Universitatea Craiova numarul 1 la abonamente vandute

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Universitatea Craiova numarul 1 la abonamente vandute

Mesaj de JustME » 12 Noi 2017, 12:54

[align=center]Spulberă toată Liga 1! CS U Craiova a vândut un număr impresionant de abonamente pentru noul stadion. Suma foarte mare intrată în conturile clubului[/align]

Într-un fotbal românesc falimentar, CS U Craiova se poate mândri cu o performanţă deosebită odată cu inaugurarea noului stadion "Ion Oblemenco".

După ani şi ani de războaie, procese şi un periplu la Severin, CS U Craiova şi-a găsit casa. Noul "Oblemenco", arena de 60 de milioane de euro, va găzdui meciurile de pe teren propriu ale echipei lui Devis Mangia, iar un astfel de moment nu putea fi marcat de fanii din Bănie decât într-un singur mod: năvală la abonamente!

Potrivit anunţului oficial al conducerii, CS U Craiova a vândut nu mai puţin de 8.000 de abonamente pentru noua arenă, iar cifra pare foarte, foarte mare în condiţiile în care Liga 1 duce o lipsă crasă de suporteri. Prin comparaţie, FCSB nu le-a pus la dispoziţie fanilor posibilitatea de a-şi achiziţiona abonamente, campioana Viitorul a vându doar 1.500, Dinamo 1.000, iar CFR Cluj în jur de 2.000.

Cu 400.000 de euro asiguraţi doar din vânzarea de abonamente, băieţilor lui Mangia nu le rămâne decât să se ridice la nivelul suprterilor, iar primul meci oficial pe care-l vor juca pe noul stadion va fi cel cu Juventus Bucureşti, sâmbătă, în etapa a 18-a a Ligii 1.


sursa: prosport.ro
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/li ... i-16816264

[align=center]Niște oameni bătrâni pe iarba Craiovei[/align][/color]
Imagine
Între lasere și focuri de artificii, emoția și nostalgia își fac loc cu greu. Un stadion pentru viitor a făcut apel la trecut

Pe Balaci îl știe toată lumea, e omniprezent la Craiova chiar și atunci când antrenează în Oman. Cârțu (azi face 62 de ani, deși nu-i arată, La mulți ani, Sorinaccio!) apare frecvent la televizor. Cămătaru, Țicleanu și Geolgău sunt activi în fotbal. Craiova Maxima, punctul de vârf al istoriei oltenești, există, e vie chiar și pentru cei care încă nu se născuseră pe vremea lui Bordeaux sau Kaiserslautern.

Demultul oltenesc

Niște oameni cu părul alb, strânși la marginea terenului. Au în jur de șaptezeci de ani, unii și peste, în hainele lor nu există croiul slim fit, n-au conturi pe Facebook, iar dacă se plimbă pe Unirii, prin centrul Craiovei, cei mai tineri nu-i recunosc. Doar cei mai în vârstă îi opresc și-i întreabă de sănătate. Ce mai faci, Pelicane? Cum o mai duci, Fonfo? Cu cât ți-au mărit pensia, nea Florine?

Florin Oprea, Victor „Fonfo” Niculescu, Ion „Pelicanul” Velea, Dragu Bădin, Mitică Marcu,Teo Țarălungă s-au aliniat în fața tribunelor de pe noul stadion. Pe cel vechi, ei au câștigat titlul de acum 43 de ani și au fost locotenenții lui Oblemenco, etalat în format 3D de peluza Nord. Lor li s-a adăugat, la aproape 80 de ani, Ion Lovin, artizan al primei promovări, din 1964, unul dintre puținii „pionieri” rămași în viață, dintr-o vreme în care Știința se numea Știința inclusiv în actele oficiale.

Tricourile cu U pe piept

Oblemenco, Deselnicu, Strâmbeanu, Manta și Bălan, titulari ai acelei echipe care a adus primul titlu al Craiovei, nu mai sunt, după cum nu mai sunt nici Cernăianu și Oțet, antrenorii lor. Puntea dinspre „alaltăieri”, adică 1974, către prezent o face Ion Împușcătoiu, 80 de ani, cel care a împăturit în magazie tricourile Craiovei, de la cel de bumbac, cu un U mare pe piept, purtat de Oblemenco, până la modelele termice ale mileniului trei, cu găurele antitranspirație și cu numere „de troleibuz” pe spate. Pe vremea bătrânilor se juca de la 1 la 1. Pelicanul” era 4, „Fonfo” avea 2, Mitică-Glonț, adică Dumitru Marcu, juca mereu cu 11, iar copiii acelor ani își scriau pe spate cu săpun de croitorie 9-le lui Oblemenco și încercau să dea în mingile de 13 lei sau de 35 cu stângul. Ca „Nea Nelu”, un om masiv, bun și blând pe care-l așteptau să iasă de la antrenament cu șuvițele ude, acoperindu-i pleșuvia timpurie, și să le împartă caramele.

Stadionul cu țâșnitori și serile cu frapiere

Pe vremea lor, a lui Fonfo, Oble sau Teo, se stătea pe bănci de lemn sau chiar pe scări. Jos, pe aleea de lângă gardul dincolo de care era terenul, oamenii își potoleau setea de la zeci de țâșnitori, iar tații își luau țâncii în brațe, ajutându-i să ajungă la apă.

Seara, trupa se muta la Grădina Minerva, unde pe jos era pietriș, iar în frapiere stăteau cuminți sifoanele învelite în cofrag de sârmă și bateriile de Segarcea la treisferturi, în așteptarea învingătorilor. Ospătarii alergau ca titirezii, nu cumva să-l supere pe „Talibă” Deselnicu, șeful de gașcă. Undeva, tăcut, într-un colț de masă, șeful din teren al șefului Talibă, și chiar nașul lui, adică Oblemenco, fuma mereu. Șuvița i se uscase și acum îi acoperea regulamentar pleșuvia cu care a dat zeci de goluri. Stângul de aur, învelit în faldurile pantalonilor evazați, se odihnea jos, pe pietriș, și, în miros de grătare, orchestra tocmai începea să cânte.


sursa: blogsport.gsp.ro/buzarin
http://blogsport.gsp.ro/buzarin/2017/11 ... -craiovei/

[align=center]La mulți ani, Sorin Cârțu![/align][/color]

Astăzi, 12 noiembrie 2017, marea glorie a fotbalului craiovean împlinește vârsta de 62 de ani. Clubul Universitatea Craiova îi dorește să aibă parte numai de bucurii!

Produs al școlii de fotbal craiovene, Cârțu a făcut junioratul la CSS Craiova. În 1973 câștigă campionatul de tineret al României, iar doi ani mai târziu este golgheter al diviziei B cu Electroputere. În perioada 1976-1987, tricoul alb-albastru arde pe el! Pe 22 august 1976, debutează cu gol la Universitatea în victoria cu 5-1 contra Progresului București. Trei cupe și două titluri de campion este palmaresul lui Sorin Cârțu ca jucător, căruia îi va adăuga în 1991 eventul din postură de antrenor. În 283 de meciuri în Divizia A a marcat de 107 ori, în timp ce în partidele europene în cele 37 de apariții a marcat 11 goluri, fiind fotbalistul român cu cele mai multe goluri înscrise în cupele europene. În septembrie 2014 a fost cooptat în staff-ul Științei în funcția de director tehnic. În campionatul 2014-2015, împreună cu Emil Săndoi, a condus echipa pe locul 5, reușind o serie fantastică de 19 partide fără înfrângere, record în istoria de 68 de ani a Științei.




sursa: u c v1948.ro
http://www.ucv1948.ro/La-multi-ani-Sori ... 1510452008

DoRyN

Re: Universitatea Craiova numarul 1 la abonamente vandute

Mesaj de DoRyN » 12 Noi 2017, 13:25

8.000 de abonamente reprezinta aproximativ 1/3 din capacitatea stadionului, e un lucru extraordinar !

JustME

Re: Universitatea Craiova numarul 1 la abonamente vandute

Mesaj de JustME » 12 Noi 2017, 14:23

important este ca clubul sa pastreze acest nucleu de 8.000 de abonati si, de ce nu, chiar sa il mareasca.

OVI2806
fanatic
fanatic
Mesaje: 1293
Membru din: 07 Oct 2007, 11:15

Re: Universitatea Craiova numarul 1 la abonamente vandute

Mesaj de OVI2806 » 12 Noi 2017, 14:54

Exact la asta m-am gandit, ar trebui sa ofere o reducere mai mare la reinnoirea abonamentului, 30% mi s-ar parea ok, stiu ca e un stadion nou si care e mai greu de intretinut acum dar biletele imi par cam scumpe, si care e faza cu biletele pentru copii, asta e cea mai mare prostie, nu e nicio gratuitate, nicio reducere, nimic.

JustME

Re: Universitatea Craiova numarul 1 la abonamente vandute

Mesaj de JustME » 12 Noi 2017, 18:39

Oblemenco! Nelu Oblemenco!


Nu ştiu cum am parcurs drumul de la "Ciupercă" până la stadion. Ştiu doar că eram cu David de mână şi striga: "Oblemencooo, mergem pe Oblemencooo!". L-am rugat pe prietenul ce ne însoțea să-i dea mâna, eu tremuram tot şi parcă îmi era frică să ridic privirea, să văd stadionul.

Am ridicat-o atât cât să văd statuia Lui, coroana de flori alb-albastre adusă de cel în brațele căruia s-a stins în Agadârul îndepărtatului Maroc.
În spatele statuii lui nu mai era nimic din stadionul copilăriei mele, dar în granitul acela era TOTUL.
Am intrat în stadion cu senzația că trec printr-o poartă a timpului în viitor. Mi-a trecut prin cap că poate arena chiar ne rupe de noi, poate pierdem mult din spirit aici.

Vreau să mă aşez, ridic programul de meci şi citesc:
"Oblemenco este un soi de Sfânt Graal oltenesc. Există un Oblemenco în fiecare dintre noi. Şi, dacă la un moment dat, în această seară, prietene cititor, vei avea senzația că îl vezi pe Nelu, din senin, zâmbind, alergând sau chiar şutând, nu te speria. Zâmbeşte-i la loc şi salută-l!"
Nu a început vântul, dar programul de meci îmi tremură în mâini. Mă aşez, dar nu văd fum, nu văd lasere.
Îl văd pe Nelu înscriind fenomenal de la 40 de metri, îl văd alergând cu mâinile ridicate spre tribuna a doua, aud tropăitul infernal al oastei comandate de Ostrovski, aud fâlfâitul pălăriilor în aer.
"- Ce simți când înscrii un gol, Nelule?
- E ca şi cum te-ai îmbăta pe loc, de fericire. Nu mai auzi, nu mai vezi nimic, ai uitat parcă pe ce lume eşti şi-ți vine să te duci la spectatori să-i îmbrățișezi pe toți, pe rând!"

Este o balerină la centru? Nu o mai văd! Dar îl văd acolo, la centrul terenului, pe El, sărbătorind primul titlu, vorbind, timid, la microfon, felicitînd publicul, îl aud pe Sebi Domozină prezentând campionii unei mari iubiri!

Mai este puțin și începe meciul, cobor la primul rând de scaune, vreau să-l văd pe David, va ieși pe gazon cu echipele. Mă gândesc cât de mult merită copilul să trăiască o așa bucurie! Mă gîndesc ce dor îmi e de Oblemenco, și de stadion și de El.
Mă gândesc și la programul de meci ce m-a adus în starea aceasta! L-am mototolit și l-am îndesat în rucsac! Este cel mai ieftin și mai frumos lucru din toată seara! Dar mi-e frică de el, m-a adus în starea aceasta, nici nu pot să mă bucur de stadion cum trebuie!
Echipele intră, îl văd pe David, este cu pieptul înainte, știe copilul ce înseamnă să ieși în fața Olteniei cu numărul 8 pe tricou! Zâmbesc mândru, inima nu-mi mai încape în piept! Copilul meu privește către copilul lui Adrian Păunescu și cântă împreună „Oltenia eterna terranova”, ei doi și toată Oltenia!
Arbitrul fluieră, meciul începe! Dar în spatele porții unde Zoli a dat-o în bară se desfășoară coregrafia Peluzei Nord, băieții ce nu au lăsat spiritul să moară în 2013! Iar eu nu știu dacă este realitate sau este un alt efect al programului de meci! Nelu se ridică din peluză în înaltul stadionului, are o aură de sfânt în jurul capului, pe ea sunt înscrise inițiala “Universității” și cifrele ce compun anul 1948!
Și este pentru prima dată când simt stadionul! De-a lungul peluzei scrie atât de simplu și de frumos: “Oblemenco, Dumnezeul oltenilor” . Iar sub plăcuțe ard și cântă copii și nepoți ai celor ce l-au iubit, ai celor ce au împânzit străzile Craiovei în noaptea aceea de 19 iunie 1974, noaptea în care Nelu a început să fie “Dumnezeul” nostru.

Nu îmi mai este dor de Oblemenco, în seara aceasta cei mai frumoși suporteri din țară sunt ei Oblemenco!
S-a terminat! Trec cu copilul ce este parte din istoria noului stadion pe lângă statuia Lui! O privesc de data aceasta zâmbind!
Mai fac câțiva pași și mă mai întorc o dată. Noul stadion pare mic, mic, iar statuia lui Oblemenco uriașă!
Sunt sigur că este încă un efect al magicului program de meci din rucsacul meu. Îl scot și citesc și finalul. Nu am avut puterea să îl termin pe stadion.
“Oblemenco este aici în numele tuturor celor ce nu mai sunt. Nu suntem doar 30000 de olteni astăzi. Suntem sute de mii. Suntem părinții, bunicii și străbunicii noștri. Suntem toți care au călcat vreodată în acest loc sfânt! Țineți minte toată viața această seară în care am fost toți, împreună! Astă-seară am fost NELU!”

Întind un pic programul de meci, aproape îl mângâi! Și știu sigur că voi avea grijă de el toată viața, alături de tricoul lui David de la primul meci pe noul stadion și de amintirea incredibilei coregrafii a Peluzei Nord!
Mă uit la copil, zâmbesc și îi spun în gând : “Hai acasă, NELULE!”
Îl iau pe David de mână și plecăm pentru prima dată de la stadionul unde vom reveni mereu!


sursa: Jianu Florin FB

Albastru
senior
senior
Mesaje: 330
Membru din: 14 Ian 2009, 18:10

Re: Universitatea Craiova numarul 1 la abonamente vandute

Mesaj de Albastru » 12 Noi 2017, 19:15

Si saptamana asta va mai creste numarul cu cel putin al meu, pe care o sa`l fac, mi`am dat seama ca locul meu nu este la T2 ..... ne vedem la NORD !!!!

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: Universitatea Craiova numarul 1 la abonamente vandute

Mesaj de sorialis » 12 Noi 2017, 20:38

Jianule, cum faci tu sa tremure inima în noi la câteva zile după meci....
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Scrie răspuns