[Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte scoatem din meciul cu Astra?

Poll ended at 05 Mar 2019, 13:12

3 puncte, ne mentinem sus, langa oi si franari
22
79%
1 punct, Astra rezista
3
11%
0 pncte, o noua dezamagire
3
11%
 
Total votes: 28

sorin107

[Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de sorin107 » 05 Mar 2019, 11:31

Da-l drq pe gardos ca daca la noi i-a scazut forma nu ma mai uit la fotbal. El a venit terminat, frate.

Cicaldau nu e slab.

Cristea nu e pentru mine nicio surpriza neplacuta. E un jucator de lot si atat, nu stiu de unde pana unde se asteapta nu stiu ce de la el. O sa fie rezerva in foarte multe meciuri si in alea in care e titular nu poate juca mai mult de 60 de minute. Ca nu mai poate, nu ca l-am stricat noi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1452
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de gsm » 05 Mar 2019, 12:17

„Mangia ce să mai spună? E simpatic, dar atât. Nu deranjează pe nimeni, nu spune absolut nimic, nu vorbește tactic, deși adevărații italieni sunt iscusiți în acest domeniu. El este un slujbaș care a impresionat la început, când a adus logica de așezare zonală.
Apărarea lor este ciur. Săracul Donkor nu are nicio treabă cu performanța fotbalistică. Se zice că a fost pe la Inter, dar astea se trec doar în CV. A vrut să se ferească, dar a băgat-o în poartă. Kelici, Ferreira... niște improzivații și ei.
Mijlocul lor cară apă cu ciurul. Nu au finețe, pase filtrante, dribling, cum ar trebui să aibă mijlocașii acestor vremuri.
Atacul este format din jucătorii handicapați tehnic. Koljic a marcat vreo 7 goluri din respingeri prin careu. L-a găsit și pe el mingea acolo”, a declarat Cornel Dinu la TV Telekom Sport.

LiviuB

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de LiviuB » 05 Mar 2019, 12:22

asta mai lipsea, sa ii vad comentariile lui Dinu...

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1956
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de lory69 » 05 Mar 2019, 12:37

Pana la urma are dreptate cand critica mijlocul nostru.De acolo incep problemele noastre la constructie.Pana mai ieri era Mitrita,acum este Bancu...dar mijlocasii ce fac,joaca doar inchizatori?E ok cand faci faza defensiva,dar cand ataci ei trebuie sa paseze la varfuri sau la extreme.Trebuie data mai multa incredere lui Mateiu si Cicaldau....ei trebuie sa riste mai mult in faza ofensiva.Daca revedem faza golului marcat de noi,observam ca totul a inceput de la Donkor,care a riscat mult urcand cu mingea la picior...apoi faza lui Barbut.Cam asa trebuie sa urce si mijlocasii...dribland,scotand din joc adversari,pasand decisiv.Pai saracul Koljic,el pare mai mult pivot de handbal,mereu cu spatele la poarta,sperand sa primesca vreo pase....si asta din lipsa oamenilor ofensivi,capabili sa-l joace pe bosniac cu fata la poarta.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de malus dacus » 05 Mar 2019, 12:45

...Craiova era recunoscuta pt. capacitatea de a forma tineri jucatori si de a "scoate" mereu cate un talent. E ingrijorator ca in ultimul timp a cam disparut aceasta traditie. Pt. momente din astea delicate, era bine sa fi avut pe cineva pe teava, gata sa fie aruncat in lupta. Refuz sa cred ca a secat izvorul de talente in materie de fotbal al Olteniei, as zice mai degraba ca acest segment al muncii de cautare a cam fost lasat de izbeliste. Luam de pe la altii ce si daca putem, iar in rest fac legea impresarii. Revenind la subiectul zilei, situatia este mai delicata decat pare, din cauza ca Rocha. Stiu ca n-avem solutii, dar daca Mangia continua sa-l bage, publicul de T2, T1 va interpreta acest fapt ca un afront si vom avea un conflict deschis. Daca nu e gestionata bine situatia, riscam sa se duca dracu tot. Parerea mea...

fl.man
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 04 Ian 2019, 14:39

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de fl.man » 05 Mar 2019, 12:55

sorin107 scrie:
05 Mar 2019, 11:31
Da-l drq pe gardos ca daca la noi i-a scazut forma nu ma mai uit la fotbal. El a venit terminat, frate.
Cicaldau nu e slab.
Cristea nu e pentru mine nicio surpriza neplacuta. E un jucator de lot si atat, nu stiu de unde pana unde se asteapta nu stiu ce de la el. O sa fie rezerva in foarte multe meciuri si in alea in care e titular nu poate juca mai mult de 60 de minute. Ca nu mai poate, nu ca l-am stricat noi.
Eu zic ca Gardos nu si-a spus ultimul cuvant si in niciun caz nu a venit terminat la noi.
Cicaldau e o mare deziluzie pentru mine, Zlatinski avea 2 clase peste el, limpezea jocul, avea clarviziune plus ca mai si marca. Cred ca e o greseala ca playmaker sa fie tanar, acolo trebuie jucatorul cu cea mai mare experienta. 4 asist-uri e fff putin pentru un astfel de post, jucator de batut cornere si nu cu rezultate e prea putin.
Cat priveste pe Cristea eu il consider printre cei mai buni jucatori din campionat, omul care a tinut-o pe Poli, cred ca merita la nationala in ultimii ani, dezavantajul ca era la o echipa mica.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de DeuxEx » 05 Mar 2019, 13:08

Cam asta inseamna sa distrugi psihic un jucator, chiar inainte sa inceapa meciul. Imaginile sunt de la finalul meciului de aseara.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1216
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de sorinyki » 05 Mar 2019, 13:27

Nici eu nu vad de ce l-au huiduti, probabil pentru modul in care a plecat de la Craiova. Dar greseala mare sa fluieri jucatorii in timpul meciului, normal ca le afectezi moralul.

Neagu.djuvara
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 09 Aug 2018, 22:27

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de Neagu.djuvara » 05 Mar 2019, 13:30

Intr-adevar,rocha e un jucator modest,dar nu mi se pare normal,sa fie injurat si huiduit la.fiecare atingere,n-are nici o vina,daca atat poate omu.Unii suporteri au o placere morbida,in a injura jucatorii si antrenorul.Avem.un lot modest,in cazul in care lipseste un jucator de baza,e deranj mare.Mijlocul e modest si de aici se trag toate.Nu avem un numar 8 valoros si nu mai avem.un numar 10 valoros.Nu au limpezime,nu stiu sa scoata oameni din joc,sunt ultimii la.minge tot timpul.Obiectivul realist este acela de a ne pastra locul 3,pentru ca astra si viitorul vin puternic din spate,si chiar sepsi.De gazon nu mai are rost sa vorbim,se prezinta exact ca atunci cand a fost pus,nu o sa se amelioreze niciodata,si nu se va putea juca un fotbal bun pe el.Nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla daca nu castiga cu astra duminica.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de DeuxEx » 05 Mar 2019, 13:49

sorinyki scrie:
05 Mar 2019, 13:27
Nici eu nu vad de ce l-au huiduti, probabil pentru modul in care a plecat de la Craiova. Dar greseala mare sa fluieri jucatorii in timpul meciului, normal ca le afectezi moralul.
L-au huiduit pentru ca atat ii duce capul. Aia nu sunt suporteri, ci doar niste scuzati care se pretind suporteri ai Craiovei. Sunt EXACT aceleasi persoane care in 2013 il injurau pe Gica Craioveanu si pe cei de la Sezione. Acum, rezultatele Craiovei ii face sa-si doreasca sa fi fost si ei "clonati" inca de la inceput, dar comportamentul lor ii da de gol. Uite, din cauza asta nu vreau eu argatii chelului langa noi, in tribuna.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

fl.man
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 04 Ian 2019, 14:39

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de fl.man » 05 Mar 2019, 14:00

valynet scrie:
05 Mar 2019, 11:21
Craciunescu si Multescu au avut ocazia sa verse un pic de venin, din invidie sau mai stiu eu ce motive. Singurul decent din studio, Ionel Danciulescu. Au incercat sa puna niste paie pe foc si sunandu-l pe nea Sorin Cartu, dar nu le-a iesit. Dimpotriva, a avut un discurs foarte bun si realist Cartu.
Chiar acum am vazut in reluare discutia si atat Craciunescu cat si Multescu au avut comentarii foarte favorabile la adresa Craiovei.
Craciunescu a fost deranjat de chestia cu oltenii a lui Mangia si a spus ca niciodata Craiova nu a avut asemenea conditii si s-au facut cheltuieli ca niciodata de patron, primarie prin stadion si public prin prezenta. E un tip mai dur,care se aprinde, dar nici urma de venin, mai mult indignare, ca vine un neica nimeni si ne zice noua ca nu am stiut ce e fotbalul.
Multescu nu l-am auzit in multele interventii trecute sa-l critice pe Mangia, acum a spus ca suporterii sunt foarte buni cunoscatori in ale fotbalului si sunt foarte pretentiosi privind evolutiile.

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de zeddDarko » 05 Mar 2019, 14:23

TOATA LUMEA LA MECI, SA LE ARATAM TUTUROR CE INSEAMNA IUBIREA PENTRU STIINTA!

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de SLH » 05 Mar 2019, 14:52

Nu inteleg de ce va mirati ca rocha este injurat. Poate nu tineati cu Stiinta cand el si ceilalti negri de atunci: acka, kay si madson ne-au dat **** in mijlocul campionatului si am pierdut Europa. Asa se intampla cand readuci tradatori, ei nu mai au parte de nicio marja de eroare ca restul jucatorilor. La ei porice greseala este taxata imediat. E vina cui l-a adus ca nu a inteles asta, nu a lui.
Si daca tot il critica destul de multi pe Mangia, hai sa o luam punctual pt aseara... pe cine ati fi bagat voi in locul lui Briceag, dar in locul lui Donkor, dar in locul lui Cristea, dar in locul lui Rocha. Daca analizam obiectiv avem maxim al treilea lot, iar dupa plecarea lui Mitrita si aducerea unor mediocrii nu mai sunt asa de sigur nici de asta. Daca Mangia ne tine pe 3 cu al treilea lot inseamna ca e un antrenor corect. Daca vrem mai sus, ne trebuie fie un antrenor exceptional fie un lot mai bun. Minim una din doua. Obligatoriu! Daca vreti mai mult nu va uitati in teren sau pe banca, ci mai sus. Oricum de abia astept urmatorul meci, chiar daca o sa fim mai putini o sa fim mai buni si o sa facem tot ce tine de noi ca Stiinta sa castige, chiar daca acum suntem suparati pe Rotaru, Mangia, Rocha, etc.
PS: Atitudinea lui Mangia de a isi apara jucatorul mi se pare corecta. Nu stiu exact modalitatea in care a facut-o daca a fost una potrivita pentru ca nu stiu schimbul de replici de la T1 si nici declaratiile de dupa meci.
PPS: Si mie mi s-a parut inspirata scandarea de finala "Craiova vrea Campionatul", mai ales ca s-a intentionat directionarea ei si catre loje, nu doar catre jucatori.

Avatar utilizator
_BGD_
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 22 Iun 2018, 07:49

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de _BGD_ » 05 Mar 2019, 15:34

SLH scrie:
05 Mar 2019, 14:52
Nu inteleg de ce va mirati ca rocha este injurat. Poate nu tineati cu Stiinta cand el si ceilalti negri de atunci: acka, kay si madson ne-au dat **** in mijlocul campionatului si am pierdut Europa. Asa se intampla cand readuci tradatori, ei nu mai au parte de nicio marja de eroare ca restul jucatorilor. La ei porice greseala este taxata imediat. E vina cui l-a adus ca nu a inteles asta, nu a lui.
apld apld apld

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 26] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de DeuxEx » 05 Mar 2019, 16:52

OPINIE | Mangia-Mesia şi Napoli de România! ”La Craiova nu erupe Vezuviul, dar se învolburează Jiul până când şi Dunărea pare un pârâiaş”. De ce italianul este criticat vehement de foştii fotbalişti ai Craiovei şi e considerat mare păcăleală

După scandalul de la meciul cu Astra, Devis Mangia le pretinde oltenilor să-şi schimbe mentalitatea. Invocă faptul că la Craiova nu s-a câştigat nimic de peste 20 de ani până să apară el. Ca un Mesia. Poate nu ştie că oltenii i-au înjurat şi pe ai lor când nu au mai avut rezultate, iar cu veneticii sunt primitori atâta timp cât nu-i calcă pe bătături.
E adevărat, italianul a avut ceva rezultate, dar i s-a pus totul la dispoziţie. Nu că n-ar fi normal, dar niciunul dintre predecesorii săi nici măcar nu a visat la condiţiile de care beneficiază italianul şi cohorta lui de compatrioţi din staff. Fiindcă e de departe cel mai stufos staff din istoria fotbalului românesc.

Ce are la dispoziţie Mangia? Stadion ultramodern, multiple variante de terenuri de antrenament impecabile, cel mai bun lot al Craiovei din ultimele două decenii, iar transportul cu avionul mai are să fie făcut şi de la Craiova la Slatina, fiindcă, în rest, băieţii lui Mangia nu mai intră în autocar decât de la aeroport la hotel (mai degrabă preferă trenul, deşi, de fiecare dată, s-au întors cu trei „boabe” de la rivalele din Bucureşti).

Ori Mulţescu, care a calificat Craiova în cupele europene după 17 ani, abia apuca să programeze un antrenament, între un drum la Piteşti sau unul la Severin (pentru meciurile de acasă!), ca să nu mai punem la socoteală celelalte deplasări, de obicei făcute cu autocarul. Lui „Smurd” nu i-a plecat numai un Mitriţă pe final de sezon, ci a pierdut pe nepusă masă un cvartet de titulari: Vătăjelu-Madson-Acka-Rocha.
Cârţu şi Săndoi ajunseseră la 19 meciuri fără eşec în campionat cu Târnăcop şi Achim, chunuindu-se să-i aducă pe Mateiu, Bancu sau Băluţă la anvergura de acum, antrenându-i prin hârtoape pe la Işalniţa, Podari şi alte localităţi limitrofe Craiovei, jucând meciurile printre gradenele de pe „Extensiv”, unde lumea evita wc-urile ecologice şi scaunele amplasate prin buruieni, nu se înghesuia ca pe OZN-ul de azi.
Cu Devis Mangia pe bancă, Bănia a scăpat de câteva complexe (podium, trofeu, victorie cu FCSB), dar a scris şi câteva pagini ruşinoase, precum eşecurile umilitoare cu FCSB, 2-5 la Severin, şi cu Dinamo, acel 0-3 în cel mai prost sezon din istoria „câinilor”.
Şi mai e ceva. Mangia este criticat vehement pe la orice colţ de foştii fotbalişti ai Craiovei, care spun că italianul este o mare păcăleală. Şi nu de unii, ci de toţi, începând cu „Maximii”, şi nu de azi, ci de mult timp. Critica însă rămâne la colţuri, nimeni nu are curajul să-l înfiereze public pe italian. Unii se tem să nu-l supere pe patronul Rotaru, care-i dă credit necondiţionat lui Mangia, alţii vor să nu tensioneze atmosfera, alţii se tem să spună ce cred pentru că pe italian îl susţin totuşi rezultatele.

Rocha a plătit fiindcă Rotaru a refuzat să plătească
Trecând la mustrarea suporterilor de către Mangia... Când ai parte de mii de fani în deplasare, de zeci de mii pe teren propriu meci de meci, de sute de fani care te petrec la gară la o deplasare, ei bine, există şi reversul medaliei. „It comes with the territory”, cum ar zice noii colegi ai lui Mitriţă.
Oltenii sunt ca napoletanii. La Craiova nu erupe Vezuviul, dar se învolburează Jiul până când şi Dunărea pare un pârâiaş. Dacă lui Mangia nu-i place la Napoli, atunci poate oricând să plece la Parma, Piacenza, unde mentalitatea este alta, într-adevăr, precum şi atmosfera.
La Giurgiu e linişte, la CFR la fel, la Viitorul nu mai vorbim, unde patronul este şi antrenor. Da, la Craiova există posibilitatea să te fluiere la orice pasă greşită, există mari şanse să se penalizeze două eşecuri la rând, există riscul să se ia în colimator anumiţi jucători. Şi s-au întâmplat şi lucruri mult mai grave...

Nuno Rocha nu a fost huiduit numai pentru că a jucat prost sau pentru că a făcut anumite gesturi nepotrivite către public în alte partide, ori pentru modul cum a dezertat acum doi ani, când echipa avea mare nevoie de el de în lupta pentru trofee, pe final de sezon. Rocha nu a plătit numai pentru aceste lucruri în meciul cu Astra, el a plătit pentru că lumea l-a văzut pe locul lui Mitriţă, publicul a văzut o „ciorbă reîncălzită” în poziţia celui mai bun jucător din România. Rocha a plătit, fiindcă Rotaru a refuzat să plătească. A încasat 7,5 milioane de euro şi a achitat 150.000 de euro, pe Fortes.
Fanii olteni încă nu pot crede că s-a încheiat perioada de mercato şi nu a fost transferat un jucător măcar apropiat ca stil de Mitriţă, un fotbalist care să le satisfacă nevoia de spectacol, care de multe ori la olteni este una mai mare decât nevoia de rezultate.

sursa: ProSport/Cosmin Staicu
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Închis