Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis
Bobby
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Mesaj de Bobby » 13 Apr 2019, 20:33

Napoli1986 scrie:
12 Apr 2019, 23:24
Toti pupin-rotaristii de aici sa isi amintrasca ca acest club i-a fost pus la dispozitie din liga a 2-a - asta e adevarul - si a beneficiat de un stadion ultramodern la 4 ani dupa, cu o medie de spectatori de 3 ori mai mare decat competitorii. De aici si pretentiile justificate ale unor suporteri care au fost [cenzurat] in [cenzurat] 30 de ani ( terminati cu comparatiile puerile cu premier league)
si nu mai au chef de promisiuni dupa Ilinca, netoiu, mititelu, etc. Argumentul cu " acum 7 ani nu aveam echipa" functioneaza fix pana la "acum 7 ani nici Rotaru nu avea in spate un club, suporteri, un brand" .
Mai baiatule, fii calm. Nimeni nu pupa pe nimeni. Dar pur si simplu ceea ce se intimpla la Craiova de 6 ani este mult peste ceea ce s-a intimplat in perioada 1995-2013. Ultimii 6 ani au fost mult peste perioadele Mititelu, Staicu, Netoiu, Ilinca, G. Paunescu etc. Dar suporteri multi au fost si in perioadele Mititelu, Netoiu, Ilinca, G. Paunescu, plus brand (furat, dar nimeni nu stia atunci), plus stadion moca (acum se plateste una dintre cele mai scumpe chirii pe stadion din Romania). In perioada Staicu media de suporteri era cu vreo 25 % peste media din acest campionat, stadionul era moca, brandul era moca (acum echipa de fotbal plateste bani pentru a folosi brandul !), ba orasul platea si pentru centrul de juniori al clubului privat at lui Staicu (sa zicem 500 k pe an) si rezultatele & imaginea clubului erau mult sub cea ce e acum. Ca sa nu mai amintesc ca Staicu folosea echipa in campanii electorale.

Poate ca tu nu stii istoria. O fi primit Rotaru in loc de liga 2 - dar a construit in club de le zero cu investitii mari pentru Romania.

Ce s-a intimplat la Craiova in ultimii 6 ani :

Club construit de la zero din bani privati (vreo 4 milioane e Euro bagati in campionatul 2013-2014)
Una dintre cele mai scumpe chirii de stadion din Romania (orasul Ploiesti cere Petrolului o chirie de 10 ori mai mica decit ceea ce se cere la Craiova !)
Taxa pe folosirea brandului platita de club - cine mai plateste asa ceva in Romania ?
Centru de juniori finantat din bani privati (in vremea lui Staicu si Mititelu orasul platea pentru centrul de juniori !)
Taxe la stat platite la zi (ceilalti fosti finantatori au fraudat comunitatea locala finantind echipa din taxele si impozitele neplatite de club)
Presa ostila la Bucuresti si in Craiova
Razboi permanent cu cercul de interese al lui Mititelu

Asta nu inseamna ca totul e perfect - dar e bine ca sa vedem si chestiile pozitive, si cele negative. Eu zic ca ceea ce a fost pozitiv pina acum face ca balanta sa fie pe plus. Daca ai idei de noi finantatori - nici o problema. Ii poti comunica asta lui Pavel Badea, detinatorul brandului, si probabil ca se poate rezolva ceva. Injuratul e gratis - a face ceva concret e mai complicat.
Last edited by Bobby on 13 Apr 2019, 21:28, edited 3 times in total.

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 13 Apr 2019, 21:21

De acord cu Bobby, in mare... Actuala perioada nu poate fi comparata cu nimic din ce s-a intamplat in ultimii 20 de ani.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 14 Apr 2019, 08:36

hai si cu Bancu, Mateiu si Koljic la vanzare! avem cu cine sa-i inlocuim, e Briceag, e Bic si Fortes!
Te-ai pisat pe noi Rotarule, cu jet chiar! Ne-ai pacalit in stil barbar anul asta, dar lasa ca vine ea si vara asta, vine el si momentul adevarului cat de curand, nu ne mai poti pacali la infinit!
in fiecare zi voi scrie mesajul asta aici!
#Bagabaniariciule!

zeddDarko
senior
senior

Mesaj de zeddDarko » 15 Apr 2019, 00:58

Pana la urma, cu Pasarin asta, cum ramane?

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 15 Apr 2019, 07:33

dupa inca o noapte parca m-am mai calmat un pic cu critica asupra lui Rotaru! Ma uit pe site la staff-ul lui Mangia, sunt 7 italieni plus Iliev, mi se pare enorm de multi, probabil costa o gramada de bani toata aceasta cohorta de italieni, si pt ce? ca echipa sa pice fizic dupa min 60? este inadmisibil asa ceva, de ce ne trebuie atatia oameni in staff? cu banii economisiti pe astia platesti un salariu de 20k unui Lis Houri de exemplu,pe care eu il vad chiar mai bun decat Mitrita...

Paul
suporter
suporter

Mesaj de Paul » 15 Apr 2019, 07:48

marius_vl scrie:
15 Apr 2019, 07:33
dupa inca o noapte parca m-am mai calmat un pic cu critica asupra lui Rotaru! Ma uit pe site la staff-ul lui Mangia, sunt 7 italieni plus Iliev, mi se pare enorm de multi, probabil costa o gramada de bani toata aceasta cohorta de italieni, si pt ce? ca echipa sa pice fizic dupa min 60? este inadmisibil asa ceva, de ce ne trebuie atatia oameni in staff? cu banii economisiti pe astia platesti un salariu de 20k unui Lis Houri de exemplu,pe care eu il vad chiar mai bun decat Mitrita...
Cred ca isi pune si Rotaru problema asta, cu platitul unui staff numeros pe langa Mangia, si probabil ca va incerca sa ia jucatorii care par sa faca diferenta, cum este intr-adevar Lies Houri.
Eu cred ca cel mai bine este sa incerci sa cresti jucatori, asa cum face Hagi, care ok, poate nu a scos vedete pe banda rulanta, dar macar incearca. Daca nu produci tu nimic, nu poti sa cumperi totul de-a gata cand vrei, ca poate nu ai de unde sau poate nu ai sumele care se cer. Cred ca e valabil pentru multe alte activitati, nu se poate trai doar din import, trebuie si sa faci tu ceva, ca sa nu mai vorbesc ca pe mine unul m-ar multumi mai mult sa stiu ca jucam cu jocatori produsi de noi. Sa nu ma intelegeti gresit, la fel de bine putem lua in continuare pe oricine merita, si jucatorii formati local pot sa vina de oriunde, m-ar bucura sa fie olteni toti daca se poate, dar odata ajunsi la noi devin olteni, asa ca totul e ok.
Poate o colaborare cu Hagi ar fi benefica pentru toata lumea - adica si pentru Craiova si pentru el.
Stiu ca sunt multi care considera ca Hagi vinde petarde, si unii chiar sunt, cum ar fi Tanase care doar cade pe jos si simuleaza, dar am vazut pe pielea noastra ce inseamna sa joci cu o echipa unde lotul este mare si omogen si pot alinia doua echipe complet diferite de la o etapa la alta, in conditiile in care noi jucam cu aceeasi si gafaim dupa minutul 65.

alextudi
fanatic
fanatic

Mesaj de alextudi » 15 Apr 2019, 08:30

Pai bobby asta nu raspunde la inrebari incomode gen pasarin sau transferuri, el zice doar de staff si de chirie. Un patron de carton care isi bate joc de sperantele si sentimentele suporterilor.

gogu2005
fanatic
fanatic

Mesaj de gogu2005 » 15 Apr 2019, 08:44

Eu zic sa aducem ca patroni tripleta de aur a clubului: netoiu-staicu-mititelu. Cu astia sigur vom castiga titlul de 3 ori intr.un an si vom juca un fotbal spectaculos sub indrumarea marelui antrenor de talie internationala nicolo napoli zis si sclavul prin definitie.

Cand a venit la echipa, rotaru a zis doua lucruri: clubul sa se autofinanteze (lucru care se intampla deja din ce am inteles) si punerea pe bursa (lucru care va mai dura cativa ani la cum se prezinta situatia, dar care ca va da posibilitatea suporterilor sa se implice cu adevarat).
CRAIOVA NESUPUSA

Paul
suporter
suporter

Mesaj de Paul » 15 Apr 2019, 09:28

alextudi scrie:
15 Apr 2019, 08:30
Pai bobby asta nu raspunde la inrebari incomode gen pasarin sau transferuri, el zice doar de staff si de chirie. Un patron de carton care isi bate joc de sperantele si sentimentele suporterilor.
Bobby "asta" se exprima mult mai politicos decat o faci tu. Cred ca pe toti ne preocupa problemele echipei altfel nu ne-am mai pierde timpul pe aici sa scriem mesaje. Fiecare poate avea o alta parere, eu de exemplu sunt curios ce sugerezi tu exact, cum ar trebui sa se schimbe lucrurile ca sa fie bine si sa fi si tu multumit.
Rotaru cred ca gestioneaza investitia ca pe o afacere, si bine face, ca doar asa poate fi ceva sustenabil. Acum e adevarat ca sunt si patroni care dau cu bata in balta vanzandu-si cei mai buni jucatori si ne-punand nimic in loc, dar eu cred ca nu prea poti sa tii oamenii cu sila si cand nu ai pe cine sa iei mai bine nu iei.
Nu de la discutia asta dintre noi de aici s-au stricat lucrurile la echipa, dupa cum nici nu o sa se indrepte de aici, dar ma gandesc ca ar fi mai bine daca am incerca sa gandim obiectiv, ce se poate face si ce se putea face. De exemplu, cum faceai tu daca venea Mitirta si iti spunea ca pentru el asta e o ocazie unica in viata si isi doreste sa poata sa o accepte? Ii spuneai nu? Si daca il refuzai, sperai sa mai faca ceva?
La fel cu cumparatul. Cine pe cine a cumparat si noi am ratat ocazia? Secretul nu e sa te repezi cu banii, cum face Gigi, ca vezi bine ca nu face nimic cu toti banii din lume.
Ma rog, zic si eu, care sunt la fel de suparat ca oricare. Dar care sper in sufletul meu ca vom reusi in cupa si ne scaotem, ca ce-o sa fac acum, sa caut vinovati? Ca sa ce?

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 15 Apr 2019, 09:31

Alex, eu nu as putea spune ca isi bate joc... sau cel putin, din informatiile pe care eu le am (adunate din presa sau de pe forum, nu am acces la alte surse). in plus, dupa intalnirea din 5 septembrie anul trecut eu am ramas cu o impresie pozitiva, oamenii construiesc. nu se compara cu ce era inainte. ca s-au facut erori, da, sunt de acord, dar nu as spune ca isi bat joc, mai degraba e vorba de nivelul de competenta. Au vrut sa transfere niste jucatori care era f greu de adus in Romania, si-au atins niste tinte extrem de sus, si apoi ne-am trezit ca trebuie sa ne ajutam cu rocha si acka. macar sa se invete din erori (desi e al treilea an consecutiv cand se intampla sa iesim din iarna mai slabiti decat eram in toamna).
nu stiu daca are rost sa mai cautam vinovati, nu ne ajuta cu nimic acum. dar trebuie toti sa puna osul la treaba, nu e nimic pierdut, deocamdata. titlul s-a dus demult, odata cu cedarea lui Mitrita. dar trebuie sa ne luptam pt restul obiectivelor. nu mai are rost sa mai plangem dupa Mitrita, dupa Koljic, trebuie sa mergem inainte.
cred ca si la nivel de tactica e nevoie de o schimbare, e clar ca nu mai putem juca in acelasi stil ca atunci cand il aveam pe Mitrtia, Mangia trebuie sa inoveze si sper sa incerce si varianta cu 3 mijlocasi centrali. Nu cred ca Fedele a uitat sa joace fotbal, asta-toamna era formidabil. in formatul actual, mi se pare ca ii bagam intr-un joc de uzura pe Cicaldau si Mateiu, alearga enorm si e normal ca dupa minutul 60 sa nu mai aiba energie. plus ca e nevoie de cineva care sa acopere zona din fata fundasilor centrali.
Eu cred in echipa asta, dar trebuie sa creada si ei.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 15 Apr 2019, 09:38

Fedele nu mai are nicio motivatie pentru a juca la capacitate maxima. In vara ii expira imprumutul si clubul nostru nu ii va activa clauza de cumparare - destul de mare, din ce zic unii.
Prin urmare, ramane doar optiunea Bic, jucator ce nu a aratat ca poate sa se ridice la nivelul lui Mateiu sau Cicăldău, ca sa nu dau alte exemple.

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 15 Apr 2019, 09:44

Bic mi se pare o solutie total nepotrivita, nu a facut nimic care sa il recomande in echipa...
cu Fedele - chiar daca ii expira contractul la vara - cred ca si el are interes sa joace si sa o faca bine pentru a prinde ceva bine apoi. daca face tusa la noi... nu stiu unde si-ar putea indrepta pasii din toamna
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

robertc
membru
membru

Mesaj de robertc » 15 Apr 2019, 09:51

@ Bobby,il mai tinem pe pasarin pe langa echipa? ...imi pare rau sa o spun iar dar ma doare inima cand imi asociaza astia echipa cu ciuma.

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 15 Apr 2019, 10:18

DeuxEx scrie:
15 Apr 2019, 09:38
Fedele nu mai are nicio motivatie pentru a juca la capacitate maxima. In vara ii expira imprumutul si clubul nostru nu ii va activa clauza de cumparare - destul de mare, din ce zic unii.
Prin urmare, ramane doar optiunea Bic, jucator ce nu a aratat ca poate sa se ridice la nivelul lui Mateiu sau Cicăldău, ca sa nu dau alte exemple.

Trimis de pe Xiaomi Note 4
Acum imi explic ce se intampla cu Fedele. Sincer, eu il vedeam la inceputul campionatului, unul din cei mai buni jucatori pe care ii aveam, dar cu timpul s-a stins. Cred ca este vorba de motivatie, pentru ca Fedele stie fotbal, dar nu vrea sa riste pentru o echipa la care nu va mai juca din vara. Totusi, daca ma gandesc bine si Mateiu s-ar putea sa plece, dar el trage, tocmai, pentru a fi vazut de altii.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 15 Apr 2019, 11:28

alextudi scrie:
15 Apr 2019, 08:30
Eu am sustinut aici pe forum incetarea colaborarii cu Pasarin :

"Pentru participarea lui Pasarin la adunarea PSD de vineri, acesta nu ar trebui sa mai colaboreze vreodata la vreo actiune a echipei de fotbal. O fi fost platit pentru job-ul la mitingul PSD, nu e angajat la club dupa cite stiu, dar daca vocea si stilul lui de prezentare sint asociate cu orice partid politic, acest om nu mai trebuie implicat in nici un eveniment sportiv - parerea mea.
P.S. Sa-l aduca pe Gabriel Balica drept crainic la stadion."

Închis