D'ale lui Drejan

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
wb_lion
fanatic
fanatic
Mesaje: 1226
Membru din: 28 Iul 2007, 17:25

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de wb_lion » 06 Dec 2010, 20:59

:)( bun articol

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de _T@V_ » 09 Dec 2010, 10:44

Cum ne-a dat de mâncare Traore în prime time
Imagine
Narcis Drejan
Gestul ivorianului de la CFR Cluj, Lacina Traore, ne arată încă o dată că noi, ca naţie, mai avem o şansă.

Şi una net superioară Africii, asta că tot suntem comparaţi zi de zi cu statele subdezvoltate de pe continentul negru. În minutul 89, momentul în care Traore a egalat AS Roma, atacantul african de doar 20 de ani a început să dea poporului român de mâncare, printr-un gest obscen, suburban, demn de condamnaţii care-şi împart perverse prin puşcării.

Nici nu l-a interesat că a marcat un gol superb, sau că a jucat împotriva lui Mexes, Totti sau De Rossi, iar de pe margine îl urmărea Ranieri. Şi-a manifestat bucuria prin semne obscene făcute fanilor din tribune, iar în cursa de 40 de metri până la mijlocul terenului ne-a demonstrat că şi-a îmbogăţit vocabularul cu încă un cuvânt, pe lângă cele opt pe care le foloseşte: mâncare, sex, fotbal, fault, arbitru, haine, bani şi WC. Şi culmea, era rostit perfect în română, din două consoane şi două vocale.

Traore şi-a ales perfect momentul să batjocorească o ţară întreagă, într-un meci transmis de postul public, în prime time. Nu-mi amintesc ca vreun fotbalist român, care a evoluat sau evoluează în străinătate, să jignească publicul, să vorbească urât despre ţara în care juca. Nici nu cred că există un exemplu. Nici măcar fotbaliştii care au acelaşi coeficient de inteligenţă cu al lui Traore. Degeaba are talent Lacina, dacă mintea îi este rătăcită undeva pe ruta Abidjan-Cluj.

Ştiţi ce spunea preşedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan, zilele trecute, la Gala Fanatik, acolo unde lui Traore i s-a acordat un premiu? Că în 2008, ivorianul nici măcar nu ştia cum arată un telefon mobil sau un laptop, iar în aceşti doi ani în România a învăţat foarte multe. Mai ales să dea de mâncare României, ţara care l-a făcut cunoscut şi i-a dat o pâine! Dar în Botswana şi Lesotho, cuvântul obscen învăţat în România de Traore înseamnă ploaie. Să nu ne supărăm pe Lacina, că are mintea neudată.

aparut in ADS

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de _T@V_ » 22 Dec 2010, 12:01

Nu v-aţi săturat de Revoluţie?
Narcis Drejan
Miercuri 22 dec 2010

Sincer, mie mi-ar fi ruşine să mă cheme Ion Iliescu şi să apar zilnic la TV şi să critic jurnaliştii şi scriitorii care au avut curajul să spună adevărul despre evenimentele din decembrie 1989.

Mi-ar crăpa obrazul de ruşine să mă disculp de toate crimele revoluţiei din care foarte mulţi români nu au înţeles nimic nici astăzi, deşi posturile TV au repetat imaginile din Piaţa Revoluţiei, de la Timişoara şi din toată ţara.

Îndoctrinaţi de un sistem bolnav, românii au ignorat istoria şi nu au dat doi bani pe ideea de libertate. Nu vreau să fac pariu, pentru că sunt sigur că dacă astăzi mergeţi în orice colţ al ţării sau la vreo comemorare a eroilor Revoluţiei şi îi întrebaţi pe oamenii prezenţi la faţa locului ce a însemnat decembrie 1989 pentru România, 90% nu vor avea un răspuns.
taguri

Deşi au văzut zeci de filme despre sfârşitul comunismului, multe dintre ele destul de bune, după 21 de ani românii trăiesc la fel de trist. Avem impresia că ne salvează uneori caterinca ieftină a persoanelor îndobitocite pe sistemul dacă apar dezbrăcată sunt importantă, dacă fac topuri cu fotbaliştii cu care am făcut sex sunt genială, dacă am televiziune sunt personaj de desene animate, dacă deturnez TVA şi prostesc statul sunt inventatorul economiei, sau dacă dau şpagă şi fur resurse naturale din conducte sunt şmecher.

Au trecut 21 de ani, la fel de trişti, cu aceleaşi personaje educate în peisajul plumburiu al sistemului comunist, din care nu am învăţat nimic, bazându-ne pe celebrele proverbe „Capul plecat sabia nu-l taie”, „Te-ai dus [cenzurat] şi te-ai întors vacă”, „Tu le faci, tu să le tragi” şi multe altele. Astăzi se împlinesc 21 de ani de la evenimentele din 22 decembrie şi peisajul e neschimbat...au trecut atâţia ani de atunci şi gunoiul e tot sub preş, dar ce contează? Rămânem o ţară tristă şi plină de umor!
Aparut in ADS

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de _T@V_ » 12 Ian 2011, 11:45

Himera Universitatea Craiova
de Narcis Drejan
aparut in ADS

De la ultimul event, din 1991, şi până în prezent, Ştiinţa se zbate în anonimat

Ultimii 10 ani din istoria Universităţii Craiova sunt de poveste, dar una haotică, fără intrigă, fără deznodământ, dar, inexplicabil, cu foarte multe puncte culminante.

De la ultimul event, din 1991, cei mai pătimaşi suporteri asistă la un spectacol grotesc, neînţeles, şi totuşi au puterea să facă din victorie nuntă şi din înfrângere înmormântare, chiar dacă echipa se zbate în mediocritate. Ştiinţa, celor care l-au iubit pe Oblemenco şi au plâns şi au râs alături de „Campioana unei mari iubiri”, Craiova Maxima, care a început cu Ilie Balaci şi s-a terminat odată cu accidentarea „Minunii Blonde”, în februarie 1984, a ajuns o himeră.

O făptură cu capul unui patron, Mititelu, care iubeşte sufocant, precum Lenny din romanul lui Steinbeck, „Oameni şi şoareci”, şi cu mâinile antrenorilor care nu au reuşit decât performanţe modeste în ultimii cinci ani, evitarea retrogradării. Antrenori sfătuiţi de patronul care se ghidează după motto-ul „my way or no way!”, omul care are impresia că doar cu pasiune şi iubire poate renaşte o echipă zămislită în trecut cu patimă.

Ultima victimă pe lista lui Mititelu este Piţurcă, un oltean la fel de căpos, dar care nu mai este compatibil cu fotbalul românesc, neînţeles de cei iniţiaţi în tainele Cooperativei sau de patronii care au impresia că au inventat regulile fotbalului. Adrian Mititelu nu mai are bani şi se bazează doar pe zecile de milioane de euro pe care Fondul Proprietatea trebuie să i le plătească, dar asta vom afla abia în martie. Până atunci, Piţurcă a fost dat afară, singurul antrenor în care mai credeau suporterii, cel care reuşea să aducă 25.000 de olteni pe „Ion Oblemenco”, în ciuda rezultatelor slabe, iar Universitatea Craiova riscă să fie sluţită şi mai mult. Se poate mai mult de atât? Până când va ajunge un substantiv propriu, despre care vom vorbi în trecut!

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de _T@V_ » 02 Feb 2011, 12:57

Stropul de umanitate din fotbalul românesc
de Narcis Drejan

Liga lui Mitică, plină de personaje care mai de care mai dubioase, îngâmfate, încăpăţânate şi cu o doză foarte mare de prostie, nu a atins încă apogeul. Ştiu şi politică, ştiu şi de ce o duce România prost, dar cel mai mult ştiu să speculeze şi cum să se fraierească şi să se înşele între ei, vezi ultimul caz Piţurcă-Mititelu. Dar gata cu scandalurile.

Astăzi e 2 februarie şi în urmă cu 18 ani, Michael Klein, fostul căpitan al Corvinului şi poate cel mai bun produs fotbalistic din istoria Hunedoarei, îşi pierdea viaţa, departe de ţară, la Krefeld, pe un teren de antrenament al nemţilor de la Bayer Uerdingen.
taguri

În acea zi, fata lui Mişa Klein, Dominique, avea doi ani, şi până la cei 20 de ani a crescut cu gândul că amintirile o vor face puternică şi cu îndemnurile mamei, care îi spune de fiecare dată că e copia fidelă a tatălui. Fata lui Mişa Klein participa anul trecut la Olimpiada de Germană, la Timişoara, cu o scrisoare pe care i-o adresa tatălui ei, pe care l-a cunoscut doar din imagini şi fotografii, majoritatea în echipament de joc.

La Mondialul din Italia, de acum 21 de ani, echipa României începea cu Lung, Rednic, Klein, Andone, Rotariu...şi aşa a fost în toate cele patru partide, cu URSS, Camerun, Argentina şi Irlanda. Cum era Mişa? La primul Mondial al României post-comuniste se năştea şi generaţia de aur a lui Hagi, pe care Mişa nu a mai apucat s-o vadă la maturitate în America ‘94.

Numărul 3 din echipa naţională avea un stâng foarte precis, centra la fel ca la jocuri precum FIFA sau PES, unde puştii sunt mândri că niciodată jucătorii pe care-i controlează nu dau greş la capitolul centrări, şi ţin minte că nu se oprea decât la fluierul de final al arbitrului. În scrisoarea ei, Dominique spune despre tatăl ei: „Eşti un mare capitol din viaţa mea şi după cum tot ce e scris rămâne etern, aşa vei rămâne şi tu pentru totdeauna, adânc întipărit în sufletul meu”. Şi în sufletele tuturor celor care l-au văzut pe Mişa jucând măcar o dată!

aparut in ADS

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de _T@V_ » 03 Mar 2011, 13:44

Gică, a apus GALA TA!
de Narcis Drejan

Mai ţineţi minte „Gala Hagi”? Un eveniment unic pentru români, un final de excepţie pentru o carieră extraordinară. Şi au trecut 10 ani de atunci.
Dar şi acum îmi amintesc că eram emoţionat tot la 21 de ani, văzând că Gheorghe Hagi renunţă la driblingurile ştiinţifico-fantastice, aşa cum le numeau americanii, vrăjiţi de „Maradona din Carpaţi”.
Şi meciul de retragere al lui Hagi a fost unic, mi-e greu să cred că voi trăi să mai văd un sportiv român la care să se închine o ţară întreagă. La un deceniu distanţă, Gică are părul alb şi îţi dă impresia că e gata să intre pe teren şi să inventeze o execuţie măiastră. Stă pe banca Galatei, acolo unde turcii îi strigă numele atât de tare, încât ai crede că vor să fie auziţi de Alah.

E tot mai gânditor şi nu înţelege nici acum că nu-i poate face pe Cetin, Ayhan, Culio, Kazim sau Bogdan Stancu să joace aşa cum o făcea el. Meseria de antrenor nu i se potriveşte. Pentru ea ai nevoie de mai mult decât un dribling genial şi mai ai nevoie să parcurgi nişte paşi, pe care Gică i-a făcut săltaţi şi haotic. După coşmarul România – Slovenia, avându-i ca protagonişti pe Osterc şi Rudonja, au urmat altele, gen Bursaspor, primul mandat la Galatasaray, să nu mai vorbim de Timişoara şi felul în care a fost „Regele” călcat în picioare de Gigi Becali la Steaua.

Nici din înfrângerile meseriei de antrenor nu a vrut să înveţe, s-a încăpăţănat cum o făcea şi pe teren, iar acum scurta carieră de pe bancă pare încheiată. Şi niciodată nu va fi un mare antrenor, dacă în discursul său, după 10 ani de când s-a apucat de antrenorat, regăsim aceleaşi fraze, greu construite şi multe dintre ele de neînţeles.

Cim Bom se prăbuşeşte, iar cel mai apreciat fotbalist din istoria României este martor la căderea celei mai titrate grupări din Turcia. Imaginea de aseară, de la finalul meciului cu Gaziantep, e departe de Gala lui Hagi. Parcă e la apus!
aparut in ADS

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de _T@V_ » 14 Mar 2011, 09:23

Tsunami de România, big in Japan
Narcis Drejan, Duminică 13 mar 2011

Vorbeam cu Pavel Badea, fostul fotbalist care cunoaște poporul japonez mult mai bine decât părerologii invitați la televiziunile de știri să umple spațiul de emisie dedicat dezastrului de pe coasta de est a niponilor. Îmi povestea cum sunt educați copiii de la cele mai mici vârste în caz de cutremur și ce instrucțiuni a primit el în momentul în care a semnat cu Bellmare Hiratsuka.

Ca să fie în siguranță, Bădiță sau samuraiul de pe Jii, cum i-a spus Ilie Dobre, a cerut o cameră la etajul 1, știind că în centura de foc a Pacificului au loc 80% dintre cutremurele planetei, informație pe care n-am auzit-o la TV-urile românești, dar pe care Badea a primit-o de la japonezi în clipa în care s-a cazat.
În schimb, tâmpenii gen explozii la Hiroshima, confundată cu Fukushima, și apariții ale așa zișilor specialiști, gen Monica Tatoiu, au dominat spațiul apocaliptic al dezinformărilor made in România.

Revenind la Pavel Badea, conducătorii fiecăreia dintre cele trei echipe la care a evoluat, Hiratsuka, Kashiwa și Fukuoka, i-au făcut instructajul în caz de cutremur. "Poți să stai la orice etaj vrei, la noi clădirile nu cad, dar în caz de tsunami, nu te vedem bine la etajul 1, așa că trebuie să te orientezi cât mai sus și cât mai departe de apă", îi explicau niponii lui Bădiță. Acum, se uită pe site-urile japoneze și își dă seama că de ce le-a fost frică n-au scăpat. L-am întrebat cum rezistă un popor să o ia de la capăt de atâtea ori, știind că nu poate controla natura. Nici nu a stat pe gânduri: "Crezi că stau ca la noi la TV și se plâng? Pentru japonezi e o rușine să te lamentezi. În 1999 m-a prins un cutremur într-un magazin, de vreo 6 grade pe scara Richter. Am fugit văzând cu ochii, dar vânzătoarele au rămas să țină de rafturi!".

Au trecut 10 ani de când Badea a părăsit Japonia, dar a rămas cu imaginea oamenilor care o iau de la capăt de zeci de ori într-o viață, fără să privească în urmă cu regret.

Închei discuția la telefon cu Bădiță și refuz să-mi desenez imaginea distructivă a unui cutremur în România. Greșeala mea să dau pe un post TV de știri, unde vorbește Monica Tatoiu. Am făcut precum MO, roboțelul pe o roată din celebrul serial de la Creative Monkeyz, adică OMFG, OMFG, OMFG.
Chiar așa, ce caută Monica Tatoiu să vorbească despre cutremure, tsunami și dezastre naturale? În curând, această wonder woman a fardurilor ieftine ne va învăța și cum să oprim mișcarea scoarței terestre din zona Vrancea, cum să salvăm balenele, cum să scăpăm Bucureștiul de câini fără să-i sterilizăm, sau cum să ne preparăm panaceul în bucătăria de acasă.

Și nu e doar cazul ei, observ din ce în ce mai des că TV-urile din România aplică regula invitaților universal valabili, care răspund telefoanelor producătorilor doar să mai bifeze o apariție pe sticlă, indiferent dacă știu sau nu subiectele emisiunii. Și asta în goana oarbă pentru punctele de rating, alea care nu sar de 0.1, spre frustrarea șefilor.

La ora la care scriu rândurile, Tatoiu doarme, dar în Țara Soarelui Răsare e dimineață. Știu că acolo oamenii au luat-o de la capăt!

aparut in ADS
Fişiere ataşate
RTR2JR0Y.jpg

ozzy

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de ozzy » 14 Mar 2011, 09:27

T@V scrie: În 1999 m-a prins un cutremur într-un magazin, de vreo 6 grade pe scara Richter. Am fugit văzând cu ochii, dar vânzătoarele au rămas să țină de rafturi!".
Am vazut si acum niste imagini dintr-un supermarket in care vanzatoarele tineau de rafturi. Asta in mjlocul unui cutremur de 9 grade! Fara comentarii!

DoRyN

Domnule Sandu, nu-i prelungim contractul lui Lucescu?

Mesaj de DoRyN » 27 Mar 2011, 14:31

Domnule Sandu, nu-i prelungim contractul lui Lucescu?

Am înţeles că dacă joci la mijloc cu Apostol, Ad. Cristea, Ghioane şi Varga pierzi cu 5-0 în faţa Serbiei. Am trecut cu toţii peste acel moment şi peste faptul că în trei ani nu prea am mai bătut pe nimeni, până am ajuns la Zenica. Şi am jucat împotriva unei naţionale care trăieşte cu presiunea dezafilierii de la UEFA, problemă care îl măcina enorm pe Mircea Sandu la sfârşitul înfrângerii de aseară, în loc să îşi asume răspunderea pentru ruşinile fotbalistice ale României.

A fost 2-1 pentru Bosnia, iar Răzvan Lucescu susţine că ghinionul ne-a urmărit, în condiţiile în care la cornere în dreptul bosniacilor apărea 11, iar în dreptul nostru 0. Trecem la ocazii: Bosnia 7, România 2. Şi Răzvan invocă acelaşi blestemat ghinion. Se uită fix spre cameră, parcă nici nu ascultă întrebările lui Leo Badea, reporterul ProTV. Poate acum înţelege pentru prima dată de ce Florescu e liber de contract şi de ce Ropotan sau Cociş sunt prieteni cu fotbalul mediocru. Dar mai ales cât de riscant e să mergi pe mâna jucătorilor care au uitat când au evoluat în ultima partidă oficială, gen Deac sau Tamaş.

La capitolul sport rege, în România acesta este reprezentat de o ironie ieftină, e sportul confundat cu circul. Fotbalul unde ratingul nu-l mai fac execuţiile de pe dreptunghiul verde, ci este adus de Mititelu şi Iancu, de Becali şi Copos, de Borcea şi Meme, de Sandu şi Dragomir.

Ne mai întrebăm de ce antrenorii români se bazează pe al 18-lea frate togolez al lui Adebayor sau pe portughezii care n-au loc nici în liga a patra în ţara lor? Centre de juniori nu mai există, campionatul de tineret-rezerve reprezintă o cheltuială în plus pentru "profeţii" fotbalului nostru şi aflu că antrenorii de la academia lui Hagi sunt mai preocupaţi de Solitaire, decât de pregătirea viitoarelor talente.

Uitaţi-vă la echipele formate exclusiv din români, sunt la retrogradare în Liga lui Mitică. Fotbalul românesc a ajuns într-un punct critic, ne-am dezobişnuit de rezultatele bune ale echipei naţionale, iar adevărul este în clasamentul grupei din preliminarii, la şase puncte în urma Albaniei şi Belarusului, şi doar un punct peste Luxemburg.
Şi, încercând să uit de visătorul Tamaş în careul de 6 metri, revin la Mircea Sandu. Întors de la alegerile UEFA, unde a prins în prelungiri un loc în Comitetul Executiv, este întrebat de un reporter ce părere are despre faptul că am putea ajunge în grupa a patra valorică. Iritat, Sandu driblează scurt şi trage spre poartă, aşa cum o făcea pe vremuri, şi îşi găseşte două cuvinte: "Următoarea întrebare!"

Dacă am ajuns la următoarea întrebare, atunci, domnule Sandu, de ce nu-i prelungim contractul lui Lucescu? Că tot vine derby-ul cu Luxemburg, în fieful lui Pinalti, şi cele trei puncte i-ar consolida poziţia şi contractul selecţionerului care a luat ghinionul în braţe.

http://www.adevarul.ro/opinii_la_zi/Dom ... 54959.html

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de _T@V_ » 10 Mai 2011, 14:53

Staic, Mititel...fără "U" Craiova
10 mai 2011, 09:39 | Autor: Narcis Drejan | 250 afişări
Imagine
Ultimii cavaleri ai apocalipsei, care nu-şi merită terminaţia numelui doar din respect pentru "U"-ul purtat pe tricou şi-n suflet de Oblemenco, Deselnicu, Balaci, Crişan, Cămătaru, Donose sau Lung, au reuşit ce nu şi-au propus.


Să distrugă cea mai iubită echipă a fotbal a provinciei şi, totodată, cea mai înjurată la Bucureşti, care a trăit ultimii 10 ani ca un pacient muribund.
Ştiinţa care făcea o Oltenie întreagă să urle de bucurie în cele mai liniştite sfârşituri de săptămână e o echipă de pluton, intrată în anonimat, precum UTA sau FC Argeş, dar menţinută în presă din cauza disperării unui personaj care visează conspiraţii şi ameninţă că va demasca mafia din fotbalul românesc.

Acelaşi personaj era autorul efectelor speciale în filmul "Prima retrogradare", în 2005, pentru a o putea cumpăra mai ieftin la bunul său prieten, ajuns după gratii între timp. Soartă, blestem? Ce mai contează?

Cele 10 trofee, 4 titluri de campioană şi 6 Cupe ale României, nu se regăsesc nici măcar ca replici în vistieria clubului, premierele aduse de Ştiinţa în fotbalul românesc şi rezultatele din Europa se regăsesc doar într-o istorie îndepărtată şi pe pereţii scrijeliţi ai tunelului de pe „Ion Oblemenco”, unde aerul de legendă a dispărut complet.

Şi cu ce îi liniştesc vorbele pline de incompetenţă ale patronului pe oltenii care se mândreau că minunea Universităţii a fost blondă şi cu versurile despre Oltenia lui Arghezi şi-a atâtor duşi, a celui mai mare sculptor al omenirii, Constantin Brâncuşi, care răsunau pe orice stadion al pumnului pedepsitor de cinci judeţe? Şi asta o auzeau toţi fanii, au auzit-o Bertoni, Antognoni, Passarella, Tigana, Lacombe, Brehme, Briegel, Chalana sau Filipovici.

Actualul patron duce Craiova în B, din locul de unde a luat-o, şi îşi dă doctoratul în incompetenţă. Fotbalul nu e pentru el, cum nu e pentru majoritatea patronilor din fotbalul gri. Liga I este un circ ieftin de care râd mai mult coeficienţii UEFA, iar legendele se sting fără respect. Din cauza oamenilor mititei. Ce se va întâmpla cu Ştiinţa? Răspunsul nu e la actuala conducere, ci doar la cei care mai cred sincer în „Hai, Craiova!”.


aparut in ADS

Avatar utilizator
Cipri
membru
membru
Mesaje: 130
Membru din: 11 Noi 2010, 14:45

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de Cipri » 16 Mai 2011, 20:46

Cum am adormit prima dată la un meci al Craiovei!


Dacă aş fi de la Realitatea aş ancora în Titan, deasupra blocului meu, un banner cu Breaking News sau cu Exclusiv! Pentru că prima dată în viaţa mea, din 1986 şi până în prezent, am adormit la un meci al Universităţii Craiova. Să mă ierte Minunea Blondă şi toate legendele Craiovei Maxima. Nea Silvică, nea Tili, nea Aurică, domnul Ţicleanu, nea Cami, vă rog frumos să mă credeţi, că astăzi, din 1993, de când nu am mai ratat niciun meci de-al Universităţii Craiova, pur şi simplu am adormit.

Nu, nu sunt obosit! Am visat doar că sunt jucătorul Craiovei, că ies pe tunelul de legendă de pe Oblemenco, mă închin la numele şi la fotografiile văzute pe pereţi, e ca şi biserica mea. Miros aerul de pe arena unde am crescut şi în tribune sunt 40.000 de olteni. În visul meu, vreo 10.000 sunt afară şi strigă toţi: “Ştiinţa, Ştiinţa!”. E aşa de frumos că nici nu vă închipuiţi. Intru pe teren, îl văd alături de mine pe Pavel Badea, pe Craioveanu, chiar şi pe Claudiu Niculescu. Se laudă că e golgheter, că urăşte Dinamo. Nea Tică Oţet e antrenor şi vine repede la mine, la încălzire, şi-mi zice: “Vezi că Pleşan e rezervă! Avem o neînţelegere cu el. Ţine cu Dinamo, vrea la Timişoara, că-i din Moldova Nouă, cică Steaua e cea mai bună echipă din ţară, dar Craiova n-o să o uite. Să îşi bage minţile în cap! Narcise, vezi că joci în centru, în spatele lui Cami. Axul central e letal. Nu pierdem azi! E Ştefănescu pe fund, tu cu Balaci la mijloc, şi în faţă Cami!”.

40.000 de olteni îmi strigă numele. Oblemenco e şi el în tribune şi îmi arată un tricou cu cifrele de la Craiova. Mă apucă ameţeala, trag aerul în piept, pentru că lângă legende se respiră foarte greu! Am nevoie de el pe teren! Nea Sică Frânculescu mă întreabă dacă mă mai dor genunchii, îi fac semn că totul e OK. Jucăm cu Dinamo şi dacă batem luăm campionatul. Meciul e fabulos! Îmi intră toate pasele, dar Cami şi Craioveanu se joacă în faţă şi nu se concentrează. O fac pentru spectacol, pentru oltenii din tribune, cărora le bat inimile de două ori mai rapid decât altor suporteri. Urlete, căciuli aruncate, imnul lui Păunescu creează isterie în pauză.

Sunt obosit în repriza a doua! Balaci mă bate pe umăr, iar Zoli Crişan ţipă la mine să fiu concentrat! Trag de mine până în ultima clipă, iar dacă mi se umflă genunchii, asta e, să-l bage pe Pleşan. Dinamo nu îşi creează ocazii prea serioase. Încearcă şuturile de la distanţă, dar e greu să treci de Ştefănescu. Să nu mai zic că pe flancuri, mai ales pe partea lui Ungureanu e imposibil să treci. E minutul 90. Trec de Lupu, care e greoi, pasez la Bădiţă, mi-o dă repede. Mă atacă Lupescu, dar îl fac scurt, pe metru pătrat, tot timpul ştiu că se bagă pe alunecare. Sunt singur şi văd poarta lui Stelea! Craioveanu urlă la mine, dar sunt atacat repede de Andone. Îl driblez uşor şi-i pasez scurt Gicanului, doar s-o bage uşor pe lângă Stelică.

Tribunele înnebunesc şi…Gooooooooooooooooooooooooooool. Tresar din pat! Sunt fericit! Mă uit la televizor! Tocmai a dat gol Curtuiuş Craiovei! Gloria Bistriţa – Universitatea Craiova e 1-0! Nu-mi vine să cred că am adormit la meciul Ştiinţei! La ora la care scriu rândurile e 1-1, iar şansele Universităţii de a rămâne în prima ligă sunt inexistente! Dar cine are timp de calcule? Craiova e în B şi aerul legendelor e respirabil. Iertaţi-mă cu toţii, că am adormit ca şi Craiova! Să mă treziţi la ora 11.00


http://tikitaka.ro/cum-am-adormit-prima ... -craiovei/

Avatar utilizator
Alishor
suporter
suporter
Mesaje: 774
Membru din: 10 Sep 2010, 14:06

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de Alishor » 16 Mai 2011, 20:54

sublim pana la partea cu trezirea. trist dupa :-(
5 septembrie 1948... Legenda incepe

archaeus
membru
membru
Mesaje: 149
Membru din: 07 Dec 2004, 15:43

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de archaeus » 17 Mai 2011, 15:16

:hai apld

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de alex.p » 17 Sep 2011, 14:15


Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: D'ale lui Drejan

Mesaj de muttley » 29 Iul 2014, 21:22

Marele Narcis Drejan, pacat ca nu mai gasesc threadul in care cineva a postat reactia acestui individ la adresa Universitatii Craiova. Daca cineva il gaseste... il rog sa puna link aici cu acel thread.

Uitati aici o mica monstra din ce se intampla cu Drejan la GSPTV, cand nu mai aveai loc de limbile date brutarului.
Noroc ca au taiat astia inainte sa termine fraza si n-au lasat si resutl ca pupincurismul a fost maxim, Marin face pe desteptu' cu kyron si spunea: "7 ani au fost numai de nenorociri, chinuri etc" iar Drejan a sarit repede cu limba sa-l inveseleasca: "N-au fost chiar rele Domnule Mititelu" (asta se intampla dupa iarna lui 2011 cand era clar ca ne ducem in cap, era o debandada totala la echipa)

http://tv.gsp.ro/Mititelu-amenin-i-A-in ... 14710.html
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Scrie răspuns