Mititelu la judecata poporului!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Vreți să închidem acest topic?

Poll ended at 08 Feb 2023, 12:52

Da
11
31%
Nu
24
69%
 
Total votes: 35

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de malus dacus » 18 Oct 2020, 15:37

@sorialis. Si eu trebuie sa fiu elegant cu tine, dar numai datorita regulilor forumului. Tu esti ala care intra pe-aici cu aere - da, e bine; nu, e de rahat! Si, cam atat. Pareri, idei, argumente, canci! Ti-as cere sa argumentezi de ce e ineptie, dar e egal cu a ma adresa bocancului meu.

Tony7
membru
membru
Mesaje: 113
Membru din: 15 Oct 2020, 18:45

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Tony7 » 18 Oct 2020, 16:01

CSA Steaua a emis un comunicat prin care dezminte informatiile aparute in presa - http://www.csasteaua.ro/zvonurile-privi ... adevarate/

Ei trebuie sa vanda daca vor sa promoveze. Mai exact, echipa trebuie privatizata.
Cum sa face o privatizare? O scot la bursa sau prin vanzare directa. Vanzare directa care se face prin licitatie publica.

Nu poate Talpan sa se duca sa dea echipa cui vrea el pentru 1 milion de euro daca exista alti investitori care vor sa dea mai mult de atat.

Acolo daca s-ar intampla asta, noul proprietar ar fi detinatorul marcii pentru tot ce e legat de fotbal.
La noi nu s-a intamplat asta. E doar o asociere de 2 bani prin care Clubul Sportiv isi arata suportul fata de un club nou infiintat.
Deci de unde pana unde as putea eu sa trag concluzia din asocierea asta ca echipa noua e Universitatea Craiova? Doar ca se folosesc ei de numele unei parti din contract care poate sa mai faca acelasi contract cu orice alta echipa?
Sa vina Rotaru sa-mi arate ca detine el marca direct si mai vorbim atunci.

Ca marca sa fie inchiriata sau vanduta oficial catre Rotaru, e nevoie de o licitatie publica.
Nu poti tu, o parte din stat sa dai bunuri aiurea cui vrei tu.
Poate sunt investitori care ar da bani mai multi si asta rezulta in bani pierduti de catre stat.

In momentul de fata pana si eu pot sa zic ca as fi dat statului mai multi bani pentru a folosi numele de Universitatea Craiova decat a dat Rotaru.
"Licenţa acordată astfel către SC Blue Lions Capital SA este fără plată," - Asta scrie in contract.
Last edited by Tony7 on 18 Oct 2020, 17:59, edited 2 times in total.

FreakBoy
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 739
Membru din: 10 Dec 2003, 11:57

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de FreakBoy » 18 Oct 2020, 16:53

Tony7 am înțeles ideile, te-am lăsat să le expui, dar o sa te opresc daca vrei sa le impui.
Nu știu cum e la Craiova, știu că la Petrolu exista o clauză de performanță, ar fi într-adevăr interesant de aflat care sunt/au fost sau pot fi criteriile de asociere. Dar, parca nici nu as vrea sa risc odată la 5 ani să schimb jucătorii echipei doar pentru că unul a licitat mai mult.
Nu cred că merge doar licitație, probabil că trebuie un caiet de sarcini pentru a te putea înscrie la licitație.
În același timp, investiția materială a clubului sportiv este 0, vine cu numele si alții aduc prestigiu (de orice fel) pentru club.
Pentru oricare altul e tentat sa [cenzurat] in gura pe cineva, să se abțină pentru diseară...
Forza Știința!
I N I M I T A B I L I

Tony7
membru
membru
Mesaje: 113
Membru din: 15 Oct 2020, 18:45

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Tony7 » 18 Oct 2020, 18:00

@FreakBoy - Sigur, nicio problema. Ma retrag din discutie.

Vreau doar sa precizez ca in cazul in care ar trebui sa se faca asa ceva, nu cred ca s-ar schimba doar jucatorii.
Rotaru detine echipa cu totul, cel putin din cate stiu eu. Daca vreodata expira contractul si nu e prelungit de catre club, el o sa ramana cu echipa si o sa fie obligat sa schimbe numele, stema etc. iar clubul ar trebui sa isi gaseasca alt partener. O echipa existenta sau alta nou infiintata.

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de zeddDarko » 18 Oct 2020, 18:53

Daca Rotaru se gandeste sa isi ia jucatorii si sa plece, tot ceea ce s-a realizat in anii astia ramane la Clubul Sportiv, nimeni nu mai poate zice ca e echipa copiilor mei si imi iau jucariile si plec acasa si ramaneti fara echipa, pleaca rotaru, vine altcineva.Din ce stiu, exista clauze de performanta, sub liga2 contractul de asociere pica.Suntem pe drumul cel bun, iar booveanul incearca sa distruga tot ce este bun, in stilul lui caracterisc, el are o viziune paralela asupra vietii, crede ca tot i se impotriveste, dar el este vinovatul peste tot, o nulitate absoluta in materie de om, care tot ceea ce a obtinut a fost prin furt.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2940
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de fabius_2014 » 18 Oct 2020, 19:44

Tony7 scrie:
18 Oct 2020, 16:01
CSA Steaua a emis un comunicat prin care dezminte informatiile aparute in presa - http://www.csasteaua.ro/zvonurile-privi ... adevarate/

Ei trebuie sa vanda daca vor sa promoveze. Mai exact, echipa trebuie privatizata.
Talpan a vorbit de o asociere cu o firma privata nu de privatizare sau vanzare. Eu cred ca m-am exprimat clar, dar tu ai interpretat asa cum ar fi bine pentru analfabetul urat si chelios zis Ajica. Asa cum e la noi e legal in ciuda si necazul familiei Mititelu si a sclavilor sai.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8129
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 18 Oct 2020, 20:30

Tony7 scrie:
18 Oct 2020, 16:01


In momentul de fata pana si eu pot sa zic ca as fi dat statului mai multi bani pentru a folosi numele de Universitatea Craiova decat a dat Rotaru.
"Licenţa acordată astfel către SC Blue Lions Capital SA este fără plată," - Asta scrie in contract.
Asta e o minciuna. Prin contractul de asociere semnat in 2013 o parte din incasarile pe bilete si abonamente mergeau la clubul sportiv :

"DREPTURILE CLUBULUI SPORTIV „Universitatea” Craiova. Clubul Sportiv va încasa
5% (cinci procente) din sumele încasate de SC Blue Lions Capital SA în urma vânzării
biletelor şi abonamentelor pentru fiecare meci disputat pe stadionul „Ion Oblemenco” în
care este implicată echipa de fotbal. Procentul va fi determinat după deducerea
impozitului pe spectacol calculat conform Codului fiscal. "


Daca exista incasari de 1 milion de Euro pe sezon, asta inseamna 50 k la clubul sportiv. Practic sute de mii de Euro au fost platiti clubului sportiv incepind din 2013. Dupa 1989, aceste sute de mii de Euro sint singurii bani platiti pentru folosirea brandului. Mititelu, Staicu, Netoiu, Ilinca etc. au folosit brandul statului fara sa plateasca un leu.

Eu te sfatuiesc sa incetezi cu miniciunile si trolling-ul. Nu merge pe aici - ca multi sintem oameni cu carte.

Avatar utilizator
G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter
Mesaje: 837
Membru din: 01 Iul 2018, 15:04

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 18 Oct 2020, 20:35

Va duceți după fenta lui Toni7 aiurea. Omu’ a întins o plasa și vreți sa picați in ea. O baga de la început cu “licitații publice”. Ori, totul este o vrăjeala, nu este necesară nicio licitație ptr ca nu este un ctr de vânzare-cumpărare, este un ctr de ASOCIERE. Punct. Restul sunt povesti.
ucv ucv ucv

Tony7
membru
membru
Mesaje: 113
Membru din: 15 Oct 2020, 18:45

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Tony7 » 18 Oct 2020, 20:40

Edit Freakboy: eu ți-am spus!

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1421
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de florinkeke » 18 Oct 2020, 22:22

Bai cum apar scorobetii astia sa ne explice cum stau treburile.Acum o baga pe aia ca nicuna nu e adevarata.Duceti-va frate la Miti pe FB si aberati acolo.Hai ca ca momentan conducem in derby asa ca nu am timp sa scriu mai mult.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de sorialis » 19 Oct 2020, 19:45

malus dacus scrie:@sorialis. Si eu trebuie sa fiu elegant cu tine, dar numai datorita regulilor forumului. Tu esti ala care intra pe-aici cu aere - da, e bine; nu, e de rahat! Si, cam atat. Pareri, idei, argumente, canci! Ti-as cere sa argumentezi de ce e ineptie, dar e egal cu a ma adresa bocancului meu.
Citește ce ai scris. De 100 de ori, poate îți dai seama.

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk

Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de sorialis » 19 Oct 2020, 19:46

zeddDarko scrie:Daca Rotaru se gandeste sa isi ia jucatorii si sa plece, tot ceea ce s-a realizat in anii astia ramane la Clubul Sportiv, nimeni nu mai poate zice ca e echipa copiilor mei si imi iau jucariile si plec acasa si ramaneti fara echipa, pleaca rotaru, vine altcineva.Din ce stiu, exista clauze de performanta, sub liga2 contractul de asociere pica.Suntem pe drumul cel bun, iar booveanul incearca sa distruga tot ce este bun, in stilul lui caracterisc, el are o viziune paralela asupra vietii, crede ca tot i se impotriveste, dar el este vinovatul peste tot, o nulitate absoluta in materie de om, care tot ceea ce a obtinut a fost prin furt.
Exact.

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk

Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de malus dacus » 19 Oct 2020, 20:41

Hai ba, scuteste-ma! Citeste ce ti-am raspuns eu tie si ce i-ai raspuns tu lui zeddDarko. Imi raspunzi cand te nasti a doua oara.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8129
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 20 Oct 2020, 04:43

malus dacus scrie:
18 Oct 2020, 09:48
Trebuie sa-mi cer scuze fata de forumisti ca m-am aruncat ca gaina la muci si am comentat de buna credinta la postarea unui boovean. N-am mai vazut de mult booveni pe-aici si am postat fara sa mai citesc comentariile anterioare care put a ajîc. Greseala mea. Dincolo de asta, subiectul nu mi se pare bun de a fi dus in derizoriu. Ar trebui ca macar noi intre noi sa ne lamurim daca asupra acestei forme de asociere pot plana suspiciuni de ilegalitate. Din moment ce se practica, ba chiar a fost contestata si a ramas valabila, se pare ca nu. Totusi, nu mi se pare chiar in regula ca incredintarea unui bun public catre un tert ( a marcii, in speta de fata ) sa stea la mana unei singure persoane, fie el si Pavel Badea. Mi se pare fortat ca un contract de asociere de acest tip sa poata fi facut in baza unei simple scrisori de intentie, fara licitatie, fara a fi stipulat un minim prag de bonitate financiara sau un minim prag de performanta. Practic, Rotaru s-a oferit sa faca el o chestie iar Primaria si Clubul Sportiv au zis DA si au incheiat un contract pe nu stiu cati ani. Nu l-a intrebat nimeni daca stie sa faca treaba asta, daca are bani sa faca treaba asta si nu ne-a spus nimeni ce se intampla daca n-o face. Daca maine Rotaru isi baga picioarele si pleaca, ramane ca Badea sa-si incerce norocul cu altul, asa, pur si simplu, la inspiratie? Daca depun doi insi scrisori de intentie la primarie, cum il aleg pe unul? Scuipa Olguta in palma? Sunt chestiuni care trebuie discutate si lamurite.
Anul 2013 a fost de vestul salbatic - toata lumea era disperata sa se refaca o echipa a orasului. Bonitatea financiara era - ca Badea si Olguta nu au fost luati de fraieri. Discutiile cu Andrici si Rotaru erau de mai de mult, inainte de vara anului 2013 - se stia cine erau si ce le puteau conturile (desi oamenii astia nu sint superbogati ca Becali, Tiriac sau fratii Dedeman). Daca iti aduci aminte, Badea a cerut in consiliul local inca din 2012 sa se acceseze locul de liga 2 cu un proiect creat in jurul clubului sportiv. Dar Olguta n-a dorit - ca nu voia sa-l supere pe boo atunci.

Daca ne uitam la ultimii 7 ani si jumatate - Badea si Olguta au mutat corect. Au fost destule esecuri ale echipei, dar in mare ce s-a promis atunci s-a cam realizat : un club civilizat, care isi respecta publicul, si se bate acolo la virf; o schimbare profunda fata de anii negri booveni. Toata lumea s-a tinut de cuvint - si autoritatile locale (cu baze sportive renovate) si actionarii echipei.

Poti sa citesti tu contractul si clauzele de atunci - inclusiv dorinta asociatilor pusa in scris de readuce Craiova pe orbita performantei din anii 80. "care să atingă performanţe sportive deosebite, comparabile cu cele realizate de fosta echipă de fotbal a Universităţii Craiova de la începutul anilor `80" : https://www.primariacraiova.ro/pozearti ... pct_02.pdf

P.S. Pavel Badea declarind in 2012 ca doreste renasterea Craiovei fotbalistice in jurul clubului sportiv : https://www.digisport.ro/fotbal/liga-2/ ... ii-a-28331

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de malus dacus » 20 Oct 2020, 09:57

Cunosc contractul. St. de acord si cu ceea ce spui, n-am nimic ( ma rog, nu mare lucru ) de reprosat actionarilor, inteleg si contextul din 2013. Dar pur si simplu s-a intamplat sa fie bine. N-am avut nicio garantie, in afara de vorbele lui Badea si ale lui Olguta. Pe viitor cred ca e nevoie de o altfel de abordare, lucrurile sa fie mult mai la vedere si sa existe niste reguli. Trebuie sa existe niste criiterii de desemnare a celui care vrea sa administreze brandul. Nu mi se pare normal sa aleaga Badea cu mana din gramada. Repet intrebarea din postul anterior. Daca se intampla ca Rotaru sa se plictiseasca maine de aceasta afacere si sa iasa din asociere, care va fi procedura de incredintare a marcii catre un nou doritor? Daca nu apare nimeni, echipa se desfiinteaza si cu asta basta. Daca apare unul, sa zicem ca i-o dai aluia. Dar daca te pomenesti cu trei scrisori de intentie la primarie, cum faci? Exista in momentul de fata ceva reguli?

Scrie răspuns