VENIT,NEGOCIAT,SEMNAT!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

VENIT,NEGOCIAT,SEMNAT!

Mesaj de suporteru » 27 Aug 2009, 08:42

GAZETA DE SUD
*

Vrea un trofeu
Sport - Lucian CAZAN

„Jose“ a semnat pe un an şi a anunţat că va rămâne la Universitatea până când echipa din Bănie va câştiga un trofeu.

Universitatea Craiova a realizat ieri ultimul transfer din acest debut de campionat, mijlocaşul Eugen Trică (33 de ani) semnând pe un sezon cu gruparea din Bănie. „Sunt jucătorul Universităţii Craiova. Cum se zice pe olteneşte, mă întorsăi de unde plecai. Numai atunci când am câştigat campionatul cu CFR Cluj am simţit această bucurie pe care o trăiesc acum. Craiova este echipa mea de suflet. Era o datorie morală faţă de oraş şi de suporteri. Cu un simplu telefon m-a convins domnul Adrian Mititelu să vin la Universitatea! A zis «Vrei să vii?», am răspuns «Da, vin.» O să rămân la Universitatea până când vom lua un trofeu şi sper să vină cât mai curând“, au fost primele cuvinte ale jucătorului după ce şi-a pus semnătura pe contractul cu Ştiinţa.
Trică a vorbit şi despre fanii olteni, cu care a intrat în clinciuri în ultima vreme, dar speră să îngroape securea războiului. „Cu ce am greşit eu faţă de suporteri? Ba din contră, eu am ajutat clubul, când am plecat, pe un milion de euro. Eu nu am trădat Universitatea Craiova. Cei doi băieţi ai mei ţin cu Universitatea, de fapt, toată familia ţine. Nu aţi văzut la meciul cu CFR Cluj, de acum doi ani, a venit băiatul cel mare cu fularul Universităţii la gât. Nu am nimic cu suporterii, îi iubesc. Am văzut mesajele lor pe internet, mă aşteaptă. Am venit acasă!“, a adăugat Trică.

Mititelu nu-l vrea pe Boldici antrenor
cu portarii

„Jose“ nu va putea juca sâmbătă contra Gloriei Bistiţa, fiind suspendat, însă aseară a făcut primul antrenament alături de juveţi. Noua achiziţie a Universităţii a vorbit şi despre Florin Costea, declarând că decarul Ştiinţei „este un jucător valoros, a demonstrat-o şi cred că în curând va prinde un contract afară“. Trică s-a ferit însă să dezvolte subiectul Piţurcă, dar a spus că „toată Oltenia îl aşteaptă“, pasându-i responsabilitatea patronului Adrian Mititelu. Nici acesta nu a fost mai darnic în declaraţii în legătură cu venirea lui Piţi, dar a dat detalii despre cum a decurs întâlnirea cu Trică: „A semnat cu ochii închişi. Nu l-a interesat suma, are destui bani. E ultima achiziţie pe care o facem acum, la început de campionat. Nu mai vine nimeni!“. Cât despre venirea lui Piţurcă, sunt voci care spun că acesta este tot mai departe de Craiova, în condiţiile în care Mititelu nu este dispus să aducă trei-patru jucători cu experienţă la Universitatea şi să-i dea mână liberă fostului selecţioner. Ba, mai mult, Mititelu a dezvăluit că nu agreează venirea lui Gabi Boldici ca antrenor cu portarii, deşi „Burtă“ a mers mereu acolo unde a antrenat Piţi. „Un singur lucru mi-am dorit şi i-am spus lui Piţurcă, în legătură cu antrenorul cu portarii (Massimo Ferraris - n.r.), care este un tip foarte bun şi foarte capabil şi omul care stă în spatele succeselor şi al formei bune a lui Mircea Bornescu şi Silviu Lung. Eu i-am spus lui Piţurcă faptul că mi-aş dori să rămână el“, a spus Mititelu la GSP TV.

*

Eugen Neagoe: Aş veni cu primul avion la Craiova
Sport - Ion JIANU

Aflat sub contract cu Asil Lyssi, Neagoe (foto) recunoaşte că, dacă ar fi chemat la Universitatea, ar rupe contractul cu echipa cipriotă, spunând, totodată, că eventuala revenire a lui Victor Piţurcă la gruparea alb-albastră ar schimba radical lucrurile la Ştiinţa.

- În această vară ai fost curtat de mai multe echipe din România şi din Liga I, printre care şi Gloria Bistriţa, dar ai preferat să semnezi cu Asil Lyssi din Cipru, formaţie de Liga a II-a. Este mai bine în Liga a II-a din Cipru decât în România?
- Nu ştiu dacă este mai bine. Dacă ar fi să ne referim la partea financiară, aş spune că este oarecum asemănător. Sincer? M-aş întoarce oricând în prima ligă din România!
- Chiar asta era următoarea întrebare: se zvoneşte că ar urma să fii antrenor secund la Universitatea Craiova în cazul în care Victor Piţurcă ar accepta să preia Ştiinţa...
- Nu pot să comentez, deocamdată, această problemă, nu s-a luat nici o hotărâre.
- Dacă ar fi să fie, ai accepta?
- Cine ar refuza Craiova? Nu are rost însă să discutăm un subiect, la ora asta, doar ipotetic. Desigur, dacă se va apela la serviciile mele, iau primul avion şi vin acasă. Această problemă nu o decid eu, v-am mai spus.
- Ce zici de posibilitatea ca Victor Piţurcă să revină la Universitatea?
- Sunt convins că, dacă vine Piţurcă la Craiova, se vor schimba radical lucrurile. Universitatea va arăta cu totul altfel cu Victor Piţurcă pe bancă. Ar fi un lucru extraordinar să vină!
- Eşti la curent cu evoluţiile şi rezultatele Universităţii din acest început de campionat. Cum le comentezi?
- Într-adevăr, am satelit, mă uit la meciuri, sunt la curent cu fotbalul din România... Dacă ne uităm la rezultatele Craiovei din aceste prime patru etape de campionat, s-ar putea spune că nu sunt prea bune. Doar o victorie din patru meciuri... Toată lumea aşteaptă mult mai mult de la Universitatea. Campionatul este însă doar la început.

„Sunt convins că Ştiinţa va urca în clasament“

- Opinia ta?
- Cred că Ştiinţa poate mult mai mult decât a demonstrat-o în acest început de campionat. Argumente? Are un grup de jucători valoroşi, condiţii, plus un public extraordinar. Sunt convins că Ştiinţa va urca în clasament.
- Sâmbătă, pe fostul „Cen-tral“ se dispută meciul oltenilor tăi de suflet cu Gloria Bistriţa, o echipă aflată la retrogradare după acest început de campionat. Un pronostic?
- Cred că Ştiinţa va reuşi să învingă Gloria. Sunt obligaţi să câştige! Le ţin pumnii de aici, din Cipru, le urez baftă! Voi urmări meciul la televizor.
- N-am vorbit mai nimic despre echipa ta actuală...
- Sunt încă în vacanţă, adică în pregătiri. Pe 19 septembrie încep campionatul. Am zece străini în lot, printre care şi doi jucători cunoscuţi din România, Alin Liţu şi Robert Neagoe.

*

Mincinosul mincinoşilor
Opinii - Lucian STUPARU

În viaţă se spune că e bine să îţi respecţi promisiunile. Nu doar fiindcă astfel îţi păstrezi consideraţia celor faţă de care te angajezi să faci un lucru, ci şi pentru că oamenii mari nu se hazardează să promită lucruri pe care nu le pot realiza. Nu acelaşi lucru se poate spune şi despre patronul Ştiinţei, care zilele trecute a mai aruncat nişte promisiuni în vânt, gata oricând să fie anulate de imposibilul clipei prezente. Nici nu mai contează că din orice declaraţie răsare ridicolul şi că, tocmai din cauza unor afirmaţii războinice, negândite în trecut, nimeni nu mai pleacă urechea la făgăduinţele din prezent.
Ne-am obişnuit să fim minţiţi şi am învăţat să nu mai fim naivi sau măcar să alegem din ce ni se transmite, astfel încât să nu mai avem deziluzii.
Patronul Craiovei ne comunica zilele trecute că, împreună cu Piţurcă sau fără acesta, Universitatea o să termine campionatul pe unul dintre primele trei locuri. Asta chiar dacă până acum am strâns patru puncte în tot atâtea etape, chiar dacă echipa pare lipsită de orice motivaţie şi chiar dacă antrenorul şi conducerea Ştiinţei sunt în pom cu tot ce reprezintă fotbalul.
Promisiunile vin alături de o urecheală pentru suporteri, deoarece ni se spune că degeaba am fost alături de echipă doar la bine în aceşti patru ani, dacă nu ne regrupăm acum, când Dorel şi compania merg foarte prost. Întreaga afirmaţie vine ca o nălucă, deoarece Universitatea nu a câştigat nimic concret până acum. Au fost victorii frumoase şi o speranţă europeană de câteva minute, dar de toate s-a ales praful din cauza unor interese contrare cu binele clubului din Bănie.
Ca să ne dăm seama de născocirile lui Mititelu de-a lungul timpului, să ne gândim câte au fost promise (obiective măreţe, Arena Leilor, antrenori cu nume, jucători de calibru, sponsori mari) şi cât de puţine s-au realizat. Cum am putea să credem noile planuri, când nici macăr cele vechi nu au dat semne cât de puţin de îndeplinire.
Chiar dacă toată lumea prevedea încă din vară
dezastrul de acum, Mititelu, prin vocea colaboratorilor săi Stălinescu, Roşca sau Spânu, ne serveau şi ne servesc în continuare minciuni sfruntate, despre cât de buni sunt preparatorii fizici, cât de eficient e Mogoşanu şi cât de uşor o să luăm campionatul anul acesta. Oare chiar nimeni din club nu îşi dă seama că situaţia e tragică şi că dacă menţinem această stare de amăgire nimic nu o să fie în folosul Craiovei.
Ignorând că acest articol vine de la un „cârcotaş“, poate că patronul ar trebui să privească spre stadionul gol. De ce nu mai umplu „nesimţiţii“ tribunele dacă lucrurile merg extraordinar şi dacă promisiunile au fost mereu respectate? Nu e oare pentru că am început să facem diferenţa între activitatea unui club profesionist şi gargara şi pălăvrăgeala de la noi din bătătură? Şi oare nu pentru că mereu conducerii i-a plăcut mai mult lauda de sine decât critica constructivă şi folositoare venită din exterior?

*
PRO SPORT
*

"N-a fost greu să-l conving pe Trică, nici n-a citit contractul"

Dupa come-backul la CFR, Trică mai are parte de o întoarcere: Trică a semnat cu Craiova, iar Mititelu anunţă că Ştiinta va câştiga un trofeu cu Trică în teren. Mititelu a declarat că Jose a semnat "cu ochii închişi".

"Se întoarce un fiu risipitor acasă, un craiovean, un copil care a crescut în Craiova, s-a format la Universitatea şi care a fost şi el plecat prin lume să-şi câştige un rost. Nu a fost greu să-l conving. A venit cu inima deschisă. Nici nu a citit contractul, vă spun sincer, a semnat fără să-l citească. Nu a avut nicio pretenţie. Cât îi oferim, atât îi dăm şi dacă îi dăm o mie de euro el vine să joace la Universitatea Craiova. Mi-a spus că nu va pleca de la Universitatea pâna nu va lua un trofeu. Sper să se întâmple asta. Şi chiar dacă să zicem că peste doi-trei ani se lasă de fotbal, cred că va avea un loc în cadrul clubului", a declarat Mititelu.

Trică aşteptat să debuteze cu Iaşiul

"Nu cred că este o problema că Trică nu poate să joace la meciul cu Gloria Bistriţa. Important este să fie bun pentru celelalte meciuri. Cred că Eugen va fi apt pentru meciul de la Iaşi. L-am vazut că arata bine, că fuge bine. Nu ştiu dacă va mai rezista 90 de minute, dar cu siguranţă 30-40 de minute poate să le faca la un nivel foarte bun. Un jucător cu experienţă poate decide soarta unui meci", a menţionat Mititelu.

Craiova nu-l dă pe Costea la Steaua:

"Cred că sunt speculaţii de presă. Dacă este atât de dorit în Ghencea o să le trimit acum un tricou cu numărul 10, cu destinatia Gigi Becali, cadou de ziua lui".

*

"Costea la Steaua? O să-i trimit lui Becali doar tricoul"

Despre plecarea lui Florin Costea la Steaua, patronul Universităţii Craiova a declarat că nici nu se pune problema de aşa ceva. Adrian Mititelu a spus că îi va trimite omologului său din Ghencea doar tricoul atacantului din Bănie, sub formă de cadou de ziua lui Gigi Becali. Universitatea doreşte să păstreze toţi jucătorii importanţi pentru a putea să-şi îndeplinească obiectivele.

"Costea la Steaua? O să îi trimit lui Gigi Becali un cadou: un tricou cu numele si numarul lui Florin Costea", a comentat Mititelu.

*
CUVANTUL LIBERTATII
*

VENIT, NEGOCIAT, SEMNAT!

În mare taină, Universitatea Craiova a dat lovitura pe piaţa transferurilor din România! Numai în urma unui telefon primit de la finanţatorul Adrian Mititelu, mijlocaşul Eugen Trică a venit, a negociat şi a semnat un contract pe un an cu echipa fanion a Olteniei. Unde, de fapt, doreşte să îşi şi facă retragerea din cariera profesională, asta nu însă înainte de a cuceri fie titlul de campioană, fie Cupa României. “Da, sunt jucătorul Universităţii Craiova. Cum se zice în olteneşte, mă întorsăi de unde plecai. Universitatea Craiova este echipa mea de suflet, era o datorie morală faţă de oraş şi suporteri. Cu un simplu telefon m-a convins Adrian Mititelu să vin la Universitatea! Mi-a zis dacă vreau să vin, iar eu I-am spus că vin. O să rămân la Universitatea Craiova până când vom lua un trofeu şi sper să vină cât mai curând. Cei doi băieţi ai mei ţin cu Universitatea, de fapt toată familia. Nu aţi văzut la meciul cu CFR Cluj-Napoca, de acum doi ani, a venit băiatul cel mare cu fularul Universităţii la gât. Eu nu am trădat Universitatea Craiova. Nu am nimic cu suporterii, îi iubesc. Cu ce am greşit eu faţă de suporteri? Ba din contră, eu am ajutat clubul, când am plecat, cu un milion de euro. Am văzut mesajele lor pe internet, mă aşteaptă. Am revenit acasă!”, a afirmat Eugen Trică imediat după ce şi-a pus semnătura pe contractul cu Universitatea Craiova.

Fără mari pretenţii financiare

Aflat la conferinţa de presă organizată ieri ad-hoc, finanţatorul Universităţii Craiova a confirmat că fotbalistul în vârstă de 33 de ani a semnat un contract în care nu se regăsesc mari pretenţii financiare. “Se întoarce un fiu risipitor acasă, un craiovean, un copil care a crescut în Craiova, s-a format la Universitatea şi care a fost şi el plecat prin lume să-şi facă un rost în viaţă. Nu a fost greu să-l conving. A venit cu inima deschisă. A semnat contractul fără să-l citească. Nu a avut nicio pretenţie financiară. Cât îi oferim, atât îi dăm. Şi dacă îi dăm 1.000 de euro, el vine să joace la Universitatea Craiova. Eu l-am simţit că venit cu inima deschisă. Aşa mi-a spus şi mie că nu va pleca de la Universitatea până nu va lua un trofeu. Sper să se întâmple asta. Şi chiar dacă, să zicem, că peste doi - trei ani se lasă de fotbal, cred că va avea un loc în cadrul clubului. El are casă în Craiova, are familia aici, este ginerele lui Ilie Balaci, are soţia olteancă şi cred că aşa ar fi normal. Am susţinut-o şi atunci şi o spun şi acum că el a avut un rol major în câştigarea titlului de către CFR Cluj-Napoca”, a declarat Adrian Mititelu.

Îl aşteaptă pe Piţurcă

Fără a intra în prea multe detalii, mijlocaşul Eugen Trică a recunoscut că, la fel ca întreaga Oltenie, şi el aşteaptă ca Victor Piţurcă să devină antrenorul principal al Universităţii Craiova. “Nu intru în discuţii cu privire la Victor Piţurcă. Eu l-am avut opt sau nouă ani antrenor. Toată Oltenia îl aşteaptă, dar sunt discuţii care îi privesc doar pe Adrian Mititelu şi Victor Piţurcă. Pe de altă parte, de ce să nu recunosc, cu Victor Piţurcă cred că Universitatea Craiova s-ar bate fără mari probleme pentru primele trei locuri”, a considerat Eugen Trică.

Va juca la Iaşi

Aflat în stare de suspendare, Eugen Trică nu va putea juca împotriva Gloriei Bistriţa, însă acest lucru îl va face, cu siguranţă, în deplasarea de la Politehnica Iaşi, de peste mai bine de două săptămâni. “Nu cred că este o problemă că Eugen Trică nu poate să joace la meciul cu Gloria Bistriţa. Important este să fie bun pentru celelalte meciuri. Cred că Eugen Trică o să fie apt pentru meciul de la Politehnica Iaşi. L-am văzut că arată bine, că fuge bine. Nu ştiu dacă o mai rezista 90 de minute, dar cu siguranţă 30 - 40 de minute poate să le facă la un nivel foarte bun. Ori de multe ori un fotbalist cu experienţă este esenţial să joace şi 10 minute. Poate decide soarta unui meci”, a opinat Adrian Mititelu.

Florin Costea nu pleacă la Steaua!

La întrevederea de ieri după-amiază cu reprezentanţii mass-media locale, finanţatorul Ştiinţei a ţinut să dezmintă informaţiile conform cărora atacantul Florin Costea va fi transferat la Steaua Bucureşti. “Sunt dorinţele unora din Bucureşti, probabil ale unor ziarişti care ţin cu Steaua, visează noaptea frumos şi a doua zi scriu la ziar ce vor ei. Poate că ei cred că, prin aceste materiale pe care le lansează în presă, contribuie cumva la ajungerea lui Florin Costea în Bulevardul Ghencea. Dacă este atât de dorit la Steaua, o să le trimit acum un tricou cu numărul 10, cu destinaţia Gigi Becali, cadou de ziua lui!”, a comentat Adrian Mititelu.
SILVIU GHIŢĂ
Alb-albastru pentru totdeauna!

Scrie răspuns