[P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Pronostic

Poll ended at 04 Mai 2018, 23:59

Tragem la locul 2
8
33%
Contiuna emotiile pentru locul 3
10
42%
Este bun si locul 4
6
25%
 
Total votes: 24

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 09 Mai 2018, 09:35

Bobby, eu apreciez faptul ca tu aduni statistici si scrii articole, e clar ca iti pasa si suferi pentru echipa. Dar de exemplu spui ca "Craiova nu are nevoie de un nou moment Aleksanco". Ok, este o parere, dar nu cred ca e impartasita de toti suporterii. Eu de exemplu cred ca avem nevoie sa vedem momente de fotbal frumos, asa cum au fost ultimele 3 meciuri de pe Oblemenco, pentru mine asta e de preferat unor rezultate obtinute in stilul CFR si Dan Petrescu.
Am inteles, aia trag cu dintii, Camora e langa Gustavo si respinge inaintea lui, Arlauskis sare ca apucatu' de ta-so Dan Petrescu, mama ce misto! Ce daca nu e nici macar regulamentar, ce daca ajunge sa iti fie teama sa zici ceva ca sar aia la tine, cum a sarit Camora la ziaristi sa tine frate cu CFR, aia au mentalitate de invingatori. Oare? Sincer, asta vrei sa vezi la ai nostri?
Eu cred ca vor veni si rezultatele, adica unele mai bune ca rezultate avem deja la doar cativa ani de la promovare, dar cred ca fotbalul ar trebui jucat si urmarit din si pentru placere, altfel il transformam din ceva care tine de pasiune in ceva care tine de calcule si scoatem toata poezia din el.
Statisticile pentru mine sunt moartea pasiunii. E foarte clar ca am facut meciuri proaste si am ratat situatii foarte favorabile, mai ales cu penaltiurile. Acolo trebuie lucrat, si nu stiu de ce, dar sunt convins ca stiu si Mangia si jucatorii chestiile astea, nu cred ca trebuie sa ne intrebe pe noi unde sa faca corectii si daca noi le spunem, gata, se rezolva toate.
Cu juniorii cred ca se incearca la antrenamente, in pregatirile inter-sezon, si, din pacate, atat se poate in momentul asta. Sa speram ca mai apar si altii. Screciu e in revenire, crezi ca in momentul in care a fost trecut pe banca avea rost sa insiste cu el? Burlacu, pe cat de bune meciuri a facut cu Dinamo, pe atat de sterse le-a facut pe altele, nu e vorba ca nu a avut sanse.
Hai ca nu e asa rau, suntem pe 3, sper sa ne mentinem si putem lua cupa - cred ca nu prea mai conteaza statisticile daca ne atingem macar obiectivul cupei.
Parerea mea...

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de gogu2005 » 09 Mai 2018, 09:50

Bobby scrie:
08 Mai 2018, 23:40
Citeva cifre ale play offului, cu doua etape inainte de final :

-Craiova este pe locul 5, din 6 echipe, la numar de puncte; doar Iasi are performante mai slabe decit Craiova in play off;
-Craiova este pe pozitia a cincea ca numar de goluri marcate (Iasi are cel mai slab numar de goluri marcate);
-Stiinta a obtinut 9 puncte din 24 posibile, adica 37 % din punctajul maxim;
-Universitatea nu a reusit sa marcheze nici un gol in cinci din cele opt meciuri din play off;
-Craiova este singura echipa din play off fara gol marcat in deplasare (!);
-Craiova este echipa care a suferit cea mai severa infringere pe terenul FCSB;
-CFR, Iasi si Viitorul au marcat, au condus si au luat puncte in meciurile cu FCSB; doar Craiova si Astra nu au marcat, nu au condus si nu au luat inca puncte cu FCSB.

https://craiova-maxima.ro/pina-acum-un- ... a-craiova/
si totusi, chiar si cu statistica asta suntem pe locul 3. ceea ce inseamna ca pe termen lung (adica de-alungul campionatului) am fost o echipa mai constanta.
ce nu apare in statistici este cate puncte au castigat cfr si fcsbehehe cu arbitrii. nu poti castiga campionatul fara un ajutor relativ mare al cacatilor in negru.
CRAIOVA NESUPUSA

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 09 Mai 2018, 10:05

gogu2005 scrie:
09 Mai 2018, 09:50

si totusi, chiar si cu statistica asta suntem pe locul 3. ceea ce inseamna ca pe termen lung (adica de-alungul campionatului) am fost o echipa mai constanta.
ce nu apare in statistici este cate puncte au castigat cfr si fcsbehehe cu arbitrii. nu poti castiga campionatul fara un ajutor relativ mare al cacatilor in negru.
La fel nu apare in statistici cate puncte am pierdut noi din cauza arbitrilor, si punctele astea au fost date adversarilor directi. De exemplu, din punctul meu de vedere, la meciurile de pe terenul CFRului am pierdut cel putin 4 puncte din 6 din cauza arbitrilor. Golul din penalty si eliminarea lui Tiago total aiurea, plus nerepetarea penaltiului de sambata.
Nu o sa zic ca Steaua ne-a batut cu arbitrii, dar la ultimul meci au dat gol din penalty care nu a fost si lovitura libera inventata, cu dedicatie pentru "cel mai bun executant" din campionat. Pai ce sa zic, nu om fi jucat nici noi mare lucru, dar daca vrem statistici, ar trebui sa ni le facem si pe-astea ca sa vedem cum stam cu adevarat.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 09 Mai 2018, 10:25

gogu2005 scrie:
09 Mai 2018, 09:50
Bobby scrie:
08 Mai 2018, 23:40
Citeva cifre ale play offului, cu doua etape inainte de final :

-Craiova este pe locul 5, din 6 echipe, la numar de puncte; doar Iasi are performante mai slabe decit Craiova in play off;
-Craiova este pe pozitia a cincea ca numar de goluri marcate (Iasi are cel mai slab numar de goluri marcate);
-Stiinta a obtinut 9 puncte din 24 posibile, adica 37 % din punctajul maxim;
-Universitatea nu a reusit sa marcheze nici un gol in cinci din cele opt meciuri din play off;
-Craiova este singura echipa din play off fara gol marcat in deplasare (!);
-Craiova este echipa care a suferit cea mai severa infringere pe terenul FCSB;
-CFR, Iasi si Viitorul au marcat, au condus si au luat puncte in meciurile cu FCSB; doar Craiova si Astra nu au marcat, nu au condus si nu au luat inca puncte cu FCSB.

https://craiova-maxima.ro/pina-acum-un- ... a-craiova/
si totusi, chiar si cu statistica asta suntem pe locul 3. ceea ce inseamna ca pe termen lung (adica de-alungul campionatului) am fost o echipa mai constanta.
ce nu apare in statistici este cate puncte au castigat cfr si fcsbehehe cu arbitrii. nu poti castiga campionatul fara un ajutor relativ mare al cacatilor in negru.
Poate inseamna ca Mangia, ca si Multescu, nu stie sa gestioneze meciurile cu miza.
Performanta vine doar gestionand bine meciurile cu miza

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 09 Mai 2018, 12:44

Paul scrie:
09 Mai 2018, 09:35
Bobby, eu apreciez faptul ca tu aduni statistici si scrii articole, e clar ca iti pasa si suferi pentru echipa. Dar de exemplu spui ca "Craiova nu are nevoie de un nou moment Aleksanco". Ok, este o parere, dar nu cred ca e impartasita de toti suporterii. Eu de exemplu cred ca avem nevoie sa vedem momente de fotbal frumos, asa cum au fost ultimele 3 meciuri de pe Oblemenco, pentru mine asta e de preferat unor rezultate obtinute in stilul CFR si Dan Petrescu.
Am inteles, aia trag cu dintii, Camora e langa Gustavo si respinge inaintea lui, Arlauskis sare ca apucatu' de ta-so Dan Petrescu, mama ce misto! Ce daca nu e nici macar regulamentar, ce daca ajunge sa iti fie teama sa zici ceva ca sar aia la tine, cum a sarit Camora la ziaristi sa tine frate cu CFR, aia au mentalitate de invingatori. Oare? Sincer, asta vrei sa vezi la ai nostri?
Eu cred ca vor veni si rezultatele, adica unele mai bune ca rezultate avem deja la doar cativa ani de la promovare, dar cred ca fotbalul ar trebui jucat si urmarit din si pentru placere, altfel il transformam din ceva care tine de pasiune in ceva care tine de calcule si scoatem toata poezia din el.
Statisticile pentru mine sunt moartea pasiunii. E foarte clar ca am facut meciuri proaste si am ratat situatii foarte favorabile, mai ales cu penaltiurile. Acolo trebuie lucrat, si nu stiu de ce, dar sunt convins ca stiu si Mangia si jucatorii chestiile astea, nu cred ca trebuie sa ne intrebe pe noi unde sa faca corectii si daca noi le spunem, gata, se rezolva toate.
Cu juniorii cred ca se incearca la antrenamente, in pregatirile inter-sezon, si, din pacate, atat se poate in momentul asta. Sa speram ca mai apar si altii. Screciu e in revenire, crezi ca in momentul in care a fost trecut pe banca avea rost sa insiste cu el? Burlacu, pe cat de bune meciuri a facut cu Dinamo, pe atat de sterse le-a facut pe altele, nu e vorba ca nu a avut sanse.
Hai ca nu e asa rau, suntem pe 3, sper sa ne mentinem si putem lua cupa - cred ca nu prea mai conteaza statisticile daca ne atingem macar obiectivul cupei.
Parerea mea...
Respect !

Fotbalul e o industrie - si in industrie statisticile, ca diagnostic, conteaza mult. M-as astepta ca "ziaristii" de sport sa vina cu aceste statistici la conferintele de presa si sa poarte un dialog serios cu Devis. Din pacate, la conferintele de presa auzim doar intrebarile cretine ale lui Stancescu.
Ceva se intimpla - daca luam in calcul meciurile jucate cu echipele de play off in sezonul regulat, am avea 15 puncte in momentul de fata. Cu 15 puncte, si nu cu 9 cum avem acum, am fi in lupta pentru titlu !

Practic am obtinut rezultate mai bune jucind cu aceste echipe in sezonul regulat, decit in play off, in ciuda achizitiilor din iarna - si in ciuda faptului ca vreo doua echipa (Astra si Viitorul) si-au vindul vedetele de atac in iarna.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 09 Mai 2018, 13:02

Bobby scrie:
09 Mai 2018, 12:44
Respect !

Fotbalul e o industrie - si in industrie statisticile, ca diagnostic, conteaza.
Respect si de la mine! Inteleg ce spui, stiu ca e bine sa se faca statistici si sa se puna diagnostice astfel incat echipa sa merga mereu spre bine, dar eu ca suporter aleg, precum credinciosii in cazul religiei, sa cred si sa nu cercetez :) Adica sper ca stiu si ei (antrenori, jucatori, conducere) ce nu merge si trebuie corectat, dar mai ales sper ca stiu ce ne place - sa ii vedem jucand frumos si daca se poate si cu rezultate.

Nici nu stiti ce fericire este pentru mine ca s-a mutat meciul cu oile lunea, eu avand o nunta sambata, de la care era extrem de greu sa lipsesc macar sa ma uit la tv, lasa mers pe stadion.
Unora sigur nu le pica bine ca e zi de lucru, dar macar e seara si trebuie sa fie stadionul ochi si sa ii batem in sfarsit pe acesti infumurati de stelisti!
Asa ca, fratilor, statistica sau nu, datoria noastra de suporteri este ca luni sa fim acolo si sa ii incurajam pe baietii nostri! Ca mai vorbim noi pe-aci e una, dar treaba noastra de baza e acolo - cum noi vrem ca baietii sa isi faca treaba, si noi trebuie sa ne-o facem!

Avatar utilizator
TrumpD
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 18 Iul 2017, 21:04

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de TrumpD » 09 Mai 2018, 13:52

E totusi pacat ca am ajuns sa pierdem locul 3. fcsbul ne administreaza 2-3 boabe fara efort iar la iasi e greu de crezut ca luam mai mult de 1 punct. S-au cam culcat pe o ureche baietii sunt deja castigatorii Cupei, si uite ca ajungem sa pierdem podiumul si nic cu finala nu e prea sigur.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 09 Mai 2018, 14:06

TrumpD scrie:
09 Mai 2018, 13:52
E totusi pacat ca am ajuns sa pierdem locul 3. fcsbul ne administreaza 2-3 boabe fara efort iar la iasi e greu de crezut ca luam mai mult de 1 punct. S-au cam culcat pe o ureche baietii sunt deja castigatorii Cupei, si uite ca ajungem sa pierdem podiumul si nic cu finala nu e prea sigur.
Nu am pierdut nimic deocamdata iar Steaua arata ca vai de mama lor, nu inteleg de ce atata pesimism.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 09 Mai 2018, 14:22

Asa! Sa zicem ca pierdem Hai ca Viitorul are sanse (desi cred ca Iasiul scoate egal la Ovidiu), dar de ce sunteti asa siguri ca Astra face mai mult de egal cu CFR? Apoi, in ultima etapa, noi avem la Iasi, Viitorul la CFR, iar Astra la FCSB. Hehe, sunteti mai mult decat pesimisti, sunteti fatalisti.
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Ovidiu* » 09 Mai 2018, 15:06

Sold out baieti, sold out !!! E momentul sa-i urcam pe garduri si sa le naruim lumea.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

conStiinta

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de conStiinta » 09 Mai 2018, 15:38

Paul scrie:
09 Mai 2018, 14:06
Nu am pierdut nimic deocamdata iar Steaua arata ca vai de mama lor, nu inteleg de ce atata pesimism.
Numai boovean imi vine sa te fac ori de cate ori vad ca scrii despre fcsb ca ar fi steaua! Daca pentru tine aia sunt stoaia inseamna ca echipa din liga a 4-a a jegului chelios este Stiinta! :o:

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 09 Mai 2018, 15:46

conStiinta scrie:
09 Mai 2018, 15:38
Paul scrie:
09 Mai 2018, 14:06
Nu am pierdut nimic deocamdata iar Steaua arata ca vai de mama lor, nu inteleg de ce atata pesimism.
Numai boovean imi vine sa te fac ori de cate ori vad ca scrii despre fcsb ca ar fi steaua! Daca pentru tine aia sunt stoaia inseamna ca echipa din liga a 4-a a jegului chelios este Stiinta! :o:
Bine, le zic FCSB, ai dreptate. Sau mai bine OI. Stim cine sunt oile, sunt cei ai lui Becali.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. Etapa 8] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 09 Mai 2018, 21:20

Lupta pentru locul 3 va fi incinsa si dificila pentru Craiova. Iasi se duce la Viitorul cu echipa decimata in etapa viitoare - sanse mari ca Hagi sa cistige usor.

Craiova are ultimul meci din campionat la Iasi, la 3 zile dupa ce joaca cu FCSB. O programare a LPF urita si discriminatorie pentru Craiova. E posibil sa avem nevoie de egal sau victorie la Iasi sa ne asiguram locul 3. Cu o echipa epuizata fizic si mental, aproape doar pe drumuri vreme de 2 saptamini, Craiova va avea o misiune grea la Iasi.

Din pacate vom sta cu sufletul la gura pina la final - si asta doar datorita noua.

Închis