[Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte aduce Stiinta din "Groapă"?

Poll ended at 16 Dec 2018, 13:01

3 puncte, e timpul sa punem capat perioadei fara victorii pe terenul javrelor
20
77%
1 punct, javrele sunt greu de batut
5
19%
0 puncte, "reusim" sa-i inviem si pe astia
1
4%
 
Total votes: 26

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de marius_vl » 16 Dec 2018, 09:23

Eu cred in continuare ca avem cel mai bun lot din Romania, insa nu avem antrenor! O spun pt a o suta oara, cu lotul avut sezonul trecut la dispozitie orice antrenor (Sandoi, Mogosanu, Multescu) reusea sa termine pe 3 si sa ia cupa! Mangia e un tip carismatic, e educat, are diploma de Coverciano, ok... dar nu e ce ne trebuie noua ca sa putem face pasul spre o treapta superioara, i s-au pus la dispozitie toate conditiile sa reuseasca, mai are sa i-o aduca si pe ma-sa din italia sa i-o bage in staff! Inca o data, n-am nimic cu el, chiar imi e simpatic, dar nu are anvergura unui antrenor care sa ia titlul, el ar fi perfect pt echipe gen Botosani sau Gaz Metan, unde nu exista presiunea rezultatelor, unde poate sa experimenteze in voie, nu la Craiova!
Eu vad o singura varianta sa redevenim o forta cu adevarat si chiar sa ajungem in grupele cupelor europene si cred ca daca s-ar dori cu adevarat asta s-ar realiza...aducerea lui Hagi si dat mana libera sa faca ce vrea! Eu sunt convins ca Hagi ar veni daca ar fi dorit cu adevarat

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 16 Dec 2018, 09:39

...revin la faza cu "spatele". Inteleg ca nu puteam fi penibili sa "le" mai cantam imnul, in conditiile particulare de aseara ( desi, versurile acestuia sunt exact pe dos ). Totusi, trebuia gasita o solutie de compromis. Altfel, prin asemenea atitudini terfelim chiar imnul in sine si nu iese bine nici galeria. Imnul este dintotdeauna, s-a cantat pe timpul lui Balaci etc., nu e doar al lui Mitrita si Bancu din prezent. Galeria s-a intors cu spatele, ok, foarte bine, trebuia sa cante imnul asa...

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 16 Dec 2018, 09:49

malus dacus scrie:
16 Dec 2018, 09:39
...revin la faza cu "spatele".Totusi, trebuia gasita o solutie de compromis.
Ca jucator ai pretentia ca suporterii sa te idolatrizeze, sa iti cumpere tricoul, sa vina la meciurile de acasa si deplasare si sa te sustina la bine si la greu.
La greu ai fost sustinut la 1-0 pt dinamo si la 2-0 pt dinamo, ai fost sustinut ... in momentul in care te faci de ras, nu poti sa ai pretentia sa fi aplaudat la final.

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de Dany » 16 Dec 2018, 10:00

Da...Vad ca suntem cu toții supărați de jocul nostru. Din pacate ce a fost aseară nu înțelege nimeni, dar jucătorii trebuie să înțeleagă că nu se poate trata un meci asa. Trebuie sa ne regrupam și să ne revenim. Aseară eram supărat foarte tare pe ei, acum mi-a mai trecut, în fond sunt si ei oameni și pot avea zile slabe. Totusi trebuie să fim puternici și să fim alături de ei și la bine și la greu. Speram la 15 puncte în ultimile 5 meciuri dar am pierdut cu dinamo. Pana la urma nu e un capăt de țară o sa ne revenim. Dar ca sa ne luptăm acolo la titlu cred ca mai avem nevoie de 2 sau 3 jucatori care sa fie titulari și să avem.un lot mai puternic. Avem o bancă subtirica și nu ne prea ajuta cand titularii sunt accidentați sau suspendați. Capul sus tuturor și jucătorii și suporterii. Trebuie sa fim uniți. Nu se poate ca un singur meci sa ne dezbine și să ne certăm cu jucătorii. Inteleg ca suntem triști dar sunt ai noștri și vom fi mereu alături de ei. Forza Știința!

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk

Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de florinkeke » 16 Dec 2018, 10:33

Esec usturator in fata rivalilor.Am jucat slab pe un teren foarte greu.Atotudinea noastra a fost.de vacanta.Asta e...mergem inainte.Batem.miercuri si suntem ok pe anul asta

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 16 Dec 2018, 11:13

cortinadampezzo scrie:
16 Dec 2018, 09:49
malus dacus scrie:
16 Dec 2018, 09:39
...revin la faza cu "spatele".Totusi, trebuia gasita o solutie de compromis.
Ca jucator ai pretentia ca suporterii sa te idolatrizeze, sa iti cumpere tricoul, sa vina la meciurile de acasa si deplasare si sa te sustina la bine si la greu.
La greu ai fost sustinut la 1-0 pt dinamo si la 2-0 pt dinamo, ai fost sustinut ... in momentul in care te faci de ras, nu poti sa ai pretentia sa fi aplaudat la final.
...nu. E, ca atunci cand dai "Buna ziua". Te respecti in primul rand pe tine. Galeria trebuia sa se respecte ca galerie. Iar fotbalistii nu cred ca veneau catre ei cu "pretentia" de a fi aplaudati. Poate mai degraba sa-si ceara scuze. Pacat, chiar am crezut ca PN e diferita fata de toate galeriile din tara. Dar, ce sa vezi? Nu e! Asta e realitatea, mergem inainte, dar mai putine strambaturi din nas cand fluiera cei de la T2 la meciurile de-acasa...

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de FanStiinta » 16 Dec 2018, 11:46

Sa zica mersi ca doar le-au intors spatele.. la cum au jucat meritau calcati in picioare! Nimic nu e mai dureros decat o umilinta in fata rivalilor dupa o prestatie a ta de toata jena, fara pic de ambitie si determinare, mai ales in momentul asta in care au o echipa de anonimi adunata de rednic de pe strada.. nu au nicio scuza si sper sa fie amendati drastic si Mangia dat afara cu tot cu brigada de italieni ca sunt degeaba. Daca nu poti motiva jucatorii pt un meci cu Dinamo trebuie sa pleci!
Felicitari baietilor care au facut deplasarea!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 16 Dec 2018, 12:30

FanStiinta scrie:
16 Dec 2018, 11:46
Sa zica mersi ca doar le-au intors spatele.. la cum au jucat meritau calcati in picioare! Nimic nu e mai dureros decat o umilinta in fata rivalilor dupa o prestatie a ta de toata jena, fara pic de ambitie si determinare, mai ales in momentul asta in care au o echipa de anonimi adunata de rednic de pe strada.. nu au nicio scuza si sper sa fie amendati drastic si Mangia dat afara cu tot cu brigada de italieni ca sunt degeaba. Daca nu poti motiva jucatorii pt un meci cu Dinamo trebuie sa pleci!
Felicitari baietilor care au facut deplasarea!
...e si asta un punct de vedere care merita luat in seama, dar pe sistemul "ori suntem golani / ori nu mai suntem", trebuie sa ne hotaram ce fel de suporteri/fani/ultrasi suntem sau ne dorim sa fim. Ori cu "si la bine si la greu", ori doar la bine, ori la cum o fi...

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de DarkComy » 16 Dec 2018, 12:35

malus dacus scrie:
16 Dec 2018, 09:39
...revin la faza cu "spatele". Inteleg ca nu puteam fi penibili sa "le" mai cantam imnul, in conditiile particulare de aseara ( desi, versurile acestuia sunt exact pe dos ). Totusi, trebuia gasita o solutie de compromis. Altfel, prin asemenea atitudini terfelim chiar imnul in sine si nu iese bine nici galeria. Imnul este dintotdeauna, s-a cantat pe timpul lui Balaci etc., nu e doar al lui Mitrita si Bancu din prezent. Galeria s-a intors cu spatele, ok, foarte bine, trebuia sa cante imnul asa...
Imnul a fost cantat in min 90 ca si in restul meciurilor.
Au fost aplaudati si incurajati la alte infrangeri, dar pentru modul in care s-au prezentat aseara nu meritau asa ceva. Sunt de aplaudat si de incurajat cand merita si de criticat atunci cand e cazul.
Eu sincer dau vina pe Mangia si "staff-ul" sau pentru evolutia asta. Sa ai lotul asta si sa scartai sau sa evoluezi penibil cu echipele de playout...
Mangia trebuia sa vina aseara la gard, nu jucatorii.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

UneKa
suporter
suporter
Mesaje: 899
Membru din: 17 Mai 2010, 00:11

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de UneKa » 16 Dec 2018, 13:07

Domnilor, dragi colegi de forum, eu va spun ca este un moment magnific in istoria acestui club

In primul rand, Mangia este un antrenor acceptabil/bunicel, un antrenor cu care termini in play off, cu care mai bati un FCSB, un CFR, un Dinamo, dar la fel si aceste echipe te pot bate oricand. Fotbalul romanesc este mediocru toate echipele sunt acolo ca valoare, diferenta e foarte mica si in mare parte e data de situatie financiara, conditii de prwgatire, de deplasare, medicale, numar suporteru etc.
Revenind la Mangia, el trebuie apreciat si felicitat pt munca depusa la club, se putea mai mult? Sigur ca da, mereu se poate mai mult! Insa nici ce a facut el nu e foarte putin. A luat o cupa, o cupa ce ne lipsea de mult, putea si alt antrenor sa o castige? Poate da, poate nu, in schimb italianul a facut-o!!! Trebuie sa-i multumim pt tot.

Insa noi trebuie sa gandim in perspectiva si la oportunitati. Mangia nu e omul sa ia titlul, nu are experienta, valoarea si nici puterea de a crea emulatia respectiva! In schimb ganditi-va la Victor Piturca, ce ar putea face acesta cu un proiect pe 2-3 ani in care sa conduca clubul! Atentie, nu vorbesc de castigarea unui campionat ci de o dominare totala a acestui fotbal (intr-adevar mediocru) . Piti cu talentul, experienta, valoarea, ochiul sau la jucatori si conditiile pe care le-ar avea, pai am face spectacol. In primul rand, ar avea 6 luni pana in vara sa pregateasca anul urmator 6 luni in care cu experienta lui poate face multe, inclusiv castigarea din acest an al campionatului.
E momentul lui Piti, omul ideal pt acest proiect! A nu se uita el e primul om care a inceput reconstructia Fotbalului Craiovean!!! Prin indepartarea si executarea ochelaristului!!!!
Singura problema pe care o sesizez in acest moment e ca Rotaru nu vrea sa-si piarda influwnta in alcatuirea echipei, introducerea/scoatrea de jucatori...transferuri etc!! Dar trebuie sa inteleaga ca nu se poate asa si ca are nevoie de garantul profesionalismului Victor Piturca.

Hai Craiova!!! Hai Piți!!!

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de zeddDarko » 16 Dec 2018, 13:21

In legatura cu faza cu intorsul spatelui, cred ca s-au adunat prea multe frustrari de-a lungul timpului, bun, suntem pe 3, am castigat cupa, dar jocul de aseara a fost bataie de joc. Am avut atatea si atatea sanse sa urcam pe 2, chiar pe 1 si noi de fiecare data jucam execrabil in meciurile astea. Poate ca a fost prea dura faza ca unii sa se intoarca cu spatele, nu toti. Pana la urma mai trebuie si chestii din astea sa ii impulsioneze putin. Toata lumea la meciul cu Gazarii, Hai, Stiinta!

Kellogg
membru
membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Noi 2015, 22:11

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de Kellogg » 16 Dec 2018, 13:22

Ce-mi place de voi astia care vorbiti in necunostinta de cauza. Imnul s-a cantat, ca la oricare alt meci, nu avea cum sa lipseasca nici acum, indiferent de rezultatul final si de "prestatia" celor din teren.
Mai calcati pe la meciuri inainte sa va dati cu parerea si sa aruncati cu noroi.
Jurnaliștii incită la violență / Forumurile plesnesc de «potență» / Dar la meci... p**a prezență

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de lory69 » 16 Dec 2018, 13:23

Este un moment greu,dupa o infrangere dureroasa.Cred ca este momentul unei regandiri a sistemului nostru de joc...toti adversarii stiu ce jucam noi,pase la Mitrita care ibcearca sa dribleze si apoisa suteze sau sa paseze decisiv.Imediat adversarii gasesc solutia,2-3 aparatorii in jurul lui Mitruta si s-a dus dracului constructia noastra.Toata lumea stie ca nu avem un nr 10 care sa patrunda pe centru si sa aibe in acest fel 3 variante de conbinatii...centru,stanga,dreapta.Pai pune-l pe Mitrita in centru si macar asa incearca ceva.Ok,nu joaca Kolic..atunci baga-l pe Glavina sa incerce sa dea cu capul,fiindca pe jos e greu pe un asemenea teren.Nu stiu ce sa cred,poate i-am luat ca victime sigure,asa cum s-a intamplat la sepsi.Ma astept ca miercuri jucatorii sa manance jar pe teren,chiar mocirla fiind gazonul.. iar,daca nu se va intampla asta,nu voi mai critica pe colegii care cer schimbarea bancii tehnice.

Neagu.djuvara
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 09 Aug 2018, 22:27

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de Neagu.djuvara » 16 Dec 2018, 13:33

marius_vl scrie:
16 Dec 2018, 09:23
Eu cred in continuare ca avem cel mai bun lot din Romania, insa nu avem antrenor! O spun pt a o suta oara, cu lotul avut sezonul trecut la dispozitie orice antrenor (Sandoi, Mogosanu, Multescu) reusea sa termine pe 3 si sa ia cupa! Mangia e un tip carismatic, e educat, are diploma de Coverciano, ok... dar nu e ce ne trebuie noua ca sa putem face pasul spre o treapta superioara, i s-au pus la dispozitie toate conditiile sa reuseasca, mai are sa i-o aduca si pe ma-sa din italia sa i-o bage in staff! Inca o data, n-am nimic cu el, chiar imi e simpatic, dar nu are anvergura unui antrenor care sa ia titlul, el ar fi perfect pt echipe gen Botosani sau Gaz Metan, unde nu exista presiunea rezultatelor, unde poate sa experimenteze in voie, nu la Craiova!
Eu vad o singura varianta sa redevenim o forta cu adevarat si chiar sa ajungem in grupele cupelor europene si cred ca daca s-ar dori cu adevarat asta s-ar realiza...aducerea lui Hagi si dat mana libera sa faca ce vrea! Eu sunt convins ca Hagi ar veni daca ar fi dorit cu adevarat
Ai dreptate doar pe jumatate.Lotul e.modest,uita-te la alte echipe ce lot.au si apoi compara-le.Care e lotu ala puternic?Cu rocha,briceag,dimitrov si bic rezerve?Fara un numar 9 de rezerva cand lipseste koljic?Hai fii serios.Cu antrenorul ai dreptate,mangia e un om deosebit,dar e greu sa vii de la.copii si juniori din intalia,si sa te bati la campionat in romania.Problema ar fi ca,la echipa asta nu se doreste castigarea campionatului,e mai mult decat evident.Daca iau locul 3 si-au atins obiectivul.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 20] dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 16 Dec 2018, 14:27

Neicusorilor, imediat după meci eram al naibii de nervozo. Îmi venea si mie să zic "afara, afara, cu toți din tara"! Dar mi-am amintit că dădusem la lopată si la un moment dat nu am mai avut chef. Apoi mi-am amintit când am coborât din masina drept în mocirla de am strigat "vreau la mama!". Si mi-am dat seama că dacă eram un viking nu mă zgribuleam si nu ma strambam. Cam așa și la folbal: unii au glezna subțire, unii au mușchi. Așa că ar trebui să fim mai onești și mai raționali. Ce le cerem noi băieților ăstora?
Ps- Mangia nu are lot, dar cred că n-a fost inspirat la meciul asta. Mi se pare că nu a luat toți factorii în calcul. E profesionist, nu poate spune după meci ca nu se poate juca în condițiile astea! Pai nu știa dinainte ce vreme e? Nu știa ce profil de jucatori are? Nu are variante si din cauza lotului, dar e si catar.
S-a rupt Brazda.

Închis