Veniți cu copiii în galeria Ştiinței!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Veniți cu copiii în galeria Ştiinței!

Mesaj de JustME » 22 Oct 2017, 15:33

- "Sunt golani acolo, vorbesc urât!"
- "Ce să învețe copilul din nebunia aia?"


Veniți cu copiii în galeria Ştiinței!

Învățați-i să cânte cu mândrie imnul în care sunt pomenite cele 5 județe ale Olteniei, dragostea pentru tricolor, numele lui Mihai Viteazul, Tudor Vladimirescu, Tudor Arghezi, Constantin Brâncuşi, imnul în care Oltenia salută "fratern" Moldova, Bucovina, Ardealul, Banatul şi Maramureşul!
Veniți cu ei şi cântați împreună cu galeria "O iubire alb-albastră" când se arată minutele de prelungire, indiferent de scor, "şi la bine, şi la greu"!
La Chiajna au venit pentru Ştiința olteni între 6 si 60 de ani! Parcă niciodată nu am simțit atâta emoție într-o deplasare!
Înainte de intrarea în teren, copilul a alergat cu alți doi copii, în părculețul din spatele tribunei 1, iar când se odihneau se lăudau cu stickerele lor de pe penare sau încercau să descopere care este mai bun dintre Băluță şi Gustavo.
Aduceți-i în galerie!
Şi vor învăța acolo să iubească culorile, să respecte trecutul, să cânte pentru prezent şi să creadă în viitor!
Galeria Craiovei este dincolo de fotbal, este despre mândria de a fi oltean, este despre kilometri întregi parcurşi zâmbind la gândul că într-un dreptunghi verde şi într-un sector delimitat de tribună va fi lumea ta pentru 90 de minute!
Aseară am trăit momente pe care nu cred că le voi uita vreodată, meciul în sine aproape nu a mai contat!
Am cântat, m-am bucurat si m-am întristat alături de copilul meu, am ținut fiecare de câte o margine a fularului când, la final, s-a cântat "O iubire alb-albastră".
Iar atunci când,în minutul 92 , a venit golul victoriei, l-am ascultat țipându-mi în ureche, în vacarmul acela:
-" Îmi vine să plâng de bucurie!", mi-am dat seama că eu aveam un nod în gât de 90 de minute, de când a început să cânte şi să sară în ritmurile ce le cântăm de când abia învăța să meargă!
Acum 2 săptămâni, în drumul meu spre Braşov, am întâlnit la mausoleul Mateiaş 5 suporteri ai Craiovei ce aveau aceeaşi destinație cu mine, opriseră să mănânce. Nu am văzut un grup care să emane mai puternic spiritul de echipă niciodată.
La Chiajna a dat tonul un băiat care, cred, este a treia generație din familia lui ce face deplasări pentru Ştiința.
Galeria Craiovei este mai frumoasă, mai curată şi mai aproape de spiritul Ştiinței decât a fost vreodată.
Fotbalul este şi despre speranță şi puterea de a reveni.
În mai, după ultimul fluier al semifinalei cu Voluntari, tot la Chiajna, Alex Băluță stătea în fața peluzei cu capul plecat, iar David era acasă, în fața televizorului, supărat. Nu îl luasem, ştiind că s-au scos doar 240 de bilete pentru noi.
În octombrie, Alex Băluță, în acelaşi loc, cânta împreună cu David şi cu alte câteva sute de olteni bucuria victoriei într-un meci care l-a aşezat în fruntea clasamentului golgheterilor.
Pe drumul către casă, am oprit la o benzinărie. După noi au intrat cel puțin 30 de băieți ce mergeau către Craiova. Mi-au "răpit" copilul, unul dintre ei l-a urcat pe umerii lui.
Şi în benzinăria aceea de pe autostradă, David cânta cu aceeaşi pasiune împreună cu băieții de la Craiova:
" Născuți în sudul țării / Cei mai buni dintre români/ Suntem leii din Bănie / În Oltenia stăpâni!"
Nişte golani! :)
Veniți cu copiii în galeria Craiovei! Şi vor învăța acolo să iubească, să respecte şi să fie mândri că sunt olteni!
Până la Piteşti a adormit!
S-a trezit când mai aveam 30 de km până acasă şi am continuat amândoi:
" Vă invadăm stadioanele / Susținem echipa / Suntem Universitatea / Suntem Ştiința Craiova! "
Am uitat să vă spun: galeria stă la Nord
Last edited by JustME on 22 Oct 2017, 15:39, edited 1 time in total.

JustME

Re: Cel mai frunos text pe care l-am citit in viata asta

Mesaj de JustME » 22 Oct 2017, 15:35

mai e nevoie sa spun sursa? desi nu cred ca e nevoie sa mentionez.. textul/editorialul e scris de inimitabilul Florin Jianu o:

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: Veniți cu copiii în galeria Ştiinței!

Mesaj de sorialis » 22 Oct 2017, 15:53

Superb, ca întotdeauna!!!!
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Scrie răspuns