Joga bonito!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
AdrianR
fanatic
fanatic

Joga bonito!

Mesaj de AdrianR » 23 Apr 2008, 08:50

Gazeta de Sud (gds.ro)

Nu ne este frică de Dinamo!
Ion JIANU
Imagine
Dinamo - Universitatea
Stadion „Dinamo“, astăzi, ora 18.00 (Naţional TV).
Formaţii probabile:
Dinamo: Lobonţ - Blay, Pekarici, L. Goian, Muşat - Torje, Mărgăritescu, Boştină, C. Munteanu - Dănciulescu, Fl. Bratu. Antrenor: Cornel Ţălnar.
Universitatea: Bornescu - Dănănae, D. Stoica, Mitchell, Rose - Gângioveanu, Prepeliţă, Dilevski - Wobay, Dina, Fl. Costea.
Vor arbitra: M. Martiş - C. Savu, I. Mîrţ.

Deşi s-a vorbit mai mult despre derbiul de sâmbătă al oltenilor, cel cu Steaua, meciul de astăzi, cu eterna echipă a „câinilor roşii“, este unul în care Universitatea speră să nu piardă.
Chiar dacă obiectivele stabilite în vara anului trecut de Dinamo şi Universitatea Craiova nu mai pot fi îndeplinite, disputa de astăzi are rang de derbi. Unul de orgoliu, aşa cum au fost întotdeauna meciurile dintre cele două formaţii rivale. Jocul campioanei en-titre scârţâie, Dinamo pierzând, pe propriul teren, 23 de puncte în actualul sezon, ceea ce face din Craiova o candidată la puncte în „Ştefan cel Mare“.
Oltenii sunt de luni după-amiază în Capitală, iar pentru partida de astăzi, doar Andrei Ionescu este incert, el având o suprasolicitare la genunchiul drept. Ştiinţa s-a antrenat ieri pe terenul celor de la Juventus Colentina, jucătorii echipei din Liga a III-a urmărind din tribune şedinţa condusă de Nicolo Napoli, ovaţionând chiar unele execuţii tehnice ale alb-albaştrilor. Absent în confruntarea de la Timişoara, fiind suspendat, Josh Mitchell va reintra astăzi în „11“-le de bază. Fundaşul australian a fost încântat de evoluţia colegilor săi runda trecută, afirmând cu tărie pe site-ul clubului: „Acum putem bate orice echipă!“.
Imediat după victoria de la Timişoara, finanţatorul juveţilor, Adrian Mititelu, a vorbit mai mult de întâlnirea de sâmbătă, cu Steaua, a răscolit trecutul, apoi şi-a adus aminte că disputa de azi, cu Dinamo, este foarte importantă. Antrenorul Napoli a devenit, în schimb, mai încrezător în elevii săi. Italianul crede că Universitatea poate să învingă Dinamo, ba chiar se gândise că ar fi frumos ca oltenii să joace în această vară în ultima ediţie a Cupei UEFA Intertoto, dar termenul de înscriere în competiţie a trecut...
Ultima victorie a Ştiinţei în „Ştefan cel Mare“ a fost în urmă cu aproape 14 ani, pe 28 octombrie 1994, 1-0 pentru echipa antrenată atunci de Victor Piţurcă, unicul gol fiind marcat de Jerry Gane, actualul secund al lui Nicolo Napoli, trecut şi el prin curtea lui Dinamo (în sezonul 1998/1999).

„Câinii“ se gândesc doar la victorie
„Câinii roşii“ nu au mai câştigat în „Groapă“ din 19 martie, 2-1 cu Poli Iaşi. Pentru întâlnirea cu oltenii, antrenorul Cornel Ţălnar nu poate trimite în teren cuplul de fundaşi centrali Moţi - Izvoranu, suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene, cei doi fiind înlocuiţi, după toate probabilităţile, de cuplul Pekarici - L. Goian. O situaţie aparte o are Zicu, anunţat incert pentru acest meci, din cauza unor dureri la piciorul drept şi menajat pentru derbiul de sâmbătă, Rapid - Dinamo.
„Meciul cu Universitatea Craiova este la fel de important ca şi partidele ce urmează, cu Rapid sau Steaua, pentru că dorim să lăsăm suporterilor o ultimă impresie care să mai şteargă din nereuşitele acestui sezon. După aspectul jocului, meritam să câştigăm şi cu Timişoara, şi cu Pandurii, şi cu Urziceni. În confruntările care vin trebuie să reparăm acest lucru. Nici nu concep că am putea pierde vreun punct cu Craiova, dar în fotbal, după cum vedeţi, totul este posibil“, a declarat Ţălnar pentru Fanatik.
La rândul său, portarul lui Dinamo şi al naţionalei României, Bogdan Lobonţ, speră ca echipa sa să scape de ineficacitatea din ultimele etape şi să învingă Universitatea. „Nu reuşim să ne impunem în faţa propriilor suporteri. Am condus din nou cu 1-0 până în finalul meciului, însă am primit gol în ultimele minute. Ar fi timpul să mai câştigăm şi pe teren propriu, chiar dacă întâlnim un adversar de tradiţie în fotbalul românesc“, a spus Lobonţ.
Alexandru Boc, fost jucător la Dinamo şi Ştiinţa (campion în 1974), a declarat ieri: „Meciurile dintre Craiova şi Dinamo, indiferent de locul disputării, erau derbiuri. Ce va fi acum în «Ştefan cel Mare»? Un meci de 1, X, 2, dar eu cred că va fi X“.

Editie Speciala de Oltenia (editie.ro)

DE POVESTE
de Mario MORCOV
Universitatea merge cu mari speranţe în Ştefan cel Mare sã dea lovitura dupã mai bine de un deceniu fãrã succes
“Este, poate, cea mai bună ocazie să reuşim o victorie în capitală contra celor de la Dinamo”, spunea patronul Ştiinţei, Adrian Mititelu, înaintea meciului de astăzi.
Oficialul oltenilor se bazează pe forma bună a elevilor lui Nicolo Napoli în acest sezon de primăvară, dar şi pe situaţia mai delicată ce domneşte în tabăra “câinilor”. În plus şi poate cel mai important, craiovenii mizează pe dorinţa lor de revanşă în faţa gazdelor de azi, mai ales că ultimul succes în faţa formaţiei din Ştefan cel Mare a fost obţinut de Universitatea în urmă cu 14 ani, 1-0, gol marcat de actualul secund, Jerry Gane.
De atunci, Ştiinţa a mai scos câte un egal, ultima dată anul trecut, scor 0-0, când Wobay putea intra în anale, dar nu a profitat în ultimele momente de o şansă uriaşă. La acest meci, Napoli va dispune de aproape întreg efectivul din ultima perioadă, excepţie făcând Tănasă şi Baird, absenţe mai vechi, faţă de Cornel Ţălnar, căruia îi lipsesc două piese de bază, Cosmin Moţi şi Izvoranu. Partida se aşteaptă să fie una plăcută, miza fiind doar orgoliile. “Câinii” au deja asigurată prezenţa într-o cupă europeană, iar Universitatea se află la mijlocul ierarhiei. Deci, fără nicio implicare. Însă, ca mai mereu, este un derbi în care se pun suflet şi ambiţie. Indiferent de situaţie, atât Dinamo, cât şi Universitatea vor să tranşeze asemenea dispute numai din orgoliul fanilor. În plus, pentru Ştiinţa contează şi pentru imaginea de final, Costea I, Bornescu, Stoica şi ceilalţi dorind să arate că puteau mai mult în acest campionat. Singura condiţie este să repete prestaţia din jocul de la Timişoara. Managerul Ilie Balaci a declarat: “Să nu intre cu înverşunare, ci cu plăcere, pentru a nu le fi mintea înveninată.” Oricum, optimismul este mai mare ca niciodată în tabăra olteană, iar entuziasmul poate fi cu două tăişuri. De această dată să sperăm că va fi favorabil Ştiinţei. Să fie ceva de poveste!

Borna 14. Stop!
Universitatea poate opri astăzi şirul meciurilor fără victorie din Ştefan cel Mare
Ar fi timpul să mai învingem şi acasă, chiar dacă întâlnim un adversar de tradiţie în fotbalul românesc. Craiova este o echipă mai puternică decât o arată locul pe care îl ocupă şi cred că merita mai mult anul acesta. Am simţit forţa ei în tur, dar acum cred că este şi mai bună. Ne va trebui şi şansă pentru a câştiga.
Bogdan Lobonţ
Ştim cât îşi doresc fanii noştri o victorie în «Groapă» şi cred că forma în care suntem ne permite să le-o oferim. Nu avem niciun complex, putem bate pe oricine şi cred că Dinamo este o echipă de învins. Sper să ne întoarcem cu trei puncte şi apoi să se zguduie parcul «Romanescu» la meciul cu Steaua.
Mircea Bornescu

Dinamo - Universitatea
Stadion Dinamo, ora 18.00 (Naţional TV)
DINAMO
Lobonţ - Blay, L. Goian, Pekarici, [*****] - A. Cristea, Mărgăritescu, C. Munteanu, Boştină - Dănciulescu, Bratu.
Antrenor: Cornel Ţălnar
UNIVERSITATEA
Bornescu - Dănănae, D. Stoica, Mitchell, Rose - Wobay, Prepeliţă, Dilevski, Gângioveanu - Dina, Fl. Costea.
Antrenor: Nicolo Napoli
Arbitri: Marius Martiş (Focşani) - Cătălin Savu (Galaţi), Irina Mârţ (Bucureşti)
Rezervă: Teo Crăciunescu (Rm. Vâlcea)
Observatori: Adrian Ionescu (Bucureşti), Mircea Salomir (Cluj)

DINAMO – UNIVERSITATEA, MECI DE RISC MAXIM
Peste 280 de poliţişti şi 250 de jandarmi bucureşteni vor acţiona mâine în capitală, pentru a asigura ordinea publică la partida Dinamo – Universitatea, meciul fiind catalogat ca unul de risc maxim. Astfel, vor fi mobilizaţi 190 de poliţişti de siguranţă publică şi investigaţii criminale, 60 de poliţişti rutieri, 30 lucrători ai Serviciului de Poliţie Metrou, precum şi 4 echipaje canine, plus alţi 250 de jandarmi, care vor asigura ordinea în împrejurimile şi incinta stadionului.

Gazeta Sporturilor (gsp.ro)

“Joga bonito!”
de Alexandru Răducanu
Balaci le cere fotbaliştilor Ştiinţei să evolueze relaxat şi să facă spectacol azi, în “Groapă”.
“Jucaţi din plăcere, în astfel de meciuri trebuie să de­mon­straţi de ce sînteţi în stare!”, este mesajul celui supra­numit “Minunea blondă” pentru Cos­tea şi compania. Ilie Balaci cre­de că alb-albaştrii trebuie să uite de presiune şi să se descătuşeze în partida din această seară. “Avem şanse mari să învingem. Ju­că­torii Craiovei să nu uite că nu întîl­nim pe Barce­lo­na sau pe Real Ma­drid. Chiar dacă o înfruntăm pe Dinamo pe terenul ei şi nu am mai bătut-o de 14 ani, un gol craiovean nu va valora cît două. Să joace relaxat şi să-şi arate cali­tă­ţile!”, a spus managerul general al alb-albaştrilor.
Balaci a vorbit şi despre omul de care se leagă toate speranţele fanilor într-o victorie în “Groapă”: “Îi promit lui Costea că-l vom numi şi «Briliant», şi «Il Feno­me­no», dar nu dacă va marca miercuri seara, ci dacă va contribui decisiv la aduce­rea titlului de campioană în Bănie. Pînă atunci, să mai mun­cească şi să se ia în serios”.
“Respect Dinamo, am jucat cu plăcere la acest club care m-a ajutat în carieră cînd am fost la greu. Totuşi, faţă de-alde Stoi­can şi Niculescu, eu nu pot fi niciodată «cîine pînă la moarte»”
Ilie Balaci manager general U Craiova

Fără Ionescu
Oltenii au susţinut ieri dimineaţă ultima şedinţă de pregătire înaintea partidei cu Dinamo pe terenul grupării Juventus Bucureşti. Andrei Ionescu (foto, 20 de ani) s-a pregătit sepa­rat şi are şanse mini­me să evolueze în Ştefan cel Mare: “Încă resimt dureri la genun­chi. Îmi pare rău că nu-mi voi ajuta colegii într-un asemenea meci”.
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Scrie răspuns