Accesul Interzis

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Accesul Interzis

Mesaj de JustME » 14 Sep 2007, 10:22

ESO

Singuri cu UTA
de Adrian IOSUB


Comisia de disciplină a sancţionat ieri Universitatea pentru comportamentul fanilor săi în Giuleşti

Membrii comisiei au luat această hotărâre după ce au vizionat înregistrarea confruntării dintre Rapid şi Universitatea şi au studiat raportul observatorului, acesta notând că susţinătorii Ştiinţei s-au bătut între ei, dar şi cu forţele de ordine. Aceasta nu este însă singura sancţiune primită ieri, clubul fiind şi amendat, cu 200 de milioane de lei vechi.
“Sperăm ca suporterii să înţeleagă odată pentru totdeauna şi să se potolească, pentru că în viitor riscăm să primim chiar mai multe etape de suspendare, având în vedere că acum suntem consideraţi recidivişti”, a declarat secretarul general al Universităţii, Ovidiu Costeşin, prezent la Comisia de Disciplină. Aceeaşi pedeapsă a primit-o şi clubul Rapid.


Numai succese

Faptul că vor trebui să evolueze o partidă fără spectatori nu este ceva nou pentru Ovidiu Stângă şi mulţi dintre alb-albaştri.
Universitatea a fost obligată şi în sezonul petrecut în Liga a II-a să desfăşoare trei meciuri de pe teren propriu fără spectatori, cu Juventus Bucureşti, Dacia Mioveni şi CS Otopeni. Ştiinţa a învins în toate aceste jocuri, 2-0 cu Juventus şi 1-0 cu Dacia Mioveni şi CS Otopeni.
De asemenea, şi ultima confruntare pe care gruparea din Bănie a disputat-o fără spectatori, cea de la Timişoara, cu Poli, din sezonul trecut, a fost câştigată cu scorul de 5-1.


A doua sancţiune

Universitatea este la a doua pedeapsă primită în decurs de doar şase etape. Prima dintre ele a fost dictată de Comisia de Disciplină din cauza scandărilor galeriei la adresa lui Mircea Sandu şi a lui Dumitru Dragomir. De asemenea, amenzile date Ştiinţei, numai în acest sezon, au ajuns la suma de 300 de milioane de lei vechi. (A. I.)
Se ia atitudine!
Ca urmare a suspendării primite după comportamentul suporterilor craioveni în Giuleşti, conducerea Universităţii a decis să pună piciorul în prag. Astfel, secretarul general al clubului, Ovidiu Costeşin, a făcut apel la fani să aibă o atitudine civilizată pe stadion, pentru a nu risca pedepse severe, şi a anunţat că nu vor mai exista reciprocităţi: “De acum înainte nu vom mai face reciprocităţi, pentru a nu risca să fim penalizaţi din nou din cauza spectatorilor.” Totodată, Costeşin a recunoscut că în meciurile viitoare ar putea creşte preţul biletelor. (F. D.)



«Vreau trei puncte, indiferent de prestaţie!»
de Mario MORCOV


• La ceas aniversar, Ilie Balaci este convins de revenirea echipei pregătite de Ovidiu Stângă

Managerul general al Universităţii, Ilie Balaci, a împlinit ieri 51 de ani. Chiar şi aşa, până la prânz el a muncit şi a primit telefonic urările cuvenite.
La ora 13 a luat parte la conferinţa de presă. “O victorie cadou sâmbătă? Este prea târziu. Trei puncte cu UTA nu vor fi pentru mine, ci jucătorii trebuie să-şi facă lor acest dar, cât şi lumii întregi, care îi susţine. Dacă va fi altfel, se va intra rău în degringoladă”, a menţionat el. Chiar şi aşa, Balaci are speranţe pentru această dispută: “Jucătorii nu au voie să se plângă de oboseală fizică sau psihică, fiindcă sunt tineri. Trec printr-o perioadă mai nefastă, dar ei au dus la ea şi tot ei trebuie să scoată echipa din situaţia creată. Oricum, până acum nu au evoluat chiar aşa de rău. La Rapid, de exemplu, puteam scoate un egal. Cu UTA trebuie să refacă terenul pierdut!” În ceea ce priveşte adversarul, Balaci a comentat: “Este o echipă ce trebuie respectată, de fapt ca toţi adversarii pe care îi întâlnim. Dacă respecţi adversarul, înseamnă că te respecţi pe tine. Cu arădenii, copiii noştri trebuie să se dea peste cap pentru un succes. Personal, îmi doresc aceste trei puncte şi, chiar dacă ideal ar fi în urma unei prestaţii foarte bune, m-aş mulţumi cu victorie, dar un joc mai puţin strălucit. Cu trei puncte altfel priveşti viitorul! Deşi nu sunt îndeajuns două săptămâni pentru a face mult, tragem speranţe la cele trei puncte, apoi măcar un punct la meciul ce urmează şi tot aşa. Dacă eram deştepţi, puteam avea acum o zestre mai bogată. Totul a plecat de la Iaşi, când la 1-1 am grăbit jocul, în loc să gestionăm cum trebuie momentul.”

«Să fim noi pe primul loc şi fără jucători la naţională»
Ilie Balaci a vorbit şi despre faptul că niciun fotbalist al Ştiinţei nu a fost convocat la reprezentativa ţării noastre: “Nu mă doare că niciun jucător nu a fost prezent la naţională, ci situaţia din clasament. Aş dori ca Universitatea să fie pe primul loc şi să nu avem niciun fotbalist la prima selecţionata. Nu pe mine trebuie să mă deranjeze acest aspect, ci pe jucători şi vă spun că îi doare. Când jucam eu, colegii mei sufereau că nu sunt chemaţi, deşi echipa era pe primele locuri. Oricum, mi-aş fi dorit ca, înainte de partida cu Benfica, să nu fi fost chemat niciun craiovean la naţională.”



«Am făcut 31 de ani, nu 51!»

Vizavi de numărul anilor pe care i-a împlinit, Ilie Balaci a glumit: “Dar ce aţi văzut voi actele mele de identitate, de ziceţi că am atâţia ani? Nu am 51, ci 31! Aş evolua cu UTA, dar, şi dacă doreşte antrenorul să mă bage pe teren, nu aş putea, deoarece nu sunt legitimat.”
Născut pe 8 septembrie, dar înregistrat în acte pe 13, Balaci a spus: “Dacă aş fi impertinent, v-aş trimite după bunicul meu, ca să aflaţi, pentru că nici eu nu ştiu de ce a întârziat!”


Ovidiu Stângă: «Va fi o partida specială»
de Mario MORCOV


• Principalul Universităţii spune că va folosi o tactică ofensivă, pentru că formaţia are nevoie de toate punctele

Ovidiu Stângă a vorbit ieri, într-o conferinţă de presă, despre meciul alb-albaştrilor cu UTA: “Este o partidă specială pentru noi, nu una normală, ţinând cont de rezultatele înregistrate în ultima perioadă. Un meci pe care trebuie să-l câştigăm. Nu avem probleme de efectiv, doar Dănănae este suspendat.” Tehnicianul craiovenilor a anunţat unele înlocuiri: “Vor fi schimbări în echipă. Am avut două săptămâni la dispoziţie, băieţii au încercat ce le-am cerut. În plus, jucăm acasă şi o vom face mai ofensiv.” Stângă a anunţat că elevii săi au trecut peste oboseala resimţită în acest debut de sezon. “Cred că s-a trecut peste oboseala fizică şi psihică acumulată de jucători, stări ce au condus la rezultatele anterioare. Mai este presiune, dar e normală, pentru că au trecut etapele şi nu s-au luat puncte”, a precizat Stângă. Pentru antrenorul alb-albaştrilor, disputa cu UTA este a doua din mandatul secund, dar prima ţinând cont că la partida cu Rapid nu a avut la dispoziţie decât două zile: “Este şi pentru mine un început, deoarece pot să mă bazez pe munca din cele două săptămâni, când am încercat să-i mobilizez, să le spun jucătorilor ce doresc şi ce nu vreau, şi anume să jucăm la întâmplare.” În ceea ce priveşte atmosfera din lot, antrenorul Universităţii a precizat că este una bună: “Să nu vă aşteptaţi să fie una de bucurie, ci una profesionistă, ce aşteaptă o victorie cât mai curând.” Ca încheiere, Stângă a anunţat obiectivul confruntării cu UTA: “Victorie în urma unui joc bun! Pentru a o obţine trebuie să dominăm mintal adversarul. Dacă vom face acest lucru, nu avem cum să nu câştigăm. Trebuie să fim lucizi pe toată durata meciului şi, în acest caz, nu avem cum să pierdem.”



Jucătorii nu sunt afectaţi de sindromul Solomon

Antrenorul Universităţii susţine că fotbaliştii nu resimt deloc cele întâmplate săptămâna aceasta între primarul Solomon şi clubul oltean: “Jucătorii sunt plătiţi să joace, nu să fie analişti la ce se spune sau se scrie. Treaba lor este să se antreneze şi să câştige când intră pe teren.” Despre bucuria lui Solomon atunci când alb-albaştrii pierd, Stângă a declarat că nu poate înţelege acest comportament: “Sincer nu mă aşteptam la aşa ceva din partea primarului. Asemenea reacţie trebuie explicată public, pentru că nu este la locul ei!”


«Antonie Solomon va câştiga mandat la DIICOT»
Patronul Universităţii, Adrian Mititelu, a dorit să puncteze câteva aspecte vizavi de cele spuse miercuri de primarul Craiovei, Antonie Solomon: “Am acte doveditoare care certifică faptul că Ştiinţa este a mea. Atât sigla, cât şi palmaresul! Ceea ce a spus Solomon este o fumigenă, aflată într-o cădere colosală. În ce mă priveşte pe mine şi Universitatea, sunt neadevăruri, însă Solomon va pierde sigla primăriei. Va câştiga probabil un alt mandat, dar de 29 de zile de la DIICOT!”


Azi se trage Cupa
Universitatea îşi va afla astăzi adversara din şaisprezecimile Cupei României, tragerea la sorţi urmând a avea loc cu începere de la ora 13.30, la Casa Fotbalului. În urne se vor afla cele 18 formaţii din prima ligă, alături de cele 14 echipe câştigătoare din faza a V-a. Tragerea la sorţi va fi transmisă în direct de Antena 3. Meciurile din şaisprezecimi se vor disputa miercuri, 26 septembrie. (A. I.)



UTA stă la «Hanul Craioviţa»

După cantonamentul din Serbia, UTA ajunge astăzi la Craiova, via Herculane. Delegaţia arădeană se va caza la hotelul de două stele din Bănie “Hanul Craioviţa”. S-a vehiculat ideea că Lăcătuş trebuie să obţină măcar trei puncte din următoarele meciuri, altfel ar urma să fie pusă în discuţie demiterea sa. “Nici vorbă de aşa ceva! Lăcătuş are în continuare sprijinul nostru. Nu se pune problema demiterii sale. Să fim serioşi, nu există niciun ultimatum”, a afirmat Nicolae Bara, unul dintre finanţatorii grupării arădene. E de aşteptat ca “Fiara” să facă modificări faţă de ultima dispută, cea cu Poli Timişoara, pierdută la Arad. Sigur vor lipsi Huţan şi Edson, iar semne de întrebare există la Bălan, Chiriţă şi Simao, cei care au greşit în confruntarea cu Poli Timişoara. În plus, în jurul lui Chiriţă a existat un întreg scandal, iar Simao pare cel mai afectat de accidentare şi ar putea fi înlocuit cu Văsâie. (C. S.)

Călăreţii fără cap
de Razvan PURCEA


• Olăroiu, Răducioiu şi Solomon au devenit, de câteva zile, cavalerii răzbunători ai fotbalului apocaliptic al secolului XXI


Niciunul dintre ei nu a mai călărit vreodată limba română atât de urât cum au făcut-o zilele trecute. Niciunul dintre ei nu a mai lovit atât de laş prin cuvinte cum au reuşit de curând. Săptămâna care stă să se încheie este pentru fiecare dintre ei apogeul, fiindcă au izbutit să scandalizeze o ţară întreagă. Culmea e că nu li se impută faptul că s-au slobozit la gură, ci li se reproşează maniera în care au făcut-o, motivele pentru care au făcut-o şi lipsa de respect în respectivele cazuri. Olăroiu a avut curajul să sară la gâtul celor cu care până nu de mult se pupa în bot abia când a părăsit acest continent. Şi nici din poziţia cu capul în nisip, ca struţul, nu a omis să-i transmită lui Becali câteva săruturi franţuzeşti. În dos. Răducioiu, fiindcă se crede prieten cu Borcea, spune că nu înţelege nimic din ceea ce se întâmplă la Dinamo şi nu îi dă mai mult de două luni în Groapă lui Zenga. Urât din partea lui, deşi nu contează ceea ce crede Răducioiu. Dar atacul asupra unui om care nu a apucat deocamdată să-şi odihnească jeanşii pe banca tehnică la un meci de fotbal oficial pare a fi venit din partea unuia care nu are nicio legătură cu sportul, nu din partea unui fost fotbalist. E adevărat că Răducioiu a rămas în istorie cu celebra frază “Io ho dimenticato vorbire în română”, dar totuşi ne întrebăm ce rost mai are acum, când este deja prea târziu? Solomon nu călăreşte în rând cu ceilalţi doi. El este în galop, cu câteva mile înaintea celorlalţi. Călăreşte calul cel mare al Craiovei şi de acolo, din şa, crede că el însuşi e incredibil de mare, iar cei din jurul său sunt incredibil de mici. Ironia este că toţi trei consideră că lupta lor este onorabilă, un fel de război cu morile de vânt, în timp ce noi îi vedem doar ca pe nişte năluci. Fără cap.


GDS

Universitatea, sancţionată din nou de Comisia de Disciplină
Fără spectatori cu UTA!
Sport - Lucian CAZAN, Marian APIPIE


Pentru incidentele din Giuleşti dintre suporterii Ştiinţei şi jandarmi, gruparea din Bănie nu va avea publicul aproape la un meci foarte important.


Comisia de Disciplină din cadrul FRF a sancţionat ieri Universitatea Craiova şi Rapid cu organizarea următoarei partide de pe teren propriu, cu UTA (etapa a 7-a), respectiv Gloria Buzău (etapa a 8-a), cu porţile închise. Respectiva instanţă a hotărât ca în afara disputării acestor meciuri fără spectatori cele două cluburi să plătească fiecare şi o amendă de 200 de milioane de lei vechi. Această sancţiune pecuniară nu este prima pentru gruparea din Bănie în actuala ediţie de campionat. Universitatea a mai fost amendată pentru scandările galeriei la meciurile cu Poli Iaşi şi Pandurii cu 100 de milioane de lei vechi.
„Sperăm ca fanii să înţeleagă că trebuie să-şi schimbe comportamentul. Am transmis de zeci de ori acest mesaj, dar acum e momentul să conştientizeze că trebuie să se schimbe unele lucruri. Este anormal să ne facem singuri rău şi în viitor riscăm pedepse şi mai drastice“, a declarat ieri, pe site-ul clubului Universitatea, secretarul general al Ştiinţei, Ovidiu Costeşin. În aceste zile, oficialii echipei din Bănie nu au scos la vânzare biletele pentru meciul cu UTA Arad, existând semnale că gruparea alb-albastră va fi sancţionată.


Stîngă joacă ofensiv

Lipsa celui de-al doisprezecelea jucător al echipei va face mai dificilă misiunea alb-albaştrilor în confruntarea cu „Bătrâna Doamnă“. Ovidiu Stîngă se va afla mâine, pe stadionul „Ion Oblemenco“ pentru prima oară de la revenirea în funcţia de antrenor principal al Universităţii. „Olandezul“ a avut două săptămâni la dispoziţie să pregătească meciul cu UTA şi anunţă că elevii săi sunt gata de luptă, dorind să obţină primul său succes din Liga I în calitate doar de antrenor. „Sper ca echipa să mă ajute. Nu trebuie să domine jocul, ci să-şi domine mental adversarul. Doar atunci vin şi rezultatele. La fotbal, dacă nu eşti lucid pe toată durata partidei, pierzi, indiferent de adversar“, a precizat Stîngă.
Acesta a anunţat că echipa va practica un joc ofensiv în faţa arădenilor, pentru că doar aşa poate să marcheze. „Meciul cu UTA este special, nu unul oarecare de campionat. Avem nevoie de un joc bun şi de cele trei puncte. O să fac câteva schimbări în primul unsprezece. Deja suntem de două săptămâni împreună, băieţii au început să înţeleagă ceea ce le cer, trebuie să jucăm ofensiv şi să marcăm. Nu ar trebui să se mai plângă acum de starea de oboseala sau de starea psihică. Presiunea este mare, dar e normal pentru că au trecut atâtea etape şi nu am mai câştigat. Acum mă pot baza pe ceea ce le cer jucătorilor“, a mai spus Stîngă, care are tot lotul valid, cu o singură excepţie, Dănănae (suspendat).


UTA trebuie respectată


Şi Ilie Balaci, managerul general al Ştiinţei, este conştient de importanţa obţinerii celor trei puncte în partida cu UTA. „Avem nevoie de aceste puncte, altfel începem să intrăm în degringoladă. Craiova nu a jucat rău până acum, chiar şi la Rapid putea scoate un rezultat bun. Jucătorii sunt tineri, nu trebuie să se vaite de oboseală. Este adevărat că nu trec printr-o perioadă fastă. Sunt marcaţi de ultimele rezultate. Dar ei au adus echipa în situaţia asta, ei trebuie să o scoată“, a spus Balaci.
„Prinţul“ a mai precizat că arădenii trebuie respectaţi, ca orice adversar, de altfel, dar interesul Universităţii este să obţină cât mai multe puncte. „Dacă îţi respecţi adversarul, te respecţi pe tine. Aceşti copii, cum ne place să le spunem, trebuie să se dea însă peste cap sâmbătă şi să obţină victoria, indiferent cum vor juca. Ideal ar fi să facem un meci frumos, dar acum importante sunt cele trei puncte. Dacă eram puţin mai deştepţi, acum aveam mai multe puncte. Totul a început de la acel meci de la Iaşi, când nu am ştiut să păstrăm rezultatul de 1-1. Dar sunt convins că sâmbătă vom face un meci mai bun decât cel cu Farul, iar dacă reuşim şi acelaşi rezultat, cu atât mai bine“, a încheiat Balaci.
Managerul Universităţii a împlinit ieri 51 de ani, dar a glumit spunând că abia a făcut 31 de ani şi că poate intra în teren dacă antrenorul decide. „Nu ştiu dacă mă bagă antrenorul, să-l întrebăm“, a afirmat Balaci, care apoi şi-a amintit şi de ce nu poate juca: „Nu sunt legitimat“


Balaci, admirator al lui Johan Cruyff
Sport - Marian APIPIE


Faptul că jucătorii Ştiinţei nu mai intră în vizorul selecţionerului echipei naţionale nu este un motiv de îngrijorare pentru diriguitorii grupării din Bănie. Managerul general al clubului, Ilie Balaci, a precizat că nu conducerea ar trebui să fie supărată de acest lucru, ci jucătorii.
„Pe noi ne doare doar de situaţia din clasament, pe jucători ar trebui să-i doară că nu sunt la echipa naţională. Eu am prins şi perioade mai slabe cu Craiova, dar niciodată nu am fost mai jos de locul trei. Iar când nu eram convocaţi la naţională, pe noi ne durea, nu pe Stroe. Dacă ar fi fost după el, înainte de meciul retur cu Benfica, ar fi fost ideal să nu fie nici unul dintre noi la naţională“, a spus Balaci.
Întrebat dacă Mutu este ca jucător peste Dobrin, aşa cum a afirmat Mircea Lucescu, „Prinţul“ a evitat să facă o catalogare. „Mutu a ajuns la o maturitate extraordinară, poate câştiga singur un meci, dar nu pot spune dacă este sau nu mai bun ca unul sau altul. Fiecare are părerea lui. Eu am evoluat şi împotriva lui Maradona şi a lui Platini, doar pe Pele nu l-am prins pentru că în ’73, când am jucat cu Brazilia, era accidentat. Mulţi spun de Maradona că a fost cel mai bun, eu zic că Johan Cruyff“, a afirmat Balaci.


PROSPORT

ACCESUL INTERZIS!

UNIV. CRAIOVA Comisia de Disciplina a decis ieri ca partida de mâine seara, cu UTA, sa se dispute fara spectatori.

Pentru incidentele de la meciul cu Rapid, din Giulesti, când mai multi suporteri olteni s-au batut între ei, Comisia de Disciplina a LPF a hotarât ieri ca urmatorul meci al Stiintei de pe teren propriu, de sâmbata, cu UTA, sa se dispute cu portile închise.


Pe lânga o etapa de suspendare, gruparea craioveana a primit si o amenda de 20.000RON. Asadar, jocul de mâine dintre Universitatea Craiova si UTA, de la ora 18:45, se va disputa fara spectatori. Stiind ca risca suspendarea, conducerea echipei nici nu a scos la vânzare bilete pentru jocul cu "Batrâna Doamna", managerul clubului, Ilie Balaci, facând un apel catre suporteri. "Trebuie sa avem mare grija, deoarece riscam sa jucam tot turul cu portile închise, iar fotbalul fara spectatori nu are niciun farmec. Avem un meci greu cu UTA si era foarte bine sa fi fost sustinuti de spectatori, dar unii nu înteleg ca oficialii fotbalului românesc nu mai tolereaza actele de indisciplina de pe stadioane. Echipa va avea o misiunea si mai grea în acest caz. Nu ne permitem sa pierdem, deoarece vom intra în degringolada, asa ca fotbalistii trebuie sa moara pe teren sâmbata", a declarat Ilie Balaci. Secretarul clubului, Ovidiu Costesin, a precizat ca Universitatea va lua masuri pentru a nu mai avea astfel de probleme: "Pentru a evita o suspendare mai mare în viitor, am decis sa renuntam la reciprocitatea cu alte cluburi în privinta biletelor acordate galeriei noastre si ne gândim sa marim pretul de intrare la meciurile de pe teren propriu".


Când Universitatea Craiova joaca fara spectatori, noi, cei care avem acces la meci, ne simtim ca la un antrenament.

Adrian Mititelu, patron U. Craiova

Fanii trebuie sa înteleaga ca prin aceste iesiri fac rau echipei, iar meciul cu UTA este unul foarte important pentru viitorul Stiintei.

Ilie Balaci, manager general U. Craiova
George PAUNESCU
Narcis DREJAN

Scrie răspuns