Universitatea Craiova invitata in "Mega League"

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Universitatea Craiova invitata in "Mega League"

Mesaj de JustME » 29 Oct 2017, 14:12

FCSB, Dinamo şi CS U Craiova, invitate într-o competiţie cu premii de peste 200 de milioane de euro. Proiectul pregătit pentru Europa

FCSB, Dinamo şi CS U Craiova sunt invitate să participe în Mega League, o nouă competiţie cu premii anuale de peste 200 de milioane de euro, competiţie care va include echipe din Sud-Estul Europei.

Ziare.com scrie că proiectul îi aparţine lui Rumen Vatkov, fost director de marketing la clubul bulgar TSKA Sofia, care a declarat că proiectul ar putea debuta în 2019.

42 de echipe din 17 ţări ar urma să ia startul în competiţie - România, Grecia, Israel, Serbia, Bulgaria, Croaţia, Bosnia, Slovenia, Cipru, Macedonia, Azerbaidjan, Albania, Georgia, Armenia, Moldova, Kosovo şi Muntenegru.

Aceeaşi sursă notează că FCSB, Dinamo şi CS U Craiova vor face parte din prima ligă, în timp ce în grupa a doua vor fi invitate CFR Cluj, Petrolul, U Cluj şi Academia Rapid.

Ziare.com scrie că echipele vor evolua sub sistemul unui campionat, cu meciuri tur-retur, iar la final ultímele trei calsate din priam ligă vor retrograda şi vor promova primele trei din liga a doua.

Pe lângă echipele din România, în competiţie vor fi invitate: Olympiacos, Panathinaikos, Maccabi Tel Aviv, Maccabi Haifa, Steaua Rosie Belgrad, Partizan Belgrad, Levski Sofia, TSKA Sofia, Dinamo Zagreb, Hajduk Split, FK Sarajevo, Zeljeznicar, Olimpija Ljubljana, NK Maribor, APOEL Nicosia, Omonia, Vardar Skopje

Banii ar urma să vină de pe urma drepturilor de televizare ale meciurilor.


sursa: prosport.ro
http://www.prosport.ro/fotbal-extern/ca ... a-16798655

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Universitatea Craiova invitata in "Mega League"

Mesaj de DarkComy » 29 Oct 2017, 14:57

Mi-e greu sa cred ca se va realiza proiectul. Pur si simplu nu cred ca sunt suficiente date in calendar si pentru competitia asta. Echipele de la noi de exemplu nu fac fata pe 2-3 fronturi in acelasi timp - campionat/cupe europene (UCL/EL) sau campionat/cupa Romaniei/cupe europene(UCL/EL) dar avem asteptari sa jucam si in competitia asta? Si sigur nu suntem caz singular.

E foarte frumos gestul daca s-au gandit la noi (pe langa javre si oi), dar nu cred ca e foarte fezabil
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

iuli

Re: Universitatea Craiova invitata in "Mega League"

Mesaj de iuli » 29 Oct 2017, 15:13

Nu va exista competitia asta.Nu poti sa convingi uefa sa sustina un astfel de proiect

JustME

Re: Universitatea Craiova invitata in "Mega League"

Mesaj de JustME » 29 Oct 2017, 15:35

mie imi place ideea de a face o liga a noastra aici in zona balcanilor. nu stiu cat de fezabila este ideea dar imi place mult de tot. eu chiar as spera nitel sa nu fie bagata uefa in treaba asta, sa fie o competitie mai apropiata de fotbal decat de dorinta de a face bani. evident ca lucrurile nu vor sta asa, dar nah.. pot sa visez :)

blue_lions
fanatic
fanatic
Mesaje: 2964
Membru din: 26 Oct 2007, 05:25

Re: Universitatea Craiova invitata in "Mega League"

Mesaj de blue_lions » 29 Oct 2017, 15:54

Mai degraba o competitie balcanica care sa includa echipele de pe 4-5-6 etc... in functie de campionat. Trebuie neaparat jucat in acelasi timp cu EL/CL, pe un sistem elimimatoriu.
Oltenia, provincia latina, a lui Mihai, al nostru, cel viteaz.

crazy_u.craiova
membru
membru
Mesaje: 163
Membru din: 11 Iul 2007, 13:52

Re: Universitatea Craiova invitata in "Mega League"

Mesaj de crazy_u.craiova » 30 Oct 2017, 11:30

competitia poate incepe primavara cand toate echipele oricum sunt eliminate din uefa

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Universitatea Craiova invitata in "Mega League"

Mesaj de _T@V_ » 30 Oct 2017, 13:38

Cel mai fezabil ar fi ca echipele care sunt scoase din competitie din preliminariile cupelor europene sa joace apoi in competitia asta. Dar exact la fel cred si io, ca nu va accepta UEFA asa ceva si se va ramane la stadiul de vise umede.

Scrie răspuns