Pe mana lui Piturca

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wb_lion
fanatic
fanatic
Mesaje: 1226
Membru din: 28 Iul 2007, 17:25

Pe mana lui Piturca

Mesaj de wb_lion » 12 Mai 2011, 08:08

Un nou articol marca Alin Fornade : http://blogsport.gsp.ro/fornade/2011/05 ... C8%9Burca/

Dacă Mititelu nu renunță, o nouă echipă este șansa Craiovei de a ieși din zodia umilinței

“Nu zidurile fac o școală, ci spiritul care domnește într-însa”. A spus-o Regele Ferdinand cînd a vizitat Institutul Politehnic din Timișoara. Dictonul e valabil și în cazul Universității Craiova, al echipei de fotbal cu același nume. Astăzi, din legenda care a luminat inimile oltenilor au mai rămas doar niște ziduri scorojite. O clădire nelocuită, bîntuită de fantoma unei iubiri trădate. Fanii doreau trofee și s-au ales cu o “dublă” neagră. “Campioana unei mari iubiri” a retrogradat pentru a doua oară după șase ani în care a încercat să se mintă că istoria nu se repetă.

În timp ce Gică Popescu îi lua un interviu lui Guardiola, Ionuț Luțu cîștiga un post de bufon la curtea lui Gigi Becali, autoritățile locale tac și nu fac, iar fostele glorii joacă meciuri demonstrative, Victor Pițurcă e dispus să se implice din nou, să repopuleze tribunele, să reaprindă flama. Unii îl acuză că nu intervine dezinteresat. Că o face doar ca să se răzbune pe Mititelu. Nu mai era nevoie, a cîștigat litigiul în instanțele sportive, putea să aștepte la cafeneaua de la Inter verdictul de la TAS. Într-o lume dominată de ipocrizie și de oameni fără cuvînt, Pițurcă ține să-și onoreze promisiunea făcută suporterilor Universității.

Cînd primarul Solomon cocheta cu ideea înființării unei noi echipe la Craiova, am scris că este o inițiativă nocivă. Acum cred că este singurul proiect viabil pentru renaștere. Spiritul “Științei” nu a murit. Nu-l căutați între actele din biroul lui Mititelu. L-ați regăsit în tribunele pline de pe “Ion Oblemenco”, în dansul fularelor alb-albastre, în refuzul fanilor de a accepta o viață de duzină. E timpul ca autoritățile să iasă din starea de letargie, să discute cu fostul selecționer, să capaciteze oamenii cu bani. Piți spune că noua grupare se va numi “Știința”. Formația va avea aceleași culori și va evolua tot pe arena leilor.

Dacă nu renunță la echipă, Mititelu va avea soarta lui Zambon. Într-o bună zi va ceda și palmaresul. E o chestiune de timp. Îl vor regreta doar televiziunile, vor avea mai puțin circ. Dacă nu vor suporta pierderea, să-l angajeze colaborator. Ar avea o sursă de venit, că tot e dator vîndut. Trebuie studiat cu atenție regulamentul. Daca noua echipă ar prelua un loc de ligă secundă, n-ar avea trei ani de zile dreptul să promoveze. Lucrurile sînt încă în fază incipientă, dar Craiova are o datorie morală față de sportul cu care a defilat mîndră prin Europa.

Pițurcă a făcut primul pas. Acum e rîndul craiovenilor să iasă la joc.

Avatar utilizator
wb_lion
fanatic
fanatic
Mesaje: 1226
Membru din: 28 Iul 2007, 17:25

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de wb_lion » 12 Mai 2011, 08:12

Si acum un comentariu foarte interesant la articolul de mai sus care ii apartine lui Eugen Delcea (autor al mai multor carti despre secretele Armatei si implicarea institutiilor secrete in mentinerea controlului)

"Col.(r) Florian Gârz,fostul consilier al lui Iliescu şi Constantinescu,pe probleme de Apărare, care a publicat aproape 20 de cărţi la Editura OBIECTIV, pe care o deţin,afirmă că poporul român este printre cele mai uşor manipulabile.Încă o dată, mă conving câtă dreptate are!
Lătrând non-stop la tv,Mititelu a reuşit să transmită trei minciuni de bază : 1.-pasiunea sa faţă de UCv nu are limite ; 2.-a fost sabotat de toţi,inclusiv de Chevron, şi de aceea nu a luat campionatul 6 ani la rând ; 3.-Piţurcă e Satana, i-a înşelat încrederea şi a vrut să-i ia Clubul.
De aproape un an vă tot spun cine e Mititelu cu adevărat (un “demn” urmaş al ofiţerilor fostei UM 0215/”Doi ş-un Sfert” a M.I., Neţoiu şi Dinel Staicu) şi că va duce UCv în B,nimeni nu a crezut…Iată încununarea misiunii lui !
Mititelu a apărut ca mare patron în Craiova…din neant, tipic pentru “aleşii” serviciilor secrete.A pus mâna pe o clădire din “buricul” oraşului, apoi pe terenuri, după modelul Gigi Becali, omul Armatei, şi tot tipic, şi-a tras ziar.
Cum s-a întâmplat adeseori în Istorie (de la Napoleon la…Gigi Becali),cei care primesc putere îşi uită “mentorii” şi cred că e meritul lor.În final, au fost treziţi la realitate…Dinel şi Gigi - arestaţi, Neţoiu - trecut în planul doi etc.
Mititelu nu va face nici el excepţie.Greşeala vieţii lui a fost că a muşcat mâna pe care i-a întins-o Mitică Dragomir, după ce i-a dat 420.000 euro în decembrie 2010.Şeful lui pe linie de M.I….A doua greşeală fatală a fost că a încercat să-l umileasă pe Piţurcă iar acesta nu uită şi nu iartă! În disperarea lui,continuă să-i atace pe cei doi şi se afundă tot mai mult, îi va fi fatal ! I-am tot spus şi n-a înţeles nimic…Inclusiv faptul că autorităţile (oficiale şi din umbră) îl aşteaptă până la sfârşitul campionatului.Şi-a risipit şi ultima şansă, este clar că nu mai oferă nimic, că e irecuperabil, iar dacă nu va fugi din ţară ca Dinel (ajutat de “ai lui”), va avea o vară foarte răcoroasă …
De aceea, nu vrea să cedeze UCv şi face declaraţii agresive, “Ştiinţa” e asul lui din mânecă pentru a-şi salva pielea!Nu întâmplător, Piţurcă a declarat că renunţă la 5 milioane dacă îi cedează Clubul.Bănuiţi că nu e genul răbdător sau care să cedeze.Fiind singura lor speranţă,probabil are garanţii ferme de la autorităţi…Să nu vă miraţi dacă, după alungarea lui Mititelu, veţi vedea “Ford” ca sponsor al Clubului,Piţi antamase afacerea încă din decembrie 2010.
Nu vă faceţi iluzii : Mititelu nu vrea binele “Ştiinţei”, ci doar să o folosească drept scut pentru afacerile lui…"

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de mihu » 12 Mai 2011, 08:19

wb_lion scrie:Inclusiv faptul că autorităţile (oficiale şi din umbră) îl aşteaptă până la sfârşitul campionatului.Şi-a risipit şi ultima şansă, este clar că nu mai oferă nimic, că e irecuperabil, iar dacă nu va fugi din ţară ca Dinel (ajutat de “ai lui”), va avea o vară foarte răcoroasă …"
Sper ca are dreptate ori sa ne lase ori faza cu vara racoroasa sa il astepte...
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9786
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de manex » 12 Mai 2011, 12:54

astia din presa au inceput campania pentru noua echipa. dragut lucru.
Am zis!!

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de stuparu_alexandru » 12 Mai 2011, 13:19

imi place ultima fraza. din pacate, e atat de adevarat, si cu toate astea, incredibil de multi prosti pun inca, botul la harneala lui de [cenzurat].
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

iuli

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de iuli » 12 Mai 2011, 13:31

stuparu_alexandru scrie:imi place ultima fraza. din pacate, e atat de adevarat, si cu toate astea, incredibil de multi prosti pun inca, botul la harneala lui de [cenzurat].
eu i-am acordat de multe ori ochelaristului circumstante atenuante,desi eram convins ca pt el Stiinta e doar un parvan.nu-mi doream sa ajungem in situatia de azi,dar daca nici azi nu sintem constienti de acest lucru devenim penibili.
omul e terminat,clubul e terminat.ce asteptari am mai putea avea?
am fost total impotriva formarii unei alte echipe,acum dupa ultimele 3 luni nu mai sint atat de convins ca e o idee rea.
tot ceea ce i-a mai ramas ochelaristului in acest moment e iubirea suporterilor pt Universitatea,daca-i luam si asta va pleca singur.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de muttley » 12 Mai 2011, 13:55

Piţurcă negociază acum înfiinţarea noii echipe cu primarul Craiovei

UPDATE 13:29 Victor Piţurcă ia în acest moment prânzul cu primarul interimar al Craiovei, Marinică Dinică, şi discută detaliile înfiinţării unei noi echipe în Craiova.

Tehnicianul a plecat în această seară din Bucuresti spre Craiova, urmând să ajungă în localitate în această noapte.
Mâine va purta primele discuţii cu primarul interimar al Craiovei, Marinică Dincă despre posibilitatea creării unei noi echipe la Craiova


http://www.prosport.ro/fotbal-intern/li ... ei-8262620

probabil vrea sa il dea afara pe mititelu de pe Oblemenco si din Cantonament dupa schimba numele la GZM si ia palmaresul de la clubul sportiv (asa zicea badea)
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

d`ampezzo

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de d`ampezzo » 12 Mai 2011, 14:06

Jucatorii de la GZM sunt bunicei plus Stoica & Co. de la echipa mare care vin ca oile dupa Pitzi ai putea face o speranta la promovare

Avatar utilizator
ady1948
suporter
suporter
Mesaje: 813
Membru din: 04 Apr 2010, 21:17

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de ady1948 » 12 Mai 2011, 14:40

nu as accepta o alta echipa , poate sa se numeasca si CRAIOVA STIINTA CAMPIOANA DIN BANIE BY PITI .

singura noastra sansa ar fi sa ii ia clubul lui mititelu ...si asta cred ca vor si face , asta cu noua echipa (sper eu) sa fie o diversiune , ca peste 1 luna sa ii ia clubul
" ACEASTA NU ESTE CRAIOVA NOASTRA ! "

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de muttley » 12 Mai 2011, 15:00

adi cu timpul o sa se numeasca Universitatea Craiova....in maxim 2 ani asa o sa se numeasca. chestia e sa o faca si pe asta ... nu imi fac probleme de promovare daca ia gzm.... liga a 2-a e slaba rau ...
Oricum mititelu va pleca de pe Oblemenco ...

Update 14:23 Piturca, Cristescu si Dinca au plecat de la Bistro Sofia, unde au servit impreuna masa de pranz.

Update 13:25 De 25 de minute Piturca, Dinca si Cristescu s-au intalnit pentru a discuta. Cei trei servers masa de pranz impreuna la un local din Craiova!

Victor Piturca a mers miercuri in Bucuresti pentru vedea meciul Stelei insa imediat dupa a plecat spre Craiova, unde a ajuns la ora 02.00. Piti se va intalni azi (in jurul orei 13:00) intr-o locatie secreta, ferita de ochii presei, cu primarul Craiovei Marinica Dinca si fostul oficial al Universitatii, Silvian Cristescu.

Cei trei vor pune bazele noii echipe Stiinta Craiova si vor analiza situatia in care se afla proiectul, garantiile pe care le ofera Primaria si persoanele care vor implica.

Piturca vrea o noua echipa la Craiova! Cine sunt oamenii din spatele "proiectului Stiinta":

Victor Piturca este hotarat sa faca o noua echipa la Craiova, care in doi ani sa se bata in Liga I

Dupa scandalul cu Adrian Mititelu, Victor Piturca vrea sa creeze "proiectul Stiinta", un club organizat dupa modelul Barcelonei, in care suporterii sa aduca o mare contributie la bugetul clubului.

Pe langa staff-ul tehnic, alaturi de care a mai lucrat la Steaua si Universitatea Craiova, fostul selectioner are in spate si oameni de afaceri.

Principalul nume este Gigi Netoiu, care se arata dispus sa isi aduca si el contributia la proiectul visat de Piturca.

"Eu sunt dispus sa bag bani daca se va face un proiect pe actiuni la Craiova. In situatia de acum, echipa asta are zero la suta sanse sa mai ramana in Liga 1", spune Netoiu.

Pe langa Netoiu, Piturca a mai convins si alti oameni de afaceri din oras, printre care fratii Ilinca si Doru Petrescu.

Piturca va miza si pe fostele glorii ale Craiovei, Sorin Cartu si Rodion Camataru.

http://www.sport.ro/liga-1/piturca-ince ... icati.html

Cred ca primaria poate sa dea 1 milion pe an la echipa + drepturi tv + inca 4-5 milioane de la actionari.... sa nu uitam in liga a 2-a nu iti trebuie multi bani. A promovat branesti.....
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de blixa » 12 Mai 2011, 15:08

pot face cate echipe vor. din pacate vor atrage suporteri. eu nu pot tine dect cu Universitatea. De-aia sper ca patrimoniul sa fie la CSU. Vedem ce se va intampla, dr orice s-ar cladi, ar trebui cladit din cenusa Universitatii.
S-a rupt Brazda.

sorin107

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de sorin107 » 12 Mai 2011, 15:15

blixa scrie:pot face cate echipe vor. din pacate vor atrage suporteri. eu nu pot tine dect cu Universitatea. De-aia sper ca patrimoniul sa fie la CSU. Vedem ce se va intampla, dr orice s-ar cladi, ar trebui cladit din cenusa Universitatii.

eu cred ca o sa fie foarte repede adoptata si acceptata de oameni. cel putin de samantari, asa cum le ziceti voi. pentru ca la echipa lui mititelu n-o sa mai mearga nimeni, cel putin atata timp cat e el acolo. si oamenii au nevoie de ceva acolo, de ceva de care sa se lege, pe care sa iubeasca si potential producator de satisfactii. asa ca daca echipa aia va avea o organizare serioasa, va juca fotbal si va avea performante, o sa aiba si suporteri.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de muttley » 12 Mai 2011, 15:19

blixa am vazut intr-un articol in prosport unde Badea zicea ca patrimoniul e la CSU .... oricum fc booveni se va desfinta trebuie o alta echipa ....
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

caesar
suporter
suporter
Mesaje: 632
Membru din: 19 Apr 2004, 09:00

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de caesar » 12 Mai 2011, 15:19

Si cine da cu banu, primaria ???
Io zic sa Piti joaca la cacialma, cum ne-a obisnuit.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Pe mana lui Piturca

Mesaj de muttley » 12 Mai 2011, 15:21

pai cine sa dea? primaria si cine se mai implica! cum la timisoara targu mures iasi etc se poate chiar daca nu suntem mai "bogati" ca ei cred ca o mica parte din buget se poate trimtie spre echipa

Update 14:50: Dinca a refuzat sa dialogheze cu presa, la iesirea din restaurant

Update 14:23 Piturca, Cristescu si Dinca au plecat de la Bistro Sofia, unde au servit impreuna masa de pranz.

http://www.sport.ro/liga-1/piturca-ince ... icati.html
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Scrie răspuns