avut noroc fantastic Baluta. Ce titlu ... sa fim seriosi ... nu avem lot dar mai ales nu avem arbitraje de titlu.

a ajuns un lux sa fii lasat in pace. Fotbal, Romania, 2017.

JustME

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 25 Noi 2017, 15:30

hai sa comparam faza asta cu Baluta in care ciobanelul de la Botosani intra la rupere si muistul de hotegan da galben si faza de la meciul cu dinamo de la Severin (2-2) cand Zlatinski a primit, de la acelasi de arbitru, rosu direct pt o faza in care abea il atinge pe Costache de la dinamo. singura concluzie este ca acest arbitru ori este labil psihic ori are ceva personal cu noi. sper din suflet ca acest [cenzurat] sa rateze campionatul mondial, efectiv nu merita sa ajunga la CM. ar fi chiar nedrept ca japita asta sa arbitreze la un campionat mondial.

asta nu scuza cu nimic prestatia noastra timida de aseara din primele 50-60 de minute. dar daca noi jucam acasa cu intrari la rupere, asa cum au facut ciobaneii de la Botosani aseara, lua jumate' de echipa rosu.

Avatar utilizator
diacris21
membru
membru
Mesaje: 269
Membru din: 17 Noi 2010, 11:37

Re: [Etapa 19] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de diacris21 » 25 Noi 2017, 15:44

Este neplacut pentru noi ca suporteri sa vedem ca iarasi intr-un meci cu o echipa din primele locuri jucam mai slab si pierdem meciul. Nu au fost multe astfel de meciuri(cu fcsb si cfr plus meciul cu astra in care am pierdut doua puncte importante prosteste). Este evident ca fata de anul trecut avem mai multe plusuri dar ca mai sunt si cateva aspecte la echipa care trebuie in mod evident imbunatatite daca vrem sa ne batem in mod real la titlu si sa jucam cu sanse de castig in viitoarele meciuri din cupele europene. Devis Mangia este un plus evident pentru echipa fata de fostul antrenor(Multescu) cat si fata de majoritatea antrenorilor pe care i-am avut pana acum. Sa ne amintim cum era cu Multescu care nu facea schimbari deloc in aceleasi situatii ca astea sau facea schimbari dupa minutul 85 cand nu mai contau! Mangia a facut schimbarile potrivite(Roman, Burlacu si Zlatinski) si a inlocuit si jucatorii care au facut un meci slab(Bancu, Gustavo si Screciu), dar alaturi de cei schimbati au fost mult mai multi care nu au jucat bine ieri, ce putea face mai mult Mangia ar fi fost probabil faptul sa faca schimbarile mai devreme. Eu am o problema cu alcatuirea primului 11 si a lotului deplasat si aici putem vorbi si de responsabilitatea antrenorului.
Pe linia de fundasi noi avem o problema si nu de la acest meci si acest lucru s-a vazut intr-un mod evident si pe fondul lipsei celui mai bun fundas central al nostru(Tiago). Sistemul cu trei fundasi este un sistem interesant si ofertant dar iti trebuie fundasi care sa se plieze pe acest sistem iar noi nu prea ii avem din pacate! Fundasii ar trebui sa fie mai mobili, sa poata iesi cu mingea la picior din aparare si sa poata da pase in fata care sa puna in valoare pe cei din echipa cu valente ofensive. Tiago mi se pare singurul care face treaba asta si cu succes(este tot timpul cu capul sus si cauta cu pase exacte jucatorii din fata), la jocul cu Botosani a incercat si Briceag sa dea pase in fata dar marea majoritate au fost gresite ba chiar unele au ajuns sa puna echipa adversa pe contratac, Datkovic cam in aceiasi nota(el nu a incercat totusi asa multe pase) Kelic fiind singurul care mi s-a parut ca nu a avut un procentaj dezastruos la aceste pase de inceput ale constructiei jocului nostru. S-a vazut intr-un mod si mai evident marea noastra problema pe partea stanga a apararii, Briceag nu are, din pacate, ce cauta in primul 11 dupa cum a jucat in ultimele meciuri si iarasi, din pacate, nici Bancu nu l-a ajutat deloc pe partea defensiva. Bancu de altfel a gresit nepermis de doua ori la faza golului, prima data cand il controla pe cel de la Botosani in apropiere de linia de fund si nu a degajat balonul(chiar si in corner) atunci cand a avut ocazia, iar a doua oara in aceiasi faza cand a dat cu calcaiul in minge(total superficial si iresponsabil)respingand spre centrul careului de unde a preluat si apoi a sutat Miron(neblocat de jucatorii nostri care erau in careu in numar destul de mare). Nu suntem la primele astfel de gafe in aparare si aici trebuie lucrat de urgenta de catre antrenor! Desi Calancea nu a jucat nimic in tot acest campionat, la acest gol nu i se poate imputa ceva dar el a jucat in restul meciului in aceiasi nota slaba cum joca de la inceputul campionatului. Edificator pentru prestatia lui Calancea este sa ne uitam la toate degajarile lui care ajung cu precadere fie direct afara fie la adversari. Atunci cand Mangia a fost adus s-a spus despre el ca este adus si pentru ca stie sa lucreze cu tinerii si ii poate ajuta sa creasca valoric aceasta fiind si politica clubului nostru de a creste talente proprii pe care sa ii promovam in prima echipa si apoi sa ii putem vinde in afara. Exemplul perfect pentru aceasta situatie ar putea fi Laurentiu Popescu(tanarul si talentatul nostru portar) care a fost imprumutat anul trecut la Pandurii pentru a se roda acolo, a jucat destule jocuri acolo si acum cand ar trebui sa poata prinde jocuri si la prima echipa(nu are cum sa joace mai prost decat Calancea, se rezolva si problema jucatorului U21, iar la el daca ar mai face vre-o gafa ii mai putem ierta, pentru ce este tanar si poate creste ca valoare dar la Calancea nu ma mai astept sa cresca valoric de la 31 de ani incolo...)Mangia a fost si portar in tinerete(din cate am inteles) si nu imi explic aceste situatii absurde cu titularizarea permanenta si in ciuda tuturor meciurior proaste facute a lui Calancea. Nu imi explic cum a fost oprit in lot si Mitrovic pentru ca nici el nu are valoare pentru Craiova si in locul lui i se pot da sanse celuilalt tanar portar de la noi, Dica. De remarcat este si jocul in crestere al lui Mihai Roman care desi rateaza exasperant ajunge in situatie de gol destul de des si mai important isi face bine jocul de pivot dand multe pase excelente coechipierilor lui. La Roman pe langa blocajul psihic al lipsei golurilor mi se pare ca este si un pic cam lent in fata portii si ca mai trebuie sa se puna la punct cu pregatirea fizica. In concluzie pentru a ne putea bate la titlu trebuie adusi jucatori titulari cam in fiecare compartiment: fundas central(si un fundas stanga valoros), mijlocas care sa distribuie pasele(Zlatinski nu stiu cat o mai poate duce din punct de vedere fizic si este predispus atat la accidentari cat si la cartonase) si un varf de atac mai mobil care sa ii faca concurenta lui Roman. Daca se vrea un portar cu experienta ar trebui adus si portar de valoare(desi aici eu zic ca ar trebui incercati cei din ograda noastra mai intai si dupa aia sa mai vedem.) Si chestiuni de imbunatatit la echipa ar mai fi multe de discutat... Scuze pentru postul atat de lung dar aveam multe pe suflet de zis dupa ultimele meciuri.
Last edited by diacris21 on 25 Noi 2017, 15:49, edited 1 time in total.

Închis