[Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte revine Stiința din nordul Moldovei?

Poll ended at 26 Noi 2018, 18:59

3 puncte mari, ne menținem sus
19
70%
1 punct, smuls adversarului
4
15%
0 puncte, cu mana goala
4
15%
 
Total votes: 27

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 27 Noi 2018, 10:52

Cifrele acestui meci contrazic pe oricine spune ca nu am vrut sa castigam sau ca nu am jucat fotbal... Imagine

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Neagu.djuvara
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 09 Aug 2018, 22:27

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de Neagu.djuvara » 27 Noi 2018, 11:19

S-a jucat,foarte bine,doar o repriza.Nu-i suficient.Daca incepeam.la fel in prima repriza,ii macelaream.Noi ne-am facut meciul greu,nu botosaniul.Botosani e o echipa modesta,care nu va prinde play-offul.E inexplicabil cum ne bat taranusii tot timpul.Anul trecut ne-au batut taranusii cu 1-0 cu gol din offside,iar anul asta am.avut 2 penaltyuru clare.Astia-s urmasii lu' ceahlau piatra neamt.Ce meciuri grele aveam pe timpuri si cu aia.Tin minte cand s-a inaugurat nocturna pe vechiul oblemenco,acum 16 ani am.jucat cu ceahlau,si s-a terminat 1-1.Ce ne-au mai chinuit moldovenii.Juca titular atunci la ei,costel enache.

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de Jimmy Darmody » 27 Noi 2018, 13:56

Cred ca iar o sa fie serie de meciuri fara esec,parerea mea este ca acum nationala ii rupe de realitate si se duce dreq totul....

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 27 Noi 2018, 14:43

dantes scrie:
26 Noi 2018, 22:55
Ma incumet la un forcast: Bancu va fi primul jucator al Craiovei de la Chivu incoace care va atinge un varf al carierei cu adevarat inalt pe plan international.
Cand , ca are deja 27 de ani ?

Era clar ca odata cu vremea rea va veni si o infrangere. Teren greu, echipa grea - noi avem jucatori tehnici , burghezi bine platiti care nu risca accidentari precoce. Era greu de digerat o accidentare a lui Donkor, Koljic sau Mateiu in conditiile in care echipele sunt atat de ingramadite.
Botosaniul a avut doua ocazii si a dat doua goluri.
Am atacat tot meciul, am stat numai in careu ... Doar un singur gol a intrat. Puteam sa mai jucam 90 de minute si nu cred ca intra in plasa.
Ai 4 din 10 penaltyuri ratate, nu este anul nostru. Poate asa este regia sau poate nu e momentul acum.
Despre arbitraj nu pot sa comentez, era normal dupa ce s-a facut atata comedie in presa dupa meciul cu sepsi cand, citezi in presa "Craiova avantajata de arbitrii" era clar ca urma un macel.

Patronul moldovenilor a declarat " Nu am mai vazut niciodata Botosaniul atat de calarit la noi acasa" si are dreptate. Craiova are un joc ofensiv si probabil cel mai legat joc din Liga 1. Sa nu neglijam faptul ca dupa CFR cred ca avem cei mai buni titulari la tehnica individuala din campionat. CFR si FCSB are banca mai buna iar Viitorul are fantezie mai mare. Dupa evolutiile din ultimele 10 partide, Craiova are cel mai bun joc din liga 1, insa o echipa mare este o echipa care are rezultate si cand joaca prost ... vezi FCSB

TREBUIE sa devenim eficienti la fazele fixe, am avut 16 lovituri si 13 cornere... in total 29 de faze fixe. Nu poti sa nu dai macar 1 gol la 10 faze fixe

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 27 Noi 2018, 17:00

Neagu.djuvara scrie:
27 Noi 2018, 10:19
Paul scrie:
27 Noi 2018, 06:24
@Arthur Felicitari pentru mesajele scrise direct in romaneste, efortul si pasiunea ta sunt de apreciat!
La sfarsitul lui mai 2019 ne pregatim sa sarbatorim eventul!
Pana atunci vei fi fluent in romana, si, mai important, in olteneste.
E bn sa fii optimist,dar pe ce te bazezi cand spui ca luam eventul.Cu totii visam de la titlu,an de an,dar anul asta e imposibil.Tu chiar crezi ce spui,sau doar vrei sa te minti frumos?
Pe ce sa ma bazez, pe faptul ca jucam fotbal si in ciuda rezultatelor de pana acum mai sunt multe etape inainte, in care putem sa ii ajungem si sa ii depasim pe CFR si FCSB. Nu sunt doar optimist, sunt foarte optimist, nu vad nimic rau in asta :)
Dar tu pe ce te bazezi cand spui ca e "imposibil"? Imposibil inseamna ca orice ar fi nu se poate, ceea ce nu suna foarte credibil. Poate vrei sa zici improbabil, dupa parerea ta.

Neagu.djuvara
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 09 Aug 2018, 22:27

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de Neagu.djuvara » 27 Noi 2018, 17:41

Paul scrie:
27 Noi 2018, 17:00
Neagu.djuvara scrie:
27 Noi 2018, 10:19
Paul scrie:
27 Noi 2018, 06:24
@Arthur Felicitari pentru mesajele scrise direct in romaneste, efortul si pasiunea ta sunt de apreciat!
La sfarsitul lui mai 2019 ne pregatim sa sarbatorim eventul!
Pana atunci vei fi fluent in romana, si, mai important, in olteneste.
E bn sa fii optimist,dar pe ce te bazezi cand spui ca luam eventul.Cu totii visam de la titlu,an de an,dar anul asta e imposibil.Tu chiar crezi ce spui,sau doar vrei sa te minti frumos?
Pe ce sa ma bazez, pe faptul ca jucam fotbal si in ciuda rezultatelor de pana acum mai sunt multe etape inainte, in care putem sa ii ajungem si sa ii depasim pe CFR si FCSB. Nu sunt doar optimist, sunt foarte optimist, nu vad nimic rau in asta :)
Dar tu pe ce te bazezi cand spui ca e "imposibil"? Imposibil inseamna ca orice ar fi nu se poate, ceea ce nu suna foarte credibil. Poate vrei sa zici improbabil, dupa parerea ta.
In fiecare an am.jucat un fotbal placut,spectaculos,dar nu-i suficient.E nevoie de mai multa lupta pentru a ne bate sus.Cfr castiga trofee pentru ca se lupta,desi fac cel mai urat fotbal posibil.Nu putem castiga trofee,bazandu-ne pe calitatile tehnice exceptionale ale unor fotbalisti de-ai nostri.Avem fotbalisti valorosi,dar care nu sunt bataiosi in multe momente din joc.Chiar si cei de.la.viitorul se bat mai mult pentru minge decat noi.Ai dreptate,este improbabil,imposibil nu este sa castigam.Pentru mine,burlacu este o dezamagire.Credeam.ca golul marcat cu sepsi l-a impulsionat,dar se pare ca el este jucator de ultimele 30 de.minute.Daca noi luam 15 puncte din astea 5 meciuri ramase,putem spune ca intram.serios in lupta,altfel mi-e greu sa cred.Din astea 5 meciuri,avem greu cu gaz metan si cu chiajna.

LiviuB

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 27 Noi 2018, 20:00

E prea devreme sa vorbim de titlu. Hai sa intram, mai intai in poff si sa strangem cat mai multe puncte. La ce rezultate am avut sezonul asta s-ar putea sa fim avantajati in poff. Scapam de echipele cu care am pierdut puncte.
Daca suntem tari, ii batem pe toti in poff si luam campionatul, dar discutia asta trebuie avuta mult mai tarziu.

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de Jimmy Darmody » 27 Noi 2018, 20:24

LiviuB scrie:
27 Noi 2018, 20:00
E prea devreme sa vorbim de titlu. Hai sa intram, mai intai in poff si sa strangem cat mai multe puncte. La ce rezultate am avut sezonul asta s-ar putea sa fim avantajati in poff. Scapam de echipele cu care am pierdut puncte.
Daca suntem tari, ii batem pe toti in poff si luam campionatul, dar discutia asta trebuie avuta mult mai tarziu.
Subscriu !

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 27 Noi 2018, 21:25

Eu imi amintesc ca in tur meciul cu Dunarea a fost primul in campionatul asta unde am dat clasa, ceata si ce mai vreti voi la adversari. Abia astept duminica.
Echipa asta joaca frumos, tot ce le trebuie este concentrare TOT timpul si va spun, nu exista altii mai buni. Or fi eficienti, ca CFR, dar buni nu. Ai nostri sunt!

dantes
suporter
suporter
Mesaje: 566
Membru din: 10 Ian 2009, 00:39

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de dantes » 27 Noi 2018, 23:19

cortinadampezzo scrie:
27 Noi 2018, 14:43
dantes scrie:
26 Noi 2018, 22:55
Ma incumet la un forcast: Bancu va fi primul jucator al Craiovei de la Chivu incoace care va atinge un varf al carierei cu adevarat inalt pe plan international.
Cand , ca are deja 27 de ani ?
Pe Bancu il asteapta o cariera lunga pt ca are calitati fizice si tehnice fantastice si e genul de jucator care progreseaza constant, exponential aproape. E o nestemata rara, rara de tot, as zice :)
Sa fie el sanatos si o sa ai parte de multe surprize in urmatorii 10 ani.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 28 Noi 2018, 13:50

Aşa e la Botoşani. Aşa va fi mereu?


Conform tradiţiei, Universitatea a pierdut în deplasarea de la Botoşani, după un meci în care i-au fost refuzate 3 lovituri de pedeapsă

Pe o vreme groaznică, dar pe un gazon neaşteptat de bun, Botoşaniul şi Craiova s-au duelat pentru punctele atât de necesare ambelor. Moldovenii ajunseseră pe loc retrogradabil, de aceea s-au trezit şi cu un nou staff pe bancă, în timp ce oltenii căutau să se menţină în plutonul fruntaş, care câştigase în bloc în această rundă. Numai că Universitatea n-a mişcat în front în toate cele 6 meciuri jucate la Botoşani, pierzându-le pe linie, indiferent că s-a jucat în campionat sau în Cupă. Astfel, la debut, Ciobotariu avea de apărat şi palmaresul conturat în faţa oltenilor de Grozavu, Pustai şi Enache. Şi „Ciobi” i-a întins o capcana „a la Ştefan cel Mare” lui Mangia, iar italianul a picat în ea ca un începător. Moldovenii au eliberat terenul, lăsând Craiovei iniţiativa pe o suprafaţă alunecoasă, dar închizându-le orice culoar. În aceste condiţii, prima ocazie uriaşă a venit evident pe un contraatac al gazdelor, dar Mihai Roman II şi-a iertat echipa de care aparţine. Craiova a ignorat avertismentul şi a primit gol tot pe o contră. Totul a plecat de la una dintre multele mingi pierdute uşor de Bancu, iar Fabbrini şi-a încheiat şarja cu un şut la care Donkor şi Pigliacelli puteau face mult mai mult. În timp ce Craiova n-a contat în atac decât prin acţiunile lui Burlacu, Botoşaniul a făcut spectacol. Mihai Roman cel impotent la Craiova şi-a regăsit apetitul ofensiv în Moldova şi de lângă Bancu şi Kelic a reuşit un asisst magic, cu o rabona, pentru L. Fulop, apărut eficient la prima bară, în timp ce Pigliacelli şi Donkor încă admirau execuţia lui Roman.

Kovacs n-a vrut să vadă 2 henţuri şi un fault, în careul gazdelor

În debutul părţii secunde, Kovacs n-a reacţionat la niciunul dintre cele două henţuri în careu ale moldovenilor, considerând probabil că oltenii oricum nu se descurcă prea bine la penalty-uri. De partea cealaltă, Bancu le-a servit încă un gol pe tavă gazdelor, însă Fulop n-a mai acceptat cadoul, şutând în afara porţii. Mihăilă a avut poarta goală la dispoziţie de la 25 de metri, dar a dat impresia că s-a încălţat invers după execuţia total ratată. Mihai Roman putea închide jocul după o oră de la start, dar n-a finalizat pe măsura serviciului din prima repriză. Finalul de meci a fost aprins de golul lui Mateiu, aflat la a doua reuşită cu capul în acest sezon, prima fiind tot în Moldova, la Iaşi. Imediat, Glavina a avut egalarea în bocanc, însă croatul suferă de boala lui Mihai Roman când acesta se afla în Bănie. Dimitrov putea marca în poarta fostei echipe, dar a şutat din 6 metri în plasa laterală, apoi Glavina a fost tras în careu, iar arbitrul Kovacs s-a făcut că nu vede faultul. Astfel, Craiova pleacă din nou cu mâna goală de la Botoşani, după un meci din care merita totuşi mai mult, atât după ocazii, dar şi pentru cele 3 situaţii în care merita să primească lovituri de pedeapsă. În timp ce Liviu Ciobotariu îşi face o intrare triumfală în Moldova, Craiova este singura din plutonul fruntaş care pierde în runda aceasta.

Mateiu: „Este posibil să ratăm şi play-off-ul”

Autorul golului Universităţii, Alex Mateiu, a declarat că se teme că echipa ar putea rata play-off-ul: „Aşa e la Botoşani, vreme proastă, pierdem mereu. Bravo lor, îi felicit, dar nu cred că meritau victoria. A doua repriză am fost foarte buni şi meritam un egal pe final. Au marcat cu noroc două goluri, chiar dacă au jucat mai bine în prima repriză. Trebuie să ne revenim, altfel poate nu prindem nici play-off-ul. Sunt echipe foarte bune, toate joacă bine. Nu mă interesează rabona lui Roman. Păcat că nu a ieşit portarul, nu trebuia să luăm gol la acea fază”. Devis Mangia a declarat la final: „Am piedut un meci din ultimele zece disputate. Am jucat un meci normal, prima repriză a fost aşa şi aşa, a doua a fost bună. Pentru mine e gata, nu mai vorbesc de arbitri, dar nu vreau să aud că Universitatea Craiova a fost avantajată. Cineva vorbeşte mult de Craiova, ar fi mai bine să vorbească despre echipa lui! Azi a fost un meci diferit, n-am jucat slab, am făcut greşeli la golurile lor, am avut ocazii, dar am ratat. La pauză am vorbit de prima repriză, că trebuie să schimbăm ceva şi am făcut o repriza a doua mai bună”.

La rândul său, căpitanul Universităţii, Nicuşor Bancu, a recunoscut jocul mai slab: „În prima repriză nu am făcut un marcaj preventiv cum trebuie, asta a fost la primul gol, iar la al doilea a fost o lipsă de comunicare. La pauză am vorbit să încercăm să întoarcem rezultatul. A doua repriză a fost foarte bună, ne-am creat ocazii, dar, din nefericire, nu am reuşit să marcăm mai mult. Din teren am văzut penaltiuri la acele faze, am cerut unsprezece metri lui Istvan, dar el a spus că nu au fost. Se pare că este mai greu fără Mitriţă, dar şi aşa ne-am creat ocazii, însă nu am reuşit să marcăm. Dacă era Mitriţă, poate reuşea el s-o bage în poartă. Dacă nu vom continua să acumulăm puncte, o să picăm mai jos în clasament, dar eu zic că avem o echipă bună şi nu trebuiesă nefacem griji în privinţa play-off-ului. Sperăm să ne revenim până la meciul cu Călăraşi şi să câştigăm“, a spus Bancu.

autor: Cosmin Staicu
sursa: http://www.cvlpress.ro/28.11.2018/asa-e ... GJMtGgL1ko
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de gogu2005 » 28 Noi 2018, 17:21

Un meci care putea fi castigat prin atitudine, dar a fost pierdut tot din motive de atitudine. Ai nostri s-au cam "domnit", joaca cu tragere numai cu echipele bune, cu alea mici joaca la misto.

Mentalitatea este singura bariera intre noi si titlu, ca talent e cu carul.
CRAIOVA NESUPUSA

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 28 Noi 2018, 19:07

...se dovedeste ca Mangia stie ce spune cand zice: Atitudine!...

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de Dany » 28 Noi 2018, 20:19

Pana la urma asta dorim și noi ATITUDINE și concentrare maximă pe tot parcursul meciului. Doar ca de la dorința la putință uneori e un pas mare. Important este să vedem ca isi doresc și aleargă și vor. Asta se vede...și au arătat în repriză a doua cu BT, dar din pacate nu s-a putut mai mult. Sunt convins ca toti isi doresc sa castige dar nu putem tot timpul.Oricum suntem alături de ei mereu chiar dacă ne mai supărăm din cand in cand la meciurile mai puțin reușite!

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk

Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 16] FC Botoșani - Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 29 Noi 2018, 16:48

Desi in ultima perioada facem mai mereu reprize secunde mai bune decat prima parte, nimeni nu se gandeste ca poate avem o pregatire fizica mai buna decat adversarii si toti dau vina pe lipsa de concentrare din prima parte? De parca Mangia ar fi un cretin inainte de meciuri si un scriitor de dezvoltare personala si carti motivationale la pauza sau jucatorii ar fi niste tampiti care cred ca meciul incepe in min 45 sau 60. De exemplu la Botosani i-am dominat fara derept de apel dipdv fizic in repiza a doua. Statisticile imi confirma ce am vazut la fata locului cu jumate de ochii, meci foarte bun, de departe cel mai bun facut vreodata la Botosani, pierdut ca mai toate din acest sezon printr-un cumul de factori: arbitraj, ghinion, si 2-3 jucatori care nu se ridica la nivelul pretentiilor. Tot timpul cand unul dintre astia 3 factori dispare vin si rezultatele. N-am sperat nici 1% la victoria asta, ma multumeam cu un egal. Eram sigur ca iar se intampla ceva si nu ii batem pe tzarpanusii astia nici anul asta. Ca o chestie amuzanta, dupa meci am fost in aceeasi carciuma ca jucatorii botosianului si in timp ce se dadeau reluarile(fara sonor) au recunoscut la toate fazele ca i-a ajutat arbitrul. Asta vorbind intre ei.
In alta ordine de idei, veniti duminica in Peluza, ca am facut o coregrafie cam prea mare si ne trebuie oameni sa tina de ea.

Închis