"Maximum cu Dinamo si Steaua!"

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

"Maximum cu Dinamo si Steaua!"

Mesaj de suporteru » 22 Apr 2008, 14:19

GAZETA DE SUD
*

Mititelu ţine cu Steaua

Patronul Ştiinţei a anunţat că alb-albaştrii vor folosi echipa a doua în meciul cu „militarii“, dacă formaţia CFR Cluj nu îşi cere scuze pentru titlul din 1973, „deturnat“ spre Dinamo.

Universitatea poate decide campioana, iar acest lucru tinde să facă din Craiova punctul de atracţie al fotbalului românesc. „Pentru Steaua, jocul din Bănie e capital. Jucătorii olteni îşi doresc foarte mult să învingă. Universitatea este singura formaţie care îi mai poate încurca. În rest, Steaua este blindată la celelalte partide“, a spus Iuliu Mureşan, preşedintele clubului CFR Cluj.
Elanul ardeleanului a fost tăiat de Adrian Mititelu, patronul Ştiinţei, care a anunţat că doreşte ca Steaua să câştige campionatul. „Grandomania celor de la CFR este de nedescris. De ce să spun minciuni că vreau să fie CFR campioană? Îmi place ideea conform căreia Craiova e campioana provinciei şi ultima echipă care a câştigat titlul din afara Capitalei. Apoi, cei de la CFR ne-au făcut numai rău. Şi la acel 5-1 din turul campionatului trecut, Mureşan zicea că Universitatea are o echipă slabă, cu copii fără talent. Cum spune acum că singura lor şansă vine de la Craiova? Cum are curajul să aştepte minuni de la o formaţie slabă? În plus, în campionat ne-au furat cu arbitrii, Steaua nu ne-a făcut nici un rău niciodată!“, a declarat Adrian Mititelu.
Patronul Ştiinţei a fost contrat însă de Mircea Bornescu, portarul alb-albaştrilor declarând: „Nu ne intereseză cine ia titlul. Noi vom juca pentru noi şi pentru suporteri. Vom zgudui Parcul «Romanescu» în partida cu Steaua“.

Când doi se ceartă, Gigi Becali câştigă

Continuând şicanele cu CFR Cluj, Mititelu le-a cerut celor din Gruia să îşi ceară scuze public Universităţii pentru titlul „deturnat“ în 1973, când Dinamo învingea la Cluj pe CFR, cu 4-0, după un meci considerat de olteni dubios. „Dacă până joi preşedintele lui CFR, Iuliu Mureşan, nu îşi va cere scuze public pentru nedreptatea făcută Craiovei în 1973, voi băga echipa a doua în teren la partida de sâmbătă, cu Steaua. Ne-am decis să fim cu adevărat orgolioşi şi să avem mândrie, mai ales că eu sunt mai fanatic aşa. Dacă dumnealui spune că nu îşi cere scuze şi ne desconsideră, atunci vă spun şi eu că nu exagerez şi nici nu inventez. Ceea ce am spus aşa vom face“, a ameninţat patronul juveţilor.
Răspunsul lui Mureşan a venit ieri, dar nu a fost pe placul lui Mititelu, care nu a primit scuzele solicitate. „Nu avem ce declara la ce a zis Adrian Mititelu. Pe vremea aia, cred că eu eram în liceu, iar el, în clasa a cincea. Atunci nu aveam nici o treabă cu CFR“, a declarat oficialul clujean, care n-a vrut să comenteze ideea lui Mititelu, aceea de a băga juniorii în teren cu Steaua.

În primele cinci, sezonul viitor

Până la meciul cu Steaua, Universitatea mai are de trecut un hop - partida cu Dinamo, programată mâine, de la ora 18.00. Un meci despre care oltenii au spus că este mai important decât unul cu Real Madrid. Ieri, Adrian Mititelu spunea că partida împotriva „câinilor“ este derbiul campionatului: „Pentru mine, partida cu Dinamo este cel mai important meci al sezonului şi avem o ocazie mare de a-l tranşa în favoarea noastră. Cred mai mult ca oricând că putem câştiga. Să nu se înţeleagă că va fi uşor, pentru că, indiferent ce perioadă traversează, Dinamo se va mobiliza la acest meci, dar, după câte ghinioane am avut noi, cred că vom avea, în sfârşit, şi un dram de noroc“.
Oficialul oltean a reafirmat că în această vară nu vor pleca jucători importanţi de la Craiova, dar, în schimb, vor reveni Jeremie Njock şi câţiva puşti care să crească lângă echipa din Bănie. „La anul vom fi o echipă mai matură. Nu pot să spun că nu vom mai şi pierde, dar, când o vom face va fi foarte greu. Cred că vom încheia campionatul viitor în primele cinci echipe“, a adăugat Mititelu.
Ştiinţa nu s-a mai impus pe terenul lui Dinamo din octombrie 1994, actualul secund al lui Nicolo Napoli, Ionel Gane, marcând atunci golul victoriei cu 1-0. Tehnicianul italian este de părere că elevii săi pot învinge atât Dinamo, cât şi Steaua, dacă vor repeta jocul bun făcut la Timişoara. „Ne aşteaptă două meciuri dificile, foarte importante pentru noi. Sper să continuăm evoluţiile bune şi vreau maximum din aceste două partide. Dacă ne vom etala jocul de la Timişoara, putem învinge şi pe Dinamo, şi pe Steaua“, a afirmat Napoli, care şi-a manifestat dorinţa de a participa cu Universitatea în Cupa Intertoto. Fanii care doresc să fie alături de echipă la meciul cu Dinamo sunt aşteptaţi mâine, în faţă la McDonald’s, plecarea spre Bucureşti fiind prevăzută la ora 11.30 (deplasare organizată de Asociaţia Suporterilor Olteni).

*

Săptămâna patimilor

A fost o etapă nebună, cu destul de multe meciuri ciudate, dintr-un campionat nebun, probabil cu un final şi mai nebun! Titlul de campioană se dispută cu cuţitele pe masă, cu banii prin sacoşe, cu apăsări pe butoane, cine mai ştie?! N-ar fi exclus ca în această săptămână să se rezolve însă ecuaţia titlului, la Craiova jucându-se, chiar cu câteva ore înainte de Înviere, un meci cât un campionat, Universitatea - Steaua. Liderul actual al campionatului este obligat să câştige şi în Bănie, iar Ştiinţa este obligată să se respecte. Ce va fi vom vedea sâmbătă după-amiază, pe Extensiv... Suporterii Ştiinţei sunt cu ochii pe echipă, Învierea este aproape, finanţatorul oltenilor se jură că nu e vasalul nimănui, aşa că sâmbătă avem toate şansele să vedem un regal fotbalistic. Până atunci, Universitatea va trece mâine la control prin „Ştefan cel Mare“, întâlnirea cu Dinamo fiind la câteva zile după recitalul oltenilor de la Timişoara. Dinamo este de bătut!
Poli Timişoara - Universitatea 1-3. Craiova a zburdat, s-a impus destul de lejer în faţa gazdelor, cam adormite vineri seară. Iarăşi s-au remarcat tinerii jucători ai Ştiinţei, alături de „bătrânii“ echipei. Aş încheia aşa cum au încheiat şi oltenii partida de pe Bega: taurul (Timişoara) a fost zăpăcit de un toreador care dansa (Craiova).
Rapid - Pandurii 1-0. Giuleştenii-arabi au oprit cursa „pandurilor“, oltenii lui Neagoe fiind părăsiţi de şansă. Dacă ar fi marcat din acea lovitură de la 11 metri, altul ar fi fost rezultatul final al meciului.
Oţelul - Steaua 0-1. După cum s-a jucat, rezultatul este unul foarte mincinos. În opinia mea, ar fi trebuit să fie 3-1 pentru gazde.
UTA - CFR Cluj 0-3. Ardelenii s-au distrat cu „Bătrâna Doamnă“, jucătorii CFR-ului marcând cam când voiau ei!
Gloria Bistriţa - Ceahlăul 0-1. Doar pe vremea cooperativei se mai înregistrau asemenea rezultate, dar uite că s-a petrecut şi în aprilie 2008. Degeaba a luat Ceahlăul trei puncte, oamenii lui „Pinalti“ tot la matineu vor defila.
Dacia Mioveni - Farul 2-3. O partidă nebună, cu răsturnări spectaculoase de situaţie pe tabela de marcaj, şi câştigată de elevii „Comisarului“ cu şansă. A fost un meci de şase puncte, Farul aruncând pe Mioveni înspre matineu. Totuşi, Dacia ar mai avea speranţe, iar meciul de mâine, cu Poli Iaşi, ar putea schimba configuraţia subsolului clasamentului dacă gazdele ar pierde.
FC Vaslui - Poli Iaşi 0-0. Elevii lui Săndoi au jucat de parcă ar fi terminat sezonul... Iaşiul a smuls un punct foarte important în „ţara“ lui Porumboiu şi speră să joace şi în ediţia viitoare în prima ligă.
„U“ Cluj - Gloria Buzău 1-2. Ce n-a reuşit Craiova a putut Buzăul, adică elevii lui Fane Stoica şi Silviu Lung au contabilizat trei puncte foarte importante în lupta pentru evitarea retrogradării.
Dinamo - Unirea Urziceni 1-1. Mi-a plăcut titlul dintr-un ziar de sport de ieri, „remiză de un leu“! (un leu a costat intrarea la meciul din „Ştefan cel Mare“ - n.r.).
Cum ne mai vedem după Înviere, aş vrea să urez cititorilor Gazetei de Sud şi suporterilor Universităţii un Paşte fericit şi liniştit!

*
EDITIE SPECIALA
*

«ÎNTÂLNIM O ECHIPĂ DE TRADIŢIE»

Portarul formaţiei Dinamo, Bogdan Lobonţ, a declarat că ar trebui ca echipa sa să se impună pe teren propriu, chiar dacă întâlneşte un adversar de tradiţie, Universitatea Craiova. “De câteva etape nu am reuşit să ne facem fanii fericiţi. Nu am obţinut nicio victorie în faţa propriilor suporteri. Ar fi timpul să mai câştigăm şi pe teren propriu, chiar dacă întâlnim Universitatea Craiova, un adversar de tradiţie în fotbalul românesc”, a spus Lobonţ pentru site-ul său oficial.

*

SE PUN ÎN VÂNZARE BILETELE PENTRU MECIUL CU STEAUA

Oficialii clubului Universitatea Craiova au decis ca, începând de mâine, să pună în vânzare biletele pentru partida cu Steaua, din cadrul etapei 32. Acestea vor costa 10 RON la peluză, 15 RON la tribuna a II-a şi 17.5 RON la tribuna I şi vor putea fi achiziţionate de la biroul de publicitate al cotidianului “Ediţie Specială”, aflat pe Str. Sf. Dumitru, Nr. 1, şi de la vânzătorii volanţi.
Accesul în stadion se va face pe baza biletelor, inclusiv pentru femei şi copii. Fiind o partidă cu grad ridicat de risc, minorii sub 14 ani vor putea intra pe arena craioveană numai dacă sunt însoţiţi de o persoană majoră. Porţile stadionului “Extensiv” se vor deschide la ora 14.30. Având în vedere că măsurile de control vor fi foarte stricte, solicităm spectatorilor să vină mai din timp la stadion, pentru a se evita aglomeraţia de la porţile de acces.

*

MARTIŞ FLUIERĂ DINAMO - CRAIOVA

Comisia Centrală a Arbitrilor l-a delegat pe Marius Martiş (Focşani) să conducă la centru partida de mâine, din cadrul etapei a XXXI-a a Ligii I dintre Dinamo - Universitatea Craiova, care se va derula de la ora 18 şi va fi transmisă de Naţional TV. Martiş va fi ajutat la cele două linii de Cătălin Savu (Galaţi), respectiv Irina Mirt (Bucureşti). Arbitru de rezervă pentru acest meci a fost delegat Teodor Crăciunescu (Rm. Vâlcea), iar observatori vor fi Iosif Urs (Bucureşti) şi Mircea Salomir (Cluj). Martiş a debutat în 2004 şi a arbitrat 32 de meciuri în prima divizie, dar niciodată o partida cu Craiova. În schimb, pe Dinamo a condus-o în două jocuri, unul acasă şi celălalt în deplasare. Pe teren propriu, dinamoviştii au terminat la egalitate, iar în deplasare au câştigat. Până acum, în acest sezon, a condus 10 meciuri, în care gazdele s-au impus de cinci ori, de două ori s-a terminat la egalitate, iar în trei partide au învins oaspeţii. Conform ziarului Cotidianul, centralul Martiş ar fi fost implicat în urmă cu câţiva ani într-un scandal cu Laura Andreşan, care l-a acuzat că ar fi agresat-o fizic într-un bar din localitate. Aceeaşi sursă susţine că pe când avea 18 ani arbitrul din Focşani a fost reţinut de organele statului pentru tâlhărie.

*


Sport
«MAXIMUM CU DINAMO ŞI STEAUA»

Antrenorul Universitãţii, Nicolo Napoli, vrea ca elevii sãi sã repete jocul bun de la Timişoara şi sã câştige
Ştiinţa a plecat ieri după-amiază la Bucureşti pentru meciul de mâine, cu Dinamo. Principalul alb-albaştrilor a vorbit despre confruntarea din “Groapă”, una pe care o consideră destul de dificilă.
__________________________________

De fapt, italianul a comentat cele două întâlniri pe care Ştiinţa le are de înfruntat în această săptămână, făcând referire şi la duelul de sâmbătă. “Avem de disputat două partide foarte grele, cu Dinamo şi apoi cu Steaua. Sunt foarte importante pentru noi, sperăm să evoluăm bine şi să obţinem rezultate favorabile, să scoatem maximum din ele. Putem învinge ambele combatante, dar numai dacă noi ne vom face jocul nostru bun. Dacă repetăm prestaţia de la Timişoara, putem câştiga”, a spus Napoli.
Tehnicianul craiovenilor a precizat că nu va fi deloc uşor în “Groapă”, mai ales că a văzut meciul dinamoviştilor cu Unirea Urziceni: “Am urmărit partida, gazdele au fost egalate în ultimul minut. A fost un meci bun. Ştiam, oricum, că va fi greu. Nu cred că pentru Dinamo înseamnă prea mult că lipsesc doi oameni. În plus, vrem să câştigăm, deoarece nu s-a mai întâmplat aşa ceva de mult timp. De când a dat gol colegul meu Jerry Gane şi Universitatea a învins cu 1-0.”

«Aş vrea în Intertoto»

Deşi Ştiinţa poate termina campionatul pe locul şapte şi să se înscrie în Intertoto pentru a putea ajunge în UEFA, Adrian Mititelu a spus că nu îl interesează acest lucru din pricina lipsei stadionului. Chiar şi aşa, Napoli a precizat că ar fi interesant pentru el să joace în această competiţie: “Vrem să urcăm în clasament cât mai sus. Aş vrea să evoluăm în Intertoto, dar trebuie să vorbesc şi cu patronul. Totuşi, trebuie să ne gândim şi la fotbalişti, la vacanţa lor. O participare în această cupă ar da peste cap pregătirea.”

*

«NU SUNTEM DUŞMANUL NR. 1!»

Instalat antrenor principal în iarnă, retrogradat secund în perioada Mulţescu, renumit în funcţie după plecarea acestuia, “Ţânţarul”, mantaua de vreme rea a lui Dinamo, încearcă să menţină la cote minime tensiunea dinaintea derbiului cu Universitatea, dar nu concepe ca echipa lui să piardă miercuri vreun punct.
___________________________________

Reporter: Finalul acestui sezon aduce derbiuri pe bandă rulantă pentru Dinamo, un sfârşit de campionat sub semnul revanşei. Primul meci, cu Universitatea Craiova. Cât de important este pentru echipa din Ştefan cel Mare?
Cornel Ţălnar: Extrem de important. La fel ca şi partidele cu Rapid sau Steaua ce urmează, pentru că dorim să lăsăm suporterilor o ultimă impresie care să mai şteargă din nereuşitele acestui sezon. Am avut, e adevărat, şi mult ghinion, mai ales în ultimul timp, deoarece am pierdut puncte importante în întâlniri care, cu mai multă concentrare, puteau fi câştigate. După aspectul jocului, după tot, cred că meritam să câştigăm şi cu Poli Timişoara, şi cu Pandurii, şi cu Urziceni. În confruntările ce vin trebuie să reparăm acest lucru.
Vă temeţi de arbitraj în meciul cu Universitatea Craiova?
Nu este vorba că ne temem. Eu nu prea discut despre aceste probleme, dar în halul acesta nu se mai poate! Dinamo a fost dezavantajată clar în unele partide din retur, s-au pierdut multe puncte din această cauză şi nu mi se pare normal.
Dar ce s-a întâmplat? S-a tot vorbit de butoane, Dinamo nu mai are butoane?
Pe mine mă depăşesc aceste chestii cu butoanele şi nebutoanele, dar numai în ultimele trei meciuri am pierdut şapte puncte, dintre care patru au fost clar din vina arbitrajului. Şi asta spune multe!
Să revenim la duelul de mâine. De ce credeţi că Dinamo este văzută ca fiind duşmanul numărul unu al Băniei?
Pentru că între Dinamo şi Universitatea este o mare rivalitate, istorică, de ani întregi, la fel cum este cu Steaua şi Rapid, dar nu cred că suntem duşmanul numărul unu al Craiovei. Nici nu ar trebui să fim priviţi aşa. Este doar rivalitatea aceea care dă savoare campionatului.
Probabil vine de la faptul că Dinamo a luat, într-un fel sau altul, mulţi jucători Ştiinţei în ultimii ani, fotbalişti consideraţi simboluri de suporteri. Acum aţi mai lua, aţi mai fi interesaţi de transferul unor craioveni?
Dinamo ar putea fi interesată de orice jucător de valoare, nu numai de la Craiova, de peste tot. Dacă se ajunge la o înţelegere, dacă cele două părţi se aşază la masă şi negociază un transfer, atunci normal că ar fi posibil să aducem fotbalişti şi de acolo.
Ce ar însemna pentru Dinamo o înfrângere în faţa Universităţii în acest moment?
Nici nu vrem să ne gândim la aşa ceva, dar în fotbal, după cum vedeţi, totul este posibil. Cu toate astea, cred că evoluţia echipei a arătat că se poate, că avem un lot valoros şi cred că nu o să pierdem mâine niciun punct.

*

DUPĂ 35 DE ANI

Ştiinţa nu uitã ce s-a întâmplat pe vremea lui Deselnicu, Oblemenco şi Miticã Marcu, atunci când Craiova a pierdut campionatul în dauna lui Dinamo
În 1973, Universitatea rata titlul în faţa alb-roşilor, după un meci al acestora cu CFR Cluj, câştigat de “câini” cu 4-0.
________________________

A fost ultima confruntare din acel sezon, iar impresia finală a rămas în memoria celor din Bănie.
Pentru suporterii olteni nu a mai contat că, în acel an, mai multe formaţii, printre care şi Steaua, o lăsau mai moale cu echipa din “Groapă”.
Au trecut de atunci 35 de ani. Duminică seara, patronul Universităţii, Adrian Mititelu, a ieşit la atac împotriva lui CFR, în emisiunea “Actualitatea sportivă”, de la Radio Oltenia Craiova. “Dacă Iuliu Mureşan nu îşi cere scuze public până mâine, la ora 16 (n. r. - ieri), în jocul cu Steaua băgăm echipa a doua pe teren”, a declarat finanţatorul clubului din Bănie.
În cele din urmă a sosit şi replica oficialului ardelenilor: “Şi eu, şi domnul Mititelu eram elevi la acea vreme. Nu putem răspunde noi pentru cele petrecute atunci.”
Patronul alb-albaştrilor a dorit, prin cele afirmate, să arate că Universitatea iartă, dar nu uită. Totodată, el a anunţat că, pentru ce a făcut CFR Cluj, acum să nu mai aştepte pomană de la Ştiinţa.
Asta după ce tot Iuliu Mureşan spunea în cadrul emisiunii menţionate: “Pentru Steaua, meciul de la Craiova este capital. Fotbaliştii îşi doresc foarte mult să învingă. Universitatea este singura care mai poate încurca echipa din Ghencea. În rest, Steaua este blindată la celelalte partide.” Toate acestea l-au înfierbântat pe Adrian Mititelu, care a precizat că Ştiinţa are ocazia răzbunării.
În plus, finanţatorul oltean a lămurit şi de ce nu vrea ca ardelenii să devină campionii României, neafirmând public că şi-ar dori ca elevii lui Lăcătuş să câştige titlul.
“Grandomania clujenilor este de nedescris. De ce să spun minciuni că vreau să iasă învingătoare CFR? Îmi place ideea: Craiova - campioana provinciei şi ultima echipă care a câştigat titlul din afara capitalei. Apoi, ardelenii ne-au făcut numai rău. La acel 5-1 din turul sezonului trecut, Mureşan zicea că Universitatea are o formaţie slabă, cu copii fără talent. Cum spune acum că singura lor şansă vine de la Craiova? Cum are curajul să aştepte minuni de la o echipă fără valoare? În plus, în campionat ne-au furat cu arbitrii. Steaua nu ne-a făcut niciun rău niciodată! Ni i-a luat pe Lung şi Ungureanu, dar...” - a comentat Mititelu.

«Florin Lovin nu are cap!»

Acuzele patronului oltenilor au fost îndreptate şi spre tabăra stelistă. El l-a luat la ţintă şi pe Florin Lovin. “Timişoara şi Craiova sunt nişte ceferiste!” - a afirmat mijlocaşul. “Lovin stă foarte prost cu istoria. Să-i fie ruşine! Ştiinţa a fost singura echipă care s-a opus sistemului, a luptat pentru corectitudine. Ne-a jignit rău prin ce a declarat. El nu ştie că Universitatea a adus Stelei titlul de campioană în 1997 şi a pierdut o calificare în Cupa Cupelor numai fiindcă a dorit să joace pe teren? Habar nu are de nimic! Degeaba are picioare de fotbalist, că nu are cap! Sunt grave acuzele lui”, a subliniat Mititelu.

«Este o mare ocazie a noastră să batem Dinamo»

Adrian Mititelu a vorbit despre confruntarea de mâine. Oficialul alb-albaştrilor a afirmat că este cea mai importantă întâlnire pentru Craiova. “Pentru mine, partida cu Dinamo este derbiul campionatului. Este meciul sezonului. Avem o ocazie mare de a tranşa acest duel în favoarea noastră. Cred mai mult ca oricând că putem câştiga. Să nu se înţeleagă că va fi uşor, deoarece, indiferent de ce perioadă traversează, Dinamo se va mobiliza, dar, după atâtea ghinioane, poate vom avea, în sfârşit, şi un dram de noroc”, a declarat patronul oltenilor.

«O să fim greu de învins»

Finanţatorul Ştiinţei şi-a dezvăluit speranţele pentru campionatul viitor: “Nu cred că vor pleca jucători. În schimb, vor fi reveniri, Njock şi câţiva puşti. La anul vom fi o formaţie mai matură. Nu pot să spun că nu vom pierde nimic, dar când o vom face, va fi foarte greu.” Mititelu a şi mizat pe locul pe care va termina Universitatea în sezonul următor: “În primele cinci echipe!”

*
PRO SPORT
*

„Şi tu, Uhrin!?“
Iuliu Mureşan

Drumul roş-albaştrilor către titlu este facil, atât timp cât Poli Timişoara şi Univ. Craiova au găsit motive pentru a nu juca la capacitate maximă. Uhrin spune că va face experimente azi, iar Mititelu că va folosi juniorii cu Steaua.

Avantaj considerabil al Stelei în disputa indirectă pentru primul loc cu cei de la CFR. Pe lângă faptul că au două puncte avans şi îşi mai permit un rezultat de egalitate până la final, steliştii beneficiază şi de „bunăvoinţa“ următoarelor două adversare. Astfel, cu o zi înainte de vizita în Ghencea, Dusan Uhrin jr a anunţat modificări în echipa de bază. „Eu cred că acum este momentul când putem face experimente”, a declarat antrenorul lui Poli, care va începe meciul de astăzi fără jucători precum Aliuţă, Cânu sau Borbely şi se gândește să le dea o şansă lui Tibi Bălan şi Martinez. „Ne putem permite să încercăm fotbalişti care au jucat mai puţin”, a completat Uhrin.
Craiova bagă echipa a doua?

Pentru meciul de sâmbătă din Bănie, finanţatorul „juveţilor“ a găsit o modalitate originală de a se răzbuna pe CFR Cluj pentru o nedreptate de acum 35 de ani, când ardelenii i-au ajutat pe dinamovişti să fure titlul Craiovei. „Mai au timp până joi să-şi ceară scuze!”, a afirmat Adrian Mititelu, ameninţând cu folosirea echipei secunde în cazul în care clujenii nu se vor conforma. „Dacă ne garantează că o vor bate pe Steaua, nu văd nicio problemă să ne cerem scuze pentru acel meci”, a comentat Eugen Trică, sigur că oltenii nu se vor ţine de promisiune. „Apoi, noi suntem ultima echipă din provincie care a luat titlul şi nu pot spune că aş vrea să ia CFR campionatul. Iar CFR ne-a făcut numai rău, nu vreau ca ei să ia titlul. Steaua ce rău mi-a făcut?”, a mai spus Mititelu, răsucind cuţitul în rana clujenilor.

"Am auzit că Dusan Uhrin vrea să facă experimente la meciul cu Steaua. E foarte dubios ce se întâmplă!" - Iuliu Mureşan, preşedinte CFR Cluj

"Vor fi schimbări în echipă contra Stelei, iar jucătorii trebuie să lupte. Acum este momentul când putem face experimente" - Dusan Uhrin, antrenor Poli Timişoara

"Nu vreau să ia CFR titlul, pentru că ne-a făcut numai rău. Dacă nu îşi cer scuze, jucăm cu juniorii cu Steaua" - Adrian Mititelu, finanţator Craiova

"Dusan Uhrin va evalua toţi jucătorii. Cu Steaua, toţi trebuie să joace la maximum, fiindcă dau examen pentru a rămâne la noi şi din vară" - Marian Iancu

"Nu vreau să comentez declaraţiile lui Uhrin şi ale lui Mititelu. Cine e Mititelu să vorbească? Nu e la nivelul meu" - Gigi Becali

"Nu aş permite niciodată să jucăm cu echipa a doua. Nu in cu CFR, in cu Universitatea! Şi dacă ar fi clujenii în locul Stelei şi Trică, ginerele meu, ar ieşi campion, tot nu aş fi de acord să jucăm cu rezervele" - Ilie Balaci

*
Alb-albastru pentru totdeauna!

Scrie răspuns