[Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte obtine Universitatea Craiova in meciul cu FCSB?

Poll ended at 23 Feb 2019, 22:50

3 puncte, zdrobim oile la ele acasa
21
57%
1 punct, Teja scoate un egal
10
27%
0 puncte, resuscitam oile.
6
16%
 
Total votes: 37

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 25 Feb 2019, 14:13

Daca juca Mateiu aseara, plecam cu 3 puncte din capitala...

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Napoli1986
membru
membru
Mesaje: 170
Membru din: 19 Feb 2019, 10:08

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Napoli1986 » 25 Feb 2019, 14:30

A fost primul meci la care mi s-a parut ca baietii din teren si-au dorit mai mult sa castige decat omul de pe banca tehnica. A facut lucruri bune ca antrenor si a ajutat clubul sa creasca, dar da impresia ca nu poate depasi anumite limite care sa duca echipa o treapta mai sus. Sper sa fie doar parerea mea si sa ma contrazica in Playoff.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 25 Feb 2019, 14:36

marius_vl scrie:
25 Feb 2019, 10:59
Kellogg scrie:
25 Feb 2019, 09:21
Sunt putin dezamagit de imaginea noastra ca peluza.
Mi se pare inacceptabil sa bati 250 de km dus pana la bucuresti si sa ti cante doar primele 4 5 randuri, asta in contextul in care echipa nu s a prezentat atat de rau. Sa urci cu portavocea la mijlocul peluzei si sa te rogi de oameni sa cante la 2-2 cand inca mai aveam sperante, iar majoritatea sa te ignore sau sa ti mai ia si m*rtii la plimbare. Poate ca ar trebui sa mai schimbam putin foaia, prea am fost baieti buni cu toata lumea si am permis sa faca fiecare ce vrea si cum il taie capul in peluza.
iti garantez ca imaginea a fost excelenta! banuiesc ca esti membru al Peluzei Nord, caz in care iti recomand sa o lasi mai usor cu "amenintarile" astea la adresa "celorlalti", nu e prima data cand cineva dintre membrii Peluzei au astfel de aere de superioritate la adresa suporterilor obisnuiti, voi sunteti ultrasi, ceilalti sunt suporteri, e o diferenta si crede-ma ca peste tot in lumea asta exista aceasta situatie! Da, eu ma numar printre cei care stau pe Oblemenco la tribuna a doua si iti garantez si va garantez ca se traieste la fel de patimas si acolo ca si in peluza, este cea mai minunata tribuna a doua din Romania!
Ce inseamna asta cu "schimbatul foii". n-am inteles?! Adica daca eu vin in deplasare (ca despre situatia asta este vorba) cu copilul dupa mine tu trebuie sa vii sa-mi [cenzurat] un cap in gura ca nu cant ca tine, sau cum? Mai usor cu "superioritatile" astea de mari suporteri, ca vorba unuia, aici nu suntem la salbaticii lui mititelu, si nu e prima data cand citesc pe aici chestii de-astea! Fiti mai toleranti cu suporterii Stiintei, cu toti suporterii Stiintei, nu e nimeni mai suporter decat altul!
Fara sa te cunosc, si fara sa ma mai gandesc la alte ineptii debitate pe acest forum de tine pana acum, imi e suficient mesajul asta ca sa imi dau seama ca tu nu o sa intelegi vreodata ce insemna o peluza, o galerie cum un om de acolo face cat zeci ca tine care traiesc patimas meciul, iar in unele situatii un om de acolo face mai mult decat toata tribuna a doua si toti suporterii de fotoliu la un loc. Fara Peluza asta si oamenii care au format-o nu aveam discutia asta pentru ca nu mai exista echipa si 90% din patimasii de la T2 ii gasisera deja inlocuitor. Foaia deja s-a schimbat, ati avut ani de zile sa invatati sa-i repectati cu vorba buna pe cei care fac mai mult decat voi pentru Stiinta. Cum zice si Sergiu, poti sa treci cu vederea ca sunt unii namaci pe care pur si simplu nu ii duce capul sa invete versurile sau sunt unele putori care nu pot sa contribuie cu altceva in afara de prezenta nici macar la 4-5 meciuri pe an, dar sa huidui, sa fluieri sau sa zbieri ca descreieratul cand altii incearca sa cante e deja inacceptabil.
Imaginea excelenta o folosim in discutiile cu altii, dar aici unde vorbim intre noi trebuie sa fim realisti si sa recunostem ca am fost foarte slabi aseara dpdv al cantatului si in general al atmosferei. Am fost bine spre foarte bine numeric, acceptabil pe pyro, dar ramanem in continuare execrabili la multe capitole, de exemplu la steaguri. Aproape ca nimeni nu isi mai face steag cu Stiinta.

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de THE LION » 25 Feb 2019, 14:44

Nu toti care vin in peluza sunt ultrasi, mai ales in deplasare. Eu sunt suporter, nu ultras. Unii cantam mai mult, altii mai putin, unii mai tare, altii mai incet. In nici un caz nu sunt de acord cu amenintarile astea voalate, sper ca e un caz izolat. Pana si nea Nelu are farmecul lui.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

adi_g
suporter
suporter
Mesaje: 626
Membru din: 20 Sep 2017, 21:18

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de adi_g » 25 Feb 2019, 14:53

DeuxEx scrie:
25 Feb 2019, 14:13
Daca juca Mateiu aseara, plecam cu 3 puncte din capitala...

Trimis de pe Xiaomi Note 4
Exact la asta mă gândeam și eu! Mare păcat. Culmea este că Mateiu credea că are mai puține galbene după meciul de la Pitești.

LiviuB

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 25 Feb 2019, 14:56

si nici eu nu sunt de acord cu ideea ca un suporter e mai important decat altul. si nu stiu daca revenirea Craiovei i se datoreaza numai peluzei.
tot respectul pentru ceea ce faceti si pentru sacrificiile pe care le faceti. dar cu asta nu sunt de acord.

PS - sunt unul dintre aceia care astazi nu au voce.

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de THE LION » 25 Feb 2019, 15:05

SergyuR scrie:Ce farmec are ma nea nelu? Ca mi s-a luat. Cand la sfarsitul meciului, noi cantam imnul si vine la noi si tipa in gura mare,BLAT! Mai aveam un pic sa il luam la suturi. M-am saturat de astea cu farmecul si [****]. Mergem si ne facem de ras cu mizerii d-astea care ies in fata.

Si nu trebuie sa fi ultras sa canti. Unii cantam tot meciul, altii deloc e mai corect. Repet, hai sa nu se victimizeze lumea, va repet, in orice peluza din lumea asta, astfel de comportamente sunt tratate mult mai rau. La Nord exista cel mai mare respect posibil, nu sunt amenintari, incercam sa va facem sa constientizati anumite lucruri. Si sa mai ascultati si de fraierii aia care incearca sa fie bine.
Eu am inceput sa merg din nou in peluza si pentru ca am considerat ca baietii de acum sunt la alt nivel intelectual fata de aia de dinainte. Daca aud din nou de batai si injuraturi, imi schimb parerea si voi merge din nou la tribuna 0.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Napoli1986
membru
membru
Mesaje: 170
Membru din: 19 Feb 2019, 10:08

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Napoli1986 » 25 Feb 2019, 15:07

Si eu de abia mai vorbesc azi si inteleg frustrararea celor care etapa de etapa fac sacrificii ca sa ajunga la fiecare meci. Insa nu inteleg ce ai obtine daca "ai intoarce foaia" cu oamenii aceia care nu canta/nu asculta de liderii de galerie? Ar invata sa cante de frica? In cel mai bun/rau caz, nu mai vin la meci sau in peluza. Si atunci te simti mai bine daca ar fi jumatate din numarul celor de aseara? E o intrebare serioasa, nu retorica. Nu cred ca putem ajunge prea curand la un nivel in care sa ai o peluza plina in deplasare, 3000-5000 de ultrasi cantareti. Aseara o treime din peluza era din Bucuresti sau imprejurimi si au auzit pentru prima/a doua oara acele scandari, era normal sa nu fie in ton.

Tragand linie, mentalitatea de peluza, la nivel de masa, se creeaza in timp, si nu prin frica sau altele. Altfel, ne intoarcem la era lui Blondu, Postasu etc. Sunt de acord insa ca anumie comportamente individuale exagerate pot fi taxate si facut astfel incat acei indivizi sa se delimiteze.

Pana una alta, la nivel de suporteri suntem pe o panta ascendenta, nu numai numeric, nu cred ca are sens sa existe invrajbire acum.

Napoli1986
membru
membru
Mesaje: 170
Membru din: 19 Feb 2019, 10:08

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Napoli1986 » 25 Feb 2019, 15:19

SergyuR scrie:
25 Feb 2019, 15:12
Eu am impresia ca voi ne amenintati, ca nu mai veniti. In peluza se vine din mentalitate, pentru echipa. Nu ne faceti noua un favor. Calm ca nu sare nimeni la bataie ca nu cantati. Dar vi se pare normal ca baiatul cu portavocea care vine intre oameni sa fie injurat cum cineva a expus ma sus? Sau sa auzim eternul lasa ba steagul?

Nu, din aia 5000 de aseara, 1000 daca ar fi cantat eram senzatie...
Nu e normal, evident. Eu am stat in zona in care venea baiatul cu portavocea, chiar m-am bucurat ca incearca sa activeze si partea aia, nu am auzit reactiile acelea dar clar nu le merita. Dar cum poti rezolva asta fara agresiune ? E intrebare serioasa, din nou zic. Le spui sa nu isi mai ia bilete acolo? O sa zica ca e dreptul lui... Practic problema s-ar rezolva daca ei ar intelege ca locul lor e la tribuna, ca nici ei sa nu mai fie deranjati aiurea si nici baietii sa nu se chinuie cu cine nu trebuie. Insa intrebarea e cum faci asta non-conflictual.

Cred si ca cei de mai sus au perceput expresia "a intoarce foaia" ca o amenintare legata de violenta, de unde si reactiile venite dupa aceea.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 25 Feb 2019, 15:29

Faza zilei ! Fabulos cum poate Avram sa interpreteze aceasta faza !!!


LiviuB

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 25 Feb 2019, 15:43

pana la urma bine ca nu a patit nimic Bancu.
ce mi s-a parut de-a dreptul jenant este comportamentul acestui maimutoi cu barba, dupa contact el era cel care se rostogolea de durere, probabil ca il durea talpa.
iar dupa meci, tot el era indignat pe Pigliacelli...

si faza asta, coroborata cu gestul lui balgradean dupa golul 3 care lua la rand copiii de mingi ca sa le spuna sa ascunda mingiile, coroborat cu penalul de pe banca, cu ala de la loja fac portretul acestei echipe.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de marius_vl » 25 Feb 2019, 16:00

SLH scrie:
25 Feb 2019, 14:36
marius_vl scrie:
25 Feb 2019, 10:59
Kellogg scrie:
25 Feb 2019, 09:21
Sunt putin dezamagit de imaginea noastra ca peluza.
Mi se pare inacceptabil sa bati 250 de km dus pana la bucuresti si sa ti cante doar primele 4 5 randuri, asta in contextul in care echipa nu s a prezentat atat de rau. Sa urci cu portavocea la mijlocul peluzei si sa te rogi de oameni sa cante la 2-2 cand inca mai aveam sperante, iar majoritatea sa te ignore sau sa ti mai ia si m*rtii la plimbare. Poate ca ar trebui sa mai schimbam putin foaia, prea am fost baieti buni cu toata lumea si am permis sa faca fiecare ce vrea si cum il taie capul in peluza.
iti garantez ca imaginea a fost excelenta! banuiesc ca esti membru al Peluzei Nord, caz in care iti recomand sa o lasi mai usor cu "amenintarile" astea la adresa "celorlalti", nu e prima data cand cineva dintre membrii Peluzei au astfel de aere de superioritate la adresa suporterilor obisnuiti, voi sunteti ultrasi, ceilalti sunt suporteri, e o diferenta si crede-ma ca peste tot in lumea asta exista aceasta situatie! Da, eu ma numar printre cei care stau pe Oblemenco la tribuna a doua si iti garantez si va garantez ca se traieste la fel de patimas si acolo ca si in peluza, este cea mai minunata tribuna a doua din Romania!
Ce inseamna asta cu "schimbatul foii". n-am inteles?! Adica daca eu vin in deplasare (ca despre situatia asta este vorba) cu copilul dupa mine tu trebuie sa vii sa-mi [cenzurat] un cap in gura ca nu cant ca tine, sau cum? Mai usor cu "superioritatile" astea de mari suporteri, ca vorba unuia, aici nu suntem la salbaticii lui mititelu, si nu e prima data cand citesc pe aici chestii de-astea! Fiti mai toleranti cu suporterii Stiintei, cu toti suporterii Stiintei, nu e nimeni mai suporter decat altul!
Fara sa te cunosc, si fara sa ma mai gandesc la alte ineptii debitate pe acest forum de tine pana acum, imi e suficient mesajul asta ca sa imi dau seama ca tu nu o sa intelegi vreodata ce insemna o peluza, o galerie cum un om de acolo face cat zeci ca tine care traiesc patimas meciul, iar in unele situatii un om de acolo face mai mult decat toata tribuna a doua si toti suporterii de fotoliu la un loc. Fara Peluza asta si oamenii care au format-o nu aveam discutia asta pentru ca nu mai exista echipa si 90% din patimasii de la T2 ii gasisera deja inlocuitor. Foaia deja s-a schimbat, ati avut ani de zile sa invatati sa-i repectati cu vorba buna pe cei care fac mai mult decat voi pentru Stiinta. Cum zice si Sergiu, poti sa treci cu vederea ca sunt unii namaci pe care pur si simplu nu ii duce capul sa invete versurile sau sunt unele putori care nu pot sa contribuie cu altceva in afara de prezenta nici macar la 4-5 meciuri pe an, dar sa huidui, sa fluieri sau sa zbieri ca descreieratul cand altii incearca sa cante e deja inacceptabil.
Imaginea excelenta o folosim in discutiile cu altii, dar aici unde vorbim intre noi trebuie sa fim realisti si sa recunostem ca am fost foarte slabi aseara dpdv al cantatului si in general al atmosferei. Am fost bine spre foarte bine numeric, acceptabil pe pyro, dar ramanem in continuare execrabili la multe capitole, de exemplu la steaguri. Aproape ca nimeni nu isi mai face steag cu Stiinta.
Eu m-am referit la situatiile cand echipa joaca in deplasare, cum au fost ultimele doua meciuri, si toti suporterii se strang in peluza oaspetilor, multi vin impreuna cu copiii la meciuri, cu nevestele, cu prietenele, nu poti sa ai pretentia sa-ti cante toti asa cum face galeria de la PN! Cand jucam acasa, pe Oblemenco mi se pare normal ca cine vine sa vada meciul din peluza sa cante si sa se agite, ca de-aia vii acolo! Terminati cu ineptiile astea ca voi sunteti superiori restului, ca si cum noi ailalti suntem pleava, este o mare aberatie! Ok, toata lumea va recunoaste meritul ca ati fost peste tot dupa echipa din primul meci din 2013, toti recunoastem ca fara voi poate ca renasterea nici nu ar fi fost posibila, nimeni nu contesta lucrul asta, dar de aici si pana a spune ca "un singur om de la voi din peluza face cat toata tribuna a doua" deja mi se pare prea mult! Nimeni nu v-a desconsiderat, toti va respectam pt ceea ce faceti meci de meci pt Stiinta, vad ca voi aveti tot timpul nemultumiri! Orice suporter al Stiintei are istoria lui de sustinator al echipei, cine sunteti voi sa ii judecati pe altii? Acum 20 de ani tu erai un pustiulica, tu stii ca eu acum 20 de ani, cand eram student, eram prezent aproape peste tot in peluza dupa echipa? Vremea mea de ultras a trecut, patima a ramas, poate mai puternica ca niciodata, asta nu inseamna ca daca acum stau la tribuna a doua, tu, PELUZA NORD, ai dreptul sa ma judeci pe mine!

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 25 Feb 2019, 16:52

@mariul_vl Ti-am zis ca nu o sa intelegi niciodata. Clar cei care fac mai multe pentru echipa sunt superiori celor care fac mai putin. E ca si cum tu te-ai considera egal cu un fotbalist de liga 1 doar pentru ca joci si tu fotbal o data pe saptamana 2 goluri sau 10 minute. Si nu doar tu, pentru exceptii pot exista tot timpul, ci ai spune ca fotbalistii de liga 1 nu sunt superiori jucatorilor cu burta de pe sinteticele de la marginile oraselor. Doar daca gandesti cu curul poti sa afirmi asta. Pot sa iau si sa demontez tot ce ai scris ultima data, dar e inutil, pentru asa cum ti-am mai zis, e evident ca nu o sa intelegi niciodata despre ce e vorba. E drept nici nu ai toate informatiile, si nici nu ai cum sa le ai.
@THE LION nea nelu are farmec doar pentru cei care vin rar la meciuri si nu se lovesc de nesimtirea lui prea des.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de marius_vl » 25 Feb 2019, 17:16

SLH scrie:
25 Feb 2019, 16:52
@mariul_vl Ti-am zis ca nu o sa intelegi niciodata. Clar cei care fac mai multe pentru echipa sunt superiori celor care fac mai putin. E ca si cum tu te-ai considera egal cu un fotbalist de liga 1 doar pentru ca joci si tu fotbal o data pe saptamana 2 goluri sau 10 minute. Si nu doar tu, pentru exceptii pot exista tot timpul, ci ai spune ca fotbalistii de liga 1 nu sunt superiori jucatorilor cu burta de pe sinteticele de la marginile oraselor. Doar daca gandesti cu curul poti sa afirmi asta. Pot sa iau si sa demontez tot ce ai scris ultima data, dar e inutil, pentru asa cum ti-am mai zis, e evident ca nu o sa intelegi niciodata despre ce e vorba. E drept nici nu ai toate informatiile, si nici nu ai cum sa le ai.
@THE LION nea nelu are farmec doar pentru cei care vin rar la meciuri si nu se lovesc de nesimtirea lui prea des.
Apreciez faptul că nu jignesti în postarile tale, cum ar face unul ca Blondu de ex (că tot a fost și el o dată membru al acestui forum), asta poate că e și diferența între ce a fost și ce e acum în peluza! Poate că așa e cum zici tu, poate că nu inteleg eu acum în prezent cum stă treaba mai nou cu ultrăşia și mai nou peluzele sunt superioare tribunelor, dar hai să-ți spun o poveste...acum 35 de ani intram pt prima dată pe un stadion de fotbal, urcat pe umerii lui taică mio și Știința elimina pe Betis Sevilla! Unde erau atunci 90% din membrii PN din prezent? Ai râs, ai plâns cu mine pe stadion când eliminam Monaco, Galata, când pierdeam finala cupei cu Rapid, când băteam pe Fc Național și le dădeam titlul câinilor? Știi unde sunt ăia ca mine, cărora voi le sunteți "superiori"? La tribuna a doua! Fiți toleranți și respectați suporterii Științei, indiferent cum sunt ei și unde stau, in primul rând voi, ultrasii, dacă nici voi nu faceți asta, ce pretentii să avem de la alții?
As fi curios sa stiu cati ani are acest Kellogg, vad ca e nou si aici pe forum, de isi permite el sa spuna ca ar cam fi timpul sa schimbe foaia cu suporterii care nu canta atat de mult ca el? Am cantat frate si eu la vremea mea, si altii ca mine, acum e randul altora sa cante, eu nu mi-am permis niciodata sa jignesc sau sa ma simt superior altora doar pt ca vin sa se uite la meci si sa-si sustina echipa
Last edited by marius_vl on 25 Feb 2019, 17:35, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 25 Feb 2019, 17:30

Varsta nu e o virtute si nicio o scuza, iar daca acum 35 de ani ajungeai prima data la stadion sa stii ca nu e mare diferenta de varsta intre noi. Ba mai mult, dintre cei care coordoneaza acum Peluza multi sunt probabil mai batrani ca tine. De acum inainte o sa ii respectam doar pe cei care ne respecta. Am reusit sa crestem numeric, de acum inainte o sa ne axam pe calitate ca deja avem de unde alege.

Închis