[Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce credeti ca se va intampla in acest meci?

Poll ended at 09 Mai 2018, 20:57

Castigam, mergem in finala!
17
59%
Egal/Infrangere, tot in finala ajungem!
11
38%
Pierdem la scor, ii propulsam pe moldoveni in finala!
1
3%
 
Total votes: 29

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 11 Mai 2018, 18:23

sorin107 scrie:
11 Mai 2018, 00:03
Bobbytza, ia fa o statistica altfel - vezi cate divizionare B ajunse in finala au castigat in fata unor divizionare A si zi-mi si mie, te rog.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pai singura data cind Craiova a jucat in finala cu o divizionara B, a pierdut :-) Noi era sa o furam de la Afumati - am fost aproape de o eliminare acolo - asa ca e nevoie de concentrare cu o echipa mult mai buna ca Sibiul. Totusi Sibiul a scos din competitie patru echipa de liga 1, inclusiv FCSB. Deci nu vorbim de intimplare - vorbim de valoare.

Ce se vede pe aici nu e pesimism, ci o lipsa de incredere in constanta si valoarea echipei. Daca in toamna parca echipa juca constant binisor si bine, in sezonul de primavara prestatiile nu au mai fost asa de consistente, ca trend. Daca luam in calcul doar cele 8 etape de play off, Craiova e pe locul 5 ! Craiova e singura echipa de play off care nu a marcat in deplasare. Exista o scadere de turatie, parca echipa e mai fragila, mai nervoasa, Mangia nu pare a schimba cursul meciurilor (De forma unor jucatori ca Martic, Zalti sau Baluta nu mai amintesc) - asta ii poate face pe unii sa fie mai rezervati cu pronosticurile.

LiviuB

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 11 Mai 2018, 18:47

Stai un pic, in urma interventiei lui Mangia, Baluta a redevenit jucatorul din toamna. Despre constanta... exact asta mi se pare ca avut echipa anul asta. Am reusit un parcurs echilibrat, de aia suntem pe 3. Nu mentionezi nimic de ghinionul pe care l-am avut, cu 2 penaltiuri ratate care ne-ar fi adus 4 puncte in plus acuma. Daca la astra am fi marcat primii, mai puneam inca 3 pct. Cu viitorul, raportul suturilor spre poarta a fost undeva la 15-4. Ce vina are antrenorul ca suntem echipa cu portarii cu cele mai multe gafe? Daca vrei statistica, ok, dar hai sa fim obiectivi, ca daca intoarcem cifrele doar la ce ne convine noua nu cred ca e ok.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 11 Mai 2018, 19:03

Eu am alta opinie, care vine dinspre realitate. INCA sintem pe locul 3 DOAR pentru ca echipa a adunat puncte in sezonul regulat. In toamna echipa marca meci de meci - cu exceptia meciului de la Botosani. In play off Craiova nu a marcat nici un gol in patru meciuri disputate in deplasare.

Am vazut un clasament interesant, la sfirsitul sezonului regulat, cu rezultatele intre echipele de play off (meciuri disputate in sezonul regulat). Craiova statea foarte bine acolo, FCSB statea prost. In play off situatia s-a schimbat - FCSB a scos puncte mai multe, Craiova a scazut mult. Daca ne uitam la cele 8 etape de play off : Craiova a scos 9 puncte; in aceleasi meciuri din sezonul regulat Craiova scos 15 puncte.

Cam asta e realitatea, unele echipe au crescut in play off, Craiova a scazut mult ca rezultate, cel putin pina acum.

sorin107

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 11 Mai 2018, 19:10

Bobbytza, lasa-ma cu ale tale, zi-mi statistica aia cu echipele de liga a 2-a care au ajuns in finala si au castigat-o contra unor prim-divizionare. Serios, sunt curios.


Sent from my iPhone using Tapatalk

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 11 Mai 2018, 21:01

robertc scrie:
11 Mai 2018, 17:35
malus dacus scrie:
11 Mai 2018, 13:13
...fara s-o dau in pesimisme, cred si eu ca o sa avem o finala grea. Hermanmuci n-are nicio presiune, n-o sa se supere nimeni daca pierde, in timp ce la noi va fi jale mare. Mai mult, vor avea si fani, nu putini, iar despre echipa lor nu cred ca se stie mare lucru, asa ca ai nostri pot fi surprinsi, atat antrenorul cat si jucatorii. Treaba e ca noi, suporterii, sa ne mobilizam si sa mergem dreaqului la meci, sa fim cat mai multi si sa-i sustinem pana-n ultimul minut. De-o fi sa ajungem la 11m., sper sa razbunam toate ratarile din acest sezon. N-as vrea sa fiu in locul lui Mangia, sa trebuiasca sa aleg portarul pt. acest meci...
Hermanmuci?...taran , ce sa ceri.. .
...da mah, am inteles, tu nu esti sibian, esti hermannstadtian...

LiviuB

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 11 Mai 2018, 21:19

Tu intelegi Bobby, ca focus-ul a fost pe cupa?!!! Ca poff a trecut pe planul 2? Ce draq tot vorbim aici? Eu ma asteptam la acest parcurs, nu stiu ce asteptari aveai tu...

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 913
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de robertc » 11 Mai 2018, 21:24

malus dacus scrie:
11 Mai 2018, 21:01
robertc scrie:
11 Mai 2018, 17:35
malus dacus scrie:
11 Mai 2018, 13:13
...fara s-o dau in pesimisme, cred si eu ca o sa avem o finala grea. Hermanmuci n-are nicio presiune, n-o sa se supere nimeni daca pierde, in timp ce la noi va fi jale mare. Mai mult, vor avea si fani, nu putini, iar despre echipa lor nu cred ca se stie mare lucru, asa ca ai nostri pot fi surprinsi, atat antrenorul cat si jucatorii. Treaba e ca noi, suporterii, sa ne mobilizam si sa mergem dreaqului la meci, sa fim cat mai multi si sa-i sustinem pana-n ultimul minut. De-o fi sa ajungem la 11m., sper sa razbunam toate ratarile din acest sezon. N-as vrea sa fiu in locul lui Mangia, sa trebuiasca sa aleg portarul pt. acest meci...
Hermanmuci?...taran , ce sa ceri.. .
...da mah, am inteles, tu nu esti sibian, esti hermannstadtian...
Eu sunt ca tiganii in oras : singur impotriva tuturor 😎

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 11 Mai 2018, 22:07

LiviuB scrie:
11 Mai 2018, 21:19
Tu intelegi Bobby, ca focus-ul a fost pe cupa?!!! Ca poff a trecut pe planul 2? Ce draq tot vorbim aici? Eu ma asteptam la acest parcurs, nu stiu ce asteptari aveai tu...
Echipa a jucat in cupa si in toamna - doua meciuri in deplasare. Eu nu ma asteptam sa avem rezultate mai proaste decit Astra si Viitorul. Pentru mine, a fost pina acum un play off slabut, sub asteptari. La buget, conditii si investitii, e hilar ca Astra sa joace mai bine ca U Craiova in play off. Astra a terminat play offul anul trecut pe locul 6 si a schimbat aproape intreaga echipa vara trecuta pe o varianta low cost, cu jucatori liberi. Sa joace mai bine ca tine in acest play off este complet neasteptat.

Nu mai amintesc faptul ca in timpul play offului echipa jucat in cupa un singur meci - cel cu Botosani de acasa. Meciul retur nici nu-l pun la socoteala tinind cont de modul jalnic in care s-a evoluat. Pentru un meci jucat cu Botosani acasa sa ratezi un play off de 10 meciuri ?

LiviuB

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 11 Mai 2018, 22:43

Unde a jucat astra mai bine ca tine, Bobby?!!! Ai uitat prima etapa? In meciul direct cand au avut noroc cu carul? Hai ca deja se intrece masura. Ok, ai spus-o, ai repetat-o dar deja e prea mult. Mai bine spu e ca nu il suporti pe mangia si gata. Dar tot vii cu tot felul de mesaje cu statistici care sunt favorabile pozitiei tale. Apropo, vezi ca in statistica poti influenta f usor rezultatele, depinde de cum iti alegi indicatorii.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 11 Mai 2018, 23:41

Liviu, mai conteaza si ce statistici alegi sa prezinti. Fotbalul nu e doar alb si negru, nu sunt doar statisticile prezentate pe aici.

Daca ne legam strict de statistici, as fi curios sa vad statistica cu posesia echipelor in playoff, cu km alergati, cu suturile pe si spre poarta. Cu nr si % tacklingurilor castigatoare, cu nr de mingi recuperate in meci/in jumatatea adversa (mingea a doua), cu nr de driblinguri reusite, cu media de ocazii de poarta pe meci.

De ce nu si una cu greselile pro si contra ale arbitrilor pentru fiecare echipa din playoff.

LiviuB

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 12 Mai 2018, 00:33

Pai astea nu sunt bune ca nu mai prezinta lucrurile atat de rau

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 12 Mai 2018, 04:54

alex.p scrie:
11 Mai 2018, 23:41
Liviu, mai conteaza si ce statistici alegi sa prezinti. Fotbalul nu e doar alb si negru, nu sunt doar statisticile prezentate pe aici.

Daca ne legam strict de statistici, as fi curios sa vad statistica cu posesia echipelor in playoff, cu km alergati, cu suturile pe si spre poarta. Cu nr si % tacklingurilor castigatoare, cu nr de mingi recuperate in meci/in jumatatea adversa (mingea a doua), cu nr de driblinguri reusite, cu media de ocazii de poarta pe meci.

De ce nu si una cu greselile pro si contra ale arbitrilor pentru fiecare echipa din playoff.
Corect ! Pina la urma doar punctele conteaza, hai si golurile inscrise/primite - in caz de departajare. Toamna trecuta lumea era extaziata ca U Craiova inscria meci de meci - am inceput sa ma uit si la aceasta statistica. Singura echipa care nu a marcat in deplasare in play off este Craiova. Dupa 8 etape de play off, Craiova era singura echipa cu cinci meciuri jucate fara gol marcat (da, pina si Iasi avea mai putine jocuri fara gol marcat). Avem al cincilea atac si a doua aparare (bine, doua echipe sint le egalitate pentru cea mai buna aparare, si alte doua echipe sint la egalitate pentru a doua aparare) in play off acum.

Acum serios - daca ne gindim la "daca" si "parca", eu zic sa-l aducem si pe Mititelu in discutie. Booveanul o sa-ti explice la orice orice din zi si din noapte cum era el sa faca performante daca nu-l furau arbitrii, daca fratii Costea marcau intr-o dupa amiaza in loc sa gindeasca la papanasi, daca Gargorov statea citiva milimetri mai in spate cind Nila a marcat in ultimul meci pe Ghencea al FCU (gol anulat pentru ofsaid la bulgar) etc.

Puncte, goluri marcate si goluri inscrise - restul e poezie fara sens.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 12 Mai 2018, 05:10

LiviuB scrie:
11 Mai 2018, 22:43
Unde a jucat astra mai bine ca tine, Bobby?!!! Ai uitat prima etapa? In meciul direct cand au avut noroc cu carul? Hai ca deja se intrece masura. Ok, ai spus-o, ai repetat-o dar deja e prea mult. Mai bine spu e ca nu il suporti pe mangia si gata. Dar tot vii cu tot felul de mesaje cu statistici care sunt favorabile pozitiei tale. Apropo, vezi ca in statistica poti influenta f usor rezultatele, depinde de cum iti alegi indicatorii.
Aici nu e vorba de Mangia - eu sint suporterul echipei, nu al unui antrenor. Rezultatele sint ale clubului : conducatori, antrenori, jucatori. Eu chiar il apreciez pe italian, e un tip de admirat : asta nu inseamna ca tot timpul ii vor iesi rezultatele unui antrenor exceptional.

Astra e fost revitalizata de catre Multescu - a jucat bine in ultimele etape si are mai multe puncte in play off decit Craiova.

Pur si simplu sint de acord cu cei din Craiova Maxima care au declarat ca la conditiile avute, locul 3 si Cupa (un culoar extraordinar) sint obiective normale pentru Mangia.

Nea Gigi a scos 9 puncte in play off sezonul trecut si a jucat o semifinala de cupa tur retur. Atunci echipa juca doar in deplasare iar lotul era decimat. Luind in considerare doar rezultatele din play off, Craiova lui Multescu a fost atunci pe locul 5 - exact pozitia pe care este Craiova lui Mangia. Si vorbim de un play off in 2017 mult peste 2018 - ultima echipa din play off anul trecut era Astra, cu Sapunaru, Lung JR, Budescu, Ionita etc. - fara comparatie cu Iasi, ultima echipa de play off acum. La conditiile exceptionale de pregatire, buget, stadion nou, public numeros si fierbinte, politica de lot - toti asteptam un progres important fata de sezonul trecut.

Gata am terminat cu comentariile pe tema play offului pina weekendul viitor, cind vedem pe ce loc termina echipa. Sper in doua rezultate excelente in ultimele doua etape, desi echipa pare vlaguita, iesita din forma.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Ovidiu* » 12 Mai 2018, 09:43

Progresul este, locul 3 (bine, acum picaram pe 4, dar eu sunt convins ca vom termina pe locul 3) si Cupa Romaniei...Imi cer scuze Boby, dar mie mi se rupe in momentul asta cum a fost anul trecut in POff si cum e anul asta, de statistici care vizeaza doar POff-ul s.a.m.d. Imaginea de ansamblu e cea care conteaza, iar per ansamblu, in acest moment Universitatea e peste ceea ce a fost anul trecut. POff-ul a fost slabut, dar pana la urma conteaza cum e cand tragi linie sub tot, nu doar sub Poff.
Apropo, m-am saturat sa tot repet oamenilor ca obiectivul anul asta a fost Cupa Romaniei si locul 3...Faptul ca am sperat si am tras o perioada la titlu se datoreaza acestor baieti minunati si antrenorului si staffului...Restul sunt doar frustrarile noastre, mai mari sau mai mici...

Lupta Stiinta !!!!
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 856
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: [Cupa Romaniei] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de valentin0001 » 12 Mai 2018, 13:58

Daca reusim si noi asta la finala ar fi super , da, stiu! Cei din Ploiesti au avut o distanta mai mica de parcurs pana la Bucuresti, dar noi avem mai multi suporteri in tara decat Petrolul. usteag ucv
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

Închis