Mititelu la judecata poporului!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Vreți să închidem acest topic?

Poll ended at 08 Feb 2023, 12:52

Da
11
31%
Nu
24
69%
 
Total votes: 35

Bobytza
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 3
Membru din: 29 Iul 2018, 20:34

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobytza » 07 Sep 2018, 17:45

Ce motiv au sa-l excluda?

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 07 Sep 2018, 19:22

cortinadampezzo scrie:
07 Sep 2018, 17:19
Acum il vor exclude legal si creeaza precedent si vor sustine ca si prima excludere a avut temei legal
:-x frf
Pai si prima excludere a fost legala.

In 2014, FRF a cistigat definitiv procesul excluderii in civil :

https://www.mediafax.ro/sport/frf-dupa- ... a-12446346

In 2017, procesul penal s-a incheiat si el cu infringere pentru boovean :

https://www.digisport.ro/fotbal/liga-1/ ... uro-322399

Decizia excluderii fostului srl boovean a fost perfect legala. Chelul nu s-a dus la TAS - ci direct in civil si asta contravine statutului FRF.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de malus dacus » 07 Sep 2018, 19:37

...poate ca reclamatia vizeaza folosirea ilegala a simbolurilor Stiintei...

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 07 Sep 2018, 19:46

Nu cred - peentru ca reclamatia era facuta impotriva noului srl boovean daca era vorba de simboluri si identitate. Reclamatia e facuta impotriva booveanului ca persoana fizica - eu cred ca e ceva despre ce a zis sau a facut chelul.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de malus dacus » 07 Sep 2018, 21:09

...da, bizar. Aia trebuia sa reclame, nu ce draq zice chelu...

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 13 Sep 2018, 00:57

:-)


LiviuB

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de LiviuB » 13 Sep 2018, 09:02

Foarte bun articolul, Bobby, felicitari. Intr-adevar, daca s-ar putea face rost de societatile administrate de mititel si s-ar vedea datoriile pe care acesta le are, as fi curios sa vad care ar mai avea tupeul si nesimtirea din presa sportiva sa ii deplanga situatia ca nu e lasat pe stadion.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de DarkComy » 13 Sep 2018, 18:33

Bobby scrie:
06 Sep 2018, 21:17
Universitatea Craiova l-a reclamat la Comisia de Disciplina a FRF pe Mititelu. Cauza trebuia judecata azi - s-a aminat pentru 12 septembrie :

https://www.frf.ro/wp-content/uploads/2 ... 9.2018.pdf

Nu am informatii acum despre obiectul sesizarii, Pot sa comentez asupra unui aspect : Mititelu a jgnit si denigrat renasterea Stiintei fara consecinte in ultimii 5 ani. Cu noua lui firma afiliata la FRF, orice actiune de denigrare la adresa Stiintei facuta de Mititelu, angajatii lui si fanii lui la meciuri poate fi sanctionata dur conform art. 54 din ROAF.
S-a amanat pentru 19 septembrie

https://www.frf.ro/wp-content/uploads/2 ... 9.2018.pdf
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 14 Sep 2018, 04:48

Interviu cu primarul Constantei :

http://liga2.prosport.ro/seria-1/campio ... a-17518920

Citat din interviu : "M-am bucurat să aud, acum câteva zile, că s-au înţeles şi că Marica a preluat SSC Farul Constanţa, că vor fuziona şi va rezulta un singur FC Farul. Dar, pentru că intervenise acest scandal de natură juridică, eu nu puteam să risc să finanţăm o echipă şi ulterior titularul brandului să ne ceară despăgubiri. Nu puteam să bag bugetul oraşului în aşa ceva".

Eu nu inteleg, si am scris despre asta, de ce clubul nu da in judecata primaria Severin si Consiliul Judetean Dolj pentru ca permite clonei boovene sa afiseze in fals numele "Universitatea Craiova" acolo. Trimite-le nene macar o sesizare, ceva...

Ca sa nu mai spun ca s-a incalcat de mult contractul de inchiriere pe baza Aripile - booveanul trebuia evacuat de mult de acolo, cu contractul in mina. Chelul asta e tinut in brate de PSD - ca altfel nu-mi explic. Asta fura din bunul public - clubul sportiv este club public - si are protectie de la PSD Dolj si Severin. Iti sta mintea-n loc...

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 14 Sep 2018, 21:17

Stiinta a batut la Voluntari cu 5-1 recent in liga 1. Azi satelitul celor de la Voluntari, din liga 3, a batut la Severin cu 2-0 noua clona a lui Ajica...

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de stuparu_alexandru » 16 Sep 2018, 13:44

Bobby scrie:
14 Sep 2018, 04:48
Interviu cu primarul Constantei :

http://liga2.prosport.ro/seria-1/campio ... a-17518920

Citat din interviu : "M-am bucurat să aud, acum câteva zile, că s-au înţeles şi că Marica a preluat SSC Farul Constanţa, că vor fuziona şi va rezulta un singur FC Farul. Dar, pentru că intervenise acest scandal de natură juridică, eu nu puteam să risc să finanţăm o echipă şi ulterior titularul brandului să ne ceară despăgubiri. Nu puteam să bag bugetul oraşului în aşa ceva".

Eu nu inteleg, si am scris despre asta, de ce clubul nu da in judecata primaria Severin si Consiliul Judetean Dolj pentru ca permite clonei boovene sa afiseze in fals numele "Universitatea Craiova" acolo. Trimite-le nene macar o sesizare, ceva...

Ca sa nu mai spun ca s-a incalcat de mult contractul de inchiriere pe baza Aripile - booveanul trebuia evacuat de mult de acolo, cu contractul in mina. Chelul asta e tinut in brate de PSD - ca altfel nu-mi explic. Asta fura din bunul public - clubul sportiv este club public - si are protectie de la PSD Dolj si Severin. Iti sta mintea-n loc...

asta BAdea trebuie sa stie
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 17 Sep 2018, 03:31

Chestia asta nu e doar a lui Badea. Societatea lui Rotaru si Andrici detine marca "Campioana unei mari iubiri". Acest logo apare pe site-ul oficial al clonei boovene. Oricind Rotaru & Andrici il pot da in judecata pe boo pentru furt de marca.

Probabil ca trebuie platita taxa de timbru daca ceri despagubiri materiale- taxa pare sa fie de 1 % (https://www.zf.ro/zf-24/taxele-de-timbr ... e-12666993). Daca-i ceri lui Boo 1 milion de Euro trebuie sa platesti 10.000 de Euro. Asta e ciudat - nu cred ca in sistemul american de justitie exista asa ceva.

Ce spune legea in ceea ce priveste furtul de marca :

"3.1. Infracţiunea prevăzută de art. 90 alin. 1 lit. b din Legea nr. 84/1998 republicată
Conform dispoziţiilor art. 90 din Legea nr. 84/1998, constituie infracţiune oricare dintre următoarele acţiuni, săvârşite
fără drept: contrafacerea unei mărci, punerea în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă
înregistrată pentru produse identice ori similar, punerea în circulaţie a produselor care poartă indicaţii geografice care
indică sau sugerează ca produsul în cauză este originar dintr-o regiune geografică alta decat locul adevărat de origine.
Textul de lege cuprinde definiţii legale ale activitatăţii de contrafacere şi de punere în circulaţie de produse contrafăcute.
Contrafacerea constă în realizarea sau utilizarea fără consimţământul titularului de către terţi, în activitatea comercială, a
unui semn:
a) identic cu marca pentru produse sau servicii identice cu acelea pentru care marca a fost înregistrată;
b) care, dată fiind identitatea sau asemănarea cu o marcă ori dată fiind identitatea sau asemănarea produselor ori
a serviciilor cărora li se aplică semnul cu produsele sau serviciile pentru care marca a fost înregistrată, ar produce în
percepţia publicului un risc de confuzie, incluzând şi riscul de asociere a mărcii cu semnul;
c) identic sau asemănător cu marca pentru produse ori servicii diferite de cele pentru care marca este înregistrată,
când aceasta a dobândit un renume în România şi dacă prin folosirea semnului fără motive întemeiate s-ar putea profita
de caracterul distinctiv ori de renumele mărcii sau folosirea semnului ar cauza titularului mărcii un prejudiciu."

Boo detine marca "FCU 1948" - atit.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 18 Sep 2018, 03:03

Booveanul Tibi Boia urla pe toate mijloacele de comunicare online ca Hajduk Split e detinuta de suporteri si ca asa ar trebui sa se intimple si la Craiova. Asta e un simptom al boovenilor, sa creada o timpenie, in loc sa incerce sa afle adevarul.

De fapt Hajduk este detinut de catre primaria de acolo, care are 65.92 % din actiuni ! Un actionar minoritar este o organizatie de fani :

https://www.total-croatia-news.com/spor ... -in-hajduk

Primarul din Split este Andro Opara. Ar trebui ca lui Hajduk Split sa i se spuna duios Hajdukopara Split - sa fie un fel de Craiolguta :-)

LiviuB

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de LiviuB » 18 Sep 2018, 09:00

pai normal, dar booveanul este considerat primul suporter.
astia parca sunt apostolii booveanului, il urmeaza orbeste peste tot. bine draq ca nu are mititelu apucaturi de misa ca cine stie ce ii punea pe astia sa faca...

iuli

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de iuli » 18 Sep 2018, 14:03

Eu tot n-am inteles daca nea marci e betiv sau nu,ca vad ca nu-l contrazice pe gogoasa decat in ceea ce-l priveste pe napoli.😀

Scrie răspuns