Mititelu la judecata poporului!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Vreți să închidem acest topic?

Poll ended at 08 Feb 2023, 12:52

Da
11
31%
Nu
24
69%
 
Total votes: 35

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de blixa » 22 Aug 2018, 16:06

Si eu consider ca daca ai marca ai si palmaresul, DOAR daca ai activitate sportiva. Marca noastra tine de unitatea de invatamant care nu are activitate sportiva, iar clubul vechi se pare ca nu mai exista. Era suficient ca actualul CSU, pastorit de Badea, sa dovedeasca faptul ca e continuatorul vechiului club sportiv. Se pare ca nu a facut-o. Motivul nu-l stiu. Indolenta, imposibilitate...

Consider urmatoarele (pot gresi):
- clubul lui Badea s-a fondat aiurea, fara legatura cu fostul club.
- marca apartine unitatii de invatatmant, firesc, si printr-o asociere a ajuns sa fie folosita de clubul lui Badea (altfel nu-mi explic cum poate folosi numele si toate insemnele asociate)
- pentru ca nu mai exista vechiul club, nu se mai poate lauda nicio echipa cu palmaresul (desigur, unitatea de invatamant ca detinatoare a marcii poate spune ca are legatura, dar, totusi, Universitatea doar a imprumutat numele)
- chiar daca echipa falimentara a lui Boo a fost continuatoarea activitatii, nu se poate lauda cu palmaresul, pentru ca nu are acte prin care sa dovedeasca ca a preluat ceva din patrimoniul fostului club sportiv (a fost ca o externalizare a unei activitati, ca o cedare de loc, devreme ce nu s-a transferat prin acte nici marca, nimic).

Eu unul am sustinul mereu reinfiintarea sectiei de fotbal la CSU, crezand ca e vorba de vechiul club.
Asadar, tin cu echipa noua, dar din lipsa continuitatii clubului sportiv, consider ca e doar un imprumut de nume (la fel cum Red Bull imprumuta numele unor echipe; marca de bauturi energizante nu se poate lauda cu performante sportive). Prin asocierea cu marca putem folosi imnul si avem o anumita identitate dar, pana CSU nu dovedeste ca e continuatorul vechiului club sportiv, cu istoria nu ne mai putem lauda.
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de stuparu_alexandru » 22 Aug 2018, 17:05

sa-i multumim lui rotaru si prostului de marinescu, avocatul [cenzurat], care n-au fost in stare sa castige un proces pe care orice dragut era in stare sa-l castige.
jegul de mititelu, in imbecilitatea lui deja cunoscuta, jubileaza, nestiind ca de fapt nu face altceva decat sa-si taie craca singur de sub picioare.

oricum, inteleg ca urmeaza o revizuire a deciziei, pentru ca ICCJ n-are cum sa zica alb si CA sa zica negru. pentru ca ce decide ICCJ e lege. probabil, o proasta de judecatoare, n-a dorit sa-si bata capul prea mult si a durut-o in *****.
asta e, din pacate mai asteptam un pic pana se clarifica lucrurile. dar se vor clarifica.
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de blixa » 22 Aug 2018, 17:08

pai ce treaba are Rotaru aici? era implicat CSU. Sper sa se clarifice cum zici...
S-a rupt Brazda.

LiviuB

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de LiviuB » 22 Aug 2018, 17:40

trebuie sa mai avem putina rabdare. lucrurile se vor rezolva. m-a amuzat teribil tembelul ala de mironica...
daca despreinderea sectiei de fotbal s-ar fi facut corect - atunci palmaresul era la societatea moarta in 2011. dar cum in 1993 s-a creat o entitate paralela, palmaresul a ramas la clubul sportiv. si marca la fel.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Ovidiu* » 22 Aug 2018, 18:26

Pe mine ma amuza promptitudinea gsp in a schimba numele echipei peste tot pe site :)) Le-a luat 4 ani sa schimbe din CSU in U Craiova si vreo 30 de secunde sa schimbe inapoi in CSU :))
Reaparu si nea Aurica in peisaj acum, ca ne-a spus el...Abia astept sa-si inghita toti vorbele, cu tot respectul pentru nea Aurica.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de blixa » 22 Aug 2018, 18:43

pai sunt dobitoci. numele il avem, spune si in acea motivare.
S-a rupt Brazda.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de malus dacus » 22 Aug 2018, 18:59

...procesul asta a fost cea mai mare idiotenie. Fara acest proces, Ajica era acum mort si ingropat. Acum e doar mort. Palmaresul se obtinea printr-o simpla cerere la liga, asa cum s-a si intamplat. Asa, alt taraboi, alt proces probabil...

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de THE LION » 22 Aug 2018, 19:33

Clubul lui Badea este sub tutela Min. Invatamantului / Educatiei.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 22 Aug 2018, 19:39

blixa scrie:
22 Aug 2018, 16:06
Si eu consider ca daca ai marca ai si palmaresul, DOAR daca ai activitate sportiva. Marca noastra tine de unitatea de invatamant care nu are activitate sportiva, iar clubul vechi se pare ca nu mai exista. Era suficient ca actualul CSU, pastorit de Badea, sa dovedeasca faptul ca e continuatorul vechiului club sportiv. Se pare ca nu a facut-o. Motivul nu-l stiu. Indolenta, imposibilitate...

Consider urmatoarele (pot gresi):
- clubul lui Badea s-a fondat aiurea, fara legatura cu fostul club.
- marca apartine unitatii de invatatmant, firesc, si printr-o asociere a ajuns sa fie folosita de clubul lui Badea (altfel nu-mi explic cum poate folosi numele si toate insemnele asociate)
- pentru ca nu mai exista vechiul club, nu se mai poate lauda nicio echipa cu palmaresul (desigur, unitatea de invatamant ca detinatoare a marcii poate spune ca are legatura, dar, totusi, Universitatea doar a imprumutat numele)
- chiar daca echipa falimentara a lui Boo a fost continuatoarea activitatii, nu se poate lauda cu palmaresul, pentru ca nu are acte prin care sa dovedeasca ca a preluat ceva din patrimoniul fostului club sportiv (a fost ca o externalizare a unei activitati, ca o cedare de loc, devreme ce nu s-a transferat prin acte nici marca, nimic).
- eu unul am sustinul mereu reinfiintarea sectiei de fotbal la CSU, crezand ca e vorba de vechiul club.

Asadar, tin cu echipa noua, dar din lipsa continuitatii clubului sportiv, care avea activitate sportiva, consider ca e doar un imprumut de nume (la fel cum Red Bull imprumuta numele unor echipe; marca de bauturi energizante nu se poate lauda cu performante sportive). Prin asocierea cu marca putem folosi imnul si o anumita identitate, dar cu istoria nu ne mai putem lauda.
Daca cititi cu atentie motivarea instantei in procesul marcii, acolo se scrie clar ca doar actualul club sportiv este continuatorul clubului fondat in 1948. Fostul FCU nu este continuatorul clubului fondat in 1948 - conform procesului marcii. Deci in procesul marcii incheiat definitiv clubul sportiv era UNICUL continuator al clubului fondat in 1948. In procesul palmaresului judecatorii au decis altceva - si asta e halucinant. Judecatorii de la procesul palmaresului zic ca nu ii intereseaza ce s-a intimplat la procesul marcii, pentru ca aia a fost alta judecata. Asta e o timpenie epocala - ori esti continuator, ori nu esti continuator : ce conteaza care e subiectul judecatii ?

Asta e una la mina.

Doi - judecatorii de la procesul palmaresului zic ca de fapt actualul club sportiv s-a infiintat pe data de 24 noiembrie 1991. Eu am documente care arata ca in ianuarie si februarie 1991, vechiul club sportiv exista. Deci intre februarie 1991 si noiembrie 1991 vechiul club sportiv a disparut in neant si noul club sportiv a aparut tot din neant ? Asta e o alta timpenie epocala. Sa ne uitam la rezultatele sectiei de handbal masculin a Universitatii Craiova :

"de Copacul » 12 Feb 2010, 07:33

istoric-handbal
PERFORMANTE HANDBAL CASTIGATORI – CUPA ROMANIEI
UNIVERSITATEA Craiova, 1 editie: 1991
Editia 12 1990 – 1991
1. UNIVERSITATEA Craiova – antrenori: NICOLAE
DUMITRU, GRIGORE ALBIL
2. STEAUA Bucuresti – antrenori: RADU VOINA, STEFAN BIRTALAN
3. STIINTA Bacau –
antrenori: ALEXANDRU EFTENE
4. MINAUR Baia Mare – antrenori: LASCAR PANA, PETRE
AVRAMESCU.

CAMPIONATUL NATIONAL – seniori HANDBAL în 7
UNIVERSITATEA Craiova, 2 titluri: 1992, 1993

Edita 34 CN 1991 - 1992 TUR – RETUR cu 12 echipe – DIVIZIA A
1.Universitatea Craiova –
antrenor: PAUL STUPARU
2.Minaur Baia Mare – antrenori: LASCAR PANA, PETRE
AVRAMESCU
3.Steaua Bucuresti – antrenori: GHEORGHE GORAN, STEFAN BIRTALAN


Edita 35 CN 1992 - 1993 TUR – RETUR cu 12 echipe – DIVIZIA A
1.Universitatea Craiova –
antrenori: PAUL STUPARU, SEBASTIAN DOBREANU
2.Minaur Baia
Mare – antrenori: PETRE AVRAMESCU, C-TIN PANTURU
3.Steaua Bucuresti – antrenori:
GHEORGHE GORAN, STEFAN BIRTALAN"


Cind sectia de handbal a clubului sportiv a activat neintrerupt in acei ani, cum poti sa spui ca un NOU club sportiv a fost fondat in noiembrie 1991, fara legatura cu clubul vechi ? Asa si FRF a fost refondata dupa 1989, dar sa spui ca n-are nici o legatura cu vechea FRF ar fi o timpenie epocala.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 22 Aug 2018, 20:21

stuparu_alexandru scrie:
22 Aug 2018, 17:05
sa-i multumim lui rotaru si prostului de marinescu, avocatul [cenzurat], care n-au fost in stare sa castige un proces pe care orice dragut era in stare sa-l castige.
jegul de mititelu, in imbecilitatea lui deja cunoscuta, jubileaza, nestiind ca de fapt nu face altceva decat sa-si taie craca singur de sub picioare.

oricum, inteleg ca urmeaza o revizuire a deciziei, pentru ca ICCJ n-are cum sa zica alb si CA sa zica negru. pentru ca ce decide ICCJ e lege. probabil, o proasta de judecatoare, n-a dorit sa-si bata capul prea mult si a durut-o in *****.
asta e, din pacate mai asteptam un pic pana se clarifica lucrurile. dar se vor clarifica.
Rotaru n-a avut nici o treaba cu acest proces. Clubul spotriv de drept public si avocatul Marinescu s-au luptat acolo. Instanta a respins cererea de interventie a societatii lui Rotaru.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de blixa » 22 Aug 2018, 22:17

mda, cred ca clubul trebuia sa se ocupe mai serios de acest proces. Asa imi aminteam si eu ca s-a scris pe aici, (procesele nu le-am urmarit ca mi se pare absurd sa se nege evidenta) ca in procesul cu marca s-a stabilit ca CSU e continuatorul clubului sportiv cu mai multe sectii, inclusiv fotbal, fondat in pasopt, dar credeam ca am retinut gresit. Sunt datori sa clarifice problema.
S-a rupt Brazda.

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Augustus Caesar » 23 Aug 2018, 05:48

Ma doare undeva de procese, de judecatori, de decizia lor asupra continuitatii, al palmaresului si al altor prostii de genul asta. Tin cu Universitatea Craiova si o fac de la 10 ani de cand echipa asta a facut semifinala de cupa UEFA, dar niciodata nu mi-am conditionat sufletul de palmares, de trofee, etc. In inocenta copilariei mele aveam impresia ca eram singurul brailean care tineam cu Universitatea Craiova. Eram singur impotriva intregului maidan din Braila. Acest lucru m-a ambitionat foarte mult si probabil de aici continuitatea si perseverenta de a ramane fidel culorilor . In fine, am continuat sa sufar pentru aceasta echipa indiferent ca a fost a CS-ului, a lui Ilinca, a lui Netoiu, sau la un moment dat absolut halucinant, al lui Mititelu. Indiferent cine a fost face parte din istoria noastra si nu o neg. Am continuat sa cred in Universitatea Craiova si o sa continui cu acest lucru, DAR ,cred in echipa care isi doreste sa faca performanta, care continua sa faca lucrurile cu profesionalism si care isi trage seva din Lung, Negrilă, Tilihoi, Ștefănescu, Ungureanu, Țicleanu, Balaci, Donose, Beldeanu, Crișan, Cămătaru. In aceste lucruri cred, nu ma intereseaza cine a patronat sau patroneaza drepturile clubului. Doar in acest sens ma intereseaza , daca vreti, continuitatea .
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1182
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de sorinyki » 23 Aug 2018, 12:17

Comunicat pe pagina oficiala a clubului:

"Deși am mai lămurit chestiunea privitoare la palmaresul Științei în cel puțin trei rânduri (aici, aici și aici), o facem și a patra oară, în speranța că mass media și publicul vor înțelege corect faptele.

Clubul Universitatea Craiova începe prin a reaminti atât publicului cât și presei sportive că hotărârea Curții de Apel Timișoara nu are nici o legătură cu noul SRL înscris în Liga a III-a de personajul de tristă amintire din istoria orașului. Singura entitate juridică ce ar putea ridica eventuale pretenții este societatea aflată în faliment la Tribunalul Brașov.

Mai mult, hotărârea Curții de Apel Timișoara nu are legătură nici cu elucubrațiile aceluiași personaj. Instanța a spus doar că palmaresul nu este material, că nu poate fi evaluat și nici nu este transmisibil, fapt consemnat și de deciziile luate în cazurile Rapid, Oțelul Galați sau Farul Constanța. În toate aceste cazuri, palmaresul nu a putut fi valorificat, singurele care au putut face obiectul unui transfer către o nouă societate fiind stemele acelor cluburi, stemele conferindu-le de altfel respectivelor echipe statutul de continuatoare ale echipelor istorice.

În plus, instanța supremă din România, Înalta Curte de Casație și Justiție, a hotărât deja definitiv și irevocabil că:

Clubul Sportiv Universitatea Craiova este una și aceeași entitate din 1948 până în prezent, dobândind personalitate juridică în 1969;
Clubul Sportiv Universitatea Craiova deține palmaresul de fotbal al echipei Universitatea Craiova;
Clubul Sportiv Universitatea Craiova deține marca notorie (”stema cu leul”);
Clubul Sportiv Universitatea Craiova este singura entitate sportivă ce poate purta numele de ”Universitatea Craiova”."

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de cortinadampezzo » 23 Aug 2018, 16:12

U Craiova 1948 Club Sportiv SA sau cum s-au spus ei in acte ar trebui sa isi schimbe numele in Universitatea Craiova SA daca este singura entitate sportiva ce poate purta numele

dantes
suporter
suporter
Mesaje: 566
Membru din: 10 Ian 2009, 00:39

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de dantes » 23 Aug 2018, 16:41

Procesul palmaresului a fost o prostie de la cap la coada, o greseala nefortata a Clubului Sportiv de sub tutela Ministerului de care Mititelu s-a agatat ca sa mai faca un pic de rau, fara sa-si faca siesi nici un pic de bine. (de aceea am cumva impresia ca Miti o face doar ca sa se mai distreze pe seama lui Rotaru & Co)
Daca tot a inceput rahatul asta, Badea trebuia sa si-l asume si sa-si ia niste avocati care sa scoata ceva din el. Chiar daca ar fi obtinut palmaresul, prin absurd, in justitie, nu vad cum l-ar fi cedat clubului de fotbal din liga 1 care este o entitate complet separata de de CS.
Acum nici dracu n-o sa mai scoata din cap publicului larg ca echipa nu are palmaresul.
Relatiile publice sunt de tot rahatul la club, ca si pana acum. Sunt ca si niste copilasi carora, din cand in cand, la cea mai mica prostioara Mititelu le ma da o plamuta la fund. Daca nu-s in stare sa-i faca fata lui Mititelu, ar trebui sa-l angajeze.

Scrie răspuns