PRESA cu ochelari de soare

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Închis
Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de hanky panky » 30 Iul 2013, 12:48

topic pentru presa mititelizata [miti]


Să facă un baraj şi la Craiova!



După un scurt război la scenă deschisă, FRF şi Primăria din Craiova au făcut o pace reciproc avantajoasă în culise

Primăria Craiova s-a retras din procesul contra FRF în cazul dezafilierii Universităţii. Decizia a fost votată în Consiliul Local, după ce Federaţia a binevoit să acorde un loc în Liga a II-a echipei de fotbal tutelate de autorităţile locale. Maliţioşii ar observa că principiul acestor manevre este cel clasic: serviciu contra serviciu. Primăria a vrut “dreptate pentru Craiova” doar ca să preseze FRF şi să-şi impună condiţiile. O instituţie publică, parte civilă în Dosarul dezafilierii, dădea altă greutate cazului, la nivelul opiniei publice.

Întrebarea întrebătoare este: serviciul oferit de FRF se referă la locul în Liga a 2-a sau vizează şi alte aspecte ale bătăliei pentru Craiova? Oare va fi organizat, eventual, un baraj pe plan local, care să stabilească, pe criteriul sportiv (sic!), care echipă favorită a autorităţilor locale va reprezenta Craiova în competiţiile organizate de Federaţie?

Faptul că Primăria a abandonat obţinerea pe căi legale a dreptăţii pentru Craiova nu reprezintă decît o lovitură de imagine dată cazului. Cu sau fără petiţiile retorice ale autorităţilor locale, Dosarul dezafilierii rămîne acelaşi, cu aceleaşi probe şi aceleaşi acuzaţii grave la adresa capilor fotbalului românesc. Şi va fi judecat tot de judecători, nu de electoratul din Bănie.

Pînă la verdictul de la Tribunal, Adrian Mititelu încearcă să-şi înscrie şi el echipa în Liga a II-a. Şicanele au început de la depunerea actelor la FRF. Dosarul a fost admis pentru analiza comisiilor federale, care s-au întrecut pe ele însele în a detecta cu ochiul liber aliteraţii şi rime imperfecte. S-au descoperit datorii vechi, atît de vechi încît au fost anulate între timp. Plus alte datorii atît de noi încît n-au apucat să fie contestate. Dosarul a ajuns la Comisia de Disciplină, pînă în septembrie, cînd începe Liga a 2-a, are timp să fie interpretat punct cu punct, virgulă cu virgulă, de toate instanţele federale: Apel, Recurs. Apoi TAS-ul, de ce nu? La una dintre comisii, Comisia de analizare a cererilor de înscriere în Liga a 2-a (dacă nu exista, comisia asta trebuia inventată măcar de dragul denumirii!), îl găsim pe Viorel Duru, alias repudiatul de ocazie de la Comisia de Licenţiere.

Spre deosebire de alţi ani, mai superficiali, domnul Duru se dedă acum unui surplus de vigilenţă în puricarea actelor depuse de Mititelu. Conform unui document prezentat la Fanatik Show, Duru susţine că “FC Universitatea Craiova nu este clubul de fotbal afiliat la FRF”. Prin urmare, echipa lui Adrian Mititelu nu are voie să se numească Universitatea Craiova, ci U Craiova. Iată o nouă interpretare, nonconformistă, pentru noţiunea de abreviere! A nu se confunda, de pildă, Universitatea Cluj, cea care n-a primit licenţa de la domnul Duru, cu echipa U Cluj care a primit licenţa la TAS! Decizia judecătorească se referă la societatea comercială din spatele clubului, nu la clubul de fotbal în sine. Ce contează!? Federalii par gata să demonstreze, la nevoie, că Universitatea şi Craiova Maxima sînt două echipe diferite.

E de înţeles acuitatea de moment a lui Viorel Duru! Omul e dator şi el cu un serviciu, la propriu, lui Mircea Sandu, care s-a răzgîndit şi nu l-a obligat să-şi dea demisia “de onoare”. Aşa că domnul “Licenţiere” păstrează linia generală: dreptate pentru Primăria Craiovei. Un alt federal va observa, dintr-un moment în altul, că Universitatea Craiova nu are dreptul nici la palmares, nici la imn, nici la emblemă, nici la culori. Primăria a observat deja că Universitatea nu are dreptul la Craiova şi nici la stadionul “Ion Oblemenco”. Urmează să aflăm, fie de la FRF, fie de la Primăria Craiovei, ce echipă au dreptul să susţină suporterii Universităţii.



http://blogsport.gsp.ro/andries/2013/07 ... a-craiova/


ce treaba au
vericule
CSU/priamaria cu mititelul
???

mititelul sa-si faca echipa lui si procesul lui

de unde atata panica?
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de muttley » 30 Iul 2013, 13:04

I-am lasat si eu un mesaj dar nu o sa-l accepte..... cu toate ca e destul de civilizat.

Eu personal cred ca sunt 3 motive care stau la baza acestor articole.

1. Cei care le scriu sunt asa de prosti dar prosti rau de tot ! Ei tot il mai cred pe Mititelu.... nu s-au saturat de aceasta javra de om care minte si cand respira. Se folosesc de el in lupta cu Dragomir mai ales astia de la Antene care sunt impotrvia lui de cand l-au arestat pe ala.

2. Sunt platiti de Mititelu (sa fim seriosi ... nu cred asta dar...)

3.Sunt alte interese la mijloc ! si ma refer la politic.... PSD + PNL + PC unde au aparut ceva probleme intre ei (prea putina friptura pt toti)

Eu unul cred ca varianta 1 e cea mai realista.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de DarkComy » 30 Iul 2013, 13:43

M-am oprit pe la jumatatea articolului cand am vazut ca a luat in gura rahatul lansat de mititelu cum ca el abia acum a aflat de amenzi.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1452
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de gsm » 30 Iul 2013, 14:31

am observant ca toata presa este cu mititelu. jucatorii pana-n iarna nu vor primii salariul cica asta-i intelegerea cu miti.

DoRyN

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de DoRyN » 30 Iul 2013, 14:42

iarna carui an ?

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de muttley » 30 Iul 2013, 15:04

DoRyN scrie:iarna carui an ?
anului in care va castiga cele 260 milioane de la frf. (adica in maxim 6 luni :laughing: ) :up:
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de hanky panky » 05 Sep 2013, 11:15

Meciuri sau publicitate mascată? » Opinie de Maria Andrieş: "Strategia TVR e de-a dreptul mitocană!"


http://m.gsp.ro/top-stiri/407797.html

Le firb ochii in cap

Hehehehe
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de AdrianR » 05 Sep 2013, 11:27

hanky panky scrie:Meciuri sau publicitate mascată? » Opinie de Maria Andrieş: "Strategia TVR e de-a dreptul mitocană!"
http://m.gsp.ro/top-stiri/407797.html
Le firb ochii in cap
Hehehehe
oricat nu le convine unora sau altora, de data asta Maria are dreptate!

Oltenii inventară o nouă specie: aniversarea bifurcată! » FC U Craiova şi CS U Craiova anunţă azi: "Am împlinit 65 de ani!"
Imagine
Ambele cluburi care vor reprezenta Craiova în liga a 2-a au anunţat azi că sărbătoresc 65 de ani de la înfiinţarea Universităţii!
Atît U Craiova, cît şi CSU Craiova celebrează pe site-ul oficial naşterea Universităţii şi urmează să-şi împartă în acest sezon imnul, suporterii şi palmaresul.

"De 65 de ani o iubire alb-albastră"
Site-ul clubului patronat de Adrian Mititelu, care susţine că e adevăratul deţinător al palmaresului Universităţii, nu uită să reamintească dezafilierea şi clipele grele prin care a trecut clubul: "Campioana unei mari iubiri, Universitatea Craiova, împlineşte astăzi 65 de ani! O viaţă de om! 65 de ani în care am avut parte de bucurii, am lăcrimat, am strîns din dinţi! Şi orice s-a întîmplat, am mers mai departe! Campioană, vicecampioană, prima echipă din România semifinalistă într-o cupă europeană, retrogradată, dezafiliată... Astăzi din nou în campionat şi cu ambiţii mari. Totul face parte din istoria noastră. Indiferent că unora le convine sau nu".

"Secţia de fotbal a fost reînfiinţată"
Cu titlul "65 de ani de istorie alb-albastră!", site-ul echipei susţinute de Municipalitate nu aminteşte nimic de dezafiliere şi notează: "În 1992, secţia de fotbal avea să se desprindă din clubul-mamă, care şi-a continuat activitatea prin celelalte secţii. În această vară, secţia de fotbal a fost reînfiinţată pentru a duce mai departe tradiţia, pentru a reînnoda marile performanţe".
sursa:
gsp.ro
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

iuli

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de iuli » 05 Sep 2013, 11:37

maria asta care are dreptate acum,daca era vorba de steaua mai scotea vreun sunet?

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de hanky panky » 05 Sep 2013, 11:39

Cu ce? In ce?
Tevere a spus ca prefera echipele din orasele in care au "regionale"
Iar mititelul pe langa ca cere multi bani
nu are nici "regionala" in oras
Dar care oras? Unde joaca pana la urma? Unde isi duce tevere-ul carul tv?
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

DoRyN

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de DoRyN » 05 Sep 2013, 12:06

Observ un mic detaliu, repetarea obsesiva in mai multe articole a sintagmei "sustinuta de municipalitate" ca si cand acest lucru e ceva unic la Craiova sau e ceva ilegal. Sunt multe echipe sustinute FINANCIAR de municipalitati, unele joaca in Liga Europa, dar care nu se bucura de acest apelativ. Oare de ce?

Pentru cine cunoaste tehnica persuasiunii si a manipularii, raspunsul e evident.

Totusi, ce se ascunde in spatele articolelor mai mult dacat binevoitoare lui Mititelu din ziarele unui anumit trust. Ma mir chiar ca nimeni nu sesizeaza legatura sau daca o sesizeaza nu o fac publica.

Cu cine se lupta Mititelu? Cine a fost de curand arestat pentru un mic santaj cu un contract semnat de un alt trust concurent cu D.Dragomir?

Mai trebuie sa detaliez?

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de SLH » 05 Sep 2013, 12:11

DoRyN scrie:Observ un mic detaliu, repetarea obsesiva in mai multe articole a sintagmei "sustinuta de municipalitate" ca si cand acest lucru e ceva unic la Craiova sau e ceva ilegal. Sunt multe echipe sustinute FINANCIAR de municipalitati dar care nu se bucura de acest apelativ. Oare de ce?
se intampla lucru pe care il cerem de ani de zile, implicarea primariei, am fi ipocriti sa nu ne convina
probabil ca vine din zona adversarilor politici ai usl, cam astia au devenit cei mai puternici aliati ai lui mititelu

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de AdrianR » 05 Sep 2013, 12:33

FABULOS: CS "U" Craiova anunţă că astăzi a "împlinit 65 de ani de istorie alb-albastră!" | Replica echipei lui Mititelu
Imagine
Incredibil, dar adevărat. Înfiinţată la începutul acestui sezon, echipa de fotbal CS Univeristatea Craiova anunţă astăzi pe site-ul oficial împlinirea a 65 de ani de existenţă.
Echipa susţintută de Primăria Craiova şi înscrisă în Liga a II-a după o decizie a FRF continuă războiul rece cu echipa lui Adrian Mititelu - FC Universitatea Craiova (deţinătoarea palmaresului) - şi le oferă o explicaţie simplă în comunicatul postat pe site-ul oficial celor care se întreabă cum e posibil ca o echipă încropită peste vară să sărbătorească deja 65 de ani de existenţă.

"În 1992, secţia de fotbal avea să se desprindă din clubul-mamă, care şi-a continuat activitatea prin celelalte secţii. În această vară, secţia de fotbal a fost reînfiinţată pentru a duce mai departe tradiţia, pentru a reînnoda marile performanţe".

Craiova lui Mititelu: "De 65 de ani o iubire alb-albastră"
În paralel, şi FC Universitatea Craiova anunţă împlinirea a 65 de ani pe site-ul oficial şi marchează momentul printr-un comunicat pe care îl redăm integral mai jos.

"Campioana unei mari iubiri, Universitatea Craiova, împlineşte astăzi 65 de ani! O viaţă de om! 65 de ani în care am avut parte de bucurii, am lăcrimat, am strâns din dinţi! Şi orice s-a întâmplat, am mers mai departe! Campioană, vicecampioană, prima echipă din România semifinalistă într-o cupă europeană, retrogradată, dezafiliată...
Astăzi din nou în campionat şi cu ambiţii mari. Totul face parte din istoria noastră. Indiferent că unora le convine sau nu.
Mai trebuie spus ce înseamnă Universitatea pentru milioane de susţinători, de fani care şi-au lăsat nevoile acasă pentru a cutreiera ţara cu steagul alb-albastru în mână doar din dorinţa de a fi alături de Oblemenco, Deselnicu, Crişan, Costică Ştefănescu, “Minunea blondă” Ilie Balaci sau atâţia alţii a căror sudoare a hrănit iarba de pe vechiul “Central”? De oameni care au stârnit o adevărată revoluţie în perioada comunistă, căreia i-au rezistat cu mândrie şi onoare? Generaţiilor tinere de politicieni însă nu le-au mai putut face faţă...
Au fost înfrânţi de mănunchiuri de invidie şi răutate, legate cu panglică neagră pentru cei care au iubit şi iubesc Universitatea. Istoria suntem noi, cei care am iubit şi iubim necondiţionat în culori de libertate: alb şi albastru!"
sursa:
prosport.ro
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de alex.p » 05 Sep 2013, 12:47

Adrian, in 5 septembrie 1948 ce club s-a infiintat?

E cumva astazi aniversarea doar a FC-ului lui Mititelu? Baschetbalistii, handbalistii, voleibalistii, atletii, si toti ceilalti sportivi ai tuturor ramurilor CS nu pot aniversa astazi? Si sarbatoarea asta a furat-o?

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: PRESA cu ochelari de soare

Mesaj de AdrianR » 05 Sep 2013, 13:00

alex.p scrie:Adrian, in 5 septembrie 1948 ce club s-a infiintat?
E cumva astazi aniversarea doar a FC-ului lui Mititelu? Baschetbalistii, handbalistii, voleibalistii, atletii, si toti ceilalti sportivi ai tuturor ramurilor CS nu pot aniversa astazi? Si sarbatoarea asta a furat-o?
intreaba-i pe cei care au scris articolele, eu doar am pus articolele respective, nu am scris nimic pe aceasta tema si nici n-am urat La Multi Ani! pe niciun topic al celor doua echipe
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Închis