Războiul marilor iubiri

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Războiul marilor iubiri

Mesaj de AdrianR » 11 Noi 2006, 10:32

Gazeta de Sud (gds.ro)

Confruntare intre doua echipe orgolioase
Provincia se ia la intrecere
Ion JIANU
Mihai Dina spera ca Stiinta va face viata grea si Timisoarei
Cinci etape fara infrângere si multe probleme in defensiva pentru Stefan Stoica, antrenorul Universitatii, care vrea sa ramâna neinvins in campionat, chiar daca mâine intâlneste o echipa, Poli Timisoara, ce cauta drumul spre podiumul Ligii I.
Dupa câteva saptamâni de invincibilitate, atât in campionat, cât si in Cupa României, a venit, in fine, vremea primului esec pentru Universitatea. Oltenii au parasit Cupa, fiind invinsi de Rapid, printr-un eurogol al lui Badoi care, culmea sortii, a fost alungat din curtea Universitatii in urma cu câtiva ani! Si cum un necaz nu vine singur, acest esec a insemnat pentru tânara echipa a Craiovei o dubla pierdere, ca sa zic asa. Este vorba despre accidentarea lui Dorel Stoica, astfel ca pentru meciul de mâine lista indisponibililor este destul de mare, antrenorul Universitatii confruntându-se cu o situatie critica in privinta alcatuirii apararii. Probabil ca la ora lecturarii acestei avancronici Fane Stoica a luat o decizie in privinta primului „unsprezece“ pe care il va trimite mâine in teren. A analizat mai multe solutii de „avarie“ cum ar fi reprofilarea unor jucatori, acordarea unei sanse tinerilor sau schimbarea sistemului de joc.
De altfel, la antrenamentul de ieri, Stefan Stoica a incercat o formula cu Saceanu si Rose fundasi centrali, iar Andrei Ionescu a revenit titular, dar ca mijlocas stânga. Pâna la ora meciului n-ar fi exclus insa sa apara si alte modificari in echipa de baza.
Curat ghinion, s-ar putea spune, având in vedere si faptul ca adversarul oltenilor nu este o echipa oarecare, Poli Timisoara fiind un team cu nume destul de sonore in lot. Banatenii vin in Banie dupa o victorie importanta, eliminarea CFR-ului Cluj din Cupa României.

„Universitatea este foarte ambitioasa“
Paul Cazan, directorul sportiv al echipei de pe malul Begai, a spus: „Universitatea este pe locul zece, dar asta nu inseamna ca este o formatie slaba. Este o echipa tânara, in formare si, din câte am vazut, foarte ambitioasa. Meciul se anunta interesant, mai ales ca Universitatea revine acasa, ca sa zic asa. Ma refer la faptul ca ultimele doua partide din campionat au fost jucate la Caracal. Ca atare, oltenii vor juca mâine iarasi in fata suporterilor de pe «Ion Oblemenco». Este un meci greu. Universitatea, logic, va incerca sa demonstreze suporterilor, si nu numai, ca are o echipa foarte buna. In acest moment, pentru Poli, intr-un fel, este mai importanta Cupa României decât campionatul deoarece prin Cupa se poate accede in Cupele Europene altfel. Vreau sa spun ca prin meciuri mai putine poti face performanta, adica poti ajunge in Cupele Europene. Nu inseamna insa ca intâlnirile din campionat nu mai ne intereseaza. Obiectivul? Cât mai multe puncte, cât mai sus in clasament. Partida cu noua echipa a Craiovei este un fel de derbi al formatiilor din provincie“. Timisorenii sosesc in aceasta dupa-amiaza la hotelul „Europa“ din Craiova, antrenorul Artimon confruntându-se cu doua probleme, respectiv unele incertitudini in privinta lui Mansour si Plesan.

Silvian Cristescu: „Toti inainte, toti inapoi
Alexandru VIRTOSU
Silvian Cristescu considera ca juvetii au prima sansa in meciul cu Poli Timisoara. „Va fi greu, va fi un derbi intre doua echipe foarte iubite in tara. Timisoara are o echipa buna, dar Universitatea este in crestere, iar in campionat suntem invincibili. Trebuie sa facem un joc frumos si sa ne adjudecam cele trei puncte, pentru ca jucam acasa si avem publicul de partea noastra“, a spus Cristescu.
Oficialul oltean a afirmat ca problema defensivei nu este atât de grava pe cât pare, pentru ca inlocuitorii lui Dorel Stoica, Josh Mitchell si Garlalie se vor ridica la nivelul asteptarilor. „Noua nu ne trebuie fundasi centrali, pentru ca jucam acasa si trebuie sa atacam. Ce sa mai, toti inainte, toti inapoi, asta este stratagema. Avem un lot foarte mare de jucatori talentati, pentru ca de aceea sunt la aceasta echipa, deci nu le ramâne decât sa dovedesca acest lucru“, a conchis vicepresedintele Stiintei.

Sorin Cirtu nu se hazardeaza in pronosticuri
„Sa invinga cel mai bun!“
Ion JIANU
„Sorinaccio“, care mâine implineste 51 de ani, a antrenat ambele echipe care se confrunta mâine, de numele sau fiind legat ultimul event cucerit de Universitatea, in 1991.
Când Sorin Cirtu a preluat Universitatea in septembrie 1988, oltenii erau pe ultimul loc, dar au incheiat acea editie de campionat, '88/'89, pe locul cinci. A urmat locul trei in '89/'90 si titlul, in '90/'91. Este ultimul titlu cucerit de o echipa din provincie. Dupa acel sezon fast, '90/'91, când Universitatea a cucerit patru medalii de aur - campionatul seniorilor, Cupa României, campionatul de tineret si pe cel al juniorilor A, Cirtu a mai pregatit Universitatea de trei ori, ultima oara in 2003. Acest sezon, 2006/2007, l-a inceput la Poli Timisoara, dar dupa meciul pierdut la Târgu Jiu a „divortat“ de banateni. Comentând meciul de mâine, „Sorinaccio“ a afirmat: „ Craiova are mai multa nevoie de puncte decât Poli. Zic asta deoarece pentru Timisoara, in intrecerea din campionat, s-a terminat ceea ce isi propusese, ca obiectiv. E greu de realizat. Ce va fi mâine, chiar de ziua mea? Nu pot afirma ca as vrea sa câstige Universitatea sau Poli, ci echipa care joaca mai bine, care merita“.

„Stoica a schimbat jocul Universitatii“
Despre antrenorul Stefan Stoica, elev al lui Cirtu in sezonul cuceririi eventului, „Sorinaccio“ a punctat: „Ma bucur pentru Fane si il felicit deoarece Universitatea este mult schimbata de când a venit el ca antrenor. Fata de perioada Stinga, echipa joaca altceva, este mult mai agresiva, iar jucatorii au alta incredere in ei. Stoica a reusit sa scoata in evidenta calitatile acestor jucatori. Acesta este un fapt relevant pentru antrenorul Stoica, deoarece pe vremea lui Stinga au iesit in evidenta mai mult defectele jucatorilor... Cunosc majoritatea fotbalistilor din lotul actual al lui Fane, am lucrat cu ei pe vremea Extensivului. Fane ar merita sa reuseasca pentru ca este un oltean adevarat si un tip care iubeste neconditionat Universitatea“.

Armata lui Mititelu a dat piept cu jandarmeria
Lucian CAZAN
Clubul Universitatea a anuntat ca femeile si copiii vor avea acces gratuit la meciul dintre Stiinta si Poli Timisoara. Anuntul oficialilor olteni nu a cazut bine jandarmilor, care, temându-se ca spectatorii vor veni in numar foarte mare pe stadion, i-au chemat pe oficialii olteni la ordine. Brigada de Jandarmi Mobila Craiova a refuzat initial ideea clubului Universitatea, incercând sa gaseasca o solutie prin care sa se evite incidentele. In conditiile in care nu se putea tine o evidenta a celor care beneficiaza de aceasta gratuitate, exista riscul ca, in anumite sectoare, suporterii posesori de bilete sa gaseasca toate locurile ocupate.
Mititelu si-a trimis ieri armata de oameni, in frunte cu presedintele Ion Geolgau, la negocieri cu jandarmii, in cele din urma stabilindu-se ca Universitatea Craiova sa tipareasca invitatii pentru femeile si copiii care vor sa vina pe stadionul „Ion Oblemenco“. Aceste invitatii vor fi date jandarmilor de la porti, care, la rândul lor, le vor inmâna femeilor si copiilor, pastrând o parte din fiecare invitatie, pentru ca alti spectatori sa nu poata beneficia de ele.

Plesan: „Poli va câstiga sigur la Craiova“
Lucian CAZAN
Fostul jucator al Universitatii Craiova, Mihaita Plesan, crede ca echipa olteana va fi invinsa de actuala sa echipa, Poli Timisoara, pentru ca dispune de un lot mult mai valoros. „Chiar daca Universitatea are avantajul terenului propriu, sunt convins ca Poli va obtine victoria. Poli va câstiga sigur la Craiova, pentru ca are un lot mai valoros, si nu spun asta pentru ca Universitatea are probleme de efectiv. Cât va conta in economia partidei ca nu joaca Dorel Stoica si Mitchell, se va vedea la ora jocului“, a declarat ieri, pentru NewsIn, Mihaita Plesan.
Acesta a precizat ca mai are inca prieteni la Craiova, cel mai bun dintre acestia fiind portarul Nicusor Banica. „Sunt prieten foarte bun cu Nicusor. Cred ca ar merita sa joace titular, pentru ca nu face atâtea gafe ca Bornescu“, a spus Plesan, care nu va evolua in partida contra Universitatii Craiova, fiind tinut departe de gazon de o periostita, o inflamare a tesutului care inveleste osul.


Pro Sport (prosport.ro)

Mititelu doreşte amânarea începerii returului
Patronul grupării Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, a declarat că a luat legătura cu preşedinţii mai multor cluburi din Liga I, în vederea obţinerii acordului acestora pentru ca primele două etape din returul campionatului să nu se dispute în luna decembrie.
"Am luat legătura cu marea majoritate a preşedinţilor cluburilor din provincie şi sper să obţinem din partea Ligii Profesioniste de Fotbal acordul de a nu se juca cele două etape din retur în această iarnă", a spus Mititelu.
Oficialul craiovean a precizat că speră să găsească înţelegere de la LPF şi că o soluţie mai bună ar fi comasarea meciurilor în primăvara anului viitor. "Vremea se anunţă foarte urâtă, iar eu, în calitate de conducător al Universităţii, pot spune că stadionul nu va rezista pentru încă trei partide. După o zi de ploaie va fi o adevărată mocirlă. Sperăm ca cei de la ligă să înţeleagă că jucătorii pot suferi accidentări, iar noi cluburile plătim bani grei pentru recuperarea lor. Mai bine comasăm în primăvară două etape, miercurea şi sâmbătă, pentru a nu risca în această iarnă", a spus Mititelu.
Valentin Alexandru, secretarul general al LPF, a comentat astfel o eventuală reprogramare a etapelor 18 şi 19: "Probabil că se va lua în discuţie şi o astfel de posibilitate în viitoarea şedinţă a Comitetului Executiv al FRF, care va a vea loc la Piatra Neamţ, dar deocamdată nu a sosit nimic oficial la ligă. E posibil să trimită cluburile aceste cereri direct la federaţie pentru că acolo se stabileşte calendarul intern, în funcţie de programul echipelor naţionale şi de meciurile din cupele europene. Acum e doar în stadiul de rumoare, dar e posibil să fie adusă în discuţie la un moment dat".

Miracolul Fane Stoica
Pavel Badea îl lauda pe antrenorul din Banie.
Retras din fotbal în 2005, dupa un meci de infarct pierdut la Constanta, Pavel Badea nu se mai fereste acum sa vobeasca despre Universitatea si despre fostul sau coleg, Stefan Stoica.
Pavel Badea, care ocupa functia de presedinte al Clubului Sportiv Scolar Universitatea Craiova, îsi aminteste ca Stefan Stoica era cel mai ambitios dintre colegii sai de echipa în urma cu 15 ani, considerând ca acesta este si motivul pentru care a ajuns în scurt timp un antrenor respectat în Banie. “Fane avea o viteza si o ambitie iesite din comun. Oricât s-ar fi chinuit un jucator sa-l ia la viteza, nu reusea, iar tot timpul îi placea sa caute ceva nou. A învatat pe lânga Protasov, a stat multi ani în strainatate, a luat ceva si de la Andone si a reusit sa faca din Universitatea ceea ce nimeni nu mai credea. Ma bucur foarte mult pentru Fane si îmi doresc sa o tina tot asa, îi prevad o cariera de antrenor mare”, a declarat Pavel Badea. Acesta este de parere ca actuala generatie a Universitatii este în stare sa produca renasterea fotbalului din Banie. “Am vazut o rautate în ei la meciul de Cupa cu Rapid si o tehnica de joc care m-au impresionat. Acesti copii au reusit sa treaca peste esecurile din startul campionatului si dau dovada ca sunt atasati de culorile alb-albastre. Sunt sigur ca aceasta generatie va creste mult în valoare. Este meritul lui Fane Stoica, a facut un miracol în câteva saptamâni”, a mai spus Badea.
George PAUNESCU
Narcis DREJAN


Editie Speciala de Oltenia (editie.ro)

Liga I / Etapa a XV-a Universitatea - Poli stadion «Ion Oblemenco», mâine, ora 14 - TVR2
Bateţi şi acasă!
de Adrian IOSUB
• Atacăm, deci ce ne trebuie fundaşi? / Silvian Cristescu aşteaptă o nouă victorie a alb-albaştrilor în partida de duminică

Silvian Cristescu: Nu contează că nu avem fundaşi, noi jucăm acasă, trebuie să atacăm. Toţi înainte şi toţi înapoi.

Vicepreşedintele Universităţii Craiova, Silvian Cristescu, a vorbit ieri despre partida cu Poli Timişoara, una dificilă, având în vedere şi numeroasele absenţe din lotul Ştiinţei. “Se vor întâlni două echipe care au adus glorie fotbalului românesc, dar Universitatea e în creştere de formă. Sunt două echipe pe val. Şi Timişoara a avut câteva meciuri bune, cu toate că a făcut egal acasă cu Farul, dar noi, în campionat, suntem invincibili. Respectăm Timişoara, însă cred că putem obţine toate cele trei puncte”, a afirmat Cristescu. Acesta s-a referit şi la lista aproape interminabilă de accidentări din compartimentul defensiv: “Nu contează că nu avem fundaşi, noi jucăm acasă, trebuie să atacăm. Toţi înainte şi toţi înapoi. Avem un lot numeros, unii au arătat că au valoare, iar alţii trebuie să demonstreze acum, să arate că nu mai pot fi scoşi din echipă.” Cristescu a făcut un apel şi către suporteri, pe care îi aşteaptă în număr cât mai mare la meci: “Nu ştiu dacă va fi stadionul plin, dar sperăm să vină cât mai mulţi suporteri. Venim după o lună şi ceva de când nu am mai jucat pe Ion Oblemenco. În altă ordine de idei, ne bucură că şi suporterii au înţeles că trebuie să încurajeze echipa şi să evite scandalurile. Ceea ce s-a întâmplat la Ploieşti a fost regretabil. Suporterii noştri au fost bătuţi şi nu e posibil aşa ceva.”
Oficialul Universităţii Craiova a mai afirmat că la partida cu Poli Timişoara sunt aşteptate şi oficialităţile locale: “Aşteptăm oficialităţile. Domnul Mititelu le-a făcut invitaţia oficială.”

Mâine, stadion “Ion Oblemenco”, ora 14 (în direct la TVR 2)
Războiul marilor iubiri
de Răzvan PURCEA
• Neînfrântă de cinci etape în campionat, Universitatea Craiova, cu o echipă ciuntită de accidentări,
• caută victoria în faţa lui Poli Timişoara
Mâine, stadion “Ion Oblemenco”, ora 14 (în direct la TVR 2)
Bilete: 100.000 lei (peluze), 125.000 lei (tribuna a II-a), 150.000 lei (tribuna I), 200.000 lei (tribuna 0).
Femeile şi copiii au intrarea gratuită.

Universitatea Craiova - Poli Timişoara nu a fost niciodată un derbi al rivalităţilor profunde, ci, mai degrabă, unul al amiciţiei şi al revoltei. Nu cu mult timp în urmă, când aveau loc astfel de confruntări, galeriile scandau împreună numele jucătorilor şi ale celor două echipe, iar în teren se juca frumos, fiindcă nimeni nu se gândea decât la fotbal. Premisele desfăşurării partidei de mâine par a fi aceleaşi şi de această dată. Echipele cele mai iubite din România se întâlnesc pe “Ion Oblemenco”, în confruntarea-şoc a etapei a XV-a. Universitatea, invincibilă în campionat de la venirea lui Ştefan Stoica, se confruntă cu două mari probleme. Linia defensivă este schimbată radical şi încropită în grabă, după ce accidentările din partida de Cupă, cu Rapid, au decimat apărarea Craiovei, iar eliminarea din optimi s-ar putea să-şi fi pus amprenta asupra psihicului alb-albaştrilor. Poli Timişoara vine în Bănie cu întreg lotul valid şi, după ce a reuşit să se califice în sferturi, în dauna Clujului, doreşte să confirme şi în campionat. Investiţiile lui Marian Iancu au întârziat destul de mult să-şi arate productivitatea, iar boss-ul bănăţenilor speră să nu mai aibă mult de aşteptat până când va culege roadele. Şi totuşi, distanţa de patru puncte dintre cele două formaţii, raportată la pretenţiile Timişoarei şi cheltuielile lui Iancu din acest an, nu reprezintă altceva decât echilibrul relativ al forţelor ce se ciocnesc mâine. În orice caz, se prefigurează un duel între două echipe în formare. Una căreia îi lipseşte experienţa şi o alta căreia îi lipseşte spiritul. Este posibil ca formaţia care va pune mai mult suflet în joc să reuşească să-şi adjudece în final victoria, iar ce reprezintă victoria în acest moment pentru fiecare dintre cele două echipe este factorul ce ar putea decide rezultatul final. Pentru Poli un nou rezultat pozitiv ar echivala cu un reviriment, în schimb, pentru Universitatea, victoria ar reprezenta o confirmare a propriei valori.

Gratuităţi pentru femei şi copii
În colaborare cu Jandarmeria Română, Clubul Universitatea Craiova îşi va lua toate măsurile necesare pentru asigurarea normelor prevăzute de lege cu privire la biletele de intrare la meciul Universitatea - Poli Timişoara. Astfel, copiii sub 14 ani şi femeile vor avea acces gratuit, numai la peluze şi la tribuna a doua, pe baza unor invitaţii speciale pe care le vor primi de la forţele de ordine.

Costea, incert
Un alt jucător al Universităţii a dat ieri emoţii. Florin Costea a încheiat antrenamentul de ieri după-amiază mai devreme decât era programat, resimţind dureri la picior în momentul în care lovea mingea. Jucătorul a fost luat în primire imediat de doctorul Claudiu Stamatescu, acesta din urmă având misiunea de a-l recupera până mâine. (A. I.)

Stoica ar fi vrut să joace
• Căpitanul Universităţii Craiova, Dorel Stoica, a efectuat ieri testul RMN, în urma căruia accidentarea sa, ruptură musculară, a fost confirmată. Cu toate că problema medicală este una destul de serioasă, Stoica a afirmat, ieri, că intenţionează să joace. “Am simţit dureri încă de la meciul cu Naţional, dar am jucat aşa. Am o ruptură musculară de 15 milimetri. Doctorul mi-a zis să stau o lună, dar eu vreau să forţez, să joc cu Timişoara. Nu mai are antrenorul pe cine să bage în teren”, a spus Stoica. Deşi ar fi vrut să evolueze mâine, acest lucru nu se va întâmpla. “Nu se poate să joace, este exclus. Dorel nu poate să facă nici sprint acum. Va sta probabil trei săptămâni, depinde de organismul fiecăruia”, a mărturisit Silvian Cristescu. De altfel, Stoica nu a participat nici la antrenamentul de ieri al echipei. (A. I.)

Voi ţine toată viaţa cu Universitatea
de Cosmin STAICU
• Grigorie spune că nu a fost vina lui când a părăsit echipa din Bănie

Dan Alexa: Oltenii sunt mai aprigi, mai drăcoşi la meciurile astea mai importante, care sunt pentru ei ca nişte finale.

Jucătorii transferaţi de Poli Timişoara de la Dinamo în vara aceasta - Dan Alexa şi Ştefan Grigorie - au participat la conferinţa de presă organizată de clubul bănăţean înaintea jocului cu Universitatea Craiova. Cei doi au evoluat, de-a lungul vremii, şi la Universitatea, Grigorie fiind chiar oltean, produs al centrului de copii şi juniori din Bănie. “Suntem conştienţi că va fi un joc dificil. Craiova a arătat, în ultima perioadă, o formă foarte bună, mai ales după venirea ca antrenor a domnului Ştefan Stoica. Este un meci de 1, X, 2. Sper să ne menţinem într-o formă sportivă bună şi să obţinem trei puncte. Se vor întâlni două galerii frumoase. Cred că au şi ei o ambiţie să câştige în faţa Timişoarei, meciul fiind considerat un derbi al provinciei. M-am format acolo, am jucat la nivel de prima ligă patru ani, am plecat cum am plecat, nu ştiu dacă a fost vina mea atunci. Poate că puteam să rămân, dar în momentul acela nimeni n-a venit să ia echipa. Nu se ştia nimic despre ce se va întâmpla, eu trebuia să-mi continui cariera şi n-am avut de ales. Nu regret că am făcut pasul acela, dar sper să fiu primit bine, cu toate că va fi greu, dar asta e viaţa. Oricum, voi ţine toată viaţa cu Universitatea. A fost echipa la care m-am format şi nu voi uita lucrul acesta”, a conchis Grigorie. Pe de altă parte, Alexa a afirmat: “Va fi, cu siguranţă, greu. Am evoluat la Craiova şi ştiu cum este spiritul oltenesc. Se mobilizează foarte bine, mai ales când joacă pe teren propriu. Universitatea Craiova vine după o perioadă foarte bună. A pierdut doar cu Rapid, în Cupa României, după o prestaţie excelentă. Ne aşteaptă un meci foarte greu. Acolo, cum ai rezultate, lumea vine la stadion. Va fi şi o emulaţie pentru jucătorii lor. Cu siguranţă, este şi spiritul ăsta oltenesc: sunt mai aprigi, mai drăcoşi la meciurile astea mai importante, care sunt pentru ei ca nişte finale”.

Mai greu decât cu Clujul
de Răzvan PURCEA
• Boss-ul timişorenilor, Marian Iancu, a afirmat că Universitatea Craiova este favorită în disputa de pe Ion Oblemenco
Voi încerca să ajung mâine (astăzi - n. r.) în vestiarul băieţilor, pentru a vorbi cu ei. O să încerc să-i mobilizez. Nu trebuie ca izbânda din Cupă să ne creeze un sentiment de satisfacţie, ci va trebui să constituie un punct de plecare pentru meciurile ce urmează, precum cel de la Craiova.
Marian Iancu

Înainte de duelul Universitatea - Poli, preşedintelui grupării viola i-a mai revenit zâmbetul pe buze. Succesul din Cupa României a readus optimismul în tabăra Timişoarei, dar oficialii de pe Bega ştiu că nu îi aşteaptă o partidă uşoară în Bănie. “Va fi un meci cel puţin la fel de greu precum a fost şi cel cu CFR Cluj. Craiova revine pe teren propriu după două etape de suspendare, revine în faţa propriilor suporteri, cu rezultate bune şi cu mare ambiţie. Ţinând cont de ultimele evoluţii ale oltenilor, aş putea spune că ei pornesc ca favoriţi în această dispută. Cu siguranţă, va fi duelul unora dintre cele mai frumoase, cele mai iubite echipe din campionat”, a declarat Marian Iancu. Boss-ul timişorenilor s-a arătat dezamăgit de faptul că partida de mâine nu este o confruntare pentru locurile fruntaşe din clasamentul primei ligi. “Dacă ar depinde de ambiţiile conducătorilor celor două formaţii, un meci Craiova - Poli s-ar putea juca pentru locurile unu şi doi în campionat, dar realitatea este alta. Probabil, în viitor, vom ajunge şi acolo”, a afirmat preşedintele bănăţenilor. Referindu-se la alianţa împotriva formaţiilor din Bucureşti, pe care Adrian Mititelu a vehiculat-o, Iancu a precizat: “Dacă domnul Mititelu s-a referit la o coaliţie din punct de vedere strict sportiv, fără orgolii, aş fi de acord să ne unim în faţa granzilor capitalei.”

VOCEA CITITORULUI
• Intră pe forumul Sport de pe www.editie.ro sau trimite un mail la sport@editie.ro şi spune-ţi părerea despre orice eveniment din sportul românesc.

Dragoş Ştefănescu: “Duminică, după cum ştim, este mare meci cu Poli Timişoara, pe care trebuie să-l câştigăm. Partida va fi grea, pentru că bănăţenii vor veni să se apare, iar noi trebuie să le dăm gol în primele 15 minute. Dacă nu, atunci prin minutul 75. În orice caz, vom bate sigur cu 1-0. Repet, pentru cei care citesc «Ediţie Specială» şi pentru cei care ţin cu adevărat la această echipă: nu-l mai criticaţi şi înjuraţi pe domnul Adrian Mititelu, fiindcă, dacă nu era acest om, aşa cum este el, nu aveam fotbal, ci aveam parte doar de diviziile C şi D. Lăsaţi-l să-şi facă treaba, că ştiţi foarte bine că a luat echipa de la zero. În primul rând, o echipă nu se face peste noapte, domnilor, nu suntem atât de bogaţi s-o facem aşa cum vreţi dumneavoastră. Duminică, eu cred că toţi cei care ţin cu adevărat la Universitatea vor fi prezenţi în număr cât mai mare la stadion. Eu zic să nu-l mai criticaţi, mai bine să vă gândiţi că, peste doi - patru ani, o să avem cea mai bună şi puternică echipă din ţară. Trebuie să aveţi încredere în acest om, deoarece altul, în Craiova, după cum se vede, nu se bagă în fotbal. El este patronul care ne trebuia, cum e şi Gigi Becali, care vrea cu adevărat să facă performanţă cu echipa lui. În rest, nu am ce să vă mai spun, faceţi cum credeţi: dacă veniţi la stadion, bine, dacă nu, la fel. Oricum, duminică va fi o zi excelentă, cu soare şi gazon perfect, numai bun de joc. Cu Ştiinţa până la moarte! Forza Craiova!”

Marius Cătălin Nicolae: “Balaj a fost un maimuţoi al Rapidului! Trebuia să dea vreo cinci galbene, pe care nu le-a dat, şi, în special, trebuia să oprească meciul în minutul unu, când suporterii rapidişti au aruncat cu petarda. Vă întreb pe dumneavoastră: care a fost decizia UEFA la acel Inter - Milan? Vă mai amintiţi?”

Costin Rodeanu: “Măi, fraţilor, luaţi-vă, mă, portar, că Bornescu este copia lui Guso. Ca portar e şi mic de statură. Golul lui Bădoi este, de fapt, al lui! A schiţat şi el, de data asta, un gest. A trecut mâna pe lângă minge. Orice portar bun apăra mingea asta de la distanţă - din meciul de Cupă, cu Rapid. Voi, jurnaliştilor, sunteţi datori să vedeţi aceste defecte şi să criticaţi. Gârlă, Gărgălie, Velcovici, Săceanu, A. Ionescu n-au ce căuta în Divizia A (Liga I). Sunt jucători prea mărunţei şi nu au nici valoare. Execuţia lui Mazilu a fost atât de defectuoasă încât Bornescu a respins-o. Toate duelurile fizice au fost pierdute. Dacă n-ar fi Mitchell, ar fi vai de Bornescu! Eliminarea din Cupă i se datorează lui Bornescu.
Ce îmi place: exact ce nu i-a plăcut prostovanului de Cosmescu, şi anume faptul că jucăm cu apărare avansată. Aşa trebuie! Îşi dă comentatorul ăla cu părerea, să influenţeze tehnicienii noştri şi pe microbişti. Of, nu pot să-i sufăr pe ăştia ca B. Cosmescu, Grădinescu şi mulţi alţii. Ăştia strică fotbalul românesc, într-un fel sau altul

Pleşan nu a fost craiovean
Partida cu Timişoara va readuce în Bănie jucători care au evoluat la gruparea alb-albastră, cum ar fi Bălace, Alexa, Grigorie sau Pleşan. Despre ultimul, care nu va juca duminică, şi declaraţiile sale de dinainte de partidă, Silvian Cristescu a afirmat: “Pleşan nu a fost craiovean, nu a fost produsul Universităţii Craiova. A fost şi el tot un mercenar, a demonstrat după aceea. Îmi pare rău că, de când a plecat de la Craiova, nu mai joacă nimic. Nu a făcut meciuri prea reuşite la Timişoara.” (A. I.)

Pleşan nu s-ar întoarce în Groapă
de Adrian IOSUB
• Jucătorul Timişoarei nu vrea să revină la gruparea bucureşteană
Cu toate că, atunci când a fugit la Dinamo, afirma că este “câine până la moarte”, Mihăiţă Pleşan nu pare dispus să revină la gruparea bucureşteană. Zvonurile unei posibile reîntoarceri a lui Pleşan în Groapă au apărut după ce Timişoara s-a arătat interesată de Ionel Ganea, oferindu-şi la schimb mijlocaşul. “Eu nu ştiu nimic, sincer. Abia mi-am revenit, nu vreau decât să mă fac bine şi să joc. În momentul de faţă, am lucruri importante la care să mă gândesc, nu vreau să mă încarc cu altele. Unii poate asta vor, le e frică să nu revin. Toate astea, poate, pentru a mă bulversa. Dar nu bag în seamă, am trecut eu prin prea multe. Aveam contractul pe masă să plec la echipe mari şi în câteva secunde s-a schimbat totul. Nu mai cred nimic. Ştiam că sunt netransferabil. Sunt jucătorul lui Poli, mă antrenez cu această formaţie şi sper să câştigăm cât mai multe partide. Nu ştiu de unde au apărut aceste zvonuri şi nici nu mă interesează”, a afirmat Pleşan.

În colimator
În eventualitatea în care schimbul Ganea - Pleşan ar avea loc, acesta din urmă nu se va bucura însă de o viaţă uşoară. Fanii “câinilor” nu au uitat cum, după ce a semnat pentru Poli, acesta a afirmat că a fost crescut anti-Dinamo şi că nu s-a simţit bine la formaţia din Ştefan cel Mare.


Gazeta Sporturilor (gsp.ro)

"Fără fante de lumină"
Vlad Roşca
Oltenii sînt circumspecţi faţă de delegarea lui Corpodean şi Savaniu la meciul de mîine, cu Poli Timişoara. CCA a decis ca Sorin Corpodean, Marcel Savaniu şi Ispas Cojocaru să împartă dreptatea la jocul din Bănie dintre Ştiinţa şi Poli Timişoara. Delegarea primilor doi a stîrnit rumoare printre oficialii olteni. "Nu vreau să-l acuz pe Corpodean, însă sînt circumspect. Sper să prindă o zi bună şi să fie corect. Şi să nu avem parte de vreo fantă de lumină din partea lui Savaniu", a declarat finanţatorul juveţilor, Adrian Mititelu.În mai 2004, cu Sorin Corpodean la centru şi Marcel Savaniu asistent, Dinamo a învins pe Bega cu 2-1, după ce arbitrii au validat un gol marcat dintr-o poziţie flagrantă de ofsaid. Savaniu şi-a motivat decizia de a nu semnaliza poziţia neregulamentară printr-o "fantă de lumină", lucru care a stîrnit rumoare printre oamenii de fotbal. În acel an, Dinamo a devenit campioană.

Nu vor să joace în decembrie
Oltenii nu sînt de acord să dispute primele două etape din retur în decembrie. "Fac un apel către toţi conducătorii de fotbal să analizeze situaţia foarte bine deoarece va fi greu pentru toţi să jucăm în luna decembrie", a precizat Adrian Mititelu. Poli Timişoara a îmbrăţişat deja ideea: "Mai bine jucăm în mai decît în decembrie".

Grigorie: "Voi ţine mereu cu Ştiinţa!"
Mihăiţă Pleşan, Dan Alexa şi Ştefan Grigorie se vor întoarce pe stadionul "Ion Oblemenco", ca adversari. Dacă Grigorie şi Alexa sînt incluşi în lot, Pleşan va lua loc în tribune, fiind accidentat. "Craiova va rămîne în sufletul meu. Am jucat acolo 7 ani şi le doresc tot binele din lume", a spus fostul decar din Bănie, completat de Grigorie: "Sper să fiu primit bine. Voi ţine mereu cu Universitatea".

"Au crescut pretenţiile"
Antrenorul lui Poli, Alin Artimon, este convins că după calificarea în "sferturile" Cupei Timişoreana, un rezultat negativ la Craiova ar fi greu digerat de timişoreni. "Am dovedit că putem juca la un nivel şi va fi puţină lume care va accepta să coborîm sub acel nivel. Pe de altă parte, sînt convins că Universitatea va fi la un alt tonus decît CFR Cluj şi la un alt nivel, au mulţi jucători tineri. Revin acasă după o perioadă în care au jucat în exil şi vor încerca să scoată maximum", a spus Artimon. (Dana Surulescu)

200 de suporteri bănăţeni la meci
Ultimele evoluţii ale timişorenilor i-au convins pe suporteri să însoţească din nou echipa în deplasări. Astfel, pentru meciul de mîine cu Craiova, aproximativ 200 de fani sînt aşteptaţi pe stadionul "Ion Oblemenco". Fanii bănăţeni vor face deplasarea cu două autocare, care vor pleca spre Bănie mîine dimineaţa, la ora 5:00, din centrul oraşului. (Adrian Bucur)
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Scrie răspuns