Gică al Craiovei

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

JustME

Gică al Craiovei

Mesaj de JustME » 09 Oct 2017, 19:50

Gică al Craiovei

Înainte de a fi al tuturor românilor prin vitraliul echipei naționale, înainte de a fi al Barcelonei, al lui Eindhoven sau al Galatei (celelalte, Tottenham, Lecce, Hanovra și, pușchea pe limbă, Steaua și Dinamo, au fost doar gări intermediare), Gică Popescu e al Craiovei. Probabil că și el știe asta, chiar dacă pe Camp Nou e primit cu aplauze, iar la Istanbul cu temenele.

Gică a stat la Craiova aproape cinci ani, cu un intermezzo de cătănie de câteva luni în Ghencea. Pentru anii optzeci, era puțin. Ștefănescu a jucat în alb-albastru 12 ani, Balaci 11, Negrilă vreo 13, iar Silviu Lung-tatăl, cu totul, peste 15. Pentru zilele noastre e însă enorm. Azi media de statornicie e mult mai mică, iar 5 ani într-un singur loc aduc miasme deja a record.

Gică e al Craiovei pentru că a intrat în echipă în 1985, când nostalgia Maximei încă fierbea în toate paharele cu zaibăr, și a traversat niște ani de restriște, în care Știința încerca să se pună de-a curmezișul regimului cu mult mai puține mijloace decât în perioada 1980-1984. În locul lui Balaci, Cămătaru, Crișan sau Beldeanu, fotbaliști fabuloși, jucau acum Bâcu de la Maglavit, Biță de la Ostroveni sau Dănuț Bica de la Drăgășani, fotbaliști buni, nu-ncape vorbă, dar care aveau nevoie de un liant, de un cheag.

Cheagul a fost Gică însuși.

A apărut normal, firesc, parcă făcut să se înșurubeze în cazanul de dragoste din tribune, care de multe ori aduna tot 50.000 de guri de foc, ca pe vremea Maximei. A debutat ca un fel de mijlocaș firav, cu segmente parcă prea lungi, dar a pus repede pe el carne și valoare și a devenit un fel de „de toate”. În principiu libero, adică număr 6 (Cârțu a văzut asta și l-a înfipt între Săndoi și Nicu Zamfir, într-un trio pe care dacă l-ar avea azi Mangia, alt iubitor al sistemului cu trei fundași, ar câștiga lejer campionatul), Gică era de multe ori mijlocaș central, un fel de 8, urca spre sarcinile decarului și nu o dată devenea număr 9, vârf de atac.

Nouă. Acesta a fost numărul lui Gică la Craiova. Un fel de fundaș al întregului teren, cu ghete și tricou de atacant. Un haiduc al acelor ani aproape imposibili din punct de vedere social, un tânăr care alerga dintr-un careu în celălalt cu pletele și cu nasul (cel vechi!) în vânt, făcându-i pe oamenii care-i strigau „Gică Popescu, Dumnezeul nostru!”, să uite că în case e frig și că în inimi e întuneric, în așteptarea următoarei duminici de fericire de pe Central. Atunci, duminică, în jurul lui Gică, în case se făcea cald, iar în suflete se aprindea lumina.


sursa: Alin Buzarin - blog
http://blogsport.gsp.ro/buzarin/2017/10 ... -craiovei/

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de SLH » 09 Oct 2017, 21:29

Craioveanu e Gica al nostru.

Avatar utilizator
lionking
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 19 Iul 2017, 17:08

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de lionking » 09 Oct 2017, 21:30

Mda. Ce sa zic. Nu stiu pe citi mai intereseaza personajul Gheorghe Popescu. Gica a incetat sa mai fie al Craiovei in clipa in care a ales sa nu gindeasca cu sufletul in momentul in care si-a incheiat cariera. A preferat banii unui interlop ca Giovani Becali si totodata sa-si incheie cariera de fotbalist la echipa dusmana de moarte a noastra si anume DINAMO bCUResti. Faptul ca si-a pus cenusa in cap, ca s-a spovedit, ca a regretat cele facute nu este suficient pentru a ne face sa-l iertam de cele facute, cel putin eu. El nici acum nu prea si-a exprimat pareri despre noul proiect de la Craiova, vad ca o tot tine ca el apreciaza pe Viitorul Constanta, ca vrea sa lucreze cu hagi si atunci de ce il mai bagam noi in seama?

FreakBoy

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de FreakBoy » 09 Oct 2017, 21:55

Poate el știa de atunci că FCU nu e Stiinta :)

Avatar utilizator
dxtr009
fanatic
fanatic
Mesaje: 3705
Membru din: 05 Apr 2004, 16:11

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de dxtr009 » 09 Oct 2017, 23:04

FreakBoy scrie:
09 Oct 2017, 21:55
Poate el știa de atunci că FCU nu e Stiinta :)
:laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:
Imagine
CE E SUS, CAINE ?

poate..n-avem bani deoparte..si, poate, toate premiile-s date..prin spate, livrate..de cifre umflate..mizerii furate..brutal promovate..

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de DeuxEx » 09 Oct 2017, 23:08

Stia pe dracu... Din ce imi aduc aminte, Staicu ii facuse o oferta similara celei a javrelor, dar gurile rele zic faptul ca Gica a mai pus o conditie - toti juniorii Craiovei sa fie intregimentati la scoala lui, iar el sa primeasca 50% din eventualele castiguri. Iar Staicu nu a acceptat aceste conditii. Bine, nu stiu cat e de adevarat, dar asa se auzea la vremea respectiva.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
dxtr009
fanatic
fanatic
Mesaje: 3705
Membru din: 05 Apr 2004, 16:11

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de dxtr009 » 09 Oct 2017, 23:23

cu mintea de acum, filtrez altfel zvonurile lansate de dinel sau nea adi... :smoke:
Imagine
CE E SUS, CAINE ?

poate..n-avem bani deoparte..si, poate, toate premiile-s date..prin spate, livrate..de cifre umflate..mizerii furate..brutal promovate..

iuli

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de iuli » 10 Oct 2017, 08:09

chiar nea adi povestea cum i-a facut el oferta lui Gica,in numele lui dinel.....

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de Paul » 10 Oct 2017, 08:37

Pentru alegerile cel putin insultatoare de a refuza Craiova si de a se duce la Dinamo, nici mai mult nici mai putin decat Dinamo, la final de cariera, si pentru asocierea cu fratii Becali, Gica Popescu a disparut pentru mine. Nu mai exista Gica Popescu Dumnezeul nostru, asta e altul. I s-o fi tras de la operatia estetica. El e cu treaba lui la Bucuresti, cu Hagi cumnatu-sau, nu a dat Craiovei nimic inapoi.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca Gica Craioveanu, adevaratul nostru Gica, golgheter, showman si suflet al Craiovei, nu a avut parte de nationala din cauza unor orgolii de taran prost ale lui Popescu.
Nu stiu ce ar trebui sa faca GP ca sa fie iertat, dar eu nu il vad nici apasat de asta, nici ca incearca sa faca vreun pas spre a isi obtine iertarea.

LiviuB

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de LiviuB » 10 Oct 2017, 08:53

eu zic ca a platit destul greselile facute si faptul ca a ascultat de cine nu trebuia.
problema noastra a fost de la conducere. netoiu - dinel- mititelu... la cat sunt astia de farsori... nu stiu ce jucatori seriosi puteau accepta sa vina...

conStiinta

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de conStiinta » 10 Oct 2017, 09:52

Problema nu e ca nu a acceptat vreo oferta (reala sau inchipuita) a lui dinel, ci ca s-a dus la dinamo. 2 lucruri total diferite.
Oricate regrete ar avea, nu prea ai cum sa uiti ...

iuli

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de iuli » 10 Oct 2017, 11:59

nu vreau sa-i iau apararea,dar a recunoscut ca a gresit.nu ne-a cerut sa uitam ce-a facut,a spus ca-i pare rau.in vara cand se discuta de o eventuala colaborare cu clubul,impreuna cu Dan Petrescu,nu a spus ca nu e interesat,din ce imi amintesc.

conStiinta

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de conStiinta » 10 Oct 2017, 12:31

A recunoscut ca a gresit, da. Da interviuri cu tricoul Craiovei pe peretele din spate, da. Probabil ar indrepta ceea ce crede ca a facut gresit, doar ca nu se prea poate ...

Eu sunt unul dintre cei care nu l-au injurat niciodata pe Gica Popescu. Si nici n-o s-o fac vreodata. Dintre toti fosti-jucatori ai Craiovei pe care eu i-am vazut jucand, el a fost cel care m-a facut sa ma simt de cele mai multe ori mandru ca sunt oltean (pe ceilalti mai vechi nu i-am prins jucand, din pacate). Dar din momentul in care a ales sa mearga la dinamo toata admiratia, bucuria de tot ceea ce tine de Gica Popescu (actiuni, interviuri, aparitii pe stadioane, in teren sau in tribuna) s-a evaporat.

Gestul lui nu se poate uita ...

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de DeuxEx » 10 Oct 2017, 12:48

Nu o sa cunoastem niciodata adevarul din spatele inregimentarii lui Popescu la dinamo. Dar pentru mine ramane doar "un alt fotbalist care a jucat la Craiova". Atat! Si nu, nu a facut nimic pentru a spala macar o parte din durerea pe care a cauzat-o acel gest in sufletul fanilor olteni.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de Paul » 10 Oct 2017, 14:01

DeuxEx scrie:
10 Oct 2017, 12:48
Nu o sa cunoastem niciodata adevarul din spatele inregimentarii lui Popescu la dinamo. Dar pentru mine ramane doar "un alt fotbalist care a jucat la Craiova". Atat! Si nu, nu a facut nimic pentru a spala macar o parte din durerea pe care a cauzat-o acel gest in sufletul fanilor olteni.
Asta este exact problema: nu a facut nimic ca sa spele rusinea si durerea pe care a cauzat-o. A zis ca ii pare rau: e vax, asta inseamna ca el Gica Popescu, are si el o jena ca ii bate lumea obrazul. Dar nu despre el e vorba ci de noi care il iubeam si nu ne-a venit sa credem ca ne scuipa in suflet cu dusul la Dinamo.
L-a auzit vreodata cineva ca isi cere iertare? Doar ca ii pare rau, care nu e acelasi lucru. Ii pare rau tot pentru el.
Lasa sa stea la Bucuresti ca e smecher, Craiova a uitat-o de mult.
Eu in locul lui veneam si jucam si gratis un an, sa dau si eu ceva inapoi clubului si suporterilor, sa termin ca un om adevarat, nu ca un disperat dupa bani.

Scrie răspuns