Derbi printre straini

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Derbi printre straini

Mesaj de AdrianR » 03 Mar 2007, 10:27

Gazeta de Sud (gds.ro)

Meci cu miza mutat de pe „Ion Oblemenco“ in Bucuresti
Derbi printre straini
Ion JIANU
Rose spera sa-l depaseasca pe Rada
Bornescu si compania ar trebui sa se rascoale in aceasta seara, pentru a face tot ce este posibil sa demonstreze ca Universitatea nu s-a nascut invinsa de Capitala.
Statistica intâlnirilor directe dintre Universitatea si Rapid este favorabila oltenilor, in multe sezoane Stiinta fiind nasul giulestenilor. In aceasta editie de campionat, datele problemei par sa fie altele, Rapid aflându-se in lupta cu Steaua pentru ocuparea locului II, unul european, in timp ce Universitatea nu este, matematic vorbind, scapata inca de grijile retrogradarii. Giulestenii au avut un start reusit in acest inceput de sezon 2007, o victorie in fata Timisoarei (in campionat) si eliminarea argesenilor din Cupa României, motiv pentru care unii considera ca Rapid ar fi echipa momentului, iar actualul cuplu de atacanti al „alb-visiniilor“, Ianis Zicu - Ionel Ganea, superior cuplului „câinilor“, N&D. In intâlnirea de astazi va redebuta oficial la Rapid, intr-un meci de campionat, Ionel Ganea, actualul golgheter al Ligii I. Universitatea? Dintr-o nesabuinta a unor suporteri olteni si dintr-un exces de zel al federalilor, Stiinta joaca acest meci de acasa in Bucuresti, pe „Lia Manoliu“, Rapid fiind, intr-un fel, favorizata de aceasta locatie.

Fiecare echipa, cu atuurile sale
Atuurile echipei lui Razvan Lucescu par sa fie experienta, omogenitatea, valori gen Coman, Ganea, Zicu, Moldovan si ceilalti, elemente cunoscute si studiate de Fane Stoica, antrenorul oltenilor fiind insa increzator in sansele tinerilor sai elevi.
El a declarat ca nu se lasa impresionat de Rapid, propunându-si ca Universitatea sa aiba un rezultat pozitiv din aceasta confruntare care este, de fapt, un derbi. Teoretic, meciul este deschis oricarui rezultat. Daca „mânjii“ din Banie, platiti bine acum de finantatorul Adrian Mititelu, vor avea, pe lânga mentalitatea caracteristica oltenilor, si capacitatea de a nu se considera de la inceput invinsi de echipa momentului, atunci am putea spera ca Universitatea va reusi in aceasta seara o surpriza, adica va contabiliza cel putin un punct din lupta cu echipa lui Copos. Pe când utecistul Copos avea 30 de ani si nu stia probabil cu ce se manânca fotbalul, ci doar ca „23 August“ este cel mai mare stadion din România, Universitatea reusea sa-i incurce pe nemtii de la 1. FC Kaiserslautern, in sferturile de finala ale Cupei UEFA... Era 2 martie 1983, data la care actualul presedinte al oltenilor, Geolgau, si Crisan au marcat doua goluri in meciul Kaiserslautern - Universitatea 3-2.

Adrian Pigulea, impresarul leonezului, este increzator
„Wobay va impresiona“
Ion JIANU
Fostul fotbalist al Universitatii, Adrian Pigulea, in prezent agent de jucatori, a afirmat ieri: „Pacat ca acest derbi nu se disputa pe «Ion Oblemenco», acolo unde suporterii Universitatii creeaza o atmosfera fantastica. Chiar si asa, cred ca noua echipa a oltenilor, sub bagheta unui oltean pursânge, Fane Stoica, va face o figura frumoasa in derbiul de sâmbata seara din Bucuresti. Si mai cred ca Wobay, jucator aflat sub contract cu mine, ca impresar, va impresiona si Capitala. El se pliaza pe tipul de jucator oltean, talentat si cu mentalitate de invingator. Nu ma hazardez in scoruri, meciul este dificil pentru ambele echipe“ .

Echipa Rapid, interzisa pe „Lia Manoliu“
Giulestenii s-au suparat
Alexandru VIRTOSU
Gruparea de sub Podul Grant intentiona sa efectueze ultimul antrenament dinaintea confruntarii cu Universitatea la ora meciului, sub lumina reflectoarelor de pe „Lia Manoliu“, cu toate ca era familiarizata cu fostul stadion „National“. Lovindu-se de refuzul categoric al Stiintei, care si-a rezervat acest drept inca de la inceputul saptamânii, giulestenii au facut cale intoarsa si s-au pregatit de la ora 20.00, pe baza sportiva ProRapid, neluând in calcul varianta oltenilor de a se antrena mult mai devreme. O data cu sedinta de pregatire de ieri, a fost anulata si intâlnirea cu presa, programata pentru aceeasi zi, in care reprezentantii mass-media aveau acces la primele 15 minute ale antrenamentului.
Razvan Lucescu l-a avut sub comanda si pe atacantul de 34 de ani, Viorel Moldovan, care s-a pregatit normal ieri, dupa accidentarea suferita in meciul cu Poli Timisoara, care l-a scos din joc pentru meciul de Cupa cu FC Arges. Jocul de astazi, cu Universitatea, este primul din acest sezon in care Lucescu junior ii are apti pe toti cei cinci atacanti: Buga, Zicu, Mazilu, Ganea si Moldovan. Singurul absent al giulestenilor pentru meciul cu Universitatea este mijlocasul Nicolae Grigore, accidentat de saptamâna trecuta.

Lucescu cunoaste potentialul Stiintei
„Universitatea este o echipa artagoasa“
Alexandru VIRTOSU
Tehnicianul gruparii giulestene, Razvan Lucescu, este constient de faptul ca meciul cu Universitatea va fi foarte greu, chiar daca oltenii evolueaza in Capitala. Antrenorul Rapidului a afirmat ieri ca Stiinta este o echipa in crestere, schimbata in bine dupa venirea lui Stefan Stoica, dovada fiind rezultatele obtinute anterior.
„Oltenii nu sunt inca foarte linistiti, dar, cu siguranta, valoarea echipei si jocul prestat le dau o oarecare certitudine a faptului ca pot termina campionatul pe un loc superior celui ocupat in prezent. Meciul este dificil, pentru ca Universitatea este o echipa artagoasa, mult schimbata in bine de la venirea lui Stefan Stoica, dar noi avem forta sa câstigam acest meci“, a spus Razvan Lucescu.

Jandarmeria ia masuri
Lucian CAZAN
Directia Generala de Jandarmi a Municipiului Bucuresti a decis sa mobilizeze 300 de jandarmi pentru a asigura ordinea la partida Universitatea - Rapid. Acestia vor fi ajutati de zece patrule hipo si zece câini de serviciu. Totodata, reprezentantii Stintei si cei ai Jandarmeriei au stabilit ca suporterii Stiintei sa aiba rezervate patru sectoare (21-24), accesul acestora in curtea Complexului Sportiv „Lia Manoliu“ urmând sa se faca prin b-dul Basarabia, iar in stadion prin portile de acces numerele 9 si 10. Suporterii echipei Rapid vor fi dispusi in Peluza I (sectoarele 9-11). Tribuna I si Peluza a II - a vor fi inchise publicului. Asociatia Suporterilor Olteni a anuntat ca organizeaza deplasarea la meci, punând la dispozitia suporterilor craioveni 12 microbuze a câte 16 locuri. Pretul excursiei este de 32 de lei, plecarea fiind stabilita la ora 14.30, de la McDonald's. Aproximativ 1.500 de fani olteni sunt asteptati sa incurajeze Stiinta astazi, bazându-ne si pe suporterii alb-albastri din Capitala.

Ganea isi aminteste de vremurile bune de la Craiova
„Regret despartirea de Stiinta!“
Ion JIANU
„Ganezul“ recunoaste ca perioada petrecuta sub culorile alb-albastre i-a influentat in bine cariera fotbalistica.
Ioan Viorel Ganea a debutat in Divizia A la FC Brasov in toamna anului 1994, iar la Universitatea Craiova a ajuns in sezonul 1995/1996 gratie „ochiului“ experimentat al antrenorului Sorin Cirtu. A jucat pentru olteni pâna in vara anului 1998, dupa care a avut un diferend cu patronatul clubului de atunci (George Ilinca, presedintele Consiliului de Administratie, Alexandru Boc, presedinte executiv) si nu s-a mai prezentat la meciurile oltenilor in Cupa UEFA Intertoto, astfel incât noul antrenor principal al Universitatii, Ilie Balaci, nu l-a mai avut in lot pentru sezonul urmator, 1998/1999. „Ganezul“ a ajuns la Gloria Bistrita, apoi la Rapid, de unde a luat drumul strainatatii - VfB Stuttgart, Bursaspor, Wolverhampton W. In acest sezon, el a jucat in tur la Dinamo, iar acum este la Rapid.

- Cum vezi acest derbi, Universitatea - Rapid?
- Este un meci foarte greu si in acelasi timp foarte important pentru ambele echipe. Nimic mai mult.
- Ce reprezinta pentru tine Universitatea, la Craiova tu debutând in fotbalul mare, ca sa zicem asa?
- Debutul propriu-zis a fost la Brasov, iar apoi am ajuns la Craiova, adica nu eram totusi un necunoscut când am semnat cu echipa olteana. Am jucat sub culorile alb-albastre ale Universitatii doi ani si jumatate, Craiova are astfel un loc bine stabilit in sufletul meu. Am jucat la o echipa cu traditie, cu nume in fotbalul românesc. Pacat insa ca nu am avut, cu Universitatea rezultatele dorite, dar am avut un rezultat bun personal.
- Adica?
- Toata cariera mea fotbalistica a fost influentata de Universitatea, in sensul unei cresteri a evolutiei mele. Au fost in perioada de la Craiova, cum spuneam, realizari importante in cariera mea.
- Imi amintesc ca ai regretat despartirea de Universitatea...
- Da, asa este, am regretat. Contractul meu se terminase in vara anului 1998, dar, oricum, n-am mai fost dorit la Universitatea si atunci a trebuit sa plec. Daca nu mai esti dorit, ce poti face? Dragostea cu sila nu merge, nu?
- Ce atitudine crezi ca vor avea sâmbata suporterii Universitatii fata de tine?
- Nu cred ca am suparat pe cineva, eu mi-am facut datoria de fotbalist profesionist. Cred ca vor avea o atitudine de fair-paly fata de mine. Repet, nu ar avea motive.
- Regreti episodul Dinamo?
- Nu.


Pro Sport (prosport.ro)

300 de jandarmi prezenti la meci!
PAZA Directia Generala a Jandarmeriei va trimite aproximativ 300 de oameni pentru a asigura masurile de siguranta a partidei Universitatea Craiova - Rapid, de astazi. Altfel, suporterii olteni vor fi dispusi la tribuna a II-a, accesul acestora în curtea complexului sportiv facându-se prin Bdul Basarabia, iar fanii Rapidului vor sta la peluza I, accesul urmând sa se faca prin Bdul Pierre de Coubertin.

I-a retrogradat!
OPTIMIST Fane Stoica este convins ca elevii sai vor face un meci mare în aceasta seara si vor obtine toate cele trei puncte
REMEMBER Antrenorul din Banie, Stefan Stoica, si-a amintit ca în 1989 a trimis Rapidul la matineu printr-o pasa decisiva adresata lui Eugen Neagoe.
Stefan Stoica si-a amintit ca pe 11 iunie 1989 Universitatea Craiova a trimis Rapidul în esalonul secund printr-un gol marcat în minutul 90 de Eugen Neagoe, într-un meci la care actualul tehnician al Stiintei a participat.
In aceasta seara, Fane Stoica este constient ca lucrurile s-au schimbat, iar Rapidul s-a transformat într-una din cele mai valoroase echipe din Liga I, dar, plin de optimism, sustine ca Stiinta are puterea sa câstige. “Din câte îmi amintesc eu, Universitatea Craiova n-a avut niciodata probleme pe teren propriu împotriva Rapidului si, chiar daca jucam de aceasta data în Bucuresti un meci ce este considerat acasa, cred ca avem sanse sa ne impunem. Va asigur ca baietii mei vor lupta 90 de minute pâna la sacrificiu”, a declarat Fane Stoica. Referitor la partida din 1989, Stoica afirma ca Universitatea Craiova avea nevoie de o victorie pentru a prinde UEFA, iar Rapidul retrograda în caz de esec. “Stiu ca am avut multe ocazii, dar mingea nu intra de nicio culoare în poarta. In minutul 90 i-am pasat lui Neagoe la 19 metri, iar «Geana» a sutat cu stângul în poarta giulestenilor. De atunci a ramas si vorba: "Neagoe, Neagoe, ai bagat Rapidu-n B!". Acum e o situatie diferita, au trecut 18 ani, iar eu îmi doresc din tot sufletul sa câstigam. De asemenea, vreau ca publicul craiovean sa se simta ca acasa si sa-i dominam pe rapidisti”, a mai spus Stoica. Altfel, antrenorul principal al Stiintei este finul secundului de la Rapid, Marian Rada, ultimul anuntându-l pe oltean ca giulestenii vor învinge în aceasta seara.
Narcis DREJAN

Lipseste “nasul” din Grant
GHINION Autorul golului din meciul tur cu giulestenii, Lucian Pârvu, nu va evolua diseara.
Mijlocasul Lucian Pârvu era foarte optimist înaintea meciului cu Rapid, sustinând imediat dupa accidentarea de la Pitesti ca va intra si nerefacut.
Numai ca ieri-dimineata medicul Stiintei, Claudiu Stamatescu, l-a anuntat pe fotbalist ca nu are voie sa riste, pentru ca entorsa la glezna stânga nu s-a vindecat, iar o eventuala fortare cu Rapid i-ar putea cauza complicatii. Pârvu s-a aratat extrem de dezamagit când a aflat verdictul si a parasit cantonamentul din Lunca Jiului cu ochii în lacrimi. “Eram sigur ca voi juca împotriva Rapidului si ca voi marca înca o data. Intram si accidentat daca nu ma lasau acasa, dar mi-au zis si nea Fane Stoica, si doctorul ca nu are rost sa fortez. De când m-am accidentat, m-am rugat sa intru pe gazon sâmbata seara (n.r. - diseara), dar n-a fost sa fie. Nu o sa uit niciodata ca am debutat cu gol în Liga I chiar împotriva Rapidului”, a spus Pârvu.
Narcis DREJAN


Editie Speciala de Oltenia (editie.ro)

APEL CĂTRE SUPORTERI
• Fără scandări rasiste din partea oltenilor
Oficialii Universităţii Craiova au făcut din nou un apel către toţi suporterii grupării alb-albastre care vor asista la partida Universitatea - Rapid din această seară.
Aceştia roagă toţi fanii să nu le adreseze rapidiştilor scandări rasiste, manifestări care ar putea avea consecinţe negative asupra Universităţii. Conform noilor reglementări ale FIFA, “dacă un jucător, oficial sau spectator se comportă într-o manieră discriminatorie sau injurioasă şi este identificat ca aparţinând unui club, acestuia i se vor deduce automat trei puncte pentru prima abatere. În cazul celei de-a doua abateri, deducerea automată va fi de şase puncte, iar după o altă abatere ulterioară, echipa va fi retrogradată”.
“Suporterii trebuie să se abţină de la injurii la meciul cu Rapidul, pentru că nu vrem să sufere încă o dată echipa. Şi aşa, noi suntem clubul cel mai suspendat şi mai amendat din prima ligă, şi probabil cei de la comisii aşteaptă un nou motiv pentru a pedepsi din nou Craiova”, au spus oficialii Ştiinţei. (A. I.)

OCUPAŢI CAPITALA!
de Cosmin STAICU
Ştiinţa joacă în oraşul rivalelor sale derbiul cu Rapid, dar aşteaptă o susţinere extremă din partea fanilor
Universitatea a fost la un pas de a avea la dispoziţie întreg lotul pentru meciul cu Rapid, ceea ce ar fi fost o premieră în acest sezon.
Entorsa lui Pârvu l-a ţinut acasă însă pe marcatorul din tur şi în echipa Ştiinţei ar putea apărea trei noutăţi faţă de prima etapă. Stoica şi Velcovici revin după suspendare, iar pentru postul “Căţelului” este un balotaj între Dina, Gârlă şi Baird, ultimul fiind, totuşi, în pole position. Din trei meciuri cu Rapid în sezonul actual, alb-albaştrii nu vor juca niciunul pe “Ion Oblemenco”, iar astă-seară îşi propun să echilibreze palmaresul, după un egal în tur şi o înfrângere în Cupa României. Făcând haz de necaz, poate Ştiinţa a fost suspendată pentru a fi văzută în Bucureşti în toată splendoarea ei. Acolo unde se va afla şi săptămâna viitoare pentru meciul pe care toţi oltenii îl aşteaptă cu sufletul la gură, cu Dinamo. Până atunci, juveţii întâlnesc cea mai în formă echipă a începutului de an, aşa cum a fost catalogată imediat Rapidul după meciurile cu Timişoara şi Argeş. Ciucă şi compania vor avea în faţă şi un jucător în mare formă, Ianis Zicu, nimeni altul decât cel mai bun fotbalist din Liga I, în opinia lui Ştefan Stoica. Însă alb-albaştrii trebuie să aibă antidot pentru oricare dintre cele cinci opţiuni de atac ale lui Lucescu junior, care şi-a permis să renunţe la Griffiths şi Burdujan în iarna aceasta. Avem şi noi alte două variante de gol, “siamezii” Njock şi Wobay, primul fiind o mai veche cunoştinţă a rapidiştilor, iar leonezul a impresionat încă de la debut pe toată lumea. În ciuda problemelor provocate de această situaţie inedită, de a juca acasă în Bucureşti, pe “Lia Manoliu” se anunţă un număr însemnat de suporteri ai Ştiinţei, care să aplaude prima victorie de anul acesta a alb-albaştrilor într-un meci oficial.

E RÂNDUL NOSTRU!
de Răzvan PURCEA
• Căpitanul Universităţii, Dorel Stoica, revine astăzi în teren după o etapă de suspendare şi pariază pe înfrângerea Rapidului
Dorel Stoica: "Acum va fi sigur 1 solist. Cred că avem şi forţa şi suntem motivaţi"

Reporter: Dorele, mai sunt câteva ore până la partidă, cum crezi că va fi?
Dorel Stoica: Este un meci ca oricare altul, în care noi trebuie să dăm totul pentru a lua punctele. Asta suntem învăţaţi să facem la fiecare dispută şi asta vom face şi împotriva Rapidului.
Cum ţi se pare echipa lui Lucescu jr.?
După cum aţi văzut, au o formaţie bună. Va fi un meci dificil, dar trebuie câştigat. Îmi pare rău că nu evoluăm aici pe stadionul nostru, să fi fost şi publicul în număr mare cu noi şi să le demonstrăm că, atunci când avem alături şi al 12-lea jucător, nimic nu ne mai poate sta în cale.
Este un impediment faptul că jucăm un meci acasă în capitală?
Normal, este un minus pentru noi faptul că nu disputăm în Craiova acest meci deosebit de important, dar trebuie să jucăm oriunde ar fi, pe orice stadion, în orice oraş, doar suntem Universitatea şi trebuie să ne apărăm blazonul.
După un egal şi o înfrângere în două partide cu Rapid, urmează şi o victorie a Universităţii?
Acum va fi sigur 1 solist, trebuie să câştigăm cu orice preţ acest meci. Cred că avem şi forţa şi suntem motivaţi pentru a nu pierde puncte în această confruntare. Noi suntem olteni, iar ambiţia noastră va fi, cu siguranţă, mai mare decât a lor. Acest lucru poate fi un plus pentru noi în partida cu giuleştenii.
Pentru tine este primul meci în acest an…
Da, este primul, dar am văzut că băieţii s-au descurcat foarte bine şi fără mine în disputa de la Piteşti. Acum, că voi reveni în teren, sper să demonstrez că merit să joc

Craiova e arţăgoasă
de Adrian IOSUB
• Tehnicianul Rapidului, Răzvan Lucescu, se aşteaptă la o replică viguroasă din partea Universităţii
Antrenorul giuleştenilor, Răzvan Lucescu, a vorbit ieri despre meciul cu Universitatea, afirmând că gruparea alb-albastră este într-o creştere evidentă faţă de turul campionatului.
“Preşedintele Mititelu, prin atitudinea sa, a creat o emulaţie deosebită şi asta se pare că îi ajută pe jucători. Oltenii nu sunt încă foarte liniştiţi, dar, cu siguranţă, valoarea echipei şi jocul prestat le dau o oarecare certitudine a faptului că pot termina campionatul pe un loc superior celui ocupat în prezent. Craiovenii sunt mai buni decât ultima dată când am jucat cu ei, dar şi noi suntem mai inspiraţi”, a spus Lucescu junior.

"Universitatea s-a schimbat"
Deşi nu se teme de Ştiinţa, acesta se aşteaptă să aibă parte de o partidă grea în această seară: “Meciul este unul dificil, pentru că Universitatea este o echipă arţăgoasă, mult schimbată în bine de la venirea lui Ştefan Stoica, dar noi avem forţa să câştigăm această partidă.”
Altfel, cu toate că aveau programat ultimul antrenament înainte de confruntarea cu Universitatea pe stadionul “Naţional”, rapidiştii s-au răzgândit, aceştia pregătindu-se ieri seară, cu începere de la ora 20, la baza “Pro Rapid”.

Baronul voia să joace în Giuleşti
Gabriel Velcovici spune că, atâta timp cât confruntarea este programată în capitală, putea să se desfăşoare şi pe terenul Rapidului, fiindcă nu este o diferenţă prea mare, iar în astfel de partide contează prea puţin. “Este ciudat să jucăm în Bucureşti un meci care ar trebui să fie acasă pentru noi, dar eu cred că vom face un joc bun. Decât să jucăm pe Lia Manoliu, cred că mai bine era în Giuleşti şi o făceam la fel de bine ca şi când am fi evoluat în Craiova”, a declarat mijlocaşul Universităţii. Acesta a afirmat că Rapidul a reuşit cu noroc să smulgă un egal alb-albaştrilor în tur, dar de această dată va fi altfel. “În tur au avut noroc, fiindcă puteam conduce cu 3-0 la pauză şi nu s-ar fi mirat nimeni. În schimb, în cupă i-am prins în cea mai bună formă a lor, acum însă va fi altceva. Mergem la Bucureşti să luptăm pentru cele trei puncte şi eu cred că avem şi forţa să le luăm. Este o diferenţă între echipa din tur a Universităţii şi cea de acum. Atunci eram la început, acum sper să facem un meci mult mai bun şi să aducem o nouă victorie”, a declarat Velcovici. (R. P.)

Mitchell: "A Must Win Match!"
de Răzvan PURCEA
• Fundaşul Universităţii este optimist în vederea confruntării cu Rapid şi spune că partida este una care «trebuie câştigată»
Australianul Josh Mitchell nu concepe un rezultat negativ în partida de astă-seară de pe “Lia Manoliu”. Încrezător în şansele Universităţii, cangurul spune că, indiferent de locul unde se dispută partida, atâta timp cât este una considerată a se juca acasă, este absolut necesară o victorie.

"Meci dificil"
“Este un meci care trebuie câştigat şi o să-l câştigăm. Pentru că nu contează dacă jucăm împotriva Rapidului sau a oricărei alte echipe. E adevărat că va fi un meci dificil pentru noi, dar dacă vom învinge vom fi şi mai mândri de noi. Nu mai contează unde jucăm, probabil vor avea mai mulţi fani pentru că evoluăm în oraşul lor. Dar ce ar mai putea fi de făcut într-o asemenea situaţie? Sper să fie o victorie pentru noi, deoarece, indiferent de faptul că jucăm în Bucureşti, este un meci acasă pentru noi, iar în partidele de pe teren propriu trebuie neapărat să câştigăm, deci vom face tot posibilul pentru a lua toate punctele”, a conchis Mitchell.

Universitatea merge la FIFA şi UEFA
• Oficialii grupării alb-albastre au susţinut ieri o conferinţă de presă privind litigiul cu Jiul Petroşani
150.000 de dolari trebuie să primească clubul din Bănie de la Jiul Petroşani
Conducătorii Ştiinţei au susţinut ieri, la Bucureşti, o conferinţă de presă în care au demascat intervenţiile necurate şi interesele care au planat în jurul litigiului dintre Universitatea şi Jiul Petroşani privind suma de 150.000 de dolari pe care hunedorenii trebuie să o achite clubului oltean în contul transferului jucătorului Alexandru Bădoiu.
Preşedintele Gheorghiţă Geolgău, directorul executiv Ovidiu Costeşin şi vicepreşedintele Silvian Cristescu au prezentat filmul deciziei aberante date de Comisia pentru Statutul Jucătorului în acest caz. Oficialii Ştiinţei i-au acuzat pe Dumitru Dragomir şi pe Ion Turculeanu, preşedintele Curţii de Arbitraj pentru Fotbal, de faptul că au intervenit pentru Jiul, cu toate că actele dau dreptate Universităţii. În urmă cu două săptămâni, gruparea din Bănie a obţinut o nouă decizie favorabilă în acest litigiu. După numai o zi însă, patronul Jiului, Alin Simota, a afirmat că a fost sfătuit de Dumitru Dragomir cum să procedeze astfel încât echipa sa să fie programată în campionat, pentru ca peste alte 24 de ore, oficialii Ştiinţei să afle din presă că hotărârea a fost schimbată.

Decizie dictată prin telefon
Imediat după ce Simota a vorbit cu Dragomir, membrii Comisiei pentru Statutul Jucătorului au fost forţaţi să schimbe verdictul, noua decizie fiind dictată telefonic secretarei, care a dactilografiat şi a parafat noua hotărâre, permiţând astfel Jiului să poată juca în Liga I.
“Membrii Comisiei pentru Statutul Jucătorului sunt şi ei ruşinaţi de ceea ce sunt puşi să facă. Turculeanu a fost pus acolo ca să rezolve anumite probleme. E bătaie mare între Ligă şi FRF la comisii, fiecare dă vina pe celălalt. Turculeanu judecă la FRF, dar în viaţa de zi cu zi este avocat şi i-a apărat pe cei de la Joma în procesul cu Universitatea”, a declarat directorul executiv al Universităţii, Ovidiu Costeşin. Acesta a mai afirmat că, pentru a-şi găsi dreptatea, Universitatea va depune memorii la FIFA, UEFA, Tribunalul Internaţional Sportiv şi la Parlamentul European şi va cere, de asemenea, Parchetului să se sesizeze în acest caz. De altfel, Ştiinţa va cere FRF despăgubiri pentru nedreptăţile care i-au fost făcute.
“Facem memorii la toate instituţiile abilitate, pentru că nu se poate să fim bătaia de joc a unor grupuri de interese. Vom cere despăgubiri Federaţiei şi vom cere Parchetului să se implice, fiindcă sunt lucruri necurate la comisiile acestea”, a menţionat Costeşin. (A. I.)

Ovidiu Costeşin, Directorul Executiv al Universităţii: "Facem memorii la toate instituţiile abilitate, pentru că nu se poate să fim bătaia de joc a unor grupuri de interese. Vom cere despăgubiri Federaţiei şi vom cere Parchetului să se implice, fiindcă sunt lucruri necurate la comisiile acestea".

ŞTIRI UNIVERSITATEA

Tot lotul, valid
Spre deosebire de Fane Stoica, tehnicianul Universităţii fiind nevoit să se descurce fără Lucian Pârvu, Răzvan Lucescu nu se confruntă cu astfel de probleme. Antrenorul Rapidului are la dispoziţie întreg lotul pentru meciul cu Ştiinţa, singurul incert din tabăra giuleşteană fiind Nicolae Grigore. (A. I.)

40.000 de dolari primă
Preşedintele Consiliului Director al Universităţii, Adrian Mititelu, a anunţat prima pe care o vor primi jucătorii Ştiinţei în cazul unei victorii în faţa Rapidului. Alb-albaştri vor încasa 40.000 de dolari pentru un succes în faţa giuleştenilor, prima fiind suplimentată special pentru acest meci. (A. I.)

Un ultim antrenament pe Naţional
Aflaţi încă de joi la Bucureşti, jucătorii Universităţii s-au antrenat ieri din nou pe stadionul “Naţional”, pentru a se putea obişnui cu suprafaţa de joc. Ultima şedinţă înaintea jocului cu Rapid s-a desfăşurat cu începere de la ora 17. Joi, alb-albaştrii s-au pregătit tot pe arena din complexul “Lia Manoliu”, în nocturnă. (A. I.)

VOCEA CITITORULUI
• Intră pe forumul Sport de pe www.editie.ro sau trimite un mail la sport@editie.ro şi spune-ţi părerea despre orice eveniment din sportul românesc.

Macho: "Să nu vindeţi niciun bilet în Bucureşti. Îmi pare rău pentru suporterii din capitală ai Universităţii, pentru că sunt destui, dar e păcat să riscăm o nouă suspendare pentru o mie de oameni care şi-ar fi cumpărat bilet de acolo. Dacă se infiltrează rapidiştii iese un nou scandal, ne suspendă din nou şi noi, suporterii din Craiova, iar trebuie să mergem pe nu ştiu unde să ne vedem echipa favorită. Mulţi dintre cei care ţin cu Universitatea din Bucureşti au rude sau prieteni în Craiova şi le-ar putea lua ei tichete din Bănie. Sper că oficialii clubului au cerut o grămadă de jandarmi la acest meci. Poate ar trebui angajată şi o firmă de pază să aibă grijă de tot ce se întâmplă pe acolo. Am ajuns să ne fie mai frică de incidente şi să ne gândim mai mult cum să le evităm decât la meciul în sine, cu toate că acela este singurul care contează. Dar asta este ţara în care trăim. Este ţara în care jandarmeria este plătită să asigure paza, dar cu toate astea plătesc tot cluburile. Trebuie luată o măsură în acest mod. Nu înţeleg de ce este obligatoriu să aducă cluburile jandarmi la stadion, pentru că pe ei îi doare undeva dacă intră suporterii sau nu cu petarde. Ăia oricum îşi iau banii. Ia să renunţe la jandarmi şi să angajeze o firmă de pază şi în contract să scrie că, dacă se aruncă cu vreo petardă, este trasă la răspundere acea firmă de pază. Să vezi atunci controale, nene! Nu mai intră nimeni cu nimic, pentru că nimeni nu are chef să piardă bani. Asta ar fi singura soluţie viabilă, altfel nu se mai poate.”

Mircea Barbu: “Sunt convins că putem să batem Rapidul, dar tot îmi e frică de atacanţii lor. Au nişte atacanţi foarte periculoşi, iar Mitchell şi Ciucă ar trebui să aibă mare grijă, mai ales cu boşorogii ăia doi, Moldovan şi Ganea. L-am văzut şi la Craiova pe Moldovan cum a ştiut să scoată penaltiul ăla, are mare experienţă. Sper să aibă şi fundaşii lor probleme mari de tot cu Wobay şi Njock.”
Cotidianul Ediţie Specială nu îşi asumă responsabilitatea pentru conţinutul mesajelor.


Gazeta Sporturilor (gsp.ro)

Sperietoarea
Radu Oprişan, Remus Răureanu
Oltenii nu scapă de ceea ce s-au temut: Ganea va fi titular prima dată în 2007 chiar împotriva Ştiinţei. "Rar se întîmplă ca un fotbalist să marcheze de patru ori într-un meci! Acum îi vom acorda o atenţie specială lui Ganea şi trebuie să-l oprim, cu orice preţ", spun jucătorii Craiovei înaintea meciului cu Rapid. Oltenii au motive să se teamă de "Ganez": acum cinci luni, fostul internaţional juca pentru Dinamo şi a marcat, chiar pe "Ion Oblemenco", de patru ori împotriva Universităţii.
Coincidenţa face ca Ionel Ganea să redebuteze ca titular la Rapid tocmai contra echipei lui Mititelu. Vîrful e refăcut după întinderea musculară pe care a suferit-o acum o săptămînă şi va fi inclus, pentru prima dată de la reluarea sezonului, în formaţia de start, alături de Zicu şi de Mazilu. Miercuri, cu FC Argeş, Răzvan Lucescu avea de gînd să-l menajeze pe Ganea, dar, pentru că giuleştenii nu izbuteau să înscrie, l-a introdus în teren în minutul 65. Alb-vişiniii au cîştigat cu 2-0, iar atacantul de 33 de ani a marcat golul al doilea.

"Tari cu Stoica"
Răzvan Lucescu crede că Ştiinţa e o echipă incomodă cu Ştefan Stoica pe bancă: "Oltenii sînt arţăgoşi, înlocuirea antrenorului i-a schimbat în bine. Vom avea un meci greu cu ei, pentru că nici nu sînt încă într-o situaţie liniştită în campionat". Stoica, antrenorul Craiovei, e naşul lui Marian Rada, "secundul" Rapidului. "Duminică îl aştept pe Fane cu plocon", a glumit Rada.

3.000 de olteni
Universitatea nu organizează deplasarea suporterilor la Bucureşti pentru meciul cu Rapid. Cu toate acestea, circa 1.500 de craioveni vor pleca azi, în jurul prînzului, spre Capitală, cu 15 autocare închiriate, cu trenul şi cu maşinile personale. Se preconizează că la ora meciului în tribune vor fi aproximativ 3.000 de fani ai Ştiinţei, jumătate dintre aceştia fiind din Bucureşti. (Marius Chiţu)

20 RON, biletul pentru rapidişti
Fanii echipei lui Răzvan Lucescu îşi pot cumpăra bilete pentru partida cu Craiova de la stadionul Giuleşti, preţul unui tichet fiind de 20 RON. Rapidiştii vor ocupa peluza I a stadionului Naţional. Deşi antrenamentul oficial era programat pe "Lia Manoliu", Maftei şi colegii lui s-au pregătit aseară tot la Pro Rapid.
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Scrie răspuns