[Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte obtine Universitatea Craiova in meciul cu CFR Cluj?

Poll ended at 10 Feb 2019, 13:43

3 puncte, a venit momentul sa ne inscriem oficial in lupta pentru campionat
19
66%
1 punct si sperantele raman
5
17%
0 puncte - o mare dezamagire
5
17%
 
Total votes: 29

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de SLH » 12 Feb 2019, 16:47

A dat tonul Bubu si a facut-o foarte bine. Credeti-ma ca e foarte greu de facut asta, in special la meciurile cu miza, cu stadion plin. Constant striga 5-6 oameni la tine: baga-o pe aia cu Peluza, zi-le sa nu mai arunce, zi-le sa arunce doar daca nimesresc, hai sa-i dam **** la arbitru, etc. Asta vorbesc doar de cei din fata pe care ii cunosti si ii auzi, ca asa iti mai striga si din spate nu stiu cati, dar nu se intelege sau te faci ca nu-i vezi ca sa poti sa continui. Ajungi sa ai foarte multe lucruri in cap deodata si nu mai merge treaba ca unsa. Am fost la meci, de fapt anul asta, doar la Iasi nu am fost cand am avut treaba pe Extensiv cu boovenii, dar nu mai vreau sa ma implic sau cel putin vreau sa iau o pauza de la asta. Nu am crezut niciodata ca implicarea o sa imi aduca atata invidie si dusmanie chiar din interiorul Peluzei, asa ca stau putin pe bara. La figurat, ca la propriu nu o sa mai stau pe bara. Oricum ma bucur ca sunteti atenti la chestii de genul: dozarea efortului sau repetarea cantecelor. Inaintea gandeau maxim 20-30 de insi atat de aprofundat.
PS: E tarziu sa-l injur pe Mihaila acum si sa-i cer lui Mangia demisia?

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de malus dacus » 12 Feb 2019, 18:41

...daca n-ai obosit si motivele tin de strambaturile sau invidiile unora, eu mi-as dori ca pentru Stiinta sa bagi capul intre umeri si sa te ocupi in continuare de aceasta munca...

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de alex.p » 12 Feb 2019, 18:50

SLH scrie:
12 Feb 2019, 16:47
PS: E tarziu sa-l injur pe Mihaila acum si sa-i cer lui Mangia demisia?
E cam tarziu, de obicei se face asta inainte de meci si la anuntarea echipei de start. Hai cateodata si pana in minutul 15.

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de gogu2005 » 12 Feb 2019, 19:28

Poate facem si noi ceva cu tigania aia de fanfara in tribuna. Mai ramanea sa apara si dinel si era poza completa.
CRAIOVA NESUPUSA

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de THE LION » 12 Feb 2019, 19:42

gogu2005 scrie:Poate facem si noi ceva cu tigania aia de fanfara in tribuna. Mai ramanea sa apara si dinel si era poza completa.
Mie chiar mi-a placut. Astfel de evenimente aduc un farmec aparte. Bravo lor! Nu trebuie sa fim toti ultrasi.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de zeddDarko » 12 Feb 2019, 19:42

malus dacus scrie:
12 Feb 2019, 14:22
zeddDarko scrie:
12 Feb 2019, 11:09
malus dacus scrie:
12 Feb 2019, 09:28
...la meciurile astea cu asistenta mare ar trebui sa fie un pic mai atenti si baietii care conduc galeria. De data asta s-a inceput cu imnul prea devreme. Dupa ce s-a cantat o strofa, si-l incepusem bine, s-a bagat ala de la statia de amplificare peste noi si l-a stricat. Poate ar trebui vorbit cumva si cu idiotul ala de sus care e la butoane. Pe parcurs, baiatul care a condus de aceasta data galeria, cel brunet, pur si simplu a scos untul din noi. A tinut-o intr-una, scandari lungi si fara pauze rezonabile iar in ritmul asta lesini, pur si simplu nu ai forta sa canti ca lumea. In plus, dupa ce dadea tonul, se intorcea sa vada meciul, timp in care tace si galeria, normal. Celalat tip, cel cu cioc, a lipsit sau nu stiu, nu l-am vazut, dar cu el parca merge mai bine, dozeaza altfel energia galeriei...
As mai adauga ca de multe ori se repeta cantecele prea des si devin enervante, nu prea sunt organizati, plus ca de multe ori se intampla ca doar 10-20 de insi sa cante..nu prea inteleg chestia asta, stai la peluza, canta cat poti.
...hai, c-o zisesi! Devin enervante cantecele? N-ai nicio treaba, inseamna. Avem cele mai multe si cele mai frumoase cantece, cred. Ca se repeta, e ceva normal. Ca nu canta toti sau ca mai sunt probleme cum am aratat mai sus, asta e alta poveste si sunt chestii care pot fi imbunatatite...
Nu devin enervante cantecele, devine enervanta situatia, sa canti acum ceva, iar peste 10 minute sa canti acelasi lucru, daca intelegi ce vreau sa spun, nu am nimic impotriva sa se cante un cantec de 2-3 ori pe meci, dar nu la diferenta asa mica de timp.Am inteles ce a zis SLH, fiind foarte greu sa gestionezi situatia, ar trebui ca fiecare dintre noi sa incercam sa ascultam mai mult ce zice baiatul cu portavocea si sa ne aliniem peluzei.Sa cantam absolut toti.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de malus dacus » 12 Feb 2019, 19:48

...la T2 nu incurca. Pot sa spun chiar ca au farmec. Si, nu e nicio tiganie. E o fanfara cu traditie din comuna Desa ( lautarii mari li se spune pe-acolo ) si ceva cam pe cale de disparitie...

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de malus dacus » 12 Feb 2019, 20:05

zeddDarko scrie:
12 Feb 2019, 19:42
malus dacus scrie:
12 Feb 2019, 14:22
zeddDarko scrie:
12 Feb 2019, 11:09

As mai adauga ca de multe ori se repeta cantecele prea des si devin enervante, nu prea sunt organizati, plus ca de multe ori se intampla ca doar 10-20 de insi sa cante..nu prea inteleg chestia asta, stai la peluza, canta cat poti.
...hai, c-o zisesi! Devin enervante cantecele? N-ai nicio treaba, inseamna. Avem cele mai multe si cele mai frumoase cantece, cred. Ca se repeta, e ceva normal. Ca nu canta toti sau ca mai sunt probleme cum am aratat mai sus, asta e alta poveste si sunt chestii care pot fi imbunatatite...
Nu devin enervante cantecele, devine enervanta situatia, sa canti acum ceva, iar peste 10 minute sa canti acelasi lucru, daca intelegi ce vreau sa spun, nu am nimic impotriva sa se cante un cantec de 2-3 ori pe meci, dar nu la diferenta asa mica de timp.Am inteles ce a zis SLH, fiind foarte greu sa gestionezi situatia, ar trebui ca fiecare dintre noi sa incercam sa ascultam mai mult ce zice baiatul cu portavocea si sa ne aliniem peluzei.Sa cantam absolut toti.
...daca te exprimi cum trebuie, inteleg. Daca te exprimi aiurea, inteleg si eu tot aiurea. Acolo zici "devin enervante", in fraza fiind vorba despre cantece. Dar, in fine, sa trecem peste. Referitor la cantatul in cor, mai tine si de firea omului. Unii sunt pur si simplu timizi sau nu stiu cum sa zic, poate mai salbaticuti asa, nu canta sa-i pici cu ceara. La meciul asta m-am chinuit sa-l fac pe unul care venise cu un cunoscut, sa strige si el ceva acolo. Abia am reusit sa-l fac sa se ridice in picioare, nici macar sa bata din palme...

Avatar utilizator
fanUCV
suporter
suporter
Mesaje: 501
Membru din: 15 Dec 2018, 23:23

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de fanUCV » 12 Feb 2019, 20:29

.. nah, la mine, au trecut zilele dar tot mai am gandul la " rade soarele'n fereastra .." ,cu care m-am trezit a doua zi dupa meci ..
ucv - un zambet, o lacrima, un suras de fericire

Avatar utilizator
Alishor
suporter
suporter
Mesaje: 774
Membru din: 10 Sep 2010, 14:06

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Alishor » 12 Feb 2019, 21:46

gogu2005 scrie:
12 Feb 2019, 19:28
Poate facem si noi ceva cu tigania aia de fanfara in tribuna. Mai ramanea sa apara si dinel si era poza completa.
ba gogule eu stau in anglia deocamdata, si ca sa iti zic asa tata, cand vazui video-ul cu fanfara si sarba aia, mi se umplu inima de mandrie si aratai la toti ardelenii pe care-i cunosc (cunosc si moldoveni, da' aia sunt mai basinosi decat oricine, zici ca ei sunt bogatii Romaniei). asta ne reprezinta, ne face unici, fanfara aia a fost cireasa de pe tort ! ucv usteag
5 septembrie 1948... Legenda incepe

Avatar utilizator
Arthur Rimbaud
suporter
suporter
Mesaje: 939
Membru din: 29 Oct 2018, 07:34

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Arthur Rimbaud » 13 Feb 2019, 00:36

Mie placut mult fanfara. Ceva forte pitoresc. :))
Bun, in acelasi timp este clar ca eu nu intelege nici simte multe lucruri ,,secrete'' ale spatiului spiritual ce va apartine.
CRAIOVA JE T'AIME !!!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Bobby » 13 Feb 2019, 02:12

Alishor scrie:
12 Feb 2019, 21:46
gogu2005 scrie:
12 Feb 2019, 19:28
Poate facem si noi ceva cu tigania aia de fanfara in tribuna. Mai ramanea sa apara si dinel si era poza completa.
ba gogule eu stau in anglia deocamdata, si ca sa iti zic asa tata, cand vazui video-ul cu fanfara si sarba aia, mi se umplu inima de mandrie si aratai la toti ardelenii pe care-i cunosc (cunosc si moldoveni, da' aia sunt mai basinosi decat oricine, zici ca ei sunt bogatii Romaniei). asta ne reprezinta, ne face unici, fanfara aia a fost cireasa de pe tort ! ucv usteag
De acord ! Pina la urma n-au fost manelele lui Adi de la Vilcea (partenerul de petrecere al chelului) acolo, ci o fanfara care suna destul de autentic.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de malus dacus » 13 Feb 2019, 07:32

Arthur Rimbaud scrie:
13 Feb 2019, 00:36
Mie placut mult fanfara. Ceva forte pitoresc. :))
Bun, in acelasi timp este clar ca eu nu intelege nici simte multe lucruri ,,secrete'' ale spatiului spiritual ce va apartine.
...oricum, mai multe decat gogu...

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de gogu2005 » 13 Feb 2019, 13:45

Bai baieti, departe de mine gandul de a intra intr.o polemica sau de a jigni pe cineva, dar eu cred ca pe noi, ca suporteri olteni, ne reprezinta cu totul alte lucruri decat o sleahta de urechisti cu coceni la [cenzurat] care mimeaza folclorul la un MECI DE FOTBAL si IN TRIBUNA.
Daca este in afara stadionului, da, sunt de acord, acolo se poate orice, dar nu in tribuna. Acolo este locul fularelor, steagurilor si copiilor care maine ne vor duce pe noi astia batrani la stadion.
Practic ce facem? Involuam de la Tudor Gheorghe si Adrian Paunescu la "lautarii lati de pe nu stiu unde". Noi am fost echipa generatiei in bluejeans, echipa moderna, boema, in care Balaci avea plete, si niciodata echipa de lautari.
Daca nu va e lene, cautati la ce alte meciuri din Ro se poarta lautarii in tribuna....
Cat ne.am caznit sa scapam de samantari si acum dam peste lautari.
CRAIOVA NESUPUSA

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 23] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de DeuxEx » 13 Feb 2019, 14:11

[align=center]Fotbalul simplu al Craiovei[/align]
de Alin Buzarin

După despărțirea treptată de tripleta Băluță-Gustavo-Mitriță, oltenii au trecut la o partitură schematică, pragmatică, dar și eficientă
Ca să piardă, o dată la un an și trei luni, vreun meci în deplasare în campionat, CFR trebuie să treacă pe la Craiova. În decembrie 2017, Dan Petrescu, oarecum împotriva firii sale tactice, asedia poarta olteană o repriză întreagă și pleca învins cu 2-1. În februarie 2019, Conceicao a măcinat în gol, strivit de omniprezența unui cuplu central, Mateiu-Cicâldău, care a fost cheia meciului. Și demolat de o simplitate aproape candidă a exprimării ofensive a oltenilor. Situație semantică în care „simplu” nu înseamnă simplist, ci eficient.

Goluri din aut și din degajare de portar
Primul. Aut bătut repede de Bancu, demaraj Mihăilă (jucătorul-revelație al oltenilor, cu 19 ani abia împliniți, pe 2 februarie!), minge întoarsă la Andrei Cristea și rezolvare de fotbalist cu mare experiență. Al doilea. Pasă de peste 50 de metri de la portar (Pigliacelli ar putea juca oricând în câmp), demaraj Koljici, boltă peste Arlauskis, plecat târziu în întâmpinare. Două mostre de eficiență, două goluri pe care, ca antrenor, când le dai, înseamnă că ai înțeles principiile jocului direct, iar când le iei, îți vine să te lași. O astfel de eficiență e contemporană cu discursurile mult mai sonore despre posesie, despre tiki-taka și alți psalmi tactici impuși dinspre Palat.

Despre sisteme
În primul meci al sezonului, la Ovidiu, Craiova a înfățișat trei fundași centrali. Cu CFR-ul a renunțat la unul, la Donkor, în locul său apărând din primul minut Andrei Cristea. Teoretic, e o mutare ofensivă menită să le închidă gura celor care-l fac pe Mangia „italian fricos”. Practic, organizarea a rămas. Cu doi, cu trei sau cu șapte fundași centrali, Devis rămâne un excelent șahist al propriei jumătăți de teren. De acolo pleacă totul, mai ales de când, fără tripleta-liliput din trecut, te vezi nevoit să adaptezi ofensiva călcăturii apăsate a lui Koljici și inspirației lui Andrei Cristea. Și, eventual, demarajelor tinerești pe stânga ale lui Mihăilă, copiate, la cu totul altă scară, după cele ale leatului său de la Real, născut tot în 2000, Vinicius Junior.

Cu tabela, Cipriane!
„Cu ce ne-a fost superioară Craiova? În prima repriză, dacă a trecut de trei ori centrul terenului…”, se lamenta Deac după meci. La marea experiență a decarului clujean e frustrant să vezi că pierzi dintr-un aut și dintr-o degajare de portar. Cu tabela au fost oltenii superiori, Cipriane! În dreptul lor scria 2, în dreptul vostru, 0. Cu organizarea, cu atmosfera, cu publicul. Și poate că și cu inima. La olteni, cei 25.000 de oameni din tribune au înțeles că trebuie să plece Mitriță și l-au aplaudat. La CFR, cei câțiva oameni din conducere n-au priceput că Țucudean ar dori altceva, într-un moment în care George avea Nisa și Nantes pe masă. Fie în locul lui Balotelli, fie într-al bietului Sala.

La aproape 28 de ani, complet neinteresat de zornăitul țechinilor din lumea arabă, fotbalistul român al anului 2018 ar fi dorit să-și încerce puterile în Hexagon. Cum clubul n-a dat curs ofertelor franceze de primă mână, George ba a răcit, ba a avut probleme musculare, nu e prea clar, dar cert e că n-a urcat în avionul de Craiova. E chestie de atmosferă, dar și de înțelegere a fenomenului.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Închis