Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

JustME

Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 03:36

[align=center]Deznodământ ideal în Ardeal[/align]
Autor Cosmin Staicu

Universitatea Craiova a avut un final perfect pe terenul CFR-ului, înscriind golul victoriei la ultima fază a jocului

Craiova şi CFR-ul n-au riscat prea mult în prima repriză a confruntării din Gruia. Bălgrădean a fost jucătorul care a avut cele mai multe atingeri de balon în prima jumătate de oră. Construcţia Ştiinţei a fost previzibilă, lentă, în condiţiile în care nici gazdele nu s-au aruncat asupra careului oltean, încercând doar şuturi de la distanţă. La cel al croatului Gomelt, alb-albaştrii au avut şansă, fiindcă din bara dreaptă mingea i-a sărit în braţe lui Bălgrădean. Ivan a fost singurul oltean periculos, cu o lovitură de cap prinsă de Marc şi un şut de pe loc peste poartă. Pe faza de construcţie, Săndoi a imaginat un 3-4-3, cu Kay coborând între stoperi şi Ivan alăturându-se atacanţilor, iar pe atacul CFR-ului cei doi jucători ai Craiovei aglomerau mijlocul terenului, Kay având rolul de a sta aproape de pivotul Beleck. Capverdianul avea însă să rămână stoper din minutul 20, fiindcă Acka s-a accidentat la o fază în care Vătăjelu a exagerat cu driblingurile în propria jumătate, iar trei ceferişti l-au înconjurat, deposedându-l. Săndoi l-a trimis pe Dumitraş să joace în premieră la închidere, unde nu a fost deloc în elementul său. O pasă aiurea a acestuia a provocat faza din care gazdele au marcat, în startul părţii secunde, cu o schemă exersată, care a făcut şah-mat apărarea Craiovei. O lovitură liberă executată în triunghi l-a găsit la finalizare în 6 metri pe Beleck şi atacantul împrumutat din Serie A a fost letal. Craiova n-a fost capabilă să reacţioneze, în timp ce Săndoi refuza pur şi simplu să facă schimbări. Atitudine neverosimilă, fiindcă în jumătatea adversă alb-albaştrii jucau fiecare pe cont propriu, refuzând o strategie comună. De altfel, niciuna dintre schimbări nu a fost efectuată pentru a impulsiona jocul ofensiv al alb-albaştrilor, două fiind forţate de accidentări, iar ultima a survenit în prelungiri, pentru a mai câştiga timp.

Prima şansă de gol a Ştiinţei din partea secundă a venit tot de la Ivan, care a şutat în plasa laterală mingea venită dintr-un clinci, Băluţă încăpăţânându-se să nu paseze. Craiova a încercat egalarea după ce Bălgrădean a menţinut rezultatul printr-o paradă la şutul lui Beleck, scăpat singur cu căpitanul oltean. Bawab şi-a obţinut poziţia preferată pentru o lovitură liberă, de la 18 metri perpendicular pe poartă, dar execuţia a dezamăgit. Egalarea a venit din piciorul lui Nuno Rocha, inexistent până atunci. Vătăjelu a centrat în faţa porţii, Ivan a deviat atât cât Camora să nu intervină, iar Rocha s-a aruncat spre gol, mingea ajungând în plasă, iar capverdianul în bară. Văzând că le scapă două puncte, ardelenii au ieşit iar la atac, în timp ce Craiova părea mulţumită cu egalul, după tragerile de timp ale lui Bălgrădean. Apărând punctul, alb-albaştrii s-au trezit în desagă cu toate trei. Golul decisiv a avut background captivant. Achim a pătruns şi a tras puternic, iar Goian a respins cu mâna de pe 16 metri, dar s-a acordat doar corner. Bawab a executat, Băluţă a deviat pe colţul lung, unde Rocha s-a trezit cu mingea la un metru de poartă, dar de această dată el a ajuns în plasă şi mingea în bară. Faza a continuat cu centrarea lui Mateiu, pe care s-au năpustit Dumitraş şi Curelea, iar din gheata primului mingea a ajuns în poartă, deviată uşor de Marc şi de bară. Deşi a jucat mult sub ce arătase în meciul precedent, cu Pandurii, Universitatea câştigă pe un teren interzis pentru oaspeţi până duminică seara. Alb-albaştrii sunt la egalitate cu ocupanta ultimei poziţii de play-off şi au un retur întreg la dispoziţie pentru a se intercala în Top 6 şi a îndeplini obiectivul.

CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-2

Au marcat: Beleck 47 / Nuno Rocha 78, Dumitraș 90+3

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu“, spectatori: 3.000

CFR Cluj: Marc 5 – T. Lopes 5, Larie 6, Goian 5, Camora 5 – Gomelt 7, Petrucci 6 – Jakolis 7 (81 Nuno Bruno) 5, Cr. Lopez 5 (82 Negruț) 5, Nouvier 6 (70 Păun) 5 – Beleck 8. Antrenor: Francisc Dican.

Universitatea: Bălgrădean 7 – Achim 6, Popov 7, Acka 6 (20 Dumitraș) 6, Vătăjelu 6 – Băluță 6, Kay 7, Mateiu 7, Ivan 7 (85 Curelea) 6 – Bawab 6 (90+3 Bancu), Nuno Rocha

6. Antrenor: Emil Săndoi.

Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) 7.


[align=center]Niciun alb-albastru printre tricolorii lui tata Puiu[/align][/color]

Autor Cosmin Staicu

Liderul Ligii I, Astra Giurgiu, are cei mai mulţi jucători la lotul naţional – 4

Selecţionerul Anghel Iordănescu a anunţat lotul complet al României pentru ultimele meciuri din preliminariile Campionatului European din 2016, cu Finlanda şi cu Insulele Feroe. Printre jucătorii convocaţi nu se află niciun component al Universităţii Craiova. În schimb, liderul Ligii I, Astra, are 4 fotbalişti selecţionaţi: Lotul îi cuprinde pe: Portari: Ciprian Tătăruşanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Sunderland), Silviu Lung (Astra Giurgiu); Fundaşi: Alexandru Măţel (Dinamo Zagreb), Vlad Chiricheş (Napoli), Dragoş Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moţi (Ludogoreţ), Răzvan Raţ (Rayo Vallecano), Paul Papp (FCSB), Valerică Găman (Astra Giurgiu), Steliano Filip (Dinamo); Mijlocaşi: Mihai Pintilii (Hapoel Tel Aviv), Andrei Prepeliţă (Ludogoreţ), Ovidiu Hoban (Hapoel Be’er Sheva), Lucian Sânmărtean (Al Ittihad), Gabriel Torje (Osmanlispor), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Adrian Popa, Alexandru Chipciu (ambii FCSB); Atacanţi: Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Claudiu Keşeru (Ludogoreţ), Florin Andone (Cordoba), Denis Alibec, Constantin Budescu (ambii Astra Giurgiu). România va întâlni Finlanda pe 8 octombrie, de la ora 21.45, pe Arena Naţională, fără spectatori şi va juca împotriva selecţionatei Insulelor Feroe pe 11 octombrie, de la ora 19, la Torshavn.

“Sunt cele mai importante două jocuri din această campanie, pentru că de rezultatul lor depinde calificarea la Euro. Întâlnim un adversar care a câștigat șase puncte în ultimele meciuri și care a ajuns în situația de a spera la poziția a treia. Schimbarea antrenorului, care a modificat sistemul de joc, i-a adus pe finlandezi în această situație. Dorim să simplificăm și mai mult ecuația calificării printr-un joc bun. Pe noi ne afectează că meciul e programat joi, e destul de devreme. Mi-a fost greu să găsesc un fundaș dreapta, am căutat în toată Liga 1. Îl avem pe Mățel, dar ne mai trebuie. Dacă îi aveam pe Dani Alves sau Rafinha poate nu chemam pe Paul Papp. Sau poate dacă Săpunaru avea 7-8 meciuri jucate, poate era el” a declarat selecţionerul Iordănescu după reunirea lotului.

Revenit printre tricolori, autorul dublei din Finlanda, Bogdan Stancu, a declarat: ”Sunt foarte bucuros pentru că am fost convocat, sincer nu mă așteptam, pentru că patru-cinci săptămâni am fost accidentat și am jucat prea puțin în ultima vreme. Vreau să dau tot ce am ami bun pentru aceste două meciuri. Trebuie să fim mai atenți la finalizare. Mi-ar plăcea să câștigăm ambele meciuri cu 1-0”

Andrei Ivan, la naţionala under 21
Selecţionerul echipei sub 21 de ani a României, Cristian Dulca, a convocat 20 de jucători pentru stagiul de pregătire de la Centrul de Fobal Buftea, în vederea meciurilor următoare. Reprezentativa sub 21 de ani a României va disputa, vineri, de la ora 19, în Luxemburg (Differdange), un meci cu selecţionata ţării gazdă, contând pentru preliminariile Euro 2017, iar pe 13 octombrie, reprezentativa sub 21 de ani a României va disputa, de la ora 17, la Bialystock, un joc amical cu selecţionata Poloniei. Lotul convocat pentru primul meci îi cuprinde pe: Portari: Valentin Cojocaru (FCSB), Laurenţiu Brănescu (Omonia Nicosia); Fundaşi: Robert Hodorogea, Bogdan Mitache (ambii Viitorul), George Miron (FC Botoşani), Ionuţ Nedelcearu (Dinamo), Deian Boldor (Virtus Lanciano), Cristian Manea (Mouscron); Mijlocaşi: Dragoş Nedelcu, Răzvan Marin (ambii Viitorul), Ovidiu Popescu (ACS Poli Timişoara), Alexandru Păun (CFR Cluj), Rareş Enceanu (FCSB), Dorin Rotariu (Dinamo), Claudiu Bumba (Hapoel Tel Aviv), Andreas Ivan (Stuttgarter Kickers), Andreas Calcan (Universitatea Cluj); Atacanţi: George Puşcaş (FC Bari), Alexandru Tudorie (FCSB), Andrei Ivan (“U” Craiova).


Bălgrădean: “Am revenit, pentru că suntem un grup unit”


Autor Cosmin Staicu

Căpitanul Universităţii, Cristi Bălgrădean a explicat revenirea de pe tabelă prin unitatea grupului şi moralul bun oferit de parcursul recent, alb-albaştrii acumulând 13 puncte în ultimele 5 meciuri. Portarul s-a arătat dezamăgit însă de faptul că nu a fost convocat de Iordănescu la naţională. „Am crezut în şansa noastră, suntem un grup unit şi am prins încredere în noi după parcursul bun din ultima vreme. Şi CFR a avut ocazii, este o echipă puternică, dar am meritat victoria. Avem şanse mari să prindem play-off-ul. Nu ştiu de ce nu mai vine şi pentru mine o convocare la naţională” a spus Bălgrădean.

Bogdan Vătăjelu a adăugat: „ Ştiam că putem reveni de când am primit golul. Îmi cer scuze, pentru că din cauza mea s-a accidentat Acka, îmi pare foarte rău pentru el, este stâlpul din spatele meu. Avem un moral foarte bun pentru play-off. Pauza vine bine şi vrem să continuăm seria bună şi în retur. Vrem să mergem cât mai sus, o să muncim pentru asta. Ar fi frumos să reușim o nouă serie fantastică, la fel ca în campionatul precedent. Aşteptam o chemare de la naţională, dar nu sunt supărat că nu a venit“.

Antrenorul Emil Săndoi s-a referit şi el la disputa din Gruia: „Am câştigat trei puncte mari, îi felicit pe băieţi că au crezut până la final, trebuia să se întoarcă norocul şi spre noi. Am fost mai pragmatici, cum n-am fost în alte meciuri. Am început bine, dar o accidentare stupidă la Acka ne-a dereglat puţin. Un moment important a fost când Bălgrădean a apărat şutul lui Beleck, dacă era 2-0 nu ştiu dacă mai reveneam. Consider că am controlat prima parte a meciului, ne-am creat oportunități mai clare. Dumitraș a jucat în premieră la închidere. Repriza a doua a fost mai echilibrată. În meciurile care urmează vom forța prezența în play-off“.

Antrenorul CFR-ului, Francisc Dican, a spus: „În prima repriză n-am reuşit să facem ce ne-am propus, să ţinem aproape de ei, ştiam că Universitatea Craiova are jucători tehnici şi rapizi şi trebuia să avem altă atitudine. În partea a doua am deschis scorul şi am avut şi şansa de a face 2-0. Cred că un egal era mai echitabil”

Alb-albaştrii au fost încurajaţi în Gruia de 30 de suporteri veniţi din Bănie şi de la Sibiu.


sursa: cvlpress.ro
http://www.cvlpress.ro/category/sport/

JustME

Re: Revista presei (06.10.2010)/Retrospectiva final de tur

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 03:56

Statistici final de tur:

loc ocupat dupa 13 etape: 7 (la egalitate de puncte cu locul6) cu 19 puncte (5, victorii, 4 egaluri, 4 infrangeri), golaveraj +2 (12 goluri marcate, 10 primite), -2 la adevar;

- in clasamentul meciurilor jucate acasa ocupam locul 12 cu 8 puncte adunate (2 victorii, 2 egaluri, 3 infrangeri), golaveraj 0 (6 goluri marcate, 6 primite);

- in clasamentul meciurilor jucate in deplasare ocupam locul 4 cu 11 puncte adunate (3 victorii, 2 egaluri, 1 infrangere), golaveraj +2 (6 goluri marcate, 4 primite);

- Golgheterii echipei: Vatajelu 3 goluri, Rocha 2, Ivan 2, Baluta 2, Bawab, Curelea, Mateiu, Zlatinski cate un gol;

- Cartonase galbene: Zlatinski 5, Baluta 5, Acka 4, Mateiu 3, Rocha si Kay 2, Tarnacop, Izvoranu, Ferfelea, Vatajelu, Madson, Hergheligiu, Mazarache, Popov, Curelea, Balgradean cate un singur cartonas galben;

- Cartonase rosii: unul singur luat din doua galbene Zlatinski;

- cele mai multe meciuri jucate si cele mai multe minute jucate: Alex Mateiu si Cristi Balgradean au jucat toate cele 13 meciuri din postura de titluari si au strans fiecare 1170 de minute jucate.

cel mai trist este ca atunci cand vine vorba de topul in functie de spectatorii veniti la stadion la meciurile de acasa am terminat turul pe locul 12!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de Bobby » 06 Oct 2015, 05:32

Avem un bilant foarte slab la meciurile jucate acasa...Interesant e ca sintem pe locul 12 in ceea ce priveste punctele si numarul de spectatori la meciurile jucate acasa ! Avem echipa si public de locul 12 in liga 1 la meciurile jucate acasa.

De acum si pina prin martie incepe vremea proasta - probabil ca numarul de spectatori va scade si mai mult...Plecarea de pe Oblemenco si jocul defensiv al echipei au cam alungat lumea de la stadion. Asta e realitatea - bine ca mai existam, ca acum 3 ani eram doar cu gindul la fotbal.

Va fi jale mare in tribune daca nu intram in play off...

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de romaad » 06 Oct 2015, 10:39

un recul greu de inteles la topul spectatorilor. Anul trecut pe vremea asta cand stiam ca centralul se va demola ma asteptam sa jucam cu casa inchisa aproape orice meci de acasa.

LiviuB

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de LiviuB » 06 Oct 2015, 12:35

pacat de meciurile de acasa... foarte multe puncte pierdute. cu un parcurs rezonabil acasa acum eram la bataie pentru primele 3 locuri. Calitatea gazonului, dimensiunile lui (fiind mai mic e mult mai greu sa punem in vaoare viteza lui Ivan sau a lui Rocha) dar si lipsa spectatorilor au contribuit la aceste rezultate proaste de acasa.
Nici eu nu inteleg atitudinea suporterilor.

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 14:30

CS U Craiova a refuzat un amical cu o echipă din Serie A. Săndoi a explicat situația
CS Universitatea Craiova a primit invitaţia unui club din Serie A pentru un joc amical în acestă pauză de două săptămâni, dar din cauza subţirimii lotului, oltenii au refuzat oferta.

"Am declinat oferta, pentru că avem un lot subţire şi nu ştiam exact situaţia jucătorilor pasibili de convocare la echipele naţionale. Îi avem plecaţi pe Zlatinski şi Ivan. După părerea mea ar fi trebuie şi la naţionala mare să avem jucători convocați. Bălgrădean, Vătăjelu sau Mateiu, au avut un tur de campionat bun. Mai sunt Rocha şi Kay, care ar fi trebuit să aibă acţiune cu Insulele Capului Verde. Mai avem jucătorii accidentaţi. În aceste condiţii ar fi trebuit să apelăm la şapte opt jucători de la echipa a doua şi să jucăm cu o echipă de Serie A, așa cum este Carpi. Nu aş fi vrut nici pe jucătoii care au fost integralişti în acest sezon, să-i forţăm 90 de minute. Aşa că am fost nevoişi să renunţăm. Dacă am fi avut un lot numeros, ca cel din sezonul trecut, de 29-30 de jucători, probabil că am fi mers. Ar fi prins bine pentru jucători", a declarat Emil Săndoi, antrenorul echipei CS Universitatea Craiova, în cadrul emisiunii Divizia Locală, la Digi24 Craiova.

După victoria de la Cluj, craiovenii au primit trei zile libere, urmând a face un mini cantonament la munte. "De joi dimineaţa şi până duminică, ne vom antrena la Govora. Va fi un program încărcat cu câte două antrenamente zilnice. Rămâne de văzut şi daca vom găsi un adversar pentru un amical duminică la prânz, dacă nu vom face un joc şcoală" a spus Săndoi.

Tehnicianul craiovenilor regretă că echipa sa a ratat două dintre obiectivele din acest an, Cupa Ligii şi Cupa României, dar crede că la lotul actual, nu ar fi putut face faţă pe mai multe fronturi. "Cu toţii regretăm. Ne-am fi dorit să mergem cât mai sus, în special în Cupa României, dar cu actualul lot, unul foarte restrâns numeric, nu am fi reuşit să mai ducem încă o competiţie" a mai punctat Săndoi.


sursa: digisport.ro
http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Co ... in+Serie+A+



[align=center]Cu Săndoi la cârmă, Craiova e prima în Liga I[/align]

Universitatea este echipa momentului în Liga I, conducând un clasament al ultimelor 5 etape, în care a obținut 13 puncte din 15 (Steaua are doar 12, Pandurii doar 11, iar Astra 10). Vorbim exact despre perioada de când Emil Săndoi este antrenor principal cu drepturi depline.

Jumătate din ceva nu înseamnă întotdeauna mai puțin, iar Sandi a demonstrat asta de când jumătatea Cârțu a demisionat. Cu aceiași jucători pe care Cârțu îi ataca indirect, plângându-se că nu i s-au adus transferurile cerute, Săndoi a reușit să schimbe total atât exprimarea în teren a echipei, cât și atmosfera din vestiar. Echipa nu doar că atacă, dar nici nu-și pierde încrederea în ea odată condusă. Cât despre modul în care antrenorul principal înțelege să-și trateze elevii, acesta este evident dintr-o întrebare care i-a fost pusă lui Săndoi imediat după victoria din ultimele secunde de la Cluj. Întrebat de un reporter cât de mare este bucuria după acest rezultat, Emil a comentat cu modestie, arătând înspre vestiarul oaspeților: ”Întrebați-i pe ei, este victoria lor, merită să fie bucuroși.”

Astăzi, Maxima Sport îl provoacă pe Emil Săndoi la un interviu pe larg în care sperăm că ne va dezvălui care este secretul schimbării la față a Științei. Dacă aveți întrebări pentru el, treceți-le într-un comentariu, aici.


sursa: maximasport.ro
http://maximasport.ro/cu-sandoi-la-carm ... in-liga-i/

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de blixa » 06 Oct 2015, 14:35

la munte la Govora. :)
S-a rupt Brazda.

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 14:39

trebuie luat musai sorici in cantonamentul asta de la Govora sa filmeze sarmalele :-D

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 15:12

Portari: Pufi, Straton;

Fundasi centrali: Popov, Acka, Kay, Iliev, Izvoranu;

Fundasi dreapta: Achim, Dumitras;

Fundasi stanga: Vatajelu;

Mijlocasi centrali: Mateiu, Zlatinski, Madson, Ferfelea;

Mijlocasi laterali dreapta: Baluta;

Mijlocasi laterali stanga: Bancu;

Atacanti: Ivan, Rocha, Bawab, Curelea, Hergheligiu, Mazarache;


problema nu cred ca e subtirimea lotului ci accidentarile masive si modul anapoda in care a fost construit. avem practic 3 pozitii care nu sunt acoperite decat de cate un singur jucator: fundas stanga, si mijlocasii laterali. culmea e ca acolo unde ne doare cel mai mult la fundasi centrali si mijlocasi centrali stam bine.

postul de fundas central poate sa fie acoperit de CINCI jucatori - problema e ca din 5 doi sunt accidentati si unul e nepregatit pt ca doar ce a venit. cati fundasi centrali trebuie sa aducem ca sa acoperim DOUA posturi? 10? parerea mea e ca 5 e mai mult decat suficient doar ca la noi fundasii centrali cad precum spicele. singurul care nu a fost accidentat pana acum e Iliev si asta spune multe.

cele doua posturi de mijlocasi centrali sunt acoperite de 4 jucatori. beleaua e ca din 4 unul e accidentat si gras ca porcul, unul a luat cam multe cartonase iar unul e total iesit din forma.

atacanti avem fara numar, chiar prea multi. sunt 6 jucatori care se bat pe maximum 3 locuri. desi realist vorbind jucam cu 2 atacanti.

parerea mea e ca lotul e facut anapoda, sunt posturi acoperite de cate un singur jucatori si posturi acoperite de prea multi jucatori. luam atacanti gen Ivan, Herghe sau Rocha si ii bagam sa joace in banda pt ca nu avem solutii dupa ne suparam pe ei daca nu joaca bine si ne vaitam ca e lotul subtire...

e aproape amuzant sa aud ca avem nevoie de atacant in conditiile in care oricum avem mult prea multi..

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de DeuxEx » 06 Oct 2015, 15:30

Unii trebuie sa plece... Iar in locul lor trebuie adusi jucatori mai buni.
Cam asta e lista mea cu jucatori ce i-as da afara si azi: Izvoranu, Ferfelea, Curelea, Herghelegiu. Mazarache nu e jucator de prima echipa.
As aduce un mijlocas central, un mijlocas lateral (indiferent de pozitie, stanga sau dreapta) si un varf. Asta e minumul de jucatori ce trebuie adusi daca vrem sa intram in play-off. Optional, as mai aduce un fundas stanga (ocazie cu care as incerca pe Vatajelu pe postul de mijlocas stanga), un mijlocas dreapta si poate inca un fundas dreapta (ocazie cu care i-as da drumul lui Achim sau lui Dumitras).
Dar primordiala este prelungirea contractului lui Balgradean (asta ne tine in spate) si aducerea unui preparator fizic cu experienta. E inacceptabil ca jucatorii nostrii sa cada ca spicele, avand in vedere ca nici nu avem un lot numeros.
Stie cineva de ce Ferfelea nici macar nu a fost pe foaia de joc a meciului de la Cluj?
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 15:34

dar asa de curiozitate Hergheligiu a jucat macar un meci oficial pe postul lui de atacant? acum daca il bagam in echipa si il punem sa jucam portar da, s-ar putea sa ajungem la concluzia ca nu e bun. eu nu l-as da afara nici pe el nici pe Mazarache si nici nu as mai aduce vreun atacant. efectiv nu este nevoie. Ivan, Rocha si Bawab sunt 3 atacanti foarte buni pt Liga1, hai sa ii facem pe ei sa joace (preferabil pe posturile lor) si sa nu mai cautam atacantul minune calare pe cal alb.

lotul nu este deloc subtire (22 de jucatori, limita IMPUSA este de maximum 25 de jucatori in lot) ci este total dezechilibrat. de aici si improvizatiile care dau impresia "baaa nene pai noi nu avem jucatori!" [yes]

p.s. lotul asta de 22 e practic ce a mai ramas dupa ce le-am reziliat contractele lu' Tarnacop, Sin si Avramia iar pe Briceag l-am trimis la specializare :) deci lotul era de 22 + 2 (Tarnacop si Briceag) cel putin, adica fix 24. adica foarte aproape de limita regulamentului.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de blixa » 06 Oct 2015, 15:44

da, tin minte o declaratie a unui antrenor acum vreo 20 de ani ca ar vrea un lot de 24 de jucatori, el avand 21-22 in lot... Dar Tarnacop nu trebuia inlaturat.
S-a rupt Brazda.

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 15:48

pai au avut lot de 24 de jucatori, 25 daca il pui si pe Sin pe care daca voiai sa il folosesti vreodata la prima echipa ghici ce ocupa un loc de jucator in lotul de 25 IMPUS. n-am vazut antrenorii sa se vaite cand s-au reziliat contracte si s-a lasat cu jucatori imprumutati.

ma surprinde faptul ca unii dintre noi inca nu au inteles ca de anul asta efectiv nu ai voie sa ai un lot mai mare de 25 de jucatori. dar nah, ii dam inainte ca vb aia conteaza ce credem noi nu realitatea :)

mie de exemplu mi se pare de-a dreptul iresponsabil sa stam intr-un singur fundas stanga. daca Doamne fereste pateste ceva Vatajelu suntem efectiv la :bad: goala acolo. aaa, stai improvizam cu Bancu ca sa putem sa il injuram ca e slab.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de blixa » 06 Oct 2015, 15:53

dar daca ai voie 25 de ce sa ai 22? si daca Tarnacop a acceptat acum rezilierea, nu o accepta la iarna, cand poate se aducea vreun jucator? Nu zic, ca nu era cazul sa jucam cu modenezii aia, dar parca ar fi interesant sa stim de ce l-au usuit pe Tarnacop.
S-a rupt Brazda.

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 15:56

pai varule ai 22 pt ca tu cu mana ta ai reziliat contractul unor jucatori si pe altul l-ai imprumutat. altfel aveam un lot de minimum 24 de jucatori.

unde erau antrenorii cand lui Tarnaocp i s-a reziliat contractul sau Briceag a fost trimis in pribegie? hai ca Sin si Avramia erau "praf" nu ii mai punem la socoteala. dar unde erau antrenorii? cum sa te vaiti de subtirimea lotului cand tu ai avut lot de 24 si n-ai zis nimic cand au inceput disponibilizarile?

culmea e ca noi ne vaitam de subtirimea lotului pe posturile cele mai bine acoperite: mijlocas, atacant si fundas central. nu e de-a dreptul amuzant? :lol:

Scrie răspuns