[Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte scoatem din meciul cu Astra?

Poll ended at 05 Mar 2019, 13:12

3 puncte, ne mentinem sus, langa oi si franari
22
79%
1 punct, Astra rezista
3
11%
0 pncte, o noua dezamagire
3
11%
 
Total votes: 28

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de marius_vl » 06 Mar 2019, 07:19

Saviola scrie:
05 Mar 2019, 23:24
THE LION scrie:
05 Mar 2019, 10:56
Cu 2 victorii in urmatoarele 2 meciuri vom sta foarte bine. Trebuie sa strangem randurile. Inteleg asta si cei din tribune? Tare mi-e frica de infiltrarea mititeilor care dau tonul la huiduieli. Ma uit si pe net la comentarii, multe din alea cu afara Mangia vin de la mititei.
Zau asa, Leule, paranoia asta a ta cu mititeii care dau tonul la huiduieli nu e intrecuta decit de cea a booveanului sef insusi, care isi vedea toate afacerile blocate de Rotaru si pe "CSU" desfiintata in "maxim 2 saptamini". :-D
Oamenii aia care huiduie isi iubesc echipa cu patima si asa inteleg ei sa se manifeste in anumite situatii. Daca nu le-ar pasa, nu s-ar osteni. Cit despre comentarii, eu personal ma indoiesc ca vin mai mult de 0,001% de la booveni plictisiti.
OAMENII AIA CARE HUIDUIE ISI IUBESC ECHIPA CU PATIMA SI ASA INTELEG EI SA SE MANIFESTE IN ANUMITE SITUATII. DACA NU LE-AR PASA, NU S-AR OSTENI!!!
mi-am permis sa te citez cu litere mari, ca sa priceapa multi pe aici cum sta treaba cu "meltenii"! Aici e Craiova, cine nu rezista presiunii sa plece!

un oltean
junior
junior
Mesaje: 22
Membru din: 06 Mar 2019, 08:22

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de un oltean » 06 Mar 2019, 08:25

După scandalul de la meciul cu Astra, Devis Mangia le pretinde oltenilor să-şi schimbe mentalitatea. Invocă faptul că la Craiova nu s-a câştigat nimic de peste 20 de ani până să apară el. Ca un Mesia. Poate nu ştie că oltenii i-au înjurat şi pe ai lor când nu au mai avut rezultate, iar cu veneticii sunt primitori atâta timp cât nu-i calcă pe bătături.

E adevărat, italianul a avut ceva rezultate, dar i s-a pus totul la dispoziţie. Nu că n-ar fi normal, dar niciunul dintre predecesorii săi nici măcar nu a visat la condiţiile de care beneficiază italianul şi cohorta lui de compatrioţi din staff. Fiindcă e de departe cel mai stufos staff din istoria fotbalului românesc.

Ce are la dispoziţie Mangia? Stadion ultramodern, multiple variante de terenuri de antrenament impecabile, cel mai bun lot al Craiovei din ultimele două decenii, iar transportul cu avionul mai are să fie făcut şi de la Craiova la Slatina, fiindcă, în rest, băieţii lui Mangia nu mai intră în autocar decât de la aeroport la hotel (mai degrabă preferă trenul, deşi, de fiecare dată, s-au întors cu trei „boabe” de la rivalele din Bucureşti).

Ori Mulţescu, care a calificat Craiova în cupele europene după 17 ani, abia apuca să programeze un antrenament, între un drum la Piteşti sau unul la Severin (pentru meciurile de acasă!), ca să nu mai punem la socoteală celelalte deplasări, de obicei făcute cu autocarul. Lui „Smurd” nu i-a plecat numai un Mitriţă pe final de sezon, ci a pierdut pe nepusă masă un cvartet de titulari: Vătăjelu-Madson-Acka-Rocha.

Cârţu şi Săndoi ajunseseră la 19 meciuri fără eşec în campionat cu Târnăcop şi Achim, chunuindu-se să-i aducă pe Mateiu, Bancu sau Băluţă la anvergura de acum, antrenându-i prin hârtoape pe la Işalniţa, Podari şi alte localităţi limitrofe Craiovei, jucând meciurile printre gradenele de pe „Extensiv”, unde lumea evita wc-urile ecologice şi scaunele amplasate prin buruieni, nu se înghesuia ca pe OZN-ul de azi.

Cu Devis Mangia pe bancă, Bănia a scăpat de câteva complexe (podium, trofeu, victorie cu FCSB), dar a scris şi câteva pagini ruşinoase, precum eşecurile umilitoare cu FCSB, 2-5 la Severin, şi cu Dinamo, acel 0-3 în cel mai prost sezon din istoria „câinilor”.

Şi mai e ceva. Mangia este criticat vehement pe la orice colţ de foştii fotbalişti ai Craiovei, care spun că italianul este o mare păcăleală. Şi nu de unii, ci de toţi, începând cu „Maximii”, şi nu de azi, ci de mult timp. Critica însă rămâne la colţuri, nimeni nu are curajul să-l înfiereze public pe italian. Unii se tem să nu-l supere pe patronul Rotaru, care-i dă credit necondiţionat lui Mangia, alţii vor să nu tensioneze atmosfera, alţii se tem să spună ce cred pentru că pe italian îl susţin totuşi rezultatele.

Rocha a plătit fiindcă Rotaru a refuzat să plătească

Trecând la mustrarea suporterilor de către Mangia... Când ai parte de mii de fani în deplasare, de zeci de mii pe teren propriu meci de meci, de sute de fani care te petrec la gară la o deplasare, ei bine, există şi reversul medaliei. „It comes with the territory”, cum ar zice noii colegi ai lui Mitriţă.

Oltenii sunt ca napoletanii. La Craiova nu erupe Vezuviul, dar se învolburează Jiul până când şi Dunărea pare un pârâiaş. Dacă lui Mangia nu-i place la Napoli, atunci poate oricând să plece la Parma, Piacenza, unde mentalitatea este alta, într-adevăr, precum şi atmosfera.

La Giurgiu e linişte, la CFR la fel, la Viitorul nu mai vorbim, unde patronul este şi antrenor. Da, la Craiova există posibilitatea să te fluiere la orice pasă greşită, există mari şanse să se penalizeze două eşecuri la rând, există riscul să se ia în colimator anumiţi jucători. Şi s-au întâmplat şi lucruri mult mai grave...

Nuno Rocha nu a fost huiduit numai pentru că a jucat prost sau pentru că a făcut anumite gesturi nepotrivite către public în alte partide, ori pentru modul cum a dezertat acum doi ani, când echipa avea mare nevoie de el de în lupta pentru trofee, pe final de sezon. Rocha nu a plătit numai pentru aceste lucruri în meciul cu Astra, el a plătit pentru că lumea l-a văzut pe locul lui Mitriţă, publicul a văzut o „ciorbă reîncălzită” în poziţia celui mai bun jucător din România. Rocha a plătit, fiindcă Rotaru a refuzat să plătească. A încasat 7,5 milioane de euro şi a achitat 150.000 de euro, pe Fortes.

Fanii olteni încă nu pot crede că s-a încheiat perioada de mercato şi nu a fost transferat un jucător măcar apropiat ca stil de Mitriţă, un fotbalist care să le satisfacă nevoia de spectacol, care de multe ori la olteni este una mai mare decât nevoia de rezultate.
sursa prosport

câta dreptate are autorul acestui articol,

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de lory69 » 06 Mar 2019, 08:39

Am si eu o intrebare.Ce reactii or sa aiba multi din asa-zisii suporteri daca,Craiova o sa bata clar duminica si o sa invinga pe unguri la sf. gheorghe?Cred ca o sa explodeze forumul si facebookul de laude la adresa jucatorilor.De asta trebuie sa fim mai rezervati si la esecuri si la victorii...pt ca riscam sa cadem in penibil.

iuli

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de iuli » 06 Mar 2019, 08:41

eu consider normal sa-i certam(nu injuram) la infrangeri si sa-i laudam la victorii.dar,probabil,am eu o problema.

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de sorialis » 06 Mar 2019, 08:45

iuli scrie:eu consider normal sa-i certam(nu injuram) la infrangeri si sa-i laudam la victorii.dar,probabil,am eu o problema.
Ai, nu vezi, ca cică e normal sa ii înjuri, cica aici e Craiova.. Tu nefiind din Craiova... ImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk

Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Napoli1986
membru
membru
Mesaje: 170
Membru din: 19 Feb 2019, 10:08

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de Napoli1986 » 06 Mar 2019, 08:57

lory69 scrie:
06 Mar 2019, 08:39
Am si eu o intrebare.Ce reactii or sa aiba multi din asa-zisii suporteri daca,Craiova o sa bata clar duminica si o sa invinga pe unguri la sf. gheorghe?Cred ca o sa explodeze forumul si facebookul de laude la adresa jucatorilor.De asta trebuie sa fim mai rezervati si la esecuri si la victorii...pt ca riscam sa cadem in penibil.
Sa ajungem noi acolo...

Nu mi se pare exagerata supararea fanilor, e ca un semnal de alarma ca exista riscul sa ratezi campionatul. Sunt 2 meciuri pierdute, venite dupa alte evolutii subrede/norocoase. Exclud aici meciul de cupa cu echipa de liga 3. Mie mai penibil mi se parea sa aplaude dupa asta. Si la cluburile mari se sa fluiera dupa cateva meciuri pierdute si evolutii stupide. La Craiova nu a fost niciodata un public-floricica (precum la timisoara, de ex, care aplaudau si la 5-0 pt Steaua pe terenul lor, prin anii 2000).

Napoli1986
membru
membru
Mesaje: 170
Membru din: 19 Feb 2019, 10:08

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de Napoli1986 » 06 Mar 2019, 08:59

Napoli1986 scrie:
06 Mar 2019, 08:57
lory69 scrie:
06 Mar 2019, 08:39
Am si eu o intrebare.Ce reactii or sa aiba multi din asa-zisii suporteri daca,Craiova o sa bata clar duminica si o sa invinga pe unguri la sf. gheorghe?Cred ca o sa explodeze forumul si facebookul de laude la adresa jucatorilor.De asta trebuie sa fim mai rezervati si la esecuri si la victorii...pt ca riscam sa cadem in penibil.
Sa ajungem noi acolo...

Nu mi se pare exagerata supararea fanilor, e ca un semnal de alarma ca exista riscul sa ratezi campionatul. Sunt 2 meciuri pierdute, venite dupa alte evolutii subrede/norocoase. Exclud aici meciul de cupa cu echipa de liga 3. Mie mai penibil mi se parea sa aplaude dupa asta. Si la cluburile mari se se fluiera dupa cateva meciuri pierdute si evolutii stupide. La Craiova nu a fost niciodata un public-floricica (precum la timisoara, de ex, care aplaudau si la 5-0 pt Steaua pe terenul lor, prin anii 2000).

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de Paul » 06 Mar 2019, 09:12

Napoli1986 scrie:
06 Mar 2019, 08:57
lory69 scrie:
06 Mar 2019, 08:39
Am si eu o intrebare.Ce reactii or sa aiba multi din asa-zisii suporteri daca,Craiova o sa bata clar duminica si o sa invinga pe unguri la sf. gheorghe?Cred ca o sa explodeze forumul si facebookul de laude la adresa jucatorilor.De asta trebuie sa fim mai rezervati si la esecuri si la victorii...pt ca riscam sa cadem in penibil.
Sa ajungem noi acolo...

Nu mi se pare exagerata supararea fanilor, e ca un semnal de alarma ca exista riscul sa ratezi campionatul. Sunt 2 meciuri pierdute, venite dupa alte evolutii subrede/norocoase. Exclud aici meciul de cupa cu echipa de liga 3. Mie mai penibil mi se parea sa aplaude dupa asta. Si la cluburile mari se sa fluiera dupa cateva meciuri pierdute si evolutii stupide. La Craiova nu a fost niciodata un public-floricica (precum la timisoara, de ex, care aplaudau si la 5-0 pt Steaua pe terenul lor, prin anii 2000).
De la public-floricica pana la injuraturi si rasism labartat e cale lunga, si pentru mine nu e nicio mandrie sa spun ca cei care l-au scos pe Mangia din sarite sunt suporteri olteni.
Cu cine anume sa fi jucat in locul lui Rocha ca sa fie lumea multumita? Vis se pare ca sunt solutii gramada si nu le-a folosit Magia? Si Rocha ce sa faca daca e bagat in teren, sa se ceara afara? Vad ca multora li se pare normal ca el plateste ca nu ar fi facut Rotaru achizitii. Scuze, dar trebuie sa ai fie IQ foarte scazut fie nesimtirea foarte mare sa gandesti asa.
Nimic nu se rezolva cu insulte si sper sa nu ne intoarcem la atmosfera pe care am avut-o de la Netoiu, Dinel si Mititelu pana la revenire. Ma bucur ca din gura toti ati fi facut investitii, mai ales ca nu ati bagat niciun ban de-al vostru, dar ca sa rezistam ca si club, trebuie sa fie o afacere profitabila, daca nu facem cum face Rapidul, ca sa dau exemplu de o echipa iubita de multi dar ne managuita de nimeni.
Deocamdata Rotaru s-a comportat ca un om de afaceri, cu o afacere de succes. Asta e de bine, nu cred ca are rost sa asteptam altceva. Are el socotelile lui, si sunt sigur ca intelege ca doar prin performata poate ramane o afacere profitabila.

galmeele
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 06 Noi 2017, 13:56

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de galmeele » 06 Mar 2019, 09:30

Neagu.djuvara scrie:
05 Mar 2019, 18:45
N-o sa-l schimbe nimeni pe mangia,pentru ca nu are niciun sens.Oricine ar veni,nu ar face mai mult de locul 3 cu actualul lot.Probabil la vara il va schimba,cine stie."Crestem incet si sigur",cu minim 6 jucatori vanduti pe sezon.La vara o s-o ia de la 0,banuiesc ca bancu si mateiu,si poate si altii vor.pleca.Ne-am aprins repede dupa meciul cu cfr,si ne-am desumflat aseara,cam.repede ce-i drept.
Cu acest lot de jucatori alti antrenori au facut echipe competitive, vezi Astra, Sepsi, etc. Hai sa fim seriosi, Mangia nu-i antrenor.

LiviuB

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de LiviuB » 06 Mar 2019, 10:06

ai dreptate, ce draq, stim noi mai bine decat toti oamenii de fotbal. ce conteaza toate datele alea statistice care aratau o evolutie buna a echipe in acest campionat. asteptam doua infrangeri ca dam noi verdictul.

si trebuie sa intelegem ca stadionul asta implica si civilizatie din partea suporterilor, nu doar performanta din partea jucatorilor.
terminati cu faze ca asa sunt suporterii olteni. ca nu e asa. eu am vazut acum 10 zile o atitudine demna a suportelor de pe stadionul national, desi era o infrangere care durea mai tare decat cea cu astra. si atitudinea asta ii obliga mai mult pe jucatori si pe antrenori. plus ca daca e cineva de criticat - acela nu se afla pe gazon. Nu e vina antrenorului si a jucatorilor ca omul in jurul caruia s-a construit jocul si pregatirea de iarna iti pleaca cu 3 zile inainte de inceperea sezonului. si nu a fost adus nimic in schimb. Real Madrid are probleme si la 6 luni de cand si-a pierdut liderul.

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de lory69 » 06 Mar 2019, 10:14

Dupa parerea mea,majoritatea criticilor ar trebui directionate catre mega-presedintele nostru.El este principalul vinovat de aceasta slaba campanie de achizitii.El a avut o lista scurta,cu Ionita si Tandia si a exclus orice alta pista.Mangia l-a dorit inca din decembrie pe Pavel Savitskiy,insa Rotaru a fost convins de MP sa nu continue discutiile din cauza salariului cerut...aprox 20k.Devis a fost insa asigurat ca va avea inlocuitor pt Mitrita ....si uite ca a fost tzeapa.Si venirea lui Rocha tot de presedinte a fost aranjata,asigurandu-l pe antrenor ca,va fi util pt postul de rezerva.Asa ca Mangia a fost nevoit sa improvizeze,si se vede asta!

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de DeuxEx » 06 Mar 2019, 10:45

galmeele scrie:
06 Mar 2019, 09:30

Cu acest lot de jucatori alti antrenori au facut echipe competitive, vezi Astra, Sepsi, etc. Hai sa fim seriosi, Mangia nu-i antrenor.
Da? Care sunt antrenorii aia? Mangia a batut in acest sezon atat Chefereu, cat si FCSBu, dar na - nu e antrenor! Ti-a adus Cupa dupa un sfert de secol, dar nu e antrenor! Ma, voi beti inainte sa postati pe aici? Fumati ceva? Sau sunteti fanii Mitichelului?
galmeele, vad ca tu apari pe aici, pe forum, numai dupa infrangeri sau cand sunt probleme. Oare de ce?
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de SLH » 06 Mar 2019, 11:10

Fularele cu Peluza Nord au fost la liber. S-au facut intre 500 si 1.000 de bucati, mai mult ca sigur mai aproape de 1.000.

OVI2806
fanatic
fanatic
Mesaje: 1293
Membru din: 07 Oct 2007, 11:15

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de OVI2806 » 06 Mar 2019, 11:11

DeuxEx te-ai angajat avocat la club? Asta niciodata nu a fost un forum de pupat in c..r si intotdeauna oricine si-a putut exprima liber opinia asa cum fiecare o are, nu-i stergi si pe astia cativa noi care sunt pe aici si o sa poti sa scrii tu singur, ca din veterani oricum nu mai vad prea multi pe aici. Mangia e un antrenor de duzina, are cele mai bune conditii pe care le-a avut un antrenor la Craiova in ultimii 20 ani, iar campionatul Romanesc e poate cel mai slab de atunci incoace, iar cand a castigat cupa avea o echipa bunicica, cu jucatori care s-au vandut intre timp pe o suma adunata colosala pentru Romania. El ne spune de Rocha, jucatorul asta ar trebui sa stie ca niciodata nu lingi unde ai scuipat, dupa mine poate sa plece de unde a venit, si cu un sut in c..r din partea mea.

Neagu.djuvara
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 09 Aug 2018, 22:27

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de Neagu.djuvara » 06 Mar 2019, 11:14

galmeele scrie:
06 Mar 2019, 09:30
Neagu.djuvara scrie:
05 Mar 2019, 18:45
N-o sa-l schimbe nimeni pe mangia,pentru ca nu are niciun sens.Oricine ar veni,nu ar face mai mult de locul 3 cu actualul lot.Probabil la vara il va schimba,cine stie."Crestem incet si sigur",cu minim 6 jucatori vanduti pe sezon.La vara o s-o ia de la 0,banuiesc ca bancu si mateiu,si poate si altii vor.pleca.Ne-am aprins repede dupa meciul cu cfr,si ne-am desumflat aseara,cam.repede ce-i drept.
Cu acest lot de jucatori alti antrenori au facut echipe competitive, vezi Astra, Sepsi, etc. Hai sa fim seriosi, Mangia nu-i antrenor.
Da astra si sepsi,au jucatori de.locul 4 si 6,iar noi jucatori de locul 3,ce e asa greu?Ce antrenor face mai mult cu cei pe care ii are la.momentul asta.Singura vina a lui mangia eate ca,nu se impune in fata conducerii.Daca era un antrenor cu personalitate,nu accepta sa il vanda pe mitrita,sau accepta da sa i se aduca un jucator pe masura,nu cu nuno rocha.Stim,tot timpul trebuie sa se gaseasca un vinovat,iar acela tot timpul este anttellrenorul,pentru ca este cel mai usor de dat afara.Sa nu fim naivi,conducerea si-a batut joc.de acest lot.Ei vor sa faca bisnita cu jucatori,nicidecum performanta,se pisa pe ceea ce vor suporterii.

Închis