Napoli, Gîngioveanu şi Craioveanu

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Napoli, Gîngioveanu şi Craioveanu

Mesaj de AdrianR » 30 Iul 2008, 10:51

Gazeta de Sud (gds.ro)

Napoli, Gîngioveanu şi Craioveanu
Ion JIANU
Văduviţi de aportul publicului, oltenii au jucat sâmbătă meciul inaugural cu moldovenii guralivului Ionuţ Popa, cu doar câţiva „suporteri“ de lux în tribune, printre care Ilie Balaci şi Gică Craioveanu. „Gicanu“, revenit în Bănie doar într-o vacanţă, a fost impresionat de jocul puştilor Ştiinţei, remarcându-l, printre alţii, pe acest Cosmin Gîngioveanu, noua stea în devenire a oltenilor, „un fotbalist tehnic, care i-a ameţit rău de tot pe ieşeni“, cum a ţinut să spună ultimul golgheter al Ştiinţei. Cosmin a debutat în echipa mare a Universităţii în mai 2005, antrenorul de atunci al oltenilor, Eugen Neagoe, aruncându-l în focul luptei primei divizii într-un meci cu Dinamo.
Din varii motive, unele ţinând şi de ambiţiile finanţatorului Mititelu (Cosmin a fost până la un moment dat jucător impresariat de Becali), lui Gîngioveanu nu i s-a mai dat aproape nici o şansă de a juca în echipa mare, ba chiar punându-i-se diverse piedici. A venit Napoli, a venit şi interdicţia TAS şi, astfel, Gîngioveanu a fost redescoperit, ca să zicem aşa. Are doar 16 meciuri în Liga I (l-am inclus aici şi pe cel jucat cu Poli Iaşi), este în lotul de tineret, iar acum lucrurile par intrate pe un făgaş normal. Nu mai este reprezentat de „duşmanul“ Becali, Napoli şi suporterii îl apreciază, iar puştiul de 19 ani (îi împlineşte pe 4 septembrie) are în faţă tot viitorul. Depinde de el, dar şi de şansa care i se va da în continuare atât la echipa de club, cât şi la loturile naţionale. Ce ziceţi de Costea şi Gîngioveanu la CM din 2010?
Adrian Mititelu a surprins multă lume atunci când l-a (re)adus pe Nicolo Napoli antrenor la Universitatea, mai ales că oltenii se aflau într-un moment critic, iar cartea de vizită a italianului, ca tehnician, nu era cunoscută. Deşi au fost testate şi alte piste, Mititelu l-a preferat pe Napoli, deoarece l-a apreciat pentru ideile şi munca din scurtul mandat anterior la Craiova. În plus, şi finanţatorul Ştiinţei a început să fie adept al stilului italian de joc, adus la Craiova, pe vremuri, de Cîrţu. Am mai spus în acest colţ de pagină, că, pentru antrenorii Napoli şi Gane, aceste sezoane pot însemna o rampă de lansare în cariera lor. Cu două condiţii: „cadavrele“ (cum le spune Aurel Beldeanu jucătorilor!) să-i asculte, iar finanţatorul şi conducerea să ţină aproape de echipă. Craiova 2008 trăieşte cu speranţa că s-a schimbat ceva sau măcar e pe cale să se schimbe. Atenţie acum la meciul cu echipa lui Tata Jean!

Pădureanu crede în victorie
Ion JIANU
Eternul şi fascinantul conducător oltean al Bistriţei a afirmat că prestaţia din Giuleşti nu se va repeta şi în partida următoare, fiind încrezător în revenirea elevilor lui Ovidiu Sabău.

- Gloria a fost şifonată rău în Giuleşti, 3-0, ceea ce presupune că vineri, în faţa propriilor suporteri, încercaţi să vă reveniţi...
- Ştiţi cum se spune şi cum, de fapt, este în fotbal: nici un meci nu seamănă cu altul, cu următorul. Cred că vineri, în partida cu Universitatea, Gloria va avea altă prestaţie faţă de cea din partida inaugurală cu Rapid. Sper să câştigăm acest meci.
- Adrian Mititelu a declarat că la Bistriţa se câştigă greu puncte. Îi este teamă de ceva, ce ziceţi?
- Nu comentez ce zice unul sau altul, pe mine mă interesează doar problemele echipei mele. Cum spuneam, cred că Gloria va câştiga în faţa Craiovei.
Universitatea a fost şi rămâne o forţă în fotbalul românesc
- Aţi urmărit jocul Ştiinţei din meciul cu Poli Iaşi. Ce impresie v-a făcut echipa oltenilor?
- Făcând abstracţie de meciul inaugural, aş vrea, în general, să vorbesc despre echipa din Bănie, mai ales că o cunosc de foarte mult timp. Am şi jucat în tinereţe la Universitatea, eu fiind, reamintesc, oltean, apoi am urmărit evoluţia Ştiinţei, gloria ei din vremurile de demult, cât şi alte perioade mai puţin glorioase. Dacă ar fi să ţin cont de aspectul bun al problemei, Craiova a fost şi rămâne o forţă a fotbalului românesc.
- Aţi transferat în această vară doi jucători de la Universitatea, Ciucă şi Velcovici. Deşi este destul de prematur să vă fi făcut o impresie despre cei doi, v-aş întreba totuşi care este opinia dumneavoastră despre ei?
- Să lăsăm timpul să dea răspuns la această întrebare. Ei au avut o perioadă în care nu prea au jucat la Universitatea Craiova şi sunt încă în perioada acumulărilor. Sper că nu ne-am înşelat în privinţa aducerii lor la Gloria.
- Vor juca vineri în meciul cu Craiova?
- Întrebaţi-l pe antrenor, n-am de unde să ştiu ce formaţie gândeşte Sabău pentru această întâlnire.
- Cum îi veţi primi la Bistriţa pe olteni?
- Normal, la fel ca pe toţi adversarii Gloriei. Totuşi, pe Craiova o vom primi cu mai multă simpatie, deoarece sunt şi eu oltean.
Mircea Sandu a făcut numai lucruri bune la FRF
- Fotbalul românesc este în plin scandal. Se cere capul preşedintelui Mircea Sandu, pe ce parte a baricadei vă aflaţi?
- Nu mă bag în acest scandal. Un singur lucru însă aş vrea să afirm, deoarece cunosc bine problema, anume că Mircea Sandu a făcut numai lucruri bune şi foarte bune pentru fotbalul românesc. Ziceţi că vor unii să-l schimbe? Sunt încercări de intimidare! Subliniez că perioada de când Mircea Sandu este în fruntea fotbalului românesc a fost bună.
- Ce echipe sunt, în opinia dumneavoastră, candidate la titlul acestui campionat?
- Nici la această întrebare nu vreau să răspund, deoarece se fac apoi speculaţii. Înseamnă că-mi formez un punct de vedere şi apoi voi fi interpretat în fel şi chip, că m-aş implica în treaba asta ş.a.m.d. Nu vreau să dau naştere la nici un fel de comentarii, îmi văd doar de treaba mea, de echipa mea.

Oltenii, în formulă completă în Ardeal
Marian APIPIE
Nicolo Napoli este convins că Ştiinţa va primi o replică dârză din partea Gloriei Bistriţa şi îşi atenţionează elevii să trateze jocul cu toată seriozitatea.
Universitatea Craiova a plecat de ieri spre Bistriţa, unde vineri, de la ora 18.00, va da piept cu Gloria în avanpremiera etapei a doua. Elevii lui Nicolo Napoli sunt destinşi după victoria din prima rundă, iar antrenamentul de luni după-amiază s-a derulat cu zâmbetul pe buze. Asta şi pentru că alb-albaştrii au avut o companie agreabilă, la şedinţa de pregătire participând şi Gică Craioveanu. Fostul golgheter al Ştiinţei s-a antrenat alături de Stoica şi compania şi, ca de obicei, a fost sufletul echipei, destinzând atmosfera. „A fost minunat să mă pot antrena din nou alături de jucătorii Craiovei. Îmi place mult la Universitatea, atmosfera de la echipă este extraordinară. Dacă Universitatea va juca bine, peste câţiva ani aceşti copii pot fi vânduţi pe sume importante, dar să fie cedaţi în campionate puternice. Noi, românii, am avut o boală în ultimii ani să ducem jucători talentaţi prin Rusia sau Ucraina şi asta nu cred că este bine. Personal, aş renunţa, în afară de familie, la orice să mai pot juca fotbal. Să evoluezi pe «Bernabeu» cu 80.000 de oameni în tribune este ceva ce nu poate fi egalat de nimic în lume“, a afirmat Craioveanu.
Napoli s-a declarat încântat că jucătorii s-au simţit bine în compania lui Gică Craioveanu, dar de ieri a schimbat macazul. Antrenorul italian a cerut concentrare maximă, partida cu Gloria Bistriţa fiind foarte dificilă. „Am început bine campionatul, dar nu trebuie să exultăm. Acum ne gândim doar la ce vom face cu Gloria. Am tot lotul la dispoziţie, cu excepţia lui Stoianof, şi sperăm să obţinem ceva din acest meci. Bistriţa este o echipă bună, cu un antrenor capabil. A transferat mulţi jucători, s-a întărit şi cred că va arăta altceva faţă de jocul din Giuleşti, deşi nici atunci nu a făcut o partidă proastă. A avut ghinion, iar Rapid a prins o zi foarte bună. Trebuie să ne aşteptăm la o replică puternică din partea Gloriei. Chiar dacă a pierdut în prima etapă, nu putem spune că noi suntem favoriţi vineri“, a afirmat Nicolo Napoli, care îl are la dispoziţie pentru acest joc şi pe Spase Dilevski.

Napoli, impresionat de Rapid şi CFR
Antrenorul Ştiinţei s-a declarat impresionat de forţa ofensivă arătată în prima etapă de Rapid şi CFR Cluj, dar preconizează că actuala ediţie de campionat va fi echilibrată. „M-au impresionat după prima etapă echipele Rapid şi CFR Cluj prin forţa lor de atac, dar cred că va fi un campionat echilibrat. A fost deja o surpriză egalul lui Dinamo la Târgu Jiu. Sunt multe echipe care au adus străini de foarte bună calitate şi vor fi multe meciuri tari. Noi avem mai mulţi tineri, dar nu pot spune dacă este mai uşor să lucrezi cu tineri sau cu străini. Contează doar cine asimilează mai uşor ce spune antrenorul“, a mai spus Napoli.
Despre meciul cu Gloria Bistriţa a vorbit şi managerul general al Universităţii, Ilie Balaci. Acesta prevede un joc dificil, dar susţine că oltenii vor merge la victorie. „Nu vorbesc de favorite în acest meci. Bistriţa dintotdeauna a ştiut să joace bine pe teren propriu, iar cu Sabău antrenor, unul dintre primii trei tehnicieni ca valoare din Liga I, Gloria a învăţat să evolueze bine şi în deplasare. La Rapid a avut şi neşansă. Cred că ardelenii vor termina şi în acest sezon în prima jumătate a clasamentului. Craiova a jucat şi va juca însă mereu la victorie. Avem o trupă alcătuită din copii cărora nu poţi să le tai aripile. Le trebuie libertate, pe care nu poţi să le-o restricţionezi printr-un sistem de joc rigid“, a afirmat Balaci. Acesta vede Ştiinţa între puterile campionatului din 2010: „Deocamdată, să-i lăsăm în pace pe puşti, să nu punem presiune asupra lor. Din 2010 însă, va fi altceva. Va fi anul Craiovei. Se va vorbi despre Universitatea ca despre una dintre puterile fotbalului românesc“.


Editie Speciala de Oltenia (editie.ro)

Universitatea, iubită în toată ţara
ASALTAŢI DE FANI LA SIBIU
Imagine
Delegaţia Universităţii a avut parte de o dimineaţă “agitată” la Sibiu.
Înainte de plecarea la antrenament, jucătorii Ştiinţei au fost aşteptaţi la ieşirea din hotelul “Ramada” de un grup de 15-20 de suporteri ai Universităţii din Sibiu, postaţi încă de dimineaţă în faţa hotelului, pentru a nu rata şansa de a se fotografia cu favoriţii. Îmbrăcaţi cu tricourile Ştiinţei şi “înarmaţi” cu steaguri şi fulare, fanii nu i-au lăsat pe Napoli şi compania să plece spre terenul de antrenament până nu s-au fotografiat şi au luat autografe de la fiecare.

NU SUNTEM FAVORIŢI
de Cosmin STAICU
Napoli considerã cã Gloria Bistriţa va arãta altfel faţã de partida din Giuleşti şi pe alb-albaştri îi aşteaptã un meci extrem de dificil
Înainte de plecarea spre Bistriţa, italianul şi-a destăinuit obiectivele, rămânând rezervat, ca de obicei, şi invitând la calm după primul succes din acest campionat.
“Am început bine, dar vom lua fiecare meci în parte, iar acum ne gândim doar ce facem cu Gloria. Am tot lotul la dispoziţie, cu excepţia lui Stoianof, şi sperăm să obţinem ceva din jocul de vineri. Doar la asta trebuie să ne gândim, nu la obiective sau la alte echipe. Cât despre legătura mea cu disputele dintre Universitatea şi Gloria, sper să fie păstrată tradiţia de anul trecut, când am ajuns la Craiova după o victorie a echipei, şi să fi uitat înfrângerea după care am fost îndepărtat acum patru ani. Cred că s-a uitat accidentul din campionatul precedent, dintre Coroian şi Bornescu, a fost doar un moment nefericit şi nu putem să ne gândim mereu la ce s-a întâmplat cândva”, a spus tehnicianul.
Cât despre adversar, Napoli nu crede că ar trebui evaluat după prestaţia din runda inaugurală, care nu ar fi relevantă, considerând că alb-albaştrii nu sunt favoriţi în meciul de vineri: “Gloria este o echipă bună, cu un antrenor capabil. Au transferat mulţi jucători, s-au întărit şi vor arăta altceva faţă de întâlnirea din Giuleşti, deşi nici atunci nu au făcut o partidă proastă. Au avut ghinion, iar Rapid a prins o zi foarte bună. Trebuie să ne aşteptăm la o replică puternică din partea bistriţenilor, mai ales că au fost înfrânţi. Nu cred că suntem favoriţi doar pentru că am câştigat în prima etapă, iar Gloria a pierdut net cu Rapid”, a declarat antrenorul Ştiinţei.

Impresionat de echipele feroviare
Napoli şi-a împărtăşit impresiile după runda inaugurală a Ligii I, apreciind evoluţiile CFR-ului şi Rapidului, şi a făcut referire la străinii care au invadat campionatul din România: “M-au impresionat, după prima etapă, CFR şi Rapid prin forţa lor de atac, dar consider că va fi un campionat foarte echilibrat. A fost deja o surpriză, egalul lui Dinamo la Târgu Jiu. Sunt multe echipe care au adus străini de foarte bună calitate şi vor fi multe meciuri tari, frumoase. Noi avem mai mulţi tineri, dar nu pot spune dacă e mai uşor să lucrezi cu tineri sau cu străini. Contează doar care asimilează mai uşor ce spune antrenorul.”

Sunt multe echipe care au adus străini de foarte bună calitate şi vor fi multe meciuri tari, frumoase. Noi avem mai mulţi tineri, dar nu pot spune dacă e mai uşor să lucrezi cu tineri sau cu străini. Contează doar care asimilează mai uşor ce spune antrenorul.
Nicolo Napoli

REÎNTÂLNIRE / Mãdãlin Ciucã ar putea sã joace împotriva foştilor colegi de la Universitatea
NU VREAU SĂ MĂ RĂZBUN PE NIMENI
de Mario MORCOV
Pentru ex-cãpitanul alb-albaştrilor, meciul de vineri este unul în care cel mai bun trebuie sã câştige
Ştiinţa întâlneşte la Bistriţa pe Gloria locală şi poate avea adversari doi dintre foştii săi jucători: Mădălin Ciucă şi Gabriel Velcovici. La primul meci al bistriţenilor din acest campionat, doar Ciucă a intrat pe teren, în repriza secundă a jocului din Giuleşti, la eşecul Gloriei, scor 0-3, în timp ce Velcovici nu a prins nici lotul de 18. Ieri, ex-căpitanul Universităţii a vorbit despre partida de vineri.

Reporter: Mădălin, după umilinţa din Giuleşti, vine Ştiinţa peste voi.
Mădălin Ciucă: Într-adevăr, şi va fi foarte greu. Oricum, cu Rapid am jucat foarte slab, noi am prins o zi foarte proastă, iar ei - una de pomină. Valoarea noastră nu e cea din acest meci.
Patronul craiovenilor, Adrian Mititelu, chiar a avertizat că nu va fi deloc uşor la Bistriţa şi din cauza acestui eşec usturător al vostru cu Rapid.
E normal! Venim după o înfrângere umilitoare şi sperăm mai mult de la următoarea partidă. Întâmplarea face să fie cu Universitatea, dar noi ne dorim să obţinem cât mai mult, mai ales că avem un program infernal în primele şase - şapte etape ale campionatului. Mai întâlnim FC Vaslui, CFR Cluj, Dinamo plus Universitatea.
Cum vezi Ştiinţa în acest campionat?
Destul de puternică. Nu am văzut-o prea mult, dar din rezumatul cu Poli Iaşi şi încă o parte a disputei de la Buzău s-a văzut că este o echipă cu un cuvânt greu de spus anul acesta. Este o formaţie tânără, avidă de performanţă.
Plânge căpitanul după Universitatea?
Normal! Este echipa mea de suflet. Este o formaţie specială pentru mine, pe care am iubit-o de mic copil ca suporter, apoi mi-a dat cele mai mari satisfacţii ca jucător. Am fost căpitanul ei, am promovat cu Universitatea din B, am evoluat în Liga I, dar acum sunt la Bistriţa şi trebuie să îmi fac cât mai bine datoria aici, sunt fotbalist profesionist şi aici muncesc acum.
Va fi şi acest meci special contra echipei de suflet?
Nu! Va fi o partidă de campionat, în care cel mai bun trebuie să câştige. Nu va fi o dispută specială pentru nimeni, deci nici pentru mine. Nu am de dovedit nimic nimănui, nu am nicio ambiţie cu nimeni. Nu vreau să mă răzbun pe nimeni de la Ştiinţa, vreau doar să evoluez cât mai bine, pentru a deveni jucător de bază la Bistriţa. În ceea ce priveşte formaţia Gloria, vreau să obţină maximum de puncte din această confruntare.
Gloria şi Ştiinţa au acelaşi obiectiv
Apropo, la prima dispută ai fost doar rezervă.
M-am acomodat greu la Bistriţa. Eu nu am jucat decât în zona noastră, la Craiova. Şi dacă am plecat undeva, am făcut-o cu grupul. Nu mi-a fost deloc uşoară despărţirea de casă, chiar dacă nu sunt singur, fiind aici cu prietena mea şi cu câinele. Am slăbit şi 10 kilograme, iar încet - încet mă obişnuiesc. Este nevoie să mă acomodez cât mai repede.
Dintre Bistriţa şi Universitatea care este cea mai bună echipă?
Nu pot spune. Noi, cei de la Gloria, suntem mai experimentaţi, iar Universitatea are o echipă tânără şi talentată. Îi doresc să realizeze ce şi-a propus, să evolueze anul viitor în Cupa UEFA. Dacă mergem braţ la braţ ar fi ideal, pentru că şi Bistriţa are acelaşi obiectiv - să se claseze în primele şase, ca să joace în UEFA.

M-am acomodat greu la Bistriţa. Eu nu am jucat decât în zona noastră, la Craiova. Şi dacă am plecat undeva, am făcut-o cu grupul.
Mădălin Ciucă

Alb-albaştrii au plecat ieri spre Bistriţa
În vederea confruntării de vineri, de la Bistriţa, cu Gloria, elevii lui Nicolo Napoli au plecat spre Ardeal de ieri după-amiază. După şedinţa de pregătire de dimineaţă, servirea prânzului, în jurul orei 15, alb-albaştrii au părăsit Bănia, urmând să stea la Sibiu până astăzi la 12.
În această dimineaţă, principalul alb-albaştrilor va conduce un antrenament pe Cibin, pe terenul divizionarei C sibiene, Athletic, după care Universitatea se va deplasa la Bistriţa, unde va sta până după meci. În oraşul fost capitală culturală, oltenii au fost cazaţi la un hotel de patru stele. Nicolo Napoli a deplasat în Ardeal un lot de 20, noutăţile faţă de meciul din prima etapă, cu Poli Iaşi, fiind Mihai Costea şi Spase Dilevski. În aceste condiţii, italianul îi va avea la dispoziţie pe: Bornescu, Lung Jr., Dănănae, V. Găman, Mitchell, Rose, Wobay, D. Stoica, Prepeliţă, Gângioveanu, Fl. Costea, Baird, Barbu, Bărboianu, Buşu, Firţulescu, Gogoşoiu, Dina, Dilevski şi M. Costea.


Pro Sport (prosport.ro)

Napoli merge pe mâna tinerilor cu Bistriţa
"Va fi greu cu Bistriţa, chiar dacă şi-a schimbat toată echipa"
Antrenorul Universităţii Craiova, Nicolo Napoli, a declarat înainte de plecarea echipei spre Bistriţa că partida de vineri nu este una specială şi că Gloria lui Sabău va pune probleme Ştiinţei.
„Bistriţa are un antrenor foarte bun şi nu contează că au pierdut ei cu 3-0 la Rapid şi noi am câştigat cu 2-0. Va fi un meci foarte echilibrat, chiar dacă ei au schimbat o echipă întreagă în această vară. Va fi un campionat foarte echilibrat, aţi văzut Braşovul a învins pe Urziceni, Pandurii au făcut egal cu Dinamo. Îmi amintesc că am plecat de la Craiova după un meci pierdut la Bistriţa, iar anul trecut am venit la Ştiinţa după un meci câştigat de olteni în faţa Gloriei cu 1-0, după un gol al lui Wobay. O să fie foarte greu, dar e bine că avem tot lotul valid. A revenit şi Dilevski după acea suspendare, iar Costea şi Prepeliţă sunt apţi medical. Prepeliţă mai are ceva dureri la gât, dar poate juca”, a declarat Napoli.
Italianul a vorbit despre invazia jucătorilor străini şi crede că poate lucra atât cu fotbaliştii proveniţi din alte ţări, dar mai ales cu cei tineri, aşa cum sunt la Craiova.
„Mie mi-e uşor să lucrez şi cu tinerii şi cu străinii. De asta sunt antrenor. Şi eu sunt străin, lucrez cu români, iar ei înţeleg foarte bine ce le spun. Fotbalul românesc are din ce în ce mai mulţi jucători străini şi ei îşi doresc să confirme”, a mai spus Napoli.
Acesta a mărturisit că a fost o onoare pentru Universitatea Craiova să îl aibă la antrenament pe Gică Craioveanu:
„El a fost aici la un antrenament, pentru jucători a fost o experienţă foarte bună. Dacă era mai tânăr poate îl legitimam, dar acum ne vedem de meciul nostru cu Bistriţa. Mi-a făcut plăcere să-l cunosc”
articol scris de Narcis Drejan

Fostul jucător crede în echipa actuală a Ştiinţei
Craioveanu: "Sunt semne bune la Craiova"
Fostul internaţional oltean, Gică Craioveanu, nu a uitat nici acum de unde a făcut primii paşi în carieră şi a vorbit despre echipa sa de suflet Universitatea Craiova.
"În prima jumătate de oră din meciul cu Iaşiul, ai mei au jucat destul de şters, dar după prima ocazie a lui Costea au jucat foarte bine. Mi-au plăcut jucătorii Craiovei, cum ar fi copilul acela Gângioveanu. Woobay e un "stângaci" bun, iar Prepeliţă m-a impresionat cu travaliul pe care l-a avut. Sunt semne bune la Universitatea, dar au câţiva fotbalişti fără experienţă. Ştiinţa are un prim "11" foarte bun cu jucători importanţi, dar din păcate nu au rezerve. Craiova poate face treabă, dau aici exemplul Spaniei care cu o echipă tânără şi jucători scunzi a câştigat Euro", a spus Gică Craioveanu la Sport.ro


Gazeta Sporturilor (gsp.ro)

"Nu sîntem favoriţi!"
de Alexandru Răducanu
Antrenorul Nicolo Napoli consideră că este nevoie de multă atenţie şi de concentrare la partida de vineri, cu Gloria Bistriţa, meci transmis de GSP TV 2, de la ora 18:00. "Întîlnim o echipă bună, cu un antrenor capabil şi Gloria va arăta altfel după jocul cu Rapid. Ne aşteptăm la o replică puternică din partea bistriţenilor şi nu sîntem favoriţi în acest meci. Bistriţa are un program greu şi va face totul pentru cele trei puncte", a spus tehnicianul. Napoli va putea conta la Bistriţa pe Dilevski, pe Costea şi pe Prepeliţă.


Fanatik (fanatik.ro)

"Copiii de la Universitatea pot fi vinduti peste citiva ani pe sume importante"
Imagine
Fostul fotbalist Gheorghe Craioveanu a declarat ca jucatorii Universitatii Craiova pot fi vinduti peste citiva ani pe sume importante in campionate puternice ale Europei daca vor avea aceeasi prestatie ca in meciul cu Poli Iasi, transmite Mediafax.
"Daca Universitatea va juca bine, peste citiva ani, acesti copii din echipa pot fi vinduti pe sume importante, dar sa fie vinduti in campionate puternice. Noi romanii am avut o boala in ultimii ani sa ducem jucatori talentati prin Rusia sau Ucraina si asta nu cred ca e bine", a spus Craioveanu.
Craioveanu s-a pregatit alaturi de lotul Universtatii Craiova, luni, la primul antrenament dupa meciul cu Poli Iasi, scor 2-0. "M-am simtit minunat. Imi place mult la Universitatea Craiova, iar atmosfera de la echipa este una extraordinara", a mai spus Gheorghe Craioveanu.
Fostul jucator al Universitatii a precizat ca si-ar dori sa aiba din nou 32 de ani pentru a putea evolua ca fotbalist profesionist. "As renunta la orice sa mai pot juca fotbal, orice in lumea asta. In afara de familie, as renunta la postul de comentator si la orice altceva sa mai am cel putin 32 de ani din nou sa mai pot juca inca sase-sapte ani. E cea mai frumoasa meserie, cine nu a jucat fotbal nu poate intelege. Sa joci pe Bernabeu (n.r. - Santiago Bernabeu - stadionul echipei spaniole Real Madrid) cu 80.000 de oameni in tribune e ceva ce nu poate fi egalat de nimic in lume", a mentionat Craioveanu.
Fostul international roman s-a declarat incintat de terenul de antrenament al Universitatii Craiova, "Petre Deselnicu". "Ma bucur ca un om de fotbal cum a fost Taipanul (n.r. - porecla lui Petre Deselnicu), dupa moartea lui i s-au recunoscut meritele, trebuia sa aiba acest respect si acest teren superb sa-i poarte numele. Imi aduc aminte ca noi ne antrenam aici, dar pe zgura, erau conditii mult mai grele. Acest teren se poate compara cu orice teren de antrenament de la Real Madrid sau Villareal. Multe echipe din tara cred ca nu au acest gazon pe terenurile lor de joc", a mai spus Craioveanu.

Napoli: "Nu trebuie sa ne extaziem"
Mario Morcov, Horia Ivanovici
Stiinta a plecat ieri in jurul orei 15:00 spre Bistrita, pentru jocul de vineri dupa-amiaza. Inainte de plecare, antrenorul principal al oltenilor, Nicolo Napoli a vorbit despre startul acestui campionat.
“Am inceput bine, dar nu trebuie sa ne extaziem, vom lua fiecare meci in parte, iar acum ne gindim doar ce facem cu Gloria. Am tot lotul la dispozitie, cu exceptia lui Stoianof si speram sa obtinem ceva din meciul de la Bistrita”, a spus Napoli.
Vorbind despre adversari, italinul considera ca: “Gloria este o echipa buna, cu un antrenor capabil, au transferat multi jucatori, asta nu inseamna ca sint mai slabi sau mai puternici. Oricum, cred ca vor arata altfel decit la jocul cu Rapid. Trebuie sa ne asteptam la o replica puternica din partea bistritenilor, fiind avizi de revansa dupa acel esec”.
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Scrie răspuns