Napoli, mai tare ca Oţelul

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Napoli, mai tare ca Oţelul

Mesaj de AdrianR » 02 Apr 2009, 11:41

Gazeta de Sud (gds.ro)

Napoli, mai tare ca Oţelul
Ion JIANU
Ca jucător, antrenorul Ştiinţei a eliminat Oţelul Galaţi din Cupa UEFA în 1988, cu scorul general de 5-1, în ambele partide evoluând atât Napoli (la Juventus), cât şi Marius Stan (la Oţelul).

- Craiova vine la Galaţi după două victorii entuziasmante, în timp ce echipa dumneavoastră a înregistrat două înfrângeri destul de supărătoare. Vor fi scântei duminică, domnule Marius Stan?
- Probabil că aşa va fi. Noi chiar venim după două înfrângeri ruşinoase, una acasă, cu Buzăul (?!), cea mai slabă echipă a campionatului, apoi acel 0-4 din Giuleşti. Gloria nu câştigase nici un meci pe terenul nostru până pe 14 martie 2009, când s-a impus cu 2-1, golul victoriei Buzăului fiind, de fapt, un autogol! Facem noi, Oţelul Galaţi, câte o faptă de vitejie în fiecare sezon! Ăştia suntem...
Rapid şi Craiova sunt echipele momentului
- Revenind la partida de duminică...
- Va fi un meci aprig. Oltenii sunt pe val, în formă. Aş zice că Rapid şi Universitatea sunt echipele momentului. Avem o mare nevoie de puncte deoarece ne ferim de zona retrogradării. De fapt, cam suntem în pericol de retrogradare! Ţinând cont de toate aceste elemente, lupta de duminică pentru cele trei puncte va fi dârză. Să nu uităm că după meciul cu Craiova Oţelul se deplasează la Vaslui, apoi revenim acasă, cu Poli Iaşi, un meci de care pe care! Avem un sezon destul de dificil, aş zice. Dificultatea a plecat, în primul rând, de la problemele financiare. Ne bazăm foarte mult pe tineri, dar aceştia au evoluţii fluctuante. Un exemplu: după două evoluţii şi rezultate bune cu Gaz Metan Mediaş şi Otopeni, am pierdut acasă, cu Buzăul, un meci în care am fost catastrofe!
- Ce aţi mai spune despre Universitatea?
- Craiova va fi o echipă puternică nu numai pentru acest campionat, dar şi pentru viitor. Argumente? Vârsta jucătorilor şi faptul că majoritatea provin din zona Olteniei, ceea ce îi leagă de culorile clubului, de public.
Îl apreciez şi îl respect pe Nicolo
- Vă amintiţi de Nicolo Napoli, jucătorul din 1988 cu care v-aţi confruntat în „dubla" Oţelului Galaţi cu Juventus?
- Ehei, eram tineri şi frumoşi! Amintirile acelea sunt unice. Oţelul a bătut pe marele Juventus! Oricine ar da orice ca să poată să retrăiască acele momente deosebite. Am jucat împotriva lui în cele două meciuri, la Galaţi, 1-0, şi Torino, 0-5. Nu pot spune că mi-l amintesc în mod deosebit pe jucătorul Napoli, mai ales că eu fiind mijlocaş central, iar el fundaş nu ne-am intersectat pe terenul de joc. M-am intersectat mai des cu colegul lui, Marocchi, care mi-a lăsat şi nişte urme...
- Duminică vă reîntâlniţi cu Napoli, ca antrenor al Craiovei...
- Fireşte că vreau ca echipa mea, Oţelul, să fie învingătoare, indiferent cine este pe banca tehnică adversă. Oricum, îl respect şi îl apreciez mult pe antrenorul Napoli. A avut o tărie de caracter extraordinară revenind la Craiova după ce a fost îndepărtat de la Universitatea. A revenit pentru că ştia că are ceva de demonstrat.
- De când Napoli este în România, aţi vorbit cu el despre acele meciuri din Cupa UEFA 1988?
- Am dialogat de câteva ori, pe la federaţie, discuţii politicoase.
- Ştia cine sunteţi, adică unul dintre jucătorii care au învins Juventus în 1988?
- Probabil, dar nu am discutat acest subiect, iar eu nu m-am băgat în seamă, nu m-am lăudat cu acea victorie.
Galaţiul, cu ghinion pentru jucătorul Napoli
În toamna anului 1988, Oţelul Galaţi, clasată pe locul IV în ediţia de campionat 1987/1988, a luat startul în Cupa UEFA. Pe 7 septembrie 1988, echipa moldoveană a întâlnit cel mai galonat club italian, Juventus, meciul din prima manşă desfăşurându-se pe arena „Dunărea“. A fost o partidă istorică, gălăţenii câştigând, surprinzător, cu 1-0, golul fiind marcat de Profir, din penalti. În formaţia gazdelor, pregătită pe atunci de Cornel Dinu (principal) şi Ioan Sdrobiş (secund), a jucat şi Marius Stan, actualul director general al clubului gălăţean, iar la Juventus, şi Nicolo Napoli, antrenorul Universităţii. Returul avea să fie o simplă formalitate pentru marele Juventus, reprezentat de jucători precum Stefano Tacconi, Nicolo Napoli, Pasquale Bruno, Luigi De Agostini, Michael Laudrup, Alessandro Altobelli şi Rui Barros, care s-au impus cu 5-0. La Torino, atât Nicolo Napoli, cât şi Marius Stan au jucat toate cele 90 de minute ale meciului.


Editie Speciala de Oltenia (editie.ro)

Penibil | „Marele“ antrenor şi mai ales filozof latră la lună
Alo, domnu’ Dinu, medicamentul!
Adrian Iosub
Antrenorul, procurorul, filozoful, fotbalistul, conducătorul şi aşa mai departe, Cornel Dinu, are nevoie urgentă de medicamente şi de o cămaşă cu mâneci ceva mai lungi. Întrerupt din discuţiile sale imaginare cu Galileo Galilei, Kant sau Arthur Schopenhauer, de strigătul de neputinţă al naţionale, pătatul aciuat în curtea lui Dinamo s-a trezit vorbind.
Şi s-a trezit vorbind, ca de obicei, foarte - foarte prost. De parcă părerea sa ar valora mai mult decât o ceapă degerată, tovarăşul Dinu s-a apucat să-l critice pe Dorel Stoica.
„Ceea ce am spus s-a confirmat. Să joci iar cu Rădoi, cu Dorel Stoica, care e jucător de Divizia B, care are două viteze, încet şi foarte încet şi care poate fi doar pândar la vie, nimic mai mult. Avem un antrenor sărac în idei. Fotbalul românesc este în criză. Şi echipa de tineret a fost jalnică, chiar dacă a făcut 1-1 cu Serbia. Singura soluţie e să-l schimbăm pe Piţurcă. Lazăr, Tameş, Bourceanu, Ghioane nu sunt băgaţi în seamă, deşi sunt peste Rădoi şi Stoica. Avem talente, dar nu le băgăm în seamă”, a grohăit Dinu.
Ce îl supără însă pe din ce în ce mai „veselul“ Dinu este faptul că Dorel a demonstrat, dacă mai era nevoie, că nici nu suportă comparaţie cu al său Tamaş, un neica nimeni, un alcoolic recunoscut, care bea de stinge prin cantonamente. De altfel, aceasta este şi una dintre pasiunile scârbosului „procuror“, lucru demonstrat prin iunie 2006, atunci când a fost prins beat la volan, cu o alcoolemie de 0.29 la mie. Pe acest autoînchipuit Dumnezeu al fotbalului românesc l-a mai deranjat şi naţionala mică.
E ca să vezi, oare ce l-o mai fi deranjat şi pe acolo? Oare faptul că de la Dinamo joacă, sau se face că joacă, doar piticul Torje, în timp ce de la Universitatea sunt pe teren vreo şase? Oare cât tupeu mai poate să aibă Cornel Dinu să critice selecţia la echipa naţională, când tocmai el, în calitate de selecţioner, în perioada 1992 - 1993, era să rateze calificarea la Mondialul din 1994, deşi avea la dispoziţie cea mai talentată generaţie din istoria României?
Oare cât tupeu să mai aibă aşa-zisul antrenor Dinu să critice alt tehnician, când el a „reuşit“ să retrogradeze pe CS Târgovişte, deşi avea o echipă talentată la dispoziţie? Şi oare câţi antrenori au mai reuşit „performanţa“ de a pierde un meci, când în minutul 60 echipa sa conducea cu 4-0 (n. r. - Dinamo - Foresta, 4-5)?

Părere | Mitică Dragomir, despre echipa naţională
“Cu puştii de la Craiova şi unu-doi de la Timişoara putem face o echipă”
Adrian Iosub
Preşedintele Ligii Profesioniste, Dumitru Dragomir, a declarat după înfrângerea naţionalei din Austria că prima reprezentativă ar trebui reconstruită şi din ea nu ar trebui să lipsească jucătorii Universităţii.
“Cei care răspund de echipele naţionale trebuie să răspundă dacă Piţurcă va fi demis. Au făcut o atmosferă de nepătruns în jurul naţionalei. Eu nu m-am ocupat de reprezentativă nici înainte, dar atunci era o atmosferă extraordinară. Dacă eram în locul lui Max Nicu nici nu mă dezechipam. Pentru şapte minute cât l-a băgat, eu mă îmbrăcam şi plecam. El le-a dat o palmă tuturor. A demonstrat că are mare caracter şi mult bun simţ. Nu ştiu dacă e mare fotbalist, dar dacă ai făcut atât tam-tam şi l-ai adus... Nu pierdem din cauza fundaşilor centrali ci din cauza mijlocaşilor. Noi nu mai ştim să facem pressing. Fundaşii laterali fac marcaj foarte prost. Sunt multe lucruri de spus. Cu puştii de la Craiova şi unu, doi de la Timişoara am putea face o echipă cat de cat. Fără Mutu şi Chivu nu putem juca”, a declarat Dragomir

Amical | Doi integralişti, trei titulari şi unul rezervă
Săndoi a mers pe mâna alb-albaştrilor
Laura Matei
Fundaşii Universităţii Craiova Valerică Găman şi Radu Barbu au fost integralişti în partida de astăzi dintre Serbia şi România, scor 1-1.
Săndoi a început meciul de la Kragujevac cu cinci alb-albaştri: Bărboianu, Valerică Găman, Barbu, Gângioveanu şi Mihai Costea. Pe parcursul reprizei a doua, Bărboianu, Gângioveanu şi Mihai Costea au fost schimbaţi, în timp ce Silviu Lung Jr. nu a fost folosit deloc.

Declaraţie | Managerul general al Universităţii este încrezător
„Vreau să cred că vom fi arbitraţi corect, nu mă tem că vom fi vânaţi“
Laura Matei
Ilie Balaci a afirmat astăzi că s-au dus vremurile în care arbitrii plănuiau şi eliminau la comandă anumiţi fotbalişti.
„Vreau să cred că vom fi arbitraţi corect, nu mă tem că vom fi vânaţi. S-au dus vremurile în care erau programate cartonaşele galbene şi arbitrii aveau notat în carneţele cine trebuie să fie avertizat. Craiova se gândeşte doar să aducă 40.000 de oameni în tribune, să joace un fotbal atractiv. Calculele pentru un loc de Liga Campionilor sau pentru un loc de Cupa UEFA le faceţi voi în ziare”, a declarat astăzi Ilie Balaci conform craiovamaxima.

Reuşite | Patru goluri în cele cinci partide ale tricolorilor
Gângioveanu, golgheter la tineret
Laura Matei
Cosmin Gângioveanu este golgheterul actualei generaţii a naţionalei României de tineret.
Jucătorul Universităţii a înscris în patru dintre cele cinci confruntări disputate de tricolori până în prezent, respectiv împotriva Bulgariei (1-1), Sloveniei (1-3), Andorrei (0-2) şi a Serbiei (1-1). De asemenea, trei dintre cele patru goluri au fost marcate de Gângioveanu din penalti, singura excepţie fiind cea din meciul cu Bulgaria.
Astăzi, mijlocaşul Ştiinţei i-a dat o lecţie de executare a penaltiului jucătorului Zoran Tosic, pe care Manchester United a dat 10 milioane de euro. În minutul 48, Tosic a irosit o lovitură de la 11 metri, trimiţând balonul pe lângă poarta apărată de Cezar Lungu.

Bilete | Biroul de publicitate al cotidianului „Ediţie Specială“, luat cu asalt de fani
Coadă la bilete pentru meciul cu Dinamo
Laura Matei
Biroul de publicitate al cotidianului „Ediţie Specială“ a fost astăzi luat cu asalt de suporterii echipei alb-albastre, care vor să fie siguri că vor fi în tribune la ora meciului Universitatea Craiova - Dinamo. Încă de la ora 16, când s-au pus în vânzare biletele pentru partida de miercuri, 8 aprilie, din etapa a 23-a, fanii Ştiinţei s-au aşezat la coadă. Cu exact o săptămână înaintea marelui meci, suporterii au solicitat un număr mare de bilete.
În afară de biroul de publicitate al cotidianului „Ediţie Specială”, situat pe strada Sf. Dumitru, nr. 1, suporterii mai pot achiziţiona bilete şi de la vânzătorii volanţi, care, începând de astăzi, de la ora 16, vor putea fi găsiţi în următoarele zone ale oraşului:
- Craioviţa Nouă - zona Poştei, BIG nou
- Brazda lui Novac - zona Piaţa „Baba Novac“
- Piaţa Centrală - intrarea dinspre Calea Bucureşti
- Valea Roşie - Piaţă
- 1 Mai - Spitalul Nr. 1, zona Pieţei
- Centru - Mercur

Părere | Dan Stălinescu nu crede că absenţa internaţionalilor Ştiinţei de la antrenamente este un impediment pentru Universitatea
„Cei care au jucat la naţionale vor veni şi mai motivaţi“
Mario Morcov
Managerul sportiv Dan Stălinescu consideră că absenţa internaţionalilor Ştiinţei de la antrenamente nu va duce la periclitarea pregătirii meciului lui Oţelul.
„Dacă au fost dăţi când Universitatea dădea jucători mulţi la naţională, apoi, la următorul meci, nu dădeau acelaşi randament la echipa de club, acum nu este cazul. Din contră, văd că fotbaliştii aceştia vor veni mult mai motivaţi, vor da maximul la această partidă”, consideră Stălinescu.
Acesta a mai afirmat că şi-ar dori la naţionala României un alt antrenor:
„Vă spun că, încă din vară, conaţionali ai mei din ţara adoptivă, Australia, spuneau că avem o ruşine de naţională, şi asta din cauza selecţionerului! La European n-am jucat nimic, am avut un joc depăşit, toţi au râs de noi, iar cei în măsură nu au luat nicio decizie. S-a plecat la drum cu acelaşi selecţioner! Ce au avut în cap? S-a văzut cu Lituania, scor 0-3! Consider că antrenorul are vină! România nu are un antrenor la naţională care să joace fotbal! Mai degrabă joacă gambling! Într-adevăr, Florin Costea nu a arătat ce poate, dar poziţia în care a evoluat nu e cea care îi convine, apoi nu a primit pase utile. Dar de la cine? Că România cu Serbia a început partida cu trei mijlocaşi doar cu numele că sunt mijlocaşi. Doi dintre ei care ştiu decât să distrugă şi să paseze înapoi, iar al treilea care nu ştie altceva să facă decât să fugă ca o locomotivă! Auzi, vinovat Dorel Stoica! Afirm cu toată convingerea că Stoica este de departe cel mai bun fotbalist din România.”

Situaţie | Dan Stălinescu, despre jucătorii pe care i-a adus la Universitatea
„Mitchell va prinde greu un loc în faţa lui Găman, la fel Baird cu Costea II“
Mario Morcov
Dan Stălinescu, cel care i-a adus la Craiova pe jucătorii australieni consideră că aceştia vor avea de tras, dacă vor dori să reintre în primul 11.
„Sunt bucuros că australienii trebuie acum să lupte pentru a prinde iar echipa. S-a creat o concurenţă pe posturi, care este benefică. Uite, Mitchell cu greu va mai prinde un loc în faţa lui Vali Găman ori a lui Barbu. Baird la fel, pentru că Universitatea şi-a găsit cuplul de atac, Costea II este mult mai îndrăzneţ şi tehnic ca Michael. Nici pentru Rose nu va fi uşor. Are pe stânga concurenţă tare cu Şoavă şi Gângioveanu. Nici lui Dilevski nu-i prevăd viaţă uşoară cu Bărboianu. Ce să mai, s-a creat o concurenţă acerbă de posturi, iar asta este în folosul echipei. Sincer, nu cred că Universitatea mai are nevoie de vreun jucător”, a declarat Stălinescu.


Gazeta Sporturilor (gsp.ro)

Cornel Dinu spulberă actuala generaţie: "Dorel Stoica are viteza unui joagăr. Peste Rădoi sînt 4 mijlocaşi!"
Cornel Dinu a comentat foarte acid rezultatul naţionalei României din Austria, acesta spunînd că nu îşi aminteşte de altă înfrîngere mai umilitoare suferită de reprezentativa noastră:
"A fost un meci de hochei pe iarbă, cu nişte ecologişti-fotbalişti din Austria. Stăteam să mă gîndesc de cînd n-am mai văzut o naţională a României bătută de o echipă atît de jalnică", a spus Dinu la GSP TV.
"Dacă noi nu le dădeam mingea austriecilor, ei nu erau în stare să marcheze! Astăzi am văzut din nou închistarea lui Victor Piţurcă.
Dorel Stoica are viteza unui joagăr, i-a dat Mutu cu mingea-n cap la Constanţa şi l-am scos erou, iar acum a fost introdus în teren cu gîndul că el poate construi ceva! El are două viteze, încet şi foarte încet, poate fi doar pândar la vie, nimic mai mult. A", a mai adăugat fostul fundaş al lui Dinamo.
"Săracul, el este un băiat cumsecade, dar se gîndeşte deja la nepoţi. Tănase a jucat mai bine în banda stîngă, nu mijlocaş stînga...iarăşi inovaţia lui Piţurcă. Mai mult, nu ai voie să nu joci cu Marica şi Niculae titulari în faţa Austriei!
Gigel Bucur în bandă este un propagandist în teren, aleargă mult, este ca o motoretă care scoate fum, arată bine. Problema este că nu are nici un fel de eficienţă! La ora actuală, peste Rădoi sînt următorii: Ghioane, Lazăr, Bourceanu şi Tameş", a mai spus Dinu la GSP TV.

OŢELUL GALAŢI – “U” CRAIOVA, DUMINICĂ, ORA 17:00, GSP TV
"Obligaţi"
de Alexandru Răducanu, Alexandru Ghiurcău
Balaci nu crede în statistici şi spune că Ştiinţa trebuie să cîştige la Galaţi pentru a umple "Ion Oblemenco" la derby-ul cu Dinamo
Doar două victorii în 19 partide jucate la Galaţi a bifat Ştiinţa de-a lungul timpului! Pentru Ilie Balaci, asta nu e o problemă. Managerul general al Craiovei respectă Oţelul, dar crede că alb-albaştrii vor evolua fără complexe şi se vor impune duminică: "Statisticile nu sînt valabile, nu cred în ele. Nici cu CFR Cluj nu cîştigaserăm de mult timp şi pînă la urmă le-am dat patru! Nu avem nici un complex, însă Oţelul e o echipă ce trebuie respectată, joacă frumos şi nu se foloseşte de arbitri pentru a cîştiga. Sîntem obligaţi să cîştigăm la Galaţi, pentru că urmează Dinamo şi vrem atmosferă în tribune".
"Minunea blondă" i-a avertizat pe jucători să nu cadă în cursa întinsă de Petre Grigoraş, cel care a ridicat în slăvi Universitatea în ultimele zile. "Ridic pălăria în faţa antrenorului Grigoraş, dar sînt circumspect în privinţa declaraţiilor lui referitoare la Craiova. Nu trebuie să ne lăsăm păcăliţi, ci să fim serioşi şi modeşti".
"Vreau să cred că vom fi arbitraţi corect la Galaţi, şi nu vînaţi. Sper să repetăm evoluţia cu CFR Cluj"
ILIE BALACI, manager general U Craiova
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Scrie răspuns