Campionul unei mari iubiri

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Închis
Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Bogho » 23 Noi 2010, 19:23

Pacala scrie:
gonen scrie:Paunescu, un om care a facut tot posibilul sa isi scoata sotia nevinovata desi a ucis 3 oameni (surse de prin politie spun ca la volan ar fi fost de fapt fata lui Paunescu, in varsta de 16 ani atunci)..
despre omul Paunescu nu discut, s-a mai discutat, au fost personalitati gigantice in istoria omenirii (Einstein, Wernher Von Braun, Heidegger, Leibnitz) care au facut greseli de tot felul in viata lor....au fost niste "imprefectiuni geniale". Dar au locul lor in istorie, cum il are si Paunescu. Ceea a ce au facut bun acesti oameni nu se sterge cu buretele pentru ca au facut si multe greseli in viata lor. Probabil este o balanta undeva....

Am vorbit despre Paunescu ca: scriitor( 50 de volume publicate, majoritatea de poezie), ca ziarist(in primul rand revista Flacara), om de televiziune, om politic(il apreciez pt ca printre putinii care a sustinut cauza basarabenilor), ca organizator al Cenaclului Flacara, ca persoana care a sprijinit Universitatea Craiova etc.
Ca suporter al echipei Universitatea, jos palaria pentru Paunescu. Il consider unul dintre cei care au ajutat enorm la crearea Craiova-Maxima. Dar de aici, pana la a-l lauda excesiv e cale lunga. Consider ca nu poti omagia pe cineva la un asemenea nivel fara a tine cont de toate faptele sale. Un lucru bun nu anuleaza un lucru rau si invers.
Am citit mesaje si articole prin presa in care mai aveau putin si il declarau pe Paunescu cel mai mare poet roman.
-

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Pacala » 23 Noi 2010, 19:42

gonen scrie:Ca suporter al echipei Universitatea, jos palaria pentru Paunescu. Il consider unul dintre cei care au ajutat enorm la crearea Craiova-Maxima..
corect, pe forumul Universitatii Craiova despre asta ar fi trebuit sa se discute.
gonen scrie:Consider ca nu poti omagia pe cineva la un asemenea nivel fara a tine cont de toate faptele sale.
De ce nu? il omagiem pe Oblemenco ca fotbalit, il omagiem pe Eminescu ca poet, ii omogiem pe Arghezii, pe Sadoveanu, pe Leibnitz, pe Wernher Von Braun etc... nu prea ma intereseaza ce-au facut ei in viata particulara.
gonen scrie:Un lucru bun nu anuleaza un lucru rau si invers.
E o balanta pe care n-o tinem noi. Dadusem un exemplu cu Edison. Sa presupunem ca Edison ar fi fost comunist, sau ca ar fi fost colaborator al vreunui dictator. Asta n-ar fi insemnat sa renuntam la bec si sa stam la lumanare :-)
gonen scrie:Am citit mesaje si articole prin presa in care mai aveau putin si il declarau pe Paunescu cel mai mare poet roman.
au fost multi care l-au considerat cel mai mare poet social de după Tudor Arghezi, nu cred ca au fost articole in presa in care sa se fi sustinut ca a fost cel mai mare poet roman ..pune un link si te cred.
ma refer strict la articole, nu ma intereseaza mesajele cititorilor, nu le citesc.
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

azzurro
membru
membru
Mesaje: 176
Membru din: 30 Mar 2006, 01:36

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de azzurro » 23 Noi 2010, 19:49

Pacala scrie: El a fost propulasat in cultura romaneasca in cele mai ciudate circumstante, nu stiu ce fel de grup, cerc, etc. ..l-a impins, peste noapte, intr-o lumea straina lui. Ce legatura au semiconductorii si cultura? Un lucru e cert, tatal sau a fost mare mahar comunist, directorul directiei de circulatie monetara al Bancii nationale, el reprezenta Romania la CAER, uite unde era micul anticomunist. Cornea daca nu era ajutat de comunitatea evreiasca ar fi fost capsunar, asta o spun apropiatii lui, nu eu. cornea nu e presul lui basescu? Astia sint 2 tip impusi in cultura romaneasca, care au rolul cainelui, sa latre prin curte, eventual le dai o dipolma ca sa impuna respect prostimii asa cum si tu pui o placuta pe gard : Nu intrati, caine rau! iar cainele tau e atit de "rau" incit e prieten pina si cu..pisicile.Cei doi nu reprezinta cultura romaneasca si nu au autoritatea profesionala sa emita judecati de valoare.
Uite, vezi cum judeci cu dubla masura. In cazul lui Paunescu zici ca nu esti in masura sa il judeci ca om, dar pe altii da. Si nu e singurul exemplu, daca mai stau sa mai caut iti mai gasesc si altele.
Napule e...mille colori...voi..bianconeri

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Pacala » 23 Noi 2010, 19:58

gresesti azzuro, ziceam ca cei doi nu au calitatatea sa judece public un om de cultura, pentru ca ei sint doua personaje parasutate in cultura romaneasca. Daca ei isi inseala nevasta, daca nevestele lor au calcat pe cineva etc...daca mananca cusher..nu ma intereseaza. Daca Patapievici ar face vreo descoperire epocala in fizica nucleara te asigur ca l-as aprecia foarte mult cind ar veni vorba de fizica...nu m-ar interesa ce-a zis despre Eminescu sau despre Paunescu.
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

azzurro
membru
membru
Mesaje: 176
Membru din: 30 Mar 2006, 01:36

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de azzurro » 23 Noi 2010, 20:07

Deci o descoperire epocala, i-ar conferi lui Patapievici dreptul sa-l judece pe Paunescu. :lol:
Napule e...mille colori...voi..bianconeri

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Pacala » 23 Noi 2010, 20:20

o descoperire in fizica i-ar da dreptul moral sa-si dea cu parerea, in mod public, despre alte descoperiri si autorii lor. Cind s-ar vorbi despre el ca mare cercetator, n-ar mai conta ca a gresit atacandu-i pe Eminescu si Paunescu.

concluzia ta imi aminti un banc vechi:
-un cercetator ia un purice, ii zice sa sara, puricele sare.Apoi cercetatorul ii taie picioarele puricelui si-i zice sa sara...puricele nu mai sare. Cercetatorul se duce linistit si isi noteaza concluzia: Dupa ce i se taie picioarele, puricele nu mai aude. :)(
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Bogho » 23 Noi 2010, 20:31

Perspico scrie:Acum trebuie sa ne asteptam la 5 pagini scrise de Pacala si 7 de Blixa... :)(
Pot sa scrie cat vor, nu prea am timp sa stau pe forum si le-as raspunde greu. Pe Blixa il cunosc, il consider unul din cei mai buni prieteni, e in top dupa fratii mei si cred ca poate intelege punctul meu de vedere.

Desi nu am participat la nici un concert de genul acesta, consider ca cenaclul Flacara a fost un lucru bun la timpul sau, chiar daca s-a mai facut propaganda. Si multi (dar nu toti) s-au lansat prin intermediul acestui cenaclu.
Nu ma leg de poeziile lui Paunescu in care aducea omagii comunismului, fiindca asa era perioada atunci. Chiar si acum, in aceasta democratie, exista oameni de cultura si intelectuali care aduc omagii actualei puteri.
Ceea ce m-a deranjat la toata aceasta tevatura legata de Paunescu e ca s-a trecut foarte usor peste faptul ca acesta a sustinut uciderea a 3 oameni. Si daca el este vinovat pentru mortii de la Ploiesti, atunci Paunescu poate fi considerat si un criminal.
A facut foarte multe lucruri bune, asa cum spuneam si in mesajele anterioare, poate fara el nu ar fi existat Craiova-Maxima.
-

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Bogho » 23 Noi 2010, 20:34

Pacala scrie: au fost multi care l-au considerat cel mai mare poet social de după Tudor Arghezi, nu cred ca au fost articole in presa in care sa se fi sustinut ca a fost cel mai mare poet roman ..pune un link si te cred.
ma refer strict la articole, nu ma intereseaza mesajele cititorilor, nu le citesc.
Era acum cateva zile un articol in Evenimentul Zilei care facea o retrospectiva la declaratiile facute de oameni (politicieni, intelectuali, ziaristi, oamenide cultura) dupa moartea lui si am citit niste elogii "incredibile".
-

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Perspico » 23 Noi 2010, 20:42

ATENTIE: 13 iulie 2010, interviu in Prosport:
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/li ... ta-6550816

Pentru agaricii care se indoiau ca era un MILOG si un PORC:

Reporter: Aţi făcut şi imnul...
Porcescu: L-am făcut în 1972 sau 1973... De altfel, vreau să spun ceva. De mai mult timp am vorbit despre obligaţiile financiare ale Universităţii Craiova pentru acel imn pe care îl cântă şi pe care nu-l plătesc. Nu sunt un nabab, mie Boc mi-a tăiat pensia, am de ţinut o casă, o familie. Fetiţa mea, care e genială, studentă în anul doi la limbi străine, la spaniolă - portugheză, a câştigat concursul pe universitate pentru o bursă pe un semestru în Spania şi Portugalia. Trebuie să mă gândesc la ea. Cer public domnului Mititelu şi clubului Universitatea Craiova să se achite de toate datoriile pe care le au faţă de mine. Aşa cum contractul meu cu Copos, pentru Rapid, s-a încheiat de un an şi jumătate. Tot îi dau SMS-uri şi îi atrag atenţia. I-am zis: "George, nu ţi-e ruşine! Nu realizezi prin ce-am trecut eu?! Că m-a costat 100 de milioane ca să-mi fac albumina!". Imnul continuă să existe, dar contractul nu s-a reînnoit. O să-l dau în judecată din nou.
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

sezione
suporter
suporter
Mesaje: 844
Membru din: 23 Aug 2005, 09:50

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de sezione » 23 Noi 2010, 20:48

Perspico .. eu ma indoiesc da , sunt agarici? m.a.i.m.u.t.o.i.u.l.e .

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Perspico » 23 Noi 2010, 20:52

sezione scrie:Perspico .. eu ma indoiesc da , sunt agarici? m.a.i.m.u.t.o.i.u.l.e .
Nu esti, mah, agarici... caracterizeaza-te singur! Ce esti cand te indoiesti, desi vezi negru pe alb? Fii bland cu tine. Si sa nu-ncepi ca Chiorul ca e trucaj...
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Pacala » 23 Noi 2010, 20:54

am citit articolul, frumos. o: Multe lucruri frumoase a zis despre Craiova. L-a dat in judecata pe Copos, atit. Nu prea citesc prosportul pt ca il consider aproape de cancan. Merci pt articol o:
Last edited by Pacala on 23 Noi 2010, 21:25, edited 1 time in total.
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

sezione
suporter
suporter
Mesaje: 844
Membru din: 23 Aug 2005, 09:50

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de sezione » 23 Noi 2010, 20:59

Perspico scrie:
sezione scrie:Perspico .. eu ma indoiesc da , sunt agarici? m.a.i.m.u.t.o.i.u.l.e .
Nu esti, mah, agarici... caracterizeaza-te singur! Ce esti cand te indoiesti, desi vezi negru pe alb? Fii bland cu tine. Si sa nu-ncepi ca Chiorul ca e trucaj...

alooooooooooooooooo ..... Paunescu trebuia platit .. munca se plateste ... sau tu muncesti pe gratis? indiferent ca o faci de placere ? a fost vre-un jucator din craiova maxima care a jucat gratis??? eu cred ca esti nebun .

Nu e nevoie sa ma caracterizez ca nu sunt la petit de curci aici .

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Perspico » 23 Noi 2010, 21:21

sezione scrie:
Perspico scrie:
sezione scrie:Perspico .. eu ma indoiesc da , sunt agarici? m.a.i.m.u.t.o.i.u.l.e .
Nu esti, mah, agarici... caracterizeaza-te singur! Ce esti cand te indoiesti, desi vezi negru pe alb? Fii bland cu tine. Si sa nu-ncepi ca Chiorul ca e trucaj...

alooooooooooooooooo ..... Paunescu trebuia platit .. munca se plateste ... sau tu muncesti pe gratis? indiferent ca o faci de placere ? a fost vre-un jucator din craiova maxima care a jucat gratis??? eu cred ca esti nebun
Incredibil, ce dreaq de jivine sunteti, bah? Pana acum ati incercat sa demonstrati ce Om era PORCUL, ce sensibil si plin de iubire era el pentru Stiinta cand a scris imnul, va spune Ozzy ca a cerut bani pentru imn... neahh, e stire din Can-Can.
Acum va arat articol scris in 13 iulie 2010, cu aproape 4 luni inainte ca godacul sa crape si voi spuneti ca era normal sa ceara bani. Bah, voi aveti vreo molecula normala in voi? :cool:
Pacala scrie: Multe lucru frumoase a zis despre Craiova.
Mici scurt-circuite :laughing:
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: Campionul unei mari iubiri

Mesaj de Pacala » 23 Noi 2010, 21:28

Perspico scrie:Incredibil, ce dreaq de jivine sunteti, bah? ...ce Om era PORCUL...ca godacul sa crape ....Bah, voi aveti vreo molecula normala in voi?
:lol: tare suparat esti....
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Închis