Gică al Craiovei

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1450
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de gsm » 10 Oct 2017, 18:49

[quote=Paul
Eu in locul lui veneam si jucam si gratis un an, sa dau si eu ceva inapoi clubului si suporterilor, sa termin ca un om adevarat, nu ca un disperat dupa bani.
[/quote]
Foarte corect!

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de sorialis » 10 Oct 2017, 20:08

Adevărul inregimentarii la dinamu îl poate spune chiar el. Ce îl retine?!? Dacă vorbim de iertare, sa spună motivul real. Vedem apoi cine îl poate ierta . Pana atunci însă, ne spunând adevărul, înțeleg doar ca a plecat pentru avantaje mai multe, sau pentru ca nu a vrut Stai cu sai dea juniorii la școala lui. Asa ca, eu nu pot spune Gica al nostru. Nici nu îl înjur, nu e Niculescu totuși...
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de SLH » 10 Oct 2017, 20:53

Daca vreti sa va scarbiti definitiv de acest personaj cititi interviul in care se lauda ca a refuzat Real Madrid pentru ca fusese capitan la Bracelona si nu putea sa o tradeze.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de Paul » 10 Oct 2017, 21:45

SLH scrie:
10 Oct 2017, 20:53
Daca vreti sa va scarbiti definitiv de acest personaj cititi interviul in care se lauda ca a refuzat Real Madrid pentru ca fusese capitan la Bracelona si nu putea sa o tradeze.
Hai ca pe asta nu o auzisem. Deci e clar ce hram poarta. Pe aia adevarati nu avea cum sa ii dezamageasca dar pe boii baltii de aici care il idolatrizau cand el era un taran cu chica lata, who cares...
Eram in clasa XIIa cand isi luase GP o Dacia Sport visinie 1 DJ 812 si eu in prostia mea ma mandream ca avem nr matricol 812. Nu eram copil mintal, ca eram a XIIa, dar asa il iubeam, si nu numai eu.
E imposibil sa nu stie cum era de iubit. Dar nu l-a interesat.
Au mai fost si Balaci si Camataru care au jucat la Dinamo dar au avut alte circumstante. Poate Cami mai putin, dar pe Balaci nu s-a suparat chiar nimeni. Exista o explicatie, lumea intelege.
Dar GP ce scuza poate sa aiba pentru intoarcerea la Dinamo. Ma vere, doar ceva gen ca ti-ai salva familia de la moarte ar merge ca scuza. Din pacate cred ca pentru bani si nationala. Ca sa fie tot sus ca nu i-a ajuns. Mai avea 1 an si Craiova ii ramasese mica, nu era de nasul (!!!) lui al nou si frumos.

Gica al nostru e Craioveanu, adevaratul Gica!!!

DoRyN

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de DoRyN » 10 Oct 2017, 22:07

Bai terminati :eek: cu orgoliile astea, ca un jucator ca Gica Popescu nu o sa mai vedem curand la Craiova !
Luati de aici, poate se echilibreaza si in mintea voastra cu plecatul la caini:


- Valentin Ceaușescu nu v-a presat, nu v-a blocat la Steaua?

- Valentin s-a comportat foarte corect. Eu eram în culpă cu el, pentru că îi promisesem că rămân. A fost finala cu scandal, cu Dinamo, când am ieșit de pe teren. După acel meci am plecat în vacanță. Eu îi zisesem lui Valentin că voiam să rămân, dar în iarnă, când plecasem de la Craiova, îi promisesem primului secretar că revin după șase luni.

- Dar nu mai voiați să reveniți la Universitatea?
- După jumătate de an la Steaua m-am răzgândit, jucam bine și îmi plăcea. Tata mi-a spus "Băi, ți-ai dat cuvântul! Eram lângă tine când ți-ai dat cuvântul că revii la Universitatea! Tu nu mă faci de râs pe mine!". Am plecat dimineață de acasă cu gândul că mă duc la Steaua. Tata nici n-a vorbit cu mine, mama plângea rezemată de stâlpul porții. Tata m-a sunat și a doua zi "Nu te-ai răzgândit? Noi avem onoare, nu se poate să nu respecți ce ai promis!". Mi-a ieșit din gură "Bine, dom'le, vin mâine!". Seara i-am zis lui Dan Petrescu că plec. "Unde?". "La Craiova, înapoi". "Păi, mâine la 8 plecăm în cantonament!".

- Și chiar ați plecat.
- Dimineață la 5 am luat bagajul și am plecat la Craiova, unde se adunaseră 200 de oameni la club. Eu semnasem un angajament să rămân sergent major după armată. Și a început nebunia, cu mandate de arestare pentru dezertare, fiindcă plecasem de la Steaua. Mă opreau polițiștii prin Craiova și-mi arătau că aveau mandate să mă aresteze.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de SLH » 10 Oct 2017, 22:25

Cel mai probabil nu o sa mai vedem un jucator atat de bun niciodata la Craiova, dar tu mai mult accentuasi ideea ca omul are un caracter infect
"Eu eram în culpă cu el(Valentin Ceausescu), pentru că îi promisesem că rămân ..... când plecasem de la Craiova, îi promisesem primului secretar că revin după șase luni."

DoRyN

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de DoRyN » 10 Oct 2017, 22:32

La 18-19 de ani sau cat avea el atunci, era vorba de minte, nu de caracter, dar acum fiecare cu pararea lui.
Sa nu uitam si ca intoarcerea aia a tinut in viata fotbalul de la Craiova cativa ani cu banii luati pe transferul lui !

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de Paul » 10 Oct 2017, 22:44

DoRyN scrie:
10 Oct 2017, 22:32
La 20 de ani sau cat avea el atunci, era vorba de minte, nu de caracter, dar acum fiecare cu pararea lui.
In schimb la 36 de ani e vorba si de minte dar mai ales de caracter. In cazul meu nu e vorba de orgoliu, e vorba de o mare dezamagire, din-aia sufleteasca. Normal ca fiecare are parerea lui, dar e mai degraba cum simti, pur si simplu.
A, si daca nu ma insel a mai facut-o de oaie si dupa Italia 90 cand a semnat cu Lecce si imediat si cu PSV, asa, pentru siguranta 😊
Deci nu poate fi banuit nici de o inteligenta extraordinara decat in masura in care are si o lacomie inca si mai mare.
Ma rog, cineva a scris un articol cu Gica al Craiovei.
Eu i-as raspunde ca marele Lebowsky, daca ati vazut filmul: Well, dude, that's like your opinion, you know...

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de _T@V_ » 11 Oct 2017, 08:42

Manene, că sa va fie alegerea mai ușoară: Popescu nu va ieși niciodată din vorba lui Giovani. Giovani ii conduce din spate că pe marionete pe Hagi și Popescu. Omul a făcut și pârnaie neadmitandu-si vina, că altfel îl expunea pe impresar. Ei au declarat toți ca-s nevinovați. Daca Popescu recunoștea că a comis-o, nu mai făcea pârnaie. Omul a preferat să rămână alături de Giovani.

Popescu nu mai poate fi primit înapoi pentru că Giovani și atât. Poate după moartea infractorului sa mai avem discuția asta.

Hallas!

iuli

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de iuli » 11 Oct 2017, 12:13

in opinia mea,popescu a facut puscarie ca noi sintem mai catolici decat papa.in Spania erau arestate toate supervedetele daca se lucra ca la noi.
nu vreau sa ma erijez in aparatorul lui,dar omul a admis ca a gresit.cititi cartea lui Daniel Nanu,care e scrisa atunci recent dupa,cred ca era pe la Hannover atunci,el a constientizat ce durere a provocat abia dupa semnatura.asta e,l-am injurat cu toti atunci.eu cred ca a venit momentul sa-l lasam in pace,nu sa uitam,sa nu-l mai injuram.

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de sorialis » 11 Oct 2017, 18:55

Pai tocmai, nici nu l-am înjurat, dar nici nu pot sa uit.
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de _T@V_ » 12 Oct 2017, 05:41

Am înțeles că e un articol azi in jegsp precum că Hagi finanțează in prezent scoala de fotbal Gică Popescu, încă de când Popescu era la pirnaie. Așa se explică ratarea calificării noastre la U19 in liga elitelor. Și Io zic că ce-i mai bun de acolo va lua calea Ovidiului, daca nu și mai rău.

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1182
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de sorinyki » 12 Oct 2017, 10:45

Deci Gica o sa fie Gica cand nu va mai da talentele noastre la Viitorul, pentru el totul se reduce la bani iar cat timp academia lui exista in Craiova pentru a da jucatori la Viitorul nu este ok. Citez din mizeria GSP:

"A asigurat 75 la sută din buget"

Paul Răducanu recunoaște că, pe durata celor 611 zile de încarcerare a lui Popescu, viața Școlii a fost salvată de Hagi: "Au fost luni întregi în care a asigurat complet bugetul pentru Școală. Per total, în intervalul 2014-2016, cred că a contribuit cu 75 la sută din banii necesari pentru a funcționa în continuare la un nivel decent. A dat dovadă de un caracter extraordinar! A făcut-o pentru fotbal, nu din vreun alt interes".

Actualmente există însă o convenție Popescu - Hagi, astfel încât vârfurile de la Academia craioveană să meargă la "Rege", la Constanța.
Last edited by sorinyki on 12 Oct 2017, 11:50, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de DarkComy » 12 Oct 2017, 11:11

Discutia despre Gica Popescu mi se pare la fel de inutila ca si cea purtata despre adevarata Craiova intre fani CS si FC, pentru ca oricate argumente s-ar aduce de o parte sau de alta, nu o sa schimbati parerea celuilalt. Unii am ales sa-l iertam, altii nu si cu asta, basta.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Gică al Craiovei

Mesaj de romaad » 12 Oct 2017, 12:06

Gica are acum la scoala lui se pare o generatie U19 care a dat de pamant cu ultra-mega-talentata si campioana generatie a noastra U19. Sa vedem cati din aia de la el ajung la Stiinta

Scrie răspuns