Mititelu la judecata poporului!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Vreți să închidem acest topic?

Poll ended at 08 Feb 2023, 12:52

Da
11
31%
Nu
24
69%
 
Total votes: 35

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 16 Dec 2019, 02:40

Eu am scris despre posibilitatea asta acum mai bine de un an, in premiera in Romania, pentru ca stiu si eu regulamentul FIFA :

https://craiova-maxima.ro/clona-pe-viat ... tului-fcu/

Acum statul roman, Piturca si ceilalti creditori ai fostului FCU pot sa se adreseze FIFA - astfel noua clona a familiei va falimenta in citeva luni. Dar exista vointa sa se faca chestia asta, perfect legala si justificata ? Si uite asa ajunge booveanul inca o data la mina lui Piti :-)


P.S. Dupa cite am auzit eu, procesul asta cu Josh Mitchell a fost cautat de fapt de catre Ajica, via Marcel Puscas. Adica baiatul asta a fost "incurajat" din birourile de la New York sa bage acea plingere la FIFA. Calculul a fost simplu - dai citeva zeci de mii de Euro si mai vrajesti inca o data fraierii.

P.S.2 In procesul brandului justitia a decis definitiv si irevocabil ca fostul FCU NU a fost continuatorul clubului fondat in 1948. Asa ca gargara mititeilor n-are nici o valoare.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de malus dacus » 16 Dec 2019, 08:47

...deductii de fifa de Booveni. N-are nicio treaba Universitatea Craiova in pvestea asta cu societatile comerciale ale lui Ajîcă Fotbal Club, Fece Fotbal Club, FCU, Fece vax Adibas...

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1627
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de R.E.N. » 16 Dec 2019, 19:01

este complet ******* intrelopul asta de doi lei. sau e *******, sau e dispus sa plateasca zecile de milioane pentru vechile datorii. haha.

am citit si eu decizia fifa. spune intr-adevar ca un club sportiv nu e identificat neparat prin entitatea care il administreaza, ci ca transcede dreptului civil. si ca exista o serie de elemente pe baza carora poate fi determinat cine e continuatorul unui club, inclusiv nume, suporteri, stema, culori, stadion, bla.

pe scurt in noua poveste a lui ne-a ady (i) Mitchell a scris la fifa ca exista un nou club care e continuatorul sa-ului in faliment, (ii) fifa a scris catre frf sa-i intrebe care e pozitia lor, (iii) frf a raspuns ca exista un club nou infiintat cu acelasi patron, adresa, administrator, (iv) fifa l-a intrebat pe noul srl al booveanului daca el e continuatorul si (v) srl-ul a raspuns da sigur sunt. decizia spune ca in baza informatiilor pe care le are la acest moment (care sunt subtiri, respectiv doar corespondenta cu srl-ul booveanului, faptul ca au aceeasi mizerie de patron si acelasi antrenor) nu poate concluziona decat ca noul srl e continuatorul fostului club, asa ca sa faca bine sa-i dea banii lui Mitchell.

nu s-a pus in discutie nici faptul ca noua echipa a noului srl boovean se numeste ne-a ady new york tower si fiii 1948 si nu Universitatea Craiova, nici faptul ca n-au dreptul sa foloseasca stema, nici ca nu mai au acelasi stadion si nici aceiasi suporteri (elemente de care ar trebui sa se tina cont daca s-ar face o analiza completa).

oricum, este minunat ca noul srl e raspunzator pentru datoriile fostei societati, asa ca pot toti creditorii sa vina sa bage in faliment si noua afacere marin towers 1948. daca nu cumva se scormoneste marin si ajunge la concluzia ca o sa plateasca 20 mil sau cat avea datorii pe vechea societate. un immbecill mai mare chiar n-am vazut. probabil ca dupa ce vin si ceilalti creditori o sa spuna ca nu, hai c-am glumit, am gresit, e doar o asemanare de nume, va rog eu frumos sa mantelegeti, mafia urss cu kgb si soros vor sa-mi fure echipa.
Last edited by R.E.N. on 16 Dec 2019, 20:01, edited 1 time in total.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 16 Dec 2019, 19:12

FRF a trimis informatii false la FIFA - FRF zice ca noua echipa a booveanului joaca pe acelasi stadion ca echipa veche. Fals.

In plus FIFA crede ca noua clona foloseste aceesi stema ca fostul SRL al familiei - si asta e fals.

iuli

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de iuli » 16 Dec 2019, 19:22

Bobby scrie:
16 Dec 2019, 19:12
FRF a trimis informatii false la FIFA - FRF zice ca noua echipa a booveanului joaca pe acelasi stadion ca echipa veche. Fals.

In plus FIFA crede ca noua clona foloseste aceesi stema ca fostul SRL al familiei - si asta e fals.
ai dovezi in acest sens?

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 16 Dec 2019, 19:36

Documentele sint aici. FRF a spus catre FIFA ca ambele echipe al booveanului folosesc acelasi stadion. Fals.

FIFA zice ca elementele de identitate includ stadionul si logo/stema. Dar stema a fost anulata in justitie.

https://www.fanatik.ro/decizia-fifa-in- ... v-19129715

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2887
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de fabius_2014 » 16 Dec 2019, 19:47

Acest forum este mai bogat si mai documentat cu Bobby. o:

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de stuparu_alexandru » 16 Dec 2019, 19:48

Bobby scrie:
16 Dec 2019, 02:40
Eu am scris despre posibilitatea asta acum mai bine de un an, in premiera in Romania, pentru ca stiu si eu regulamentul FIFA :

https://craiova-maxima.ro/clona-pe-viat ... tului-fcu/

Acum statul roman, Piturca si ceilalti creditori ai fostului FCU pot sa se adreseze FIFA - astfel noua clona a familiei va falimenta in citeva luni. Dar exista vointa sa se faca chestia asta, perfect legala si justificata ? Si uite asa ajunge booveanul inca o data la mina lui Piti :-)


P.S. Dupa cite am auzit eu, procesul asta cu Josh Mitchell a fost cautat de fapt de catre Ajica, via Marcel Puscas. Adica baiatul asta a fost "incurajat" din birourile de la New York sa bage acea plingere la FIFA. Calculul a fost simplu - dai citeva zeci de mii de Euro si mai vrajesti inca o data fraierii.

P.S.2 In procesul brandului justitia a decis definitiv si irevocabil ca fostul FCU NU a fost continuatorul clubului fondat in 1948. Asa ca gargara mititeilor n-are nici o valoare.
eu credeam ca s-a inteles ca vechea societatea n-are legatura cu universitatea craiova. prin urmare, ce ne pasa noua de cine ce a mostenit in actele lui mititelu?
de ce ne intereseaza ce face mititelu cu prostii aia care-l urmeaza?
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 16 Dec 2019, 19:52

Mai in gluma, mai in serios - dupa principiile FIFA prezentate in actele lui Ajica, Craiova ligii 1 este continuatoarea fostei FCU !

- foloseste acelasi stadion;
- detine brandul FC Universitatea Craiova;
- detine stema istorica;
- a avut antrenori pe Ovidiu Stinga, Cirtu si Sandoi - fost antrenori de la FCU;
- are cel putin o parte din galeria fostei FCU;
- a avut destui jucatori care au jucat la fosta FCU: Dananae, Plesan, Velcovici, Ionu Stancu, Geo Misu (la echipa a doua), Mihai Roman.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2887
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de fabius_2014 » 16 Dec 2019, 19:59

Datoria aia trebuia platita si FIFA a gasit vinovatul. Din cate stiu eu, in tarile din vest datoriile nu raman neplatite, asa cum se intampla in Romania. FIFA a descoperit datornicul si l-a obligat sa plateasca.

NightKing
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 02 Mai 2019, 20:09

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de NightKing » 16 Dec 2019, 20:00

N-am putea mai bine sa lasam toate prostiile astea deoparte, sa tina fiecare cu ce club vrea si tot asa?
La un moment dat justitia o sa-si spuna cuvantul si un club sau altul o sa fie obligat sa-si schimbe stema culorile.

Una nu e Craiova ca e infiintata in 2017. Si daca ar fi continuatoarea celeilalte e defapt infiintata in 1991.
Alta nu e Craiova pentru ca e infiintata in 2013. Si daca ar prelua palmaresul Clubului ar fi defapt infiintata in 1995 cand s-a infiintat de drept noul club sportiv.

Daca e sa o luam asa, niciuna nu e Stiinta.
Cu ura voastra intre suporterii care sustin istoria aceleiasi echipe s-a cam distrus tot spiritul frumos care era in orasul asta.

La un moment dat inamicii erau altii dar in Romania trebuie sa demonstram ca noi putem fi mai jos ca altii. De ce doar suporterii stelei sa se bata intre ei?

Hai, sariti ca sunt boovean.

LiviuB

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de LiviuB » 16 Dec 2019, 20:06

Pai chiar esti daca pui semnul egal intre cele 2 societati. Una a fost reinfiintata in cadrul clubului sportiv Universitatea Craiova iar cealalalta intr-o familie. Daca pt tine e acelasi lucru ai o problema

NightKing
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 02 Mai 2019, 20:09

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de NightKing » 16 Dec 2019, 20:13

Eu pot sa-mi dau seama si singur despre ce se intampla din punct de vedere obiectiv.
Si unii si altii stiti sa priviti lucrurile din punct de vedere subiectiv. Ca clone, ca familie, ca psd si tot felul de prostii.

Boovean as putea sa numesc o persoana care nu poate sa vada mai mult de atat.
Lasa prostia cu familie. E un patron si gata.
N-a fost nicio echipa reinfiintata in niciun club sportiv.

In primul rand, Clubul Sportiv actual e infiintat in 1995 conform deciziei judecatoresti.
CS Universitatea Craiova e club cu patron, la fel ca orice alta echipa. Echipele profesioniste din Romania nu pot face parte dintr-un Club Sportiv.
Echipa are doar acordul Clubului sa foloseasca numele, stema etc. Asa cum si Becali daca da niste bani armatei, primeste dreptul si maine e iar Steaua.

Hai ca nu suntem copii mici. Astea sunt chestii legale si destul de clare.

Mai presus de ele sunt toti suporterii Stiintei de care ambele tabere si-au batut joc de ani de zile cu conflictul asta.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2887
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de fabius_2014 » 16 Dec 2019, 20:23

NightKing scrie:
16 Dec 2019, 20:00
N-am putea mai bine sa lasam toate prostiile astea deoparte, sa tina fiecare cu ce club vrea si tot asa?
La un moment dat justitia o sa-si spuna cuvantul si un club sau altul o sa fie obligat sa-si schimbe stema culorile.

Una nu e Craiova ca e infiintata in 2017. Si daca ar fi continuatoarea celeilalte e defapt infiintata in 1991.
Alta nu e Craiova pentru ca e infiintata in 2013. Si daca ar prelua palmaresul Clubului ar fi defapt infiintata in 1995 cand s-a infiintat de drept noul club sportiv.

Daca e sa o luam asa, niciuna nu e Stiinta.
Cu ura voastra intre suporterii care sustin istoria aceleiasi echipe s-a cam distrus tot spiritul frumos care era in orasul asta.

La un moment dat inamicii erau altii dar in Romania trebuie sa demonstram ca noi putem fi mai jos ca altii. De ce doar suporterii stelei sa se bata intre ei?

Hai, sariti ca sunt boovean.

Nu stiu daca esti boovean sau nu, dar te-ai adresat gresit. Pentru noi suporterii Universitatii Craiova o pace intre suporteri e foarte dorita, in schimb daca ii intrebi pe booveni o sa vezi ca prefera sa nu mai existe fotbal dacat sa ajunga la pace. Practic ei si Mititelu se hranesc din razboiul asta. In concluzie, pentru a te convinge, ar fi bine sa te adresezi boovenilor si sa le spui de "spiritul frumos" si ai sa vezi ce cuvinte frumoase primesti.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de DeuxEx » 16 Dec 2019, 20:34

NightKing scrie:
16 Dec 2019, 20:00
N-am putea mai bine sa lasam toate prostiile astea deoparte, sa tina fiecare cu ce club vrea si tot asa?
La un moment dat justitia o sa-si spuna cuvantul si un club sau altul o sa fie obligat sa-si schimbe stema culorile.
Justitia si-a spus cuvantul... Vezi hotararea ICCJ. Daca nu stii sa citesti, iti facem noi un material audio cu continutul acestei hotarari.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Scrie răspuns