Tudor Gheorghe: Mă doare sufletul!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
DoRyN

Tudor Gheorghe: Mă doare sufletul!

Mesaj de DoRyN » 08 Feb 2010, 11:47

de Ion Jianu

Articol publicat in Gazeta de Sud

Autorul imnului Universităţii Craiova este mâhnit de posibila exilare a echipei la Turnu Severin şi susţine că primarul Solomon ar trebui să judece situaţia Ştiinţei cu înţelepciune, aidoma regelui Solomon.

Imagine

- Subiectul zilei în Craiova fotbalistică este Universitatea, disputa şi ruptura dintre club şi primărie. Sunteţi la curent cu această problemă?
- Sunt la Suceava, sunt în repetiţii, dar putem vorbi. Ştiu câte ceva despre acest subiect. Nu ştiu însă detalii.
- Ştiţi că finanţatorul echipei a anunţat că Universitatea va juca meciurile din retur la Turnu Severin?
- Mă doare sufletul! Unu la mână: Ştiinţa noastră dragă şi legendară nu se cheamă Universitatea Turnu Severin, ci Universitatea Craiova! Doi la mână: echipa este a oltenilor, iar capitala Olteniei este Craiova.

Primarul Solomon să judece cu înţelepciunea...regelui Solomon!

- Cum vedeţi finalul? Primarul Craiovei continuă să solicite achitarea datoriilor către stat şi atunci ar fi posibilă prelungirea concesiunii stadionului „Ion Oblemenco“, dar finanţatorul Mititelu, care a investit bani în modernizarea stadionului, are altă poziţie şi susţine că meciurile de acasă le va susţine, repet, la Turnu Severin.
- Cum îţi spuneam, nu cunosc detalii şi sunt treburi care pe mine mă depăşesc. E vorba şi de orgolii. Probabil că au dreptate amândoi, şi primarul Craiovei, Antonie Solomon, şi finanţatorul Universităţii, Adrian Mititelu, dar eu nu sunt în temă cu acest subiect. Îmi vine însă să râd...
- De ce?
- Mă gândesc la judecata lui... Solomon! După cum se ştie din istorie, Solomon era considerat un rege înţelept. Probabil că Aurică va gândi acum ca regele Solomon şi va rezolva înţelept problema asta a Universităţii Craiova! Cu alte cuvinte, primarul să judece ca împăratu’!


Am fost la Bordeaux, merg şi la Severin, dar oltenii să joce precum cei de dinainte


- Ziceaţi că veţi încerca, în funcţie de programul spectacolelor dumneavoastră, să veniţi şi la meciurile Universităţii Craiova. Vă menţineţi această afirmaţie şi dacă Ştiinţa va juca la Turnu Severin?
- Am fost eu la Bordeaux şi am urmărit „live“ partida din optimile Cupei UEFA, Girondins - Universitatea 1-0, din noiembrie 1982, de ce n-aş merge şi la Turnu Severin? Programul meu este însă foarte încărcat, dar, dacă voi putea, voi merge cu mare plăcere şi pe stadionul din Turnu Severin să văd Ştiinţa. Ţin să adaug ceva legat de echipa noastră de fotbal. Voi merge după alb-albaştri şi la Bârca, de exemplu, cu condiţia ca ei să joace precum cei glorioşi de dinaintea lor! Din păcate şi inexplicabil pentru mine, Universitatea de astăzi este la coadă rău de tot. Oltenii mei dragi sunt situaţi pe un loc care dezonorează brandul Ştiinţei.
- Ne aşteaptă un retur dificil, obiectivul fiind salvarea de la retrogradare.
- Să dea Dumnezeu să le vină mintea la cap! Eu cred în Universitatea... Trebuie însă să existe o linişte la nivel superior, ca să zic aşa, că altfel debusolarea asta de acum se poate transmite şi băieţilor, mulţi dintre ei copii încă. Este păcat de ei şi de suporterii Ştiinţei.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Tudor Gheorghe: Mă doare sufletul!

Mesaj de DeuxEx » 09 Feb 2017, 00:21

Tudor Gheorghe reloaded... la Sibiu!



Thanks, Iuli Meianu, pentru link!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Scrie răspuns